Divény (Nógrád vármegye)

Szlovákul: Divín

Ma: Szlovákia


Nógrád vármegye elhelyezkedése a történelmi magyarországon


A hajdan váráról híres Nógrád megyei községet ma Szlovákia térképén Divín néven találjuk. Losoncról (Lučenec) Zólyom (Zvolen) felé elindulva az 50. sz. főúton Vámosfalváig (Mýtna) haladva balra fordulunk.

 

Hamarosan feltűnik előttünk a falu és a fölé magasló sziklán Divény várának romjai.

 

A főtérre érve nem várt látvány tárul elénk: egy meglehetősen jó állapotban lévő ódon várkastély, jobbra pedig egy sarokbástyás, erős fallal körülvett templom.

 

A várba 15-20 perces könnyű sétával juthatunk fel. A templomot balról megkerülve a hegy alján kanyargó úton indulunk el. A balra ágazó földúton enyhe emelkedőn folytatjuk utunkat. Rövidesen a hegyoldalon fekvő temetőbe érkezünk. A temetőt szegélyező fák között felbukkannak a vár romos falai.

 

Sűrű bokrok között kanyargó keskeny ösvényen indulunk tovább. A hajdani várkapu romjain keresztül lépünk a várba. Az évszázadok tépázta falak itt-ott még több emelet magasságban állnak.

 

A természet megkezdte visszahódítani a várat, de néhol még pártázatos falakat is láthatunk.

 

A várhegyről szép kilátás tárul elénk:


A vár története

 

Az 1897-ben megjelent PALLAS NAGYLEXIKONA így ír Divény váráról:

Divény, kisközség Nógrád vmegye gácsi j.-ban, (1891) 1094 tót lak., postahiv. és postatakarékpénztárral. - Divény vára romjaiban hever. Mátyás kkirály koráig a Losonci családé volt e vár; a Losonciak hűtlenségbe esvén, Divény 1473. a nádasdi Ongorok kezébe, ezekről a XVI. sz. elején a gyarmati Balassa nemzetség birtokába került. Országos jelentőségüvé vált a vár 1554 óta, amikor is a török elfoglalván Fülek várát, Divény végvárrá lett, mely a kriváni hágó bejárata előtt kulcsa volt egész Zólyommegyének. 1559-től fogva már Nógrád vármegye gondoskodik a Balassák e vára megerősítéséről és kijavításáról. 16 év mulva a budai basa, Kékkő megvétele után, ostrom alá fogta; őrsége vitézül védte ugyan magát, de a rommá lőtt fészekben még sem tarthatta magát huzamosabban, s végre is kirohanásban kellett keresnie a menekvést vagy halált. Osztályrészökül az utóbbi jutott; elestek az összes magyar csapatvezérek, t. i. Sárossy Miklós, Buday András, Ebeczky János és Galsay Ferenc, s a török fogságot csak egyetlenegy, szerb származásu alvezér kerülte el. 1593 nov. 26. Pálffy és Teuffenbach, Füleket és a környékbeli várakat gyorsan egymásután elfoglalván, az itteni török helyőrség kiszökött az elhanyagolt állapotban levő várból, átengedvén nem nagy nyereségül a keresztényeknek. Az 1602-ki országgyülés elrendelte, hogy Divény vára kijavíttassék és e terhet Turóc vármegyére rótta. 1605. Bocskay hadai foglalják el, de már a következő évben német hadak szállják meg, melyek még 1608. is itt tanyáznak, mert az ez évben tartott országgyülés intézkedett arról, hogy a külföldi őrség vezettessék ki Divény várából. Ettől fogva félszázadig semmi szerepet nem visz; akkor azonban mind sürübben emlegetik, mint fészkét a garázda, erőszakos, részeges és szenvedélyes gróf Balassa Imrének. Jogsértései miatt két izben idézték Balassát Bécsbe, s midőn másod-izben ment volna oda, I. Lipót elfogatta, s addig nem engedte szabadon, mig reverzálist nem iratott alá, s egyszersmind le nem mondatta Divény vára birtokáról. Balassa ekkép elveszíté várát, I. Lipót engedélyével a vár északi oldalán egy kastélyt építtetett, melyben állandó lett a tivornya. A gróf föltette magában, hogy bármi áron visszaszerzi ősi várát, s hogy célját elérje, cselhez folyamodott. A vár német parancsnokával kibékült, sőt meghivta asztalához: ez néhányadmagával megjelenvén, lerészegíttetett, s társaival együtt Balassa embereitől megöletett. Balassáék aztán felöltötték a megöltek ruháit, s a gyanutlan kapuőrtől bebocsáttatván a várba, ott az őrséget lefegyverezték, a várat pedig hatalmukba ejtették. I. Lipót erre Wesselényi nádorra bizta Balassa megfenyítését. A nádor a garázda főur ellen Sándor Gáspárt küldte ki; ez azonban nem boldogulhatott a várral, elvonult Divény alól, még pedig megsebesülten és nagy veszteséggel, amint a Thaly Kálmán által kiadott egykoru históriás ének (Cantio nova in expugnacionem Divín) mondja:

Nem törheti Sándor Gáspár Divin várát
Ellőtte Balassi egyik lába szárát,...
A plundrás német is viszi bombordáját
De soknak elvágta Lachesis kordáját.

Balassa ezután háborítlanul folytathatta rablásait egész 1679-ig, amikor is Lipót, neszét vevén, hogy Balassa a várat török oltalom alá akarja helyezni, Strassoldo és Leslie tábornokokra bizta a vár ostrom alá vételét. Balassa sokáig védte ugyan fészkét, de végre is feladni kényszerült, s vasra veretve börtönbe került, honnét csak nagy nehezen szabadulhatott ki. Divény várát azonban felsőbb parancsra, hogy a lázongóknak többé menedékül ne szolgáljon, minden palotáival együtt felgyujtották, bástyáit levegőbe röpítették. Azóta csak düledékei állanak fenn, melyekből kivehető, hogy két udvara és egy fellegvára volt.


Fényes Elek az 1851-ben kiadott Magyarország geographiai szótára című munkájában így ír Divényről (I. kötet, 266. o.):

Divény, tót mező-város, Nógrád vármegyében, mély, de kiterjedt völgyben, magas hegyre épült régi várának romjai alatt.
A város nyugoti oldalán, különálló, magas, kősziklás hegyek láthatók, melynek elsőjén van a Balassa nemzetség várromja. E vár a setét hajdani korból vévén eredetét, sok viszontagságon ment keresztül: villám által elégetett, de ismét felépült; látta falai közt a törököt; elfoglalták a pártütők; míg végre a nyughatatlan Balassa Imrének borzasztó tényei a várat I. Leopold kezeire juttaták, ki azt német őrséggel rakta meg. Balassa Imre, elvétetvén tőle a várparancsnokság, építettett, állítólag 6 hónap alatt, a vár északi oldalán egy kastélyt. Innen folytatta ő rablását, fosztogatását, pártoskodását, sőt egy ízben a német parancsnokkal kibékülvén, azt kastélyában megvendégelte, de katonáit szinte leitatvám ugyanitt megölte, s a várat elfoglalta. Azonban a vár I. Leopold vezérei által ujolag visszavétetvén, ezt Stralzon német vezér széjjelhányatta. Romjaiból kivehető, miként két udvara és egy fellegvára volt, a felső udvarban egy mély kut nyomai látszanak. Egy másik vármelletti magános kősziklás hegyen áll a kálvária. E kálvária hegyeről leirhatatlan szép kilátás nyilik meg. - A város nevezetes épületei közé tartozik az említett Balassa Imre kastélya, melly 1694-ben épült, erős falakkal és 4 bástyával körülvéve. Hajdan a falakon felül tornáczok léteztek, a falak lövöldöző lyukakkal ellátvák, leeresztő erős kapuja, és a város felől sánczai valának Ez épület jelenleg is jó karban tartatik, s lakásul szolgál az uradalmi számtartónak.

A Balassa Imre által építtetett várkastély


Gévay Antal (1796-1845) orientalista a bécsi udvari könyvtárban végzett kutatásai közben az egyik 1588-89. évekből származó török kódexben egy "Madsar türki" című, török (arab) betűkkel írt, de magyar nyelvű szerelmi dalt fedzett fel. A verset valószínüleg egy török hitre tért magyar, Divényi Mehmed írta, Divény várában.

 

Divényi Mehmed

Madsari türki

Fekete szemű, szeműdükű,
Szeretlek én, tes megszeress,
Narancs csecsű, kesken derekű,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

  Azok dicsíretes legyen,
Vagy lyán vagy menyecske legyen,
Kit szeretsz, szeretűd legyen,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

Éjjel-napval eszembe vagy,
Kérlek téged, engem ne hagy,
Ó mely fénes orcájú vagy,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

  Se élhetem, se halhatom,
Se ülhetem, se járhatom,
Se ehetem, se ihatom,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

Melykor nem lát téged szemem,
Elvész ottan mind ürümem,
És elhervad mind tetemem,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

  Kegyelmedtül én jót várok,
Mint ebecskéd, után járok,
Vagy élek avagy meghalok,
Szeretlek én, tes megszeress.

 

Egy divínyi ezt megírta,
Meddig az eszivel bírta,
Az szerelmet hogy forgatta,
Szeretlek én, tes megszeress.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

1