Назад

Концептуальні основи зовнішньоекономічного механізму України

Серед фундаментальних положень і принципів, які мають бути покладені в основу розробки стратегічної програми розвитку механізму зовнішньоекономічних зв’язків України, щонайперше має бути забезпечений суверенітет України у світогосподарських зв’язках, гарантована її національна зовнішньоекономічна безпека.
По-друге, вся сукупність ЗЕ зв’язків має грунтуватися на пріоритеті національних економічних інтересів, на строго еквівалентному, взаємовигідному обміні, міжнародному поділі й кооперації праці.
По-третє, взаємодія зі світовим господарством має спиратись на комплексну, гнучку, динамічну державну ЗЕ політику, в основі якої — максимальна господарська свобода безпосередніх виробників і експортерів товарів і послуг.
По-четверте, відкритість економіки для широкої і взаємовигідної участі у регіональних і світових господарських і валютно-фінансових системах і структурах.
Виходячи з цих основоположних принципів, можна сформулювати головні складові елементи системи зовнішньоекономічної стратегії України, яка повинна спиратись насамперед на потужний експортний сектор.
Крім внутрішньоекономічної стабілізації (фінансової, бюджетної, цінової) в умовах демонетизації золота головною гарантією введення і підтримки валютної конвертації є товарна конвертованість. Це означає, що лише за наявності потужного і зростаючого потоку на світові ринки конкурентноздатних товарів і послуг, котрі мають сталий попит, буде й відповідний попит на національну валюту, що забезпечить її оберненість у валюти інших держав.
Запровадження митного кордону і єдиної митної теріторії має чітко окреслити лінію взаємодії економіки України з зовнішнім господарським середовищем, нормалізувати й зрештою оптимізувати взаємний “обмін речовин” на основі пріоритету національних економічних інтересів.
Залучення іноземних інвестицій — важливий додатковий фактор економічного відродження України, створення розвинутого експортного сектора. Закон про іноземні інвестиції створює загальні, досить сприятливі передумови для залучення в Україну зарубіжних капіталів, технологій, управлінського досвіду тощо. На інтенсифікацію цих процесів спрямовані державні програми сприяння іноземним інвестиціям та імпорту зарубіжних технологій.
При нинішній економічній ситуації треба починати практично з нульової відмітки, зі сворення за рубежем спільних підприємств і фірм за участю українського капіталу, заснування філіалів банків, інших структур, які сприяли б просуванню товарів і послуг на світові ринки.
Важливою складовою зовнішньоекономічної стратегії є податкова, депозитна, цінова, кредитна, фінансова й валютна політика.
Стратегія інтеграції у світове господарство передбачає обов’язковий вибір географічного середовища, в якому найбільш ефективно й органічно досягається реалізація економічних інтересів. Найсприятливіший економічний регіон для України — європейський. Особливої уваги потребують господарські зв’язки з державами коришнього Союзу РСР. На ринку країн СНД реалізується більше 25% ВНП України.
Актуальним залишається завдання тісної взаємодії України з міжнародними економічними і валютно-кредитними організаціями. У квітні 1992 р. Украіна була прийнята до Міжнародного валютного фонду, де вона матиме 0,69% статутного капіталу фонду. Вона є також членом МБРР та Європейського банку реконструкції і развитку (ЄБРР), які можуть стати джерелом інвестиційних кредитів. Встановлюються контакти з Радою Європи, іншими європейськими й світовими структурами.

Назад 1