Kalendarium zboru ewangelicko-reformowanego w Lodzi
1988
Synod Kosciola Ewangelicko-Reformowanego utworzyl w Lodzi filial zboru warszawskiego. W dniu 8.09 reprezentanci zboru: Emil Wieke, Leon Karczewski, Wilhelm Grabczynski, zawarli z pastorem Fryderykiem Jelenem umowe dotyczaca prowadzenia nabozenstw w Lodzi, ktore mialy sie odbywac raz w ciagu kwartalu (dwa razy po czesku, raz po polsku I raz po niemiecku). Sto dwadziescia szesc osob zobowiazalo sie do placenia regularnych skladek.
1902
Do Kolegium Koscielnego wybrano: Edmunda Brinkenhoffa, Wladyslawa Eckersdorfa, Karola Szrajbera I Karola Smetane.
1903
Administratorem zboru zostal pastor wladyslaw Semadeni. Ilosc nabozenstw zwiekszono do 12 rocznie (11 w jezyku polskim I 1 w jezyku niemieckim). Postanowiono tez wynajac na wylaczny uzytek parafii jeden nowy lokal w miejsce dwoch dotychczasowych.
1904. 05.15
odbyla sie uroczystosc z okazji zalozenia parafii lodzkiej I otwarcia nowozalozonego cmentarza.
1905
od grudnia administratorem jest pastor Stefan Skierski. Nowym kantorem wybrano Jana Niewieczerzala z Kucowa. Zostala otwarta szkola kantorska.
1907
walne Zgromadzenie Czlonkow zboru postanowilo: pociagnac do oplaty skladek parafialnych rowniez mlodziez, tj. Niezonatych I niezamezne. Wybrano tez komitet do gromadzenia funduszy na kupno wlasnosci zborowej.
1909
Nabozenstwa ze wzgledow oszczednosciowych przeniesiono do sali szkolnej przy ul. Radwanskiej
1910
Plan dojazdow nowego administratora, pastora Tomasza Tosio obejmuje 29 niedziel (39 nabozenstw, w tym: 12 razy w jez. Niemieckim, 27 jezyku polskim)
Wskutek braku funduszy, ktore zuzyto miedzy innymi na dozywianie dzieci, zostala zamknieta szkola zborowa, a kantor Jan Niewieczerzal wrocil do Kucowa.
1920
Wydano zapomogi 20 osobom z funduszu prywatnego otrzymanego z Ameryki.
1922
Po raz pierwszy wybrano kobiete delegatka na Synod Kosciola. Byla to p. Natalia Jelinek. Przyznano tez kobietom prawo glosu stanowiacego podczas Walnych zgromadzen, na tych samych warunkach, ktore obowiazywaly mezczyzn. Od pazdziernika administratorem zboru zostaje pastor Ludwik Zaunar.
1924
w marcu odbyl sie zjazd delegatow swieckich I duchownych zborow prowincjonalnych (Zelowa, Kucowa, Zychlina, etc.)
1924
kwiecien, wybrano komisje do zbierania funduszy na budowe kosciola i budynku zborowego.
1925
W lutym, po smierci Edmunda Brinkenhoffa, wieloletniego prezesa I skarbnika Kolegium Koscielnego, prezesem zostal wybrany Jozef Hajek.
1928
- w dniu 17 czerwca polozono kamien wegielny pod budowe kosciola. Bidynek w stanie surowym mial zostac ukonczony do konca pazdziernika. Kryzys gospodarczy I wydatki na cele socjalne (zapomogi dla ubogich z okolicy) przeciagnely jednak wykonczenie budynku o pare lat.
1932
- w dniu 2 pazdziernika odbylo sie uroczyste nabozenstwo na poswiecenie kosciola. Kosciol byl jeszcze nieotynkowany, brak tez bylo lawek I organow.
1936
- Administratorem zostaje pastor Jerzy Jelen.
1938
- Rok poswiecony na mozolne gromadzenie funduszy na wykonczenie kosciola.
1940
- Nabozenstwa odbywaja sie na przemian w dwoch jezykach: polskim I czeskim (wbrew rzadaniom wladz hitlerowskich domagajacych sie prowadzenia nabozenstw wylacznie po niemiecku).
1941
- W czasie swiat Wielkiej Nocy aresztowano pastora Jerzego Jelena, ktory zostal potem zamordowany przez faszystow w obozie koncentracyjnym w Dachau, w dniu 26. 12. 1942r.
1945
w dniu 11 marca odbylo sie pierwsze powojenne nabozenstwo prowadzone przez pastora Emila Jelinka.
1945
- w kwietniu pierwsze zebranie po wojnie tymczasowego Kolegium Koscielnego, ktoremu przewodniczyl Wiktor Wagner.
1945
- do konca roku do Czechoslowacji wyjechalo okolo 70% czlonkow zboru, a wraz z nimi I pastor.
1945
- pastor Kazimierz Ostachiewicz w Wilna zostaje mianowany administratorem zboru.
1949
- administratorem zboru zostaje pastor Jaroslaw Niewieczerzal.
1952
- W Lodzi obraduje Synod Kosciola Ewangelicko-Reformowanego w RP.
1957
- wydano cztery numery biuletynu zboru lodzkiego.
1959
- W Lodzi obraduje Synod Kosciola Ewangelicko-Reformowanego w RP.
1972
- administratorem zboru zostaje pastor Zdzislaw Tranda.
1974
- administratorem zboru zostaje pastor Jerzy Stahl.
1984-1986
- Przeprowadzany jest remont kosciola obejmujacy malowanie wnetrza, wymiane instalacji elektrycznej i grzewczej, a takze polozenie marmurowej posadzki i instalacje organow.
1987
- W zborze lodzkim odbyla sie pierwsza w naszej historii ordynacja. W urzad duchownego zostal wprowadzony pastor Marek Izdebski z Belchatowa.
1988
- Poczatek remontu domu zborowego. Ze starego budynku pozostaja jedynie sciany zewnetrzne i klatka schodowa. Budynek zostal powiekszony o jedno pietro i piwnice. Zalozono kalaryfery.
1989
- ordynacja pastora Romana Lipinskiego, ktory zostaje nastepnie ustanowiony administratorem zboru po rezygnacji z tej funkcji (ze wzgledu na ciezka chorobe) pastora Jerzego Stahla.
1991
- Zakonczenie remontu domu zborowego.
1991
- Ukazuje sie pierwszy z siedmiu numerow redagowanego przez lodzka grupe mlodziezy kwartalnika "Wioslo", pisma, ktore w krotkim czasie popularnoscia dorownalo na gruncie kosciola naszej "Jednocie".
1991
- administratorem zboru zostaje pastor Marek Izdebski z Belchatowa. W zborze pracuje rowniez stazysta, ktorym jest mgr. Teol. Semko Koroza.
1992
- w Lodzi odbywa sie spotkanie Kolegiow Koscielnych zborow ewang.-reform. w RP.
1992
- zjazd mlodziezy "Wioslo'92" organizowany dla mlodziezy z calej Polski przez hrupe mlodziezowa Parafii lodzkiej.
1992
- 26 kwietnia odbyla sie ordynacja pastora Semka Korozy, administratorem zostaje mianowany pastor Jerzy Stahl.
1992 -
Walne zgromadenie Czlonkow Zboru przyjelo nowy Regulamin Zboru Ewangelicko-Reformowanego w Lodzi.
1992
- przygotowano do druku i wydano reprint IV wyd. Konfesji Sandomierskiej z 1903r.
1993
- kolejny zorganizowany przez grupe mlodziezowa naszej parafii ogolnopolski zjazd mlodziezy "Wioslo'93".
1993
- zbor lodzki bierze pod "lokalowa" i finansowa opieke Synodalna Komisje Prawa i Regulaminow.
1993
zorganizowane zostaje pierwsze z ugruntowanego potem cyklu corocznych ewabgelickich nabozenstw komunijnych (Liturgia sprawowana jest wedle laczonego porzadku kosciolow ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego przez duchownych tych trzech wyznan), wierni i zaproszeni goscie wspolnie przystepuja do sakramentu Wieczerzy Panskiej.
1994
- powstaje przy zborze Ewangelicko-Reformowanym w Lodzi Miedzyszkolny Osrodek Katechetyczny, dzieki czemu nasze dzieci moga miec wystawiane na swiadectwach oceny z religii.
1997
- w maju odbywaja sie I-sze Dni Biblii w Lodzi organizowane przez pastora Semka Koroze wespol z Oddzialem Regionu Lodzkiego PRE i Kuria Archidiecezji Lodzkiej.
1997
- Kolejne nabozenstwo komunijne organizowane przez koscioly ewangelickie w Lodzi.