Назад

Оцінка конкурентноздатності економіки України на сучасному етапі

Проблема конкурентноздатності української продукції є однією з найважливіших проблем, що виникають при входженні України до МПП. Вихід на зовнішній ринок завжди пов`язаний з вступом у конкурентну боротьбу. В умовах високої насиченості світових товарних ринків, переваважання на них пропозиції над попитом, кожний товар і товарообмін, стоїть за ним, має вести жорстоку боротьбу за споживача.
Під конкурентноздатністю товара розуміють сукупність якісних і вартісних характеристик товару, що забезпечують задоволення конкретної потреби споживача. При збуті традиційних товарів успіх у конкуренції може прийняти вид розширення збуту продукції фірми за рвхунок скорочення продажу інших фірм. При збуті ж принципово нових виробів успіх фірми в конкуренції виражається у скороченні потенційних можливостей збуту інших компаній. В обох випадках фактор успіху фірми у конкуренції - підвищення рівня конкурентноздатності.
Проблема конкурентноздатності вітчизняного товару є концентрованим виразом усіх проблем економіки України, в тому числі й її зовнішньоекономічного сектору. Питання про конкурентноздатність, попри поглиблення економічної кризи, як свідчить досвід інших країн, має бути першорядною складовою у практичному формуванні моделі економіки, на вістрі економічної стратегії. Йдеться про використання резервів резервів з метою досягнення економічної ефективності експорту, подолання його архаїчної сировинної спрямованості, закріплення за Україною певних ніш світового ринку.
У групу галузей товари, які вже сьогодні визначаються високою конкурентноспроможністю: транспортне машинобудування, надтверді матеріали, деякі види приладобудування тощо. Для зберігання високої конкурентноспроможності цих товарів варто звернути особливу увагу на ланку ”виробництво-потреби споживача”.
У подальшому утвердженні профілю експортної спеціалізації України пріорітетними мають стати галузі наукоємкої продукції і технології: ноу-хау, деякі види побутової техніки.
Перш, ніж вдаватись до організації збуту за кордоном, нашим підприємствам, крім зазначених вище закладів, слід враховувати зростання торгівельних бар`єрів і відкриття нових, раніше для нас невідомих, ринків. Особливого значення для конкурентноздатності вітчизняних підприємств на світовому ринку в цілому та його окремих сегментах мають не тільки внутрішні фактори їх життєдіяльності, але і знання світової економічної кон`юктури. Конче важливим для розв`язання цього питання є є розвиток маркетингової справи в Укрвїні.
Щодо конкурентноздатних цін на продукцію товаровиробників, що пропонуються на зарубіжних ринках, виділилося кілька найважливіших аспектів.

Назад 1