Назад

Поняття зовнішньоекономічної безпеки України, її складові елементи та порогові межі

Взагалі поняття економічної безпеки може бути визначене по різному в залежності від конкретної мети дослідження. Для країн з перехідною економікою вироблення концепції економічної безпеки базуіться перш за все на вищі довгострокові національні та державні інтереси, в наслідок чого повина відображати ту соціальну і економічну модель, яка повина сформуватись в наслідок перемін, що відбуваються, і яка виступає в ролі прийнятого соціального ідеалу. В цьому розумінні важливо не тільки визначити термін економічної безпеки, але й визначити механізми, які б забезпечували економічну безпеку України.
Як відомо безпека завжди визначається як стан захищенності життєво необхідних інтересів особи, суспільства і держави від зовнішніх та внутрішніх загроз. Слід мати на увазі, що до життєвоважливих інтересів, які визначають і безпеку, відносяться ті, задоволення яких надійно забезпечує нормальне існування і можливості прогресивного розвитку особи, суспільства і держави.
В цьому контексті до ек.б-ки відноситься також контроль за національними ресурсами, конкурентоздатність національної економіки, економічний суверенітет як свобода
держави проводити свою податкову торгівельну та грошову політику, та інших чинників в умовах внутрішніх та зовнішніх загроз ек.б-ці. в цілому можна виділити деякі найважливіші елементи ек.б-ки д-ви, серед яких: - ек.незалежність, коли в умовах МПП зростає взаємозалежність нац.економік, але д-ва має можливість контролювати нац.ресурси та фактори, які б давали змогу забезпечувати конкурентоспроможність на світовому ринку; - законодавча стабільність нац.ек-ки, яка дозволяє здійснювати захист власності у всіх її формах, створення сприятливих умов для підприємницької діяльності, в тому числі і з заученням іноз.капіталу, знешкодження факторів, які дестабілізують ек.б-ку; - здатність до саморозвитку та прогресу, яка включає в себе постійну модернізацію виробництва, підвищення професійного та культурного рівня виробників.
Особливе значення в забезпеченні ек.б-ки країни є своєчасне виявлення і ліквідація її загроз, для чого необхідно знати порогові значення останніх. Загрози ек.б-ці можна визначити як сукупність умов і факторів, які створюють реальну небезпеку втрати корінних інтересів суб’єктами цієї безпеки. Для України можна виділити теякі основні загрози внутр.ек.б-ці як для країни з економікою перехідною від централізовано керованої до ринкової: - перетворення укр.ек-ки в об’єкт політ.протиборства політичних еліт, партій і рухів, які переслідують несумісні одна з одною цілі і кінцеві ідеали розвитку суспільства; розрив ек.зв’язків між суб’єктами госп.діяльності як всередині д-ви, так і з іншими д-вами світу (перш за все, з Росією), що призводить до різкого зниження ефективноті використання факторів виробництва, інвестицій тощо, а в кінцевому результаті до погіршення життєвого рівня населення України. Вже зараз пороговий бар’єр цих показників в Україні перейдений (спад виробництва у 1996 році більше 50% від рівня 1991 року), що визначає невизначеність напряму орієнтації ек-ки України в майбутньому; - деградація технологічної бази господарства. Відсутність достатніх засобів на оновлення основних виробничих фондів, низький рівень інвестицій у народне господарство не дає змоги прогнозувати покращення ситуації у найближчому майбутньому; - зростання рівня безробіття, яке особливо небезпечне у поєднанні з інфляцією. Якщо зараз офіційно запустити механізм банкрутств підприємств, то перехід від прихованого до відкритого безробіття може значно рубіж ек.б-ки (більше 7% від наявної робочої сили); - руйнування в Україні науково- технічного потенціалу — практично невідтворюваний процес; - екологічний фактор; - широкі масштаби уникнення суб’єктами господарської діяльності від оподаткування, розмах криміналізації економіки і суспільства приводить зараз до порогових значень ек.б-ки д-ви; - різке посилення диференціації в доходах різних груп населення, хоча світовим досвідом доведено, що якщо співвідношення в доходах цих груп досягає двозначного числа (у розвинених країнах воно становить 1,8), то суспільство вступає в зону нестабільності.
До зовнішніх ек.загроз слід віднести такі фактори, як: надмірне зростання імпортної залежності; перетворення України в основному в експортера природних ресурсів; втрата Україною значної яастини традиційних зовн.ринків; перевищення гранично допустимого (25% ВВП) рівня зовн.заборгованості; звуження експортного асортименту (якщо більше 50% експорту припадає на два-три товари, то можливі небажані наслідки для ек.б-ки України); гіпертрофована ступінь залежності від імпорту окремих видів товарів (для України це бавовна, енергоносії тощо); надання іноземним підприємцям надмірних пільг у порівнянні з вітчизняними, що може призвести до усунення останніх як конкурентів, та ін.
Як показує аналіз, Україна зараз наблизилась до порогових значень найважливіших показників ек.б-ки, тому надзвичайно важливим на даному етапі є здійснення відповідних заходів для забезпечення стабільності суспільства та його розвитку.

Назад 1