Назад

Концептуальні основи зовнішньоекономічної стратегії України

Розробка й особливо реалізація власної з-ек. стратегії Укр. можливі за таких головних умов.По-перше, вона має випливати з незалежної нац. політики.По-друге, повинен бути створений єди ний монолітний екон.простір ,який уособлює сукупний потенціал країни, окреслює чітко визначені лінії взаємодії зі світовим господарством у процесі обміну діяльністю. По-третє, необхідно забезпечити введення нац. валюти.По- четверте,правове, нормативне забезпечення розвитку йрегулювання з-ек. сфери гальмує процес розробки і реалізації з-ек. стратегії Укр.
З перелічених 4 умов лише 3 тією чи іншою мірою дають підстави для окреслення концептуальних основ зовнішньоекономічної стратегії України.Важливим етапом стало прийняття наступних нормативно- правових актів: “Основи нац. ек. політики Укр.”1992, Закон Укр. “Про з-ек. діяльність”,”Про іноземні інвестиції”, “Про спец. ек. зони”, які створюють норм-правову базу для Інтенсивнішого розвитку з- ек. зв язків. Крім того необхідно забезпечити конвертованость та стабілізацію нац. валюти.
Які ж вихідні положення і принципи мають бути покладені в основу розробки стратегічної програми розвитку з-ек. зв язків Укр.?

Виходячи з цього можна сформулювати осн. елементи системи зовнішньо-ек. стратегії Укр., яка повинна спиратись перш за все на потужний експортний сектор. Тут приорітетним є передусім високотехнологічні наукоємні галузі машинобудуванняя, порошкову металургію, електрозварювальне виробництво.Другу групу приорітетних галузей має скласти агропромисловий комплекс, спрямований насаамперед на країни СНД та напартнерів з числа країн , що розвиваються.Патентно-ліцензійна торгівля,ноу-хау , інжиніринг ,різноманітні послуги, особливо туризм можуть скласти третій приорітетнтй напрямок формування експортного сектору Укр. видобувна та металургійна промисловість формують четвертий приорітетний блок експортного сектору.П ятий напрямок пов язаний з вигідним географічним положенням Укр.Транзмтні перевезення вантажіів. нафти. газу тощо з євроазіатської частини на захід та з пн. на пд. мужуть стати важливими каналами валютних надходжень. Крім внутрішньоекон. стабілізації головною гарантією вв едення і підтримки валютної конкуренції є товарна конкуренція; золотоваалютні резерви віддіграють допоміжну роль як фактор стабілізації нааааац. валюти й регулювання її поточного курсу.; вирішаллльне значення має товарна інтервенція. завоювання надійних ніш на світових ринках товарів і послуг.
Залучення іноземних інвестицій - важливий фактор ек. відродження Укр.. створення розвинутого експорт. сектору.
Серед приорітетів держ імпорт. політикиУкр. на першому місці знаходиться суч. техніка і технологія, ноу-хау та інжиніринг.Другим важливим напрямом є охорона здоров я. розвиток мед. промисловості, мед. закладів. третій напря мок включає в себе сукупність галузей прод. комплексу, харчової промисловості Укр.
Нинішня з-ек. політика за своєю суттю є пасивною,тимчасовою, перехідною.Зарубіжна підприємницька дільність може здійснюватись за наявності вільних капіталів. відповідної інфраструктури, досвіду,підготовлених кадрів.
Заснуванням Експортно-імпортного банку Укр. започатковано формування системи з-ек. інфраструктури; вона має доповнюватись за рахунок комерц. банків, міжнар. фондової і товарної бірж, транснаціональних банків, консалтингових і аудиторських фірм тощо.
Важливою складовою з-ек. стратегії є податкова, дипозитна, цінова , кредитна, фінансова і валютна політика.
стратегія інтеграцфї у світове господарство передбачає обов язковий вибір географ. середовища в якому найбільш ефективно й органічно досягається реалізація ек. інтересів. Найсприятливішим екон. регіоном для Укр. є європейський.Особливої уваги потребують господарські зв язки з державамиколишнього СРСР.На ринку країн СНД реалізується більше 25% ВНП Укр.Це викликає досить супуречливі і складні проблеми. З одного боку,різкий розрив і скорочення взаємозв язків з цими державами спричиняє загострення кризових процесів в економіці Укр.; до того ж ек. зона СНД забезпечує головні імпортні потреби Укр. в ключових видах сировини.З іншого боку, перебування в екон. просторі країн СНД не сприяє швидкому подоланню кризових процесів в Укр.
Актуальним залишається тісної взаємодії Укр. з міжн. ек. і валютно-кредитними організаціями.
Крім того лишається проблемою система кадрового забезпечення Укр.

Назад 1