Назад

Отношения между США и Р

З розпадом СРСР Р стала правонаступницею його зовнішніх стосунків. Р не поспішала відмовитися від домінуючої ролі на терені бувшої СРСР, де її війська вільно себе почували і навіть втручалися в місцеві конфлікти.Тому зрозуміло, що найбільше уваги в своїх зовн. стосунках США приділяли саме Р.В 1992р. під час візиту Б.Єльціна до США був підписаний документ "Хартія США-Р партнерства та дружби", яка декларувала принципи подальших відносин країн. В Х. визначалось, що з закінченням комуністичних часів між США та Р зникли геополітичні проблеми, поглиблення демократії забезпечить постійний мир. Зазначалося, що дві ядерні наддержави " мають бути стратегічними партнерами на М.арені в інтересах розвитку і захисту заг. дем. цінностей".НАТО у цій Х. відводилася роль "майбутнього донора Євроатлантичного механізму по підтримці миру" (НАТО мав постачати війська і ресурси). Також характерне визнання США Росії,як виразника колективних інтересв та відповідача за дії нових республік. До такого визнання США призвело те, що ще 3 республіки СРСР мали яд. збр., зацікавленість у отриманні боргу СРСР, який зобов'язалась виплачувати Р.Фактично США погодилися на домінуючу роль Р на території бувшого СРСР. США протидіяли спробам ізолювати Р (Лансбергіс пропонував створити Чорноморсько-Балтійський союз на противагу Р).
Одним з найбільших досягнень США-Р відносин був підписаний в 01.93р. договір СНО-2, який передбачав значне скорочення боєзарядів до 2003р., який встановлював нові обмеження на яд. оззброєння обох країн.Але внутрішні політичні і економічні проблеми Р, а також існуюча в Р думка, що вона за 91-92рр.зробила низку необгрунтованих односторонніх усткупок во внешней политике привели к переориентации приоротетов ВП Р на " ближнее зарубежье". А отношения с США если не охладели, то уж точно не такие как были в 1991-92гг.Свидетельство тому - визит Ельцина в США в 09.94г., где основные акценты в документах ставились на ек. межрегиональное сотрудничество. Примером этой тенденции есть внутренне-полит. состояние Р, ее категорическое отрицание идеи "расширения НАТО на Восток", явно усиляющиеся претензии Р на " зону влияния" на территории бывшего СССР.Среди причин также полит. перемены в ВАшингтоне, где президент уже не имеет большинства голосов в Конгрессе и ему перед выборами надо больше заниматься внутренними проблемами.
Очевидно США пересмотрели свою позицию рассмотрения всех новых республик через призму отношений с Р.На Р-США отношения влияет так же и Чеченский конфликт т.к. на Р идет давление со стороны мирового сообщества и США. Однако при любом раскладе на США и Р возложена основная миссия контроля за сокращением и нераспространения яд. оружия.

Назад 1