Árva vára

Árva vármegye

Szlovákul: Orava

(Ma: Szlovákia)

Árva

vármegye

címere


Árva vármegye elhelyezkedése a történelmi Magyarországon


Varjú Elemér "Magyar várak" című, 1932-ben megjelent könyvében így ír Árva váráról:

 

ájképi szépségre, festői fekvésre nem sok hasonló van a föld kerekségén. Mint sasfészek a fa csúcsán., úgy üli meg az Árva-folyó fölött merészen kiugró szirtet, szédítő magasságban uralkodva a völgy fölött. Van egy pont, ahonnan nézve szinte valószínűtlenül hat a szemlélőre, aki alig érti meg, miként lehetett a pengeszerű szirt
élére az alapul szolgáló sziklánál majdnem szélesebb építményt emelni.

Képe változatos, minden oldalról mást mutat. Északról egyetlen őrtoronynak vélnénk, másfelől épületek hosszan elnyúló tömege áll előttünk. A zordon oldalt mosolygó váltja fel ; a függőleges meredek után szelíd lejtő következik.

A VÁR ÉSZAK FELŐL. (Kép az eredeti könyvből)

A vár eredete összefügg Árvamegye történetével. Bár régészeti leletek arra vallanak, hogy az Árva-folyó völgye a bronzkorban nem volt lakatlan terület, a rendszeres, falvakba való település s az ezzel járó földesúri kormányzat jóval a magyarok megtelepedése után a XIII. századdal kezdődik ezen a vidéken.
Az első kimutatható birtokosok itt a Balassa-család ősei, akiknek királyaink céltudatos telepítő-politikája a határok hathatós védelme okából juttatta a későbbi Árva megyének ekkor még a zólyomi várispánsághoz tartozó jelentős részét. Detre úr, a zólyomi ispán építtette fel az árvai terület bejárójánál alkalmasan kínálkozó sziklaoromra az első várat, hogy ebből tarthassa féken a hatalma alá tartozó népeket. Rövid időn belül a vár annyira fontosnak bizonyult a Lengyelország felől alatta húzódó országút védelmére, hogy már 1267-ben IV. Béla visszaváltotta s azontúl királyi várnagyok által kezeltette. Így maradt Árva királyi várnak, egy-egy rövidebb időszakasz kivételével, a XIV. század végéig.
Feltehető, hogy a vár csak fokozatosan ; épült ki úgy, amint a szükség megkívánta. A XIV. század közepéig azonban legnagyobb részében fennállott, mert különben nem lehetett volna gyakori megszállóhelye Nagy Lajos királynak, aki itt nemcsak maga időzött szívesen (bizonyára a nagy erdőségekben esett pompás vadászatok miatt), hanem vendégeket is fogadott, többek között Kázmér lengyel királyt.
Zsigmond kora óta sűrűn változnak a vár gazdái. A nevezetesebbek: László, oppelni herceg, Magyarország nádora, Garai Miklós, Stibor vajda, Pálóczy Miklós és végül a husszita haramiákkal cimboráló lengyel Komorowski Péter. Ezt a tipikus "rabló-lovagot", miután békés életre, királyhűségre rászorítani nem lehetett, a türelmét vesztett Mátyás király fogta ostrom alá. Az Árvába szorult öreg martalóc nem várta meg, amíg sasfészkét kiéheztetik; némi pénzbeli kárpótlás fejében feladta a várat s örökre elvonult az országból. Így lett Árva ismét királyi vár s nem sokkal utóbb hat éven át a hűtlenné lett Várdai Péter kalocsai érsek börtöne. Ami alkalmul szolgált a Mátyás szájára költött mondásra : Árva valál Péter, árva maradsz, Árvában halsz meg.
Mátyás élte vége felé Corvin Jánosnak adta a várat, tőle Szapolyai István szerezte meg.
A Szapolyaiak szerencsecsillagának lehanyatlása után sok birtokosa volt a várnak, mindaddig, amíg házasság révén a hitehagyott Thurzó Ferenc nyitrai püspök kezére nem jutott.
A dúsgazdag Thurzónak első dolga volt a várat kibővíttetni és renováltatni, annál inkább, mert ezt választotta állandó lakóhelyéül. Legfontosabb alkotása egy esővízgyűjtő ciszterna a felső, s egy 86 méteres, az Árva-folyó szintje alá lemenő, sziklába vágott kút készítése a középső várban. De gondoskodott a vár belső díszítéséről és pompás bebútorozásáról is.
A Thurzók nemzetsége mindvégig ragaszkodott Árvához. Sajnos, a haza kárára már 1621-ben, 23 éves korában elhunyt Thurzó Imre, utolsó férfitagja a család árvai ágának. Leányai s leszármazói közös birtoknak nyilvánították a várat és a hatalmas uradalmat. Így maradt az napjainkig a már nagyszámúra szaporodott leszármazók kezén.

ÁRVA A XVII. SZÁZADBAN (EGYKORÚ RÉZMETSZET UTÁN)
(Kép az eredeti könyvből)

 

A XVII. század folyamán sok ostromot állott ki a vár. Hol a császáriak, hol a magyar seregek lőtték falait. Az utolsó vihar 1709-ben tombolt felette, amikor II. Rákóczi Ferenc fejedelem vitéz várkapitánya, Winkler Vilmos ezredes a többször felgyújtott erősséget élelemhiány miatt kényszerült feladni.
1800 tavaszán (ápr. 18.) irtózatos tűz támadt az alsó-vár egyik konyhájában, amely több napig dühöngve majdnem az egész várat elhamvasztotta. Az akkori uradalmi főkormányzó, gróf Zichy Ferenc ugyan csakhamar befedette a kormos falakat, a helyiségeket a lehetőséghez képest helyreállíttatta, de az elpusztult sok becses reliquiát, berendezési holmit pótolni nem lehetett.


A VÁR FÉNYKÉPE (Kép az eredeti könyvből)


Saját felvételek a várról, az 1990-es évek végén:

 

 

 

 


Irodalom:

A Műemlékek Országos Bizottsága és a Könyvbarátok Szövetsége kiadása

Budapest 1932.


1