Hogyan tanulmányozzuk a Bibliát?Németh Ervin
|
This page is based on a Hungarian Bible study
book by Ervin Nemeth.
Ez az oldal Németh Ervin egyik Biblia tanulmányozó könyvének részlete.
Mint láthattuk az előző részben, a Biblia Istentől ihletett, tehát igen fontos a lehető legtökéletesebben megismerni. Nagyon sokan több-kevesebb rendszerességgel olvassák, mégsem képesek messzire jutni az ismeretekkel. Némely történet leköti őket, néhány jó példát látnak, melyeket esetenként követendőnek is vélnek, de talán többre nem képesek; a Biblia teljessége rejtve marad előttük.
Vannak, akik bármilyen szorgalommal olvassák is az Írásokat, az etióp szolgához hasonlóan vélik: "Mi módon érthetném, ha csak valaki meg nem magyarázza nékem?" (Ap. Csel. 8:31) Ők talán a legelső útjukba akadó személy magyarázatát hajlandóak elfogadni bármely feltámadó kérdésükre, ami azzal a veszéllyel járhat, hogy az igazság helyett valamely felekezet vagy szekta téves értelmezését kapják.
A helyi egyház tanításai és gyakorlata esetenként eltérhet a Bibliában leírtaktól. Némely egyház nem is titkolja az eltéréseket. Egyesek a hagyományt vagy újabb, „csak annak az egyháznak, felekezetnek szóló, prófétai kinyilatkoztatást” hoznak fel leggyakrabban önmaguk igazolására. Mások űrt vélnek itt-ott felfedezni, amit megpróbálnak valamivel kitölteni. Ha valaki ilyen környezetben kapja meg az indíttatást, igen csekély esélye marad az igazság felderítésére.
Sajnos nagyon kevés egyházban/gyülekezetben gyakorolják azt az elvet, miszerint "ahol a Biblia beszél, ott beszélünk, ahol hallgat ott mi is hallgatunk" (Campbell). Pedig minden más Isten kétségbevonásával egyenértékű.
A Mindenható Teremtő által ihletett Írások teljesek, ahhoz hozzátenni, avagy elvenni belőlük bármit nem szabad! (Jelenések 22:18, 19) A teljesség ezen ihletett kinyilvánítása elveszi minden alapját az újabb kijelentésekre hivatkozóknak, egyben biztosít bennünket, ha csupán a Bibliát használjuk, akkor is a teljes megértésre juthatunk.
A legfontosabb szempont tehát, mielőtt felnyitjuk a Könyvek Könyvét, koncentráljunk arra, hogy bármit találjunk is, azt nem mások nézetei, hanem önmagunk józan mérlegelése szerint értelmezzünk. Vetkezzük le előítéleteinket! Kérjük imában Isten segítségét a megértéshez! A nyitott szív, Isten őszinte keresése a siker záloga: az általa kijelentetteket a Szent Lélek által segít megértenünk.
Könnyű belátni, a teljes figyelem csak kiegyensúlyozott helyzetben, külső zavaroktól mentes környezetben fog megvalósulni. Igen hasznos lehet kijelölni saját személyiségünknek megfelelő időpontokat, amelyekben naponta fordíthatunk elmélyült figyelmet a Bibliának. Vannak, akik reggel, közvetlenül felkelés után tudják agyukat leginkább használni. Mások késő este, mikor már minden elcsendesült.
A tanulmányozás optimális időtartama is személyenként eltérő. Önmagunk tudatos megfigyelésével felderíthetjük a számunkra legmegfelelőbbet. Legtöbben 30-40 percig minden különösebb erőfeszítés nélkül képesek figyelemösszpontosításra, de a pontos időtartamot egyszerűen meg lehet határozni a következő módon:
1. az olvasás megkezdésekor feljegyezzük az időt
2. amint észrevesszük, hogy az olvasottaktól elkalandozik a figyelmünk (nem tudjuk mi volt az utolsó bekezdésben), ismét megnézzük az órát
3. a kapott időintervallumból 5-10 percet levonva kapjuk egyéni koncentrációs készségünk optimumát.
Amikor szellemi tevékenységet folytatunk, a személyünkre szabott időközökben iktathatunk be frissítő szüneteket. E módszerrel mindenféle figyelemösszpontosítási helyzetben (pl. tanulás, munkavégzés) teljesítőképességünk maximumát érhetjük el.
Szem előtt kell tartanunk, egy-egy alkalommal csupán kis mértékben haladhatunk előre a hatalmas mennyiségű információ közt. A teljes Biblia 66 könyve ezer fölötti oldalt foglal el. Sokakat már ez is elkedvetlenít az olvasástól.
Végezetül el kell döntenünk a Bibliatanulmányozás módját. Öt különböző lehetőség közül választhatunk:
Ez nem más, mint esetenként ott olvasunk néhány fejezetet, ahol épp véletlenszerűen felnyílik a Biblia. Legtöbben e módszer hívei, ám ez nevezhető a legkevésbé célravezetőnek, habár alapvető igazságokat így is fel lehet fedezni.
E módszer hívei kiválasztanak bizonyos témákat (pl. szeretet, Úrvacsora, megtérés) és a hozzájuk fűződő igehelyeket megkeresve próbálnak útmutatást kapni. Indexek, lexikonok, Bibliakalauzok sokasága kapható, melyek segítségével könnyen meg lehet találni a témához kapcsolódó igehelyeket. Újabban már számítógépre írt programok is segítik az effajta vizsgálódást. A különböző szerzők nézetei teljes egészében bontakoznak ki ily módon az olvasó előtt. Legtöbb esetben ez a módszer biztosítja az adott téma tökéletes megértését, néha azonban egymásnak látszólag ellentmondó információk kerülhetnek elő, amennyiben az egyes könyvek megírásának körülményeivel az olvasó nincs tisztában.
Nagyon hasonló az előző módszerhez, csak itt nem témák, hanem egyes személyek kerülnek a fókuszba. Sorra veszünk személyeket (pl. Mózes, Pál apostol, Jézus) és életüket a rendelkezésre álló adatok alapján áttanulmányozzuk. Ily módon megismerjük, miként tisztelték Istent elődeink, s mi lett a sorsa azoknak, akik ellenszegültek Isten akaratával. Önmagunk cselekedetivel egybevetve a vizsgált személyek életét, bátorítást kaphatunk az Istennek tetsző dolgokra és figyelmeztetést kaphatunk a Neki nem tetsző cselekedeteinkkel való mielőbbi szakításra.
A Biblia könyveit egyenként tanulmányozva biztosítható, hogy ne maradjon ki egyetlen könyv sem az olvasás menetéből. Igen sokan hívei a Szentírás teljes átolvasásának minden évben. Bizonnyal, mindenkinek illik legalább a kezdeti időszakban e módon tanulmányozni Isten kinyilatkoztatását. Sok gyülekezet ad ki éves Bibliaolvasó kalauzokat, de magunknak is be lehet osztani az olvasás menetét.
Vannak, akik elkezdik az Ószövetség könyveivel, ám nem jutnak messzire, hamar beleunnak a zsidó nép történelmének olvasásába. Számukra szokás tanácsolni, kezdjék előbb a rövidebb és könnyebb olvasatú Újszövetséggel, s ha annak a végére értek, térjenek át az Ószövetségre. Sokan lepődtek már meg, mennyivel könnyebben ment ily módon az olvasás, mellyel előzőleg többször is kudarcot vallottak.
Sokakat megborzongat már a kritikus szó használata is a Bibliával kapcsolatba hozva. Tény, a tizennyolcadik században felvirágzó Bibliakritika olykor zavaros, máskor nagyon is megalapozottnak látszó tanai többet ártottak a keresztyénség hitelének, mint a keresztes hadjáratok, boszorkányégetések és minden más Krisztus nevében elkövetett szörnyűség együttvéve.
Jelen esetben nem a szkeptikus, azaz kétségbe vonó értelmű, hanem a részletesség igényét támasztó vizsgálati módszerről van szó. A rendszerezettség biztosítja a legtökéletesebb megértést a Biblia olvasásában. Célszerű minden könyvnél a következőkre figyelni:
Ki írta? A Biblia legtöbb könyve esetében tisztázott a szerző személye. Ki volt ő? Miért éppen ő örökíthette meg Isten kinyilvánításait? Ha tudjuk ezeket, könnyebben megérthetjük az adott könyv jelentőségét. | |
Kinek íródott a könyv? Nem minden könyv íródott mindenki számára. Időnként speciális eseteket tárgyal a szerző, mely nem vonatkoztatható ránk. Máskor olyan dolgokról olvasunk, melyek egyszeri döntésünk után más jelentést vesznek fel. Például említhető a bemerítkezés kérdése. Nem kell rohannunk bemerítkezésre minden egyes alkalommal, amint az apostolok prédikációiban olvassuk a felhívást: az csak egy alkalomra szól. Persze mások tanításához elengedhetetlen jól ismernünk a megfelelő igehelyeket, így továbbra is olvasnunk kell azokat. | |
Mikor írták? Ha tudjuk a történelmi körülményeket, akkor sokkal pontosabban megérthetjük a szerző álláspontját. Az időtényező segíthet meggyőzni bennünket az adott könyv Isten általi ihletettségéről. | |
Hol írták? Ez sajnos csak ritkán tudható meg, de amikor lehetőségünk van megtudni, akkor lényeges információ lehet. | |
Miért írták? Természetesen ez az egyik legfontosabb információ. Gyakran megfigyelhetjük a könyvek helytakarékos stílusát, ami bekerült a Bibliába, az tehát nem lehet ott véletlenül. Vonatkozik-e ránk a helyzet, amiért íródott? | |
Mit írt a szerző? Banálisnak hangzik a kérdés, ám, gondosan megvizsgálva magunkat, rájöhetünk, igen sűrűn előfordul, hogy egy könyv, novella vagy vers mondanivalója rejtve marad előttünk, jóllehet örömmel olvastuk végig a szép szófűzést. A Biblia már említett tömörségre való törekvése néha túl sok témát halmoz egymásra, így az adott könyvön átívelő alapgondolat nem jut tudatunkhoz. Célszerű mindaddig keresni, míg meg nem találjuk a szerző üzenetét. |
Ha valaki ez utóbbi módszerességgel rágja át magát a Könyvek Könyvén, akkor nem csak egy sereg élvezetes történetet talál, hanem az egész könyvön át érezhető igazságot: az emberiség megváltásának történetét. Kibontakozik mindaz az információ, mely szükséges ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyes cselekedeteket, melyek nélkül nem lehetne részese Isten tervének. Isten már megtette, amit tennie kellett: "Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az Ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (János 3:16)
A következő részben megvizsgáljuk majd, mit kell tenni ahhoz, hogy a megváltás részese legyen valaki. Addig is, célszerű elkezdened a Biblia módszeres tanulmányozását!
© 1995-1999 Ervin Nemeth. All rights reserved.