Podolin (Szepes vármegye)

Szlovákul: Podolinec

Németül: Pudlein

(Ma: Szlovákia)


Szepes vármegye elhelyezkedése a történelmi magyarországon


Elérhetőség (lásd az alábbi térképet): Podolint autóval Poprádról a "77" számú úton érhetjük el, vagy busszal a Poprád-Ólubló vonalon (Poprad - Stara Lubovna).


Ez a ma jelentéktelen, csendes szlovákiai kisváros a hajdani királyi Magyarország Szepes vármegyéjében jelentős szerepet játszott. A Poprád és Krakkó közötti fontos kereskedelmi út mellett fekvő település említése 1235-ben keltezett oklevélben található, amelyben a krakkói és az esztergomi érsek egyaránt magának követeli a podolini tizedet. Végül a tizedszedés jogát -pápai döntéssel- esztergomi érsek kapta meg. A település a tatárjárás alatt elpusztult.

A tatárjárás után a települést német és lengyel telepesek építették újjá. 1292-ben városi kiváltságokat kapott. A főtér közepén ma is álló Mária mennybemenetele emlékére 1295-ben épült.

A podolini templom. Az előtte álló reneszánsz harangtorony 1659-ben épült.

A város 1412-ben szabad királyi város rangot kapott. Még ebben az évben Zsigmond király -több szepességi várossal és Lubló várával együtt- hatalmas kölcsön fejében zálogba adta Ulászló lengyel királynak. A zálogba adott városok (bár továbbra is a magyar királyság részének tekintették őket) 1772-ig maradt lengyel fennhatóság alatt.

 

A podolini városfal részlete

 

A podolini városfal részlete, háttérben a városháza

 

A városon belül Perényi Imre, Zsigmond király 1409-ben kelt engedélye alapján várat épített. A vár a XVIII. századtól -elvesztve védelmi jelentőségét- fokozatosan lepusztult, falait a fejlődő város építkezéseihez használták fel.

Romos falak a piarista iskola udvarában. Talán az eltűnt vár maradványai ?

 

A piarista rend 1647-1651 között templomot és kolostort épített Podolinban. A benne létesített iskola és könyvtár hosszú ideig a Szepesség fontos művelődési központja volt. A podolini piarista iskoláról a Pázmány Péter Elektronikus Könyvtár honlapján olvashatunk.

 

A piarista templom és kolostor

A piarista gimnázium tanulója volt (az 1800-as évek végén) Krúdy Gyula is. Emlékét az iskola falán elhelyezett emléktábla őrzi:

Az emléktábla szövege:

EBBEN AZ ÉPÜLETBEN VOLT KISDIÁK

KRÚDY GYULA

1878-1933

PODOLIN ÉS A TÁTRAI TÁJAK NAGY CSODÁLÓJA,

A MAGYAR SZÉPPRÓZA MESTERE


Podolini emlékei hatására írta Krúdy Gyula a Podoloni kísértet című fiatalkori kisregényét, melynek előszavában igen szép és költői leírását adja ennek a szepességi kisvárosnak:

 

VALAMI ELŐSZÓFÉLE

Sok esztendővel ezelőtt egy felsővidéki, kis szepességi városkának voltam a lakosa. Úgy hívják a városkát: Podolin. Közel a határszélhez, a Kárpátok alatt, mély völgyben feküdt a városka, és vasútnak híre-hamva se volt messzi vidéken. Ám a városka mégis útjába esett annak a nagy országútnak, amely keresztülvezet a határon, és így nem volt teljesen elzárva a külvilágtól. A furmányos szekerek nagy csörömpöléssel döcögtek a városka kövezetén, amely még a középkorból maradt itten. Messzi földről jött vásárosok megpihentek az egyetlen vendégfogadóban, a "Róká"-ban, ahol az ivó sötét falain százesztendős felírások hirdetik, hogy itt valamikor lengyel hercegek mulatoztak. A derék Zsigmond király zálogba vetette Podolint tizenkét másik várossal együtt, és hosszú száz esztendőkig el volt szakítva a hazától a kis középkori város. Lengyel urak mulatoztak benne, és lengyel kapitányok parancsoltak a népességnek. De akármilyen soká tartott a podoliniak számkivetettsége, az ódon városházán az egymás után következő polgármesterek féltő gonddal őrizték a város régi, magyar világbéli pecsétjét, törvénykönyveit. Nagy Magyarországot sohasem felejtették el teljesen, és fájó szívvel gondoltak a messzi hazára, mint a száműzöttek gondolnak a honukra. A gazdagabb patríciusok Magyarországba küldték a fiaikat iskolába, és a régi krónikák akárhány polgármesterről tudnak, aki az iskolai tanulmányokat a debreceni nagy kollégiumban nyeldeste. A száz esztendők múltak, és a szegény podoliniak már azt hitték, hogy soha többé vissza nem váltja őket a haza a zálogból. Míg egyszer Mária Teréziának sok birodalmi tervei, ábrándjai közepette eszébe jutottak a szegény szepesi városok. Akkor már nagyon régen sínylődtek a városok az idegen zálogban. A nagy királynő egy szekér aranyat küldött a lengyel királynak a városok váltságdíja fejében, és a városok, közöttük Podolin is újra a magyar haza tartozékai lettek...
A hosszú középkori rabság azonban rányomta bélyegét a városkára. Az idegen uralom alatt a városka semmit sem fejlődött. Elég bajuk, gondjuk volt a lengyel királyoknak a saját országukkal, országuk városaival. Mit törődtek volna az idegen jószággal? Annyit tettek, hogy néhány lándzsás katonát küldtek a városka őrizetére, akik megvédelmezték a polgárokat a hegyvidéki rablóbandáktól. A várost magas kőfal vette körül, és a falakon négy kapu nyílott a négy égtáj felé. A Poprád ott szaladt el a bástyák alatt, mintha csak a Poprádot is zálogba csapta volna a könnyelmű Zsigmond: a Poprád is kifelé folyt Lengyelországba; keresztül a határszéli hegyláncokon, nagy magasságban járja be meredek útját; minden természeti törvény ellenére nem lefelé, hanem felfelé folyván. A piros pöttyös pisztrángok lengyel honnak csemegéi voltak, és a hűtelen folyó folyását már a nagy királynő sem tudta megváltoztatni. A Poprád örökre a lengyeleké maradt: örökre hűtelen hazájához, amelybe minden folyó befelé folyik, nem pedig kifelé.
A zálogban töltött száz évek tehát úgy múltak el a városka felett, mintha valami dermedt álomban töltötték volna. Mária Terézia idejében egyszerre fölébredtek az emberek hosszú álmukból, megdörzsölték a szemüket: - Nini - mondták -, asszonykirály van Magyarorsszágban. Mi bizony azt hittük, hogy még mindig Zsigmond uralkodik. A regebeli Rip van Winkle (Washington Irving ( 1783-1859) amerikai író világhírűvé vált mesehőse) ébredt fel itt a mély völgyben, csakhogy húsz esztendő helyett századokat aludt. A városka ugyanabban a középkori, ódon állapotban van Mária Terézia idejében, mint amikor Zsigmond zálogba vetette. Nem raktak itt le egyetlen téglát sem azóta - talán még az emberek is ugyanazok voltak. A lengyel kultúrát, műveltséget nem vették be, megmaradtak tehát Zsigmond király korában. Ugyanazok a dívatok, szokások uralkodtak; Corinini ezredes, a nagy királynő kiküldött biztosa a maga egyszerű katonaeszével csodálkozva írja megjelentését a városokban talált állapotokról.
- Itten - írja az ezredes - egyetlen pollgárt sem találtam, aki bizonyosan tudná, hogy fölséged előtt mely uralkodók valának a magas trónuson. Csodálkozva hallgatták, hogy a Habsburgi-ház uralkodik a birodalomban. - Isten szent akaratából.
A lengyel lándzsásokat elrendelték a városkapuk őrizetétől, és a kapukon, különösen a dél felé nyílókon új áramlatok, szelek kezdtek befújdogálni. A városka, felébredvén hosszú álmából, mozogni, fejlődni kezdett. Igen ám, csakhogy mit csináljanak most azokkal az átaludott száz esztendőkkel? A dolgok természetes rendje szerint azt a lemúlott időt nem lehetett elsemmizni. Olyan varázscsizmát még Mária Terézia sem húzhatott a visszaváltott városkák lábára, amely csizmákkal száz esztendőket lehetne egyszerre ugrani. Azokat az elaludt századokat végig kellett élni, végig kellett csinálni. Andrássy János, Szepes vármegye akkori alispánja, aki híres volt nagy eszéről, bölcsességéről, maga is elcsodálkozott a városok középkorias állapotain.
- Már régen el fogjuk felejteni az egészz középkort, a szepesi városokban még mindig föltalálható leszen ez a kor. Ők elmaradtak az időtől, és talán sohasem fogják utolérni a valóságos időt - mondta a bölcs alispán, és látszólag igaza volt.
A városkák folytatták a fejlődésüket ott, ahol elhagyták Zsigmond király korában. Békés, csendes, belvillongástól mentes idők jártak, az idegen gyámság alól felszabadult városnak mégis a legelső gondja volt a hosszú századokon át megrongált várfalakat, bástyákat kijavítani, megerősíteni. A kapukhoz polgárőrséget rendeltek, amely ügyelte az utazókat, vándorlókat, kereskedőket. Éjjel becsukták a kapukat, és a városra középkori csendesség borult. Az utcákon nem járt senki, legfeljebb a "Róká"-ban búsult néhány utazó idegen, amíg a városi darabontok aludni nem zavarták őket. A Poprád sietett, futott a határ felé, a nagy hegyek, sötét erdők árnyékukkal ráfeküdtek a városkára. Mintha arra vigyáztak volna, hogy az átaludott esztendőkből nem fog-e egyet is elsikkasztani.
De nem sikkasztott el egy hónapot sem. Az új házakat, amelyeket itt-ott építettek, régi középkorias stílusban tervezték az építő. Lubomirszky hercegnek, aki a városkának templomot építtetett, arcképét megfestették a városháza számára... És abban az időben, amikor én a városka lakója voltam, a városi tanács mindenféle elavult jognak alapján örökös száműzetésre ítélt egy asszonyt, bizonyos Wart Erzsébetet. De hiszen éppen ezt akarom elmondani.

 


Néhány oklevél Podolin történelméből:

 

Kelt: 1361-01-03

Pál éneklőkanokok és szepesi generalis vicarius bizonyítja, hogy Jordán podolin-i soltész és esküdttársai néhai Gyula fia: Hank comes soltész birtokainak felét egyházi alapítványként a Podolin Szűz Mária templomnak átadták.


Kelt: 1439-03-19

"Rozgony-i István pozsonyi comes közli Pozsony városával, hogy a Padalin városból származó, mintegy ötszáz lovasból álló lengyel csapatot, amely megtámadta és felprédálta Szepes várát /castrum Scepusiense/ üldözőbe vette, és a Liblow-i vár mellett lévő rétén megütközött velük; köztük mintegy háromszázat megöltek, sokat a Paprad folyóba fujtottak, és 214 lovat valamint mintegy kétezer forint értékű zsákmányt ejtettek."

 


Kelt: 1439-07-07

"Albert király bizonyítja, hogy figyelemmel Rozgon-i Symon fiának: Rozgon-i Istvánnak, pozsonyi comesnek az érdemeire, mint aki az ország védelmében is oly kiváló társának bizonyult, mert amellett, hogy a koronázástól kezdve állandóan a király rendelkezésére állott nagyszámú familiarisaival, amikor a királynak a cseh korona elnyerése végett Prágába kellett mennie és onnan más fontos ügyek elintézése végett Sziléziába, oda már nem követte a királyt, hanem gyors elhatározással összegyűjtvén familiarisait a Szepesség védelmére sietett, ahol Kesmarkon ütötte fel hadiszállását és a Podolynt megszállva tartó, a nép nyelvén Saffranecznek nevezett lengyel vezérrel kisebb csete-patékon kívül három csatában is megmérkőzött és mindig győzelmesen került ki belőlük, úgy hogy a lengyelek Rozgon-i István ottléte alatt többet nem mertek támadni és így az a vidék mentesült az ellenséges becsapásoktól, azért jutalmul a pozsonymegyei Sempthe várát adta neki... "


 

 

1