Ortodontická ordinace MUDr.Marcely Růžičkové Odpovědi na nejčastější dotazy

Se kterými zdravotními pojišťovnami má ordinace smlouvu?
Ke dnešnímu dni (1.9.2006) má naše zařízení smlouvu s těmito pojišťovnami:
VZPVšeobecná zdravotní pojišťovna ČR
ZP MV ČRZdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR
OZPOborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven
VoZPVojenská zdravotní pojišťovna
ČNZPČeská národní zdravotní pojišťovna
ZP ŠkodaZdravotní pojišťovna Škoda

Mohou být přijati do léčení i pacienti nesmluvních pojišťoven?
Ano mohou. Musí však počítat s tím, že si léčbu budou v plné výši hradit sami. S ohledem na chatakter zdravotní péče je nepravděpodobné, že by jim účty jejich pojišťovna zpětně uhradila.

Je nutné doporučení od svého zubního lékaře?
Pojišťovny vyžadují doporučení na předepsaném formuláři. V případě problémů se pokusíme sjednat nápravu s vaším ošetřujícím stomatologem.

Jaká vyšetření je nutné před započetím léčby absolvovat?
Zahájení léčby předchází zodpovězení cílených dotazů ortodnotistou, kterými se zjišťují např. dědičné vlivy a případné zlozvyky. Následuje vyšetření, kde se ortodontista zaměřuje hlavě na vlastní ortodontickou vadu a poměry mezi oběma čelistmi. Jsou zhotoveny otisky obou čelistí, na základě kterých budou zhotoveny modely, složící k proměření a analýzám. Nutné jsou také retgenové snímky. Výsledkem všech těchto vyšetření je léčebný plán.

Jaká rovnátka se používají?
Typ užitého aparátku je výsledkem stanovení diagnózy a léčebného plánu. V naprosté většině případů užíváme pevná (fixní) rovnátka. V určitých případech je však na místě i použití rovnátek snímacích (v dětském nebo smíšeném chrupu - v období intenzívního růstu - a v určitém období po úspěšném ukončení léčby fixním aparátkem).

Z čeho se skládá fixní aparát (rovnátko)?
Na předních ploškách předních zubů jsou pevně přilepeny ortodontické zámky (nejčastěji kovové) a na zadních zubech jsou nacementovány ortodontické kroužky. Vlastní účinek má specielní ortodontický drát, upravený do tvaru zubního oblouku a připevněný ke kroužkům a zámkům. V některých případech se používají ještě další součásti.

Jak dlouho trvá léčba fixním aparátkem?
Je třeba počítat s tím, že léčba je dlouhodobá, v průměru trvá okolo dvou let. Nutností jsou pravidelné kontroly, protože fixní aparát, který není pravidelně kontrolován a upravován, může působit na chrup naopak negativně.

Je možné léčit ortodontické vady i u dospělých?
Fixní aparátky umožňují úspěšnou léčbu i u pacientů vyššího věku. Překážkou léčby bývá být spíše zvýšená kazivost, špatná ústní hygiena spojená se zánětem dásní a rozsáhlejší protetické práce.

Je možné s fixním aparátkem normálně jíst?
Doporučuje se omezit na minimum konzumace sladkostí. Není vhodné žvýkaní žvýkaček. Při ukusování mrkve, kedluben nebo např. ořechů může snadno dojít k odlomení nalepených ortodontických zámků. Proto je vhodné potraviny tohoto typu jíst nastrouhané.

Jak se mají čistit zuby s fixním aparátkem?
Dokonalá hygiena dutiny ústní je nezbytnou podmínkou k úspěch léčby - výsledkem musí být nejen zuby srovnané, ale i zdravé. Pevně nalepené součástky fixního aparátku komplikují čištění a naopak způsobují, že se v jejich okolí zadržují drobné zbytky potravy. Proto je nutné dokonalé čištění zubů, a to i za použití speciálních hygienických pomůcek (štětiček, kterými lze vyčistit okolí rovnátka). Používání pasty se sloučeninami fluoru je samozřejmostí, stejně tak jako pravidelné kontroly u Vašeho stomatologa.



zpět
Zpět

This page hosted byGet your own Free Home Page
1