Назад

Проблеми переорієнтації ЗЕЗ України з країн колишнього СРСР на інші держави та угрупування світу

Велике значення для дормування ринкової економіки в Україні має розвиток з\е зв`язків. Для країни, в якій тривалий час не було своєї державності і тим більш не розвивалися ринкові відносини, при притаманній їй закритості ринка, дуже важко створювати тісні зв`язки зі світовими ринками.
Недивлячись на зміни, що відбуваються у господарчій практиці України, вона в цілому поки що не володіє необхідними економічними та соціальними передумовами для входження у зовсім нову для неї
систему економічних відносин.
При переорієнтації ЗЕЗ перед Україною постали такі проблеми: -необхідність корінним чином перетворити, а, по суті, створити нову економічну систему, переборовши спочатку кризу економіки та перехідний стабілізаційний період; - відкритися зовнішньому світу, знищив перешкоди, що гальмують розвиток торгівельних, науково-технічних та культурних зв`язків України з іншими країнами; - налагодити та зробити активними взаємовигідні економічні зв`язки, у першу чергу з найближчими країнами партнерами.
Іншими словами, в Україні повина бути створена економічна ситема, сумісна з західноєвропейською, здатна функціонувати з нею в одній системі координат. Зараз Україна знаходиться на початку процесу демонтажу адмінистративно-командної системи та створення ринкової структури господарства. Головним елементом такої структури повинні стати різні самостійні суб`єкти господарчої діяльності, яка визначається лише законом та економічною вигодою. Став економічно самостійними , налагодивши випуск конкурентноздатної продукції, українські підприємства зможуть зайняти своє місце на світовому ринку, включитися до системи відносин, що там склалася, з її принципами та внутрішньою логікою розвитка. Але виникнення ринкових суб`єктів в Україні пов`язується зі зміною структури власності (за рахунок роздержавлення та приватизації, появи нових приватних підприємств), розвитком різних її форм, появою та зміцненням малих та середніх підпрємств, що повинно сприяти формуванню в економіці України конкурентного середовища, посунення монополізму в економіці.
Практика роботи у з\е сфері за останні роки показує, що перед Украіною стоять багаточисельні проблеми у сфері з\е діяльності — організаційного, структурного, фінансового, юридичного та кадрового характеру.
Хоча за останні роки здійснено ряд кроків у напрямку відкритості України зовнішньому світу, все ж процес становлення національного з\е механізму проходить з великими труднощами та протиріччами. Це визначається не лише проблемами накопиченими внутрі України, але й зовнішньоекономічними умовами. Для успішної переорієнтації своїх з\е зв`язків Україні перш за все потрібно наступне: - нарощувати ефективність економіки, яка базується на ринкових відносинах; - вдосконалювати концепцію розвитку з\е зв`язків держави; - забезпечувати на базі світових цін введення нових ціноутворюючих принципів; - посилювати експортну спрямованість у з\е діяльності та особливо у сфері поставок продукції машинобудування; - скоротити обсяги бартерних операцій та перейти до розрахунків з іноземними партнерами у вільноконвертованій валюті; - приділити максімум уваги підготовці кадрів для міжнародного бізнесу з метою підвищення професіоналізму у работі.
У країни з таким величезним потенціалом повино бути майбутнє. Головне не втрачати темпу, ефективно використовувати відведений на побудову нової України час.Важливо зберігти оптимізм, терпіння та віру в те, що зусилля, які застосовуються для виходу на Світові ринки, не виявляться марними.

Назад 1