Назад

Рівень і характеристика міжнародних економічних зв`язків України та країн СНД

Розпад СРСР породив у бувших союзних республіках дві протилежні тенденції. З одног боку вони прагнули закріпити свій національний суверенітет ізоляціоністськими заходами в економіці. За цим, головним чином стоялорозходження реальних економічних інтересів, яке зумовлене відмінностями у розвитку виробничих сил у попередній період, та бажання максимально використовувати національні ресурси для задоволення потреб внутрішнього ринка в умовах економічної ситуації, що погіршується. З іншого боку, все більш настійливими ставали вимоги зберігти виробничо-технологічні зв`язки, що існували раніше з іншими бувшими республіками СРСР. Це зумовливалося наявністю єдиної мережі транспортних комунікацій інформаційних систем з високим ступенем інтеграції науково-технічного потенціалу, спільністю технічних умов виробництва, єдністю використання стандартів та іншими умовами.
Можна сміливо стверджувати, що однією з головних причин спаду обсягів ВНП у країнах СНД було поступове припинення міжреспубліканської торгівлі. В дійсності вже у 1992р. вона скоротилася на 1/3. У 1993 вона скоротилася ще на 1/3, а у 1994 спад складав більше 1/3 від торгівлі за попередній рік. На початок 1995 року склалася настійлива необхідність спробувати припинити спад виробництва та поставити торгівлю та економічне співробітництво між країнами СНД на нову ринковоспрямовану основу.
Договір про створення економічного союзу, підписаний у 1993, став закономірним та об`єктивним ітогом відбуваючихся у країнах СНД процесів та заклав основи узгодженої стратегії по переборенню кризових явищ та реформуванню всієї економічної сфери СНД. До основних цілей економічного союза відносяться: формування умов стабільного розвитку економік сторон, поетапне створення загального економічного простору на базі ринкових відносин, створення рівних можливостей та гарантій для всіх господарчих суб`єктів, сумісне здійснення економічних проектів, розв`язання соціально-економічних задач.
З момента заключення договору про створення Економічного союзу в СНД було розроблено та затверджено Перспективний план інтеграційного розвитку СНД на наступні роки.
На ринку країн СНД реалізується більше 25% ВНП Укр.Це викликає досить супуречливі і складні проблеми. З одного боку,різкий розрив і скорочення взаємозв язків з цими державами спричиняє загострення кризових процесів в економіці Укр.; до того ж ек. зона СНД забезпечує головні імпортні потреби Укр. в ключових видах сировини.З іншого боку, перебування в екон. просторі країн СНД не сприяє швидкому подоланню кризових процесів в Укр.Орієнтація на на невимогливий і неструктирований ринок СНД може лише законсервувати наше ек. і технологічне відставання від найрозвиненіших країн ,загальмувати нагальні структурні перетворення господарств.
У цілому слід зазначити, що процес становлення нових ек. відносин між країнами СНД відбувається одночасно з становленням державності кожної з них, структурної трансформації їх економік.Дуже важливо знайти шляхи взаємної згоди, взаємодії і партнерства На тер-ї СНД необхідно сформувати якісно новий ек. простір.

Назад 1