Správa o činnosti SFZ a rámcový plán činnosti SFZ na ďalšie obdobie

(Prednesená Emilom Višňovským na Valnom zhromaždení SFZ dňa 26. 3. 1998)

1. Úvod

    Pred 2 rokmi (VZ sa konalo 26. 4. 1996) došlo k dosť radikálnej obmene vo výbore SFZ. Pred novým výborom stála úloha ujasniť si situáciu a pokúsiť sa načrtnúť si zmysluplnú koncepciu a program činnosti. V nijakom prípade sme nemali chuť formálne udržiavať SFZ. Položili sme si otázku, čo môže SFZ robiť a urobiť na prospech filozofie na Slovensku a postupne sme zistili, že je čo robiť. Čoskoro sa ukázal skôr opačný problém: že robiť by sa dalo všeličo, ale že na to nemáme vždy dostatočné zdroje a možnosti.

    K dnešnému dňu má SFZ v evidencii 246 členov, avšak z toho je podľa Stanov platných členov len 96. Účasť na tomto Valnom zhromaždení je 49 členov, čo je nadpolovičná väčšina, takže sme uznášaniaschopní. Hneď na úvod však musím povedať, že v najbližšom období bude jednou z prvých úloh nového výboru SFZ práca s členskou základňou a evidenciou.

2. Čo sme robili:

    Výbor sa za tie dva roky stretol celkom 9-krát.

16. 5. 1996, na ktorom zvolil za predsedu EV, za tajomníka Dušana Gálika, za hospodára Zuzanu Palovičovú.

27. 6. 1996 sa výbor zaoberal programom a koncepciou svojej činnosti. Akcentoval prácu v kluboch, sekciách a pobočkách, ktoré sú tieto:

sekcie: Ekofilozofia (vedie Eva Smolková), Feministická filozofia (vedie Etela Farkašová), Filozofia vedy (vedie Pavel Cmorej), Fenomenológia (vedie Jozef Sivák) a novozaložená Filozofia mysle (vedie Egon Gál);

a pobočky: Prešov (vedie Vladimír Leško) a Banská Bystrica (vedie Ján Šlosiar)

Prosím ich zástupcov, aby sami informovali o svojej činnosti v rámci diskusie!

    Popri tom sa výbor zameral aj na ďalšie návrhy na usporadúvanie prednášok, ktoré iniciatívne navrhovali členovia SFZ (všetky sa akceptovali, napr. Sedová - prof. Pagin, alebo Hohoš atď.) a stanovil honorár za prednášku nášho či zahraničného prednášateľa 400.- Sk. Výbor rozhodol organizovať kongresy slovenskej filozofie v 5-ročnom intervale a pracovné výročné stretnutia v ročnom intervale. Výbor listom oslovil všetkých členov SFZ s podnetom na "doplatenie" si členských príspevkov.

    Hlavným podujatím, ktoré sa v r. 1996 uskutočnilo aj pod hlavičkou SFZ bola medzinárodná transdisciplinárna konferencia DISKURZ - INTELEKTUÁLI - SOCIÁLNA KOMUNIKÁCIA, ktorá sa uskutočnila v dňoch 9. - 11. 7. 1996 v Bratislave. Na konferencii prednieslo svoje príspevky takmer 50 účastníkov, z toho vyše polovica zo zahraničia (USA, Veľká Británia, Austrália, India, Malajzia, Poľsko, Česká republika). Prominentným hosťom konferencie bol jeden z najvýznamnejších súčasných svetových filozofov, Prof. Richard Rorty z USA. Materiály konferencie boli publikované v osobitnom zborníku, ktorý vydalo vydavateľstvo VEDA. V tom istom čase sa uskutočnila aj prednáška jedného z hostí spomínanej konferencie, prof. R. C. Solomona na tému "Podnik a etika" v Slovnaft, a. s.

    Popri tejto prednáške sa centrálne na pôde SFZ uskutočnili ďalšie 4 prednášky zahraničných hostí s následnou diskusiou: prof. J. Betancourt (Španielsko) hovoril o filozofii v Latinskej Amerike, prof. P. Pagin (Švédsko) predniesol 2 prednášky o komunikácii a sémantike a prof. S. Fuchs (USA) prednášal o sociálnej štruktúre objektivity.

16.1. 1997 sa výbor zaoberal najmä prípravou 1. výročného stretnutia SFZ, organizáciou prednášok na r. 1997 a možnosťami získavania sponzorských príspevkov pre činnosť SFZ. Túto otázku riešil výbor aj na ďalšom zasadnutí (a potom už stále)

15.5. 1997 v súvislosti s úlohou, ktorú výbor vzal iniciatívne na seba, zabezpečiť účasť slovenských filozofov na XX. Svetovom filozofickom kongrese v Bostone, 10.-16. august 1998. Listy - bezvýsledne zatiaľ.

11.12.1997 výbor zhodnotil 1. výročné stretnutie a zaoberal sa prípravou 2. VS v Banskej Bystrici. Rovnako cyklom prednášok Možnosti slov. fil. Na tomto zasadnutí výbor uvoľnil Dušana Gálika z funkcie tajomníka na jeho vlastnú žiadosť.

V r. 1997 sa Slovenské filozofické združenie sústredilo na organizáciu nasledovných akcií:

    1. Pod pracovným názvom "Kríza filozofie-filozofia krízy?" usporiadalo v dňoch v dňoch 12.-14. 9. 1997 v Učebno-výcvikovom zariadení Univerzity P. J. Šafárika na Zemplínskej Šírave 1. výročné stretnutie SFZ, čím sa založila nová tradícia takýchto výročných stretnutí. Správa o tomto vedeckom podujatí, na ktorom sa zúčastnilo 40 filozofov z celého Slovenska a takmer všetci predniesli svoje príspevky, bola uverejnená aj v časopise Filozofia, roč. 53, 1998, No 1, 54-55. Príspevky budú publikované v rovnomennom zborníku, ktorý je v súčasnosti v tlači. O akciu prejavili záujem aj miestne i celoslovenské médiá, ktoré o nej priniesli informácie (Slovenský Východ, Slovenský rozhlas). Podujatie ukázalo plnú opodstatnenosť tejto trans-inštitucionálnej formy pracovnej komunikácie slovenských filozofov a 2. výročné stretnutie sa bude konať 17.-19. 9. 1998 v Banskej Bystrici.

    2. Pod názvom "Možnosti slovenskej filozofie" a vďaka grantovej podpore Vzdelávacej nadácie Jana Husa SFZ (honorár 1000.- Sk prednášateľovi) organizovalo v priebehu celého roka 1997 prednáškový cyklus, v ktorom poprední slovenskí filozofi predniesli 7 fundovaných prednášok, ktorých sa spolu zúčastnilo okolo 150 poslucháčov. Niektoré prednášky boli publikované aj v časopise Filozofia (napr. M. Čarnogurská, I. Buraj). Cyklus prispel k ďalšiemu vzdelávaniu našej filozofickej obce i verejnosti, ale aj k oživeniu filozofického diania v Bratislave. Na všetkých prednáškach bola živá diskusia a členovia SFZ prijali túto aktivitu veľmi pozitívne.

    3. Bežali aj ďalšie, nepravidelné či príležitostné prednášky na základe ponúk a požiadaviek našich členov, pravda, len v Bratislave.

5.2. 1998 Výbor schválil logo SFZ a začatie prác na vytvorení internetovej stránky SFZ.

19.3.1998 sa výbor zaoberal prípravou tohto VZ a schválil návrh na a "filozofické kafé" -- Art-klub, Jakubovo námestie 12, otv. 10-22, pre nás štvrtky.

3. Čo plánujeme robiť do VZ v r. 2000

V roku 1998 sa SFZ sústredí na:

1. prednáškový cyklus "Možnosti slovenskej filozofie II." (a potom aj v 1999).

2. 2. výročné stretnutie SFZ, Banská Bystrica: "Filozofia výchovy a problémy vyučovania filozofie". (a v r. 3. VS v Nitre)

3. pokusíme sa o zabezpečenie účasti na XX. Svetovom kongrese v Bostone

4. návrh na tému 2. kongresu slovenskej filozofie s medzinárodnou účasťou "Jeden svet -- mnoho filozofií: ako je možný dialóg v pluralitnom svete?" a realizácia tohto kongresu spolu s Valným zhromaždením v septembri 2000.

5. dobudovať internetovú stránku SFZ a využívať ju

    To sú jednotlivé, konkrétne, ale okrem toho máme niektoré strategické zámery či námety pre ďalšiu činnosť:

I. Dať do poriadku členskú evidenciu, získať nových členov nielen z radov učiteľov VŠ, ale aj študentov, učiteľov SŠ, osloviť zahraničných členov (filozofov slovenského pôvodu)

    * a ponúknuť členstvo aj niektorým manažérom (najmä absolventom filozofie) a osobnostiam z hospodárskej praxe so záujmom o filozofiu a jej podporu

II. Vo výbore SFZ nemať len abstraktných členov, ale každému prideliť nejakú konkrétnu oblasť činnosti a perspektívne zmeniť výbor tak, aby na jeho čele stále predseda - renomovaný filozof, reprezentant slovenskej filozofie navonok aj voči zahraničiu, mal by poradnú koncepčnú radu a výkonného tajomníka (terajší predseda) s výborom - ostatní členovia, mladší, manažérski schopní.

    * zmeniť zloženie výboru nasledovne:

* sekretárka

    Funkčné obdobie výboru predĺžiť aspoň na 3 (ak nie na 4) roky. Celý výbor by mal byť aspoň čestne honorovaný (a bude treba riešiť otázku, ako a z čoho?).

III. Pokúsiť sa budovať zo sponzorských príspevkov vlastný finančný fond "SOPHIA", z ktorého financovať napr. vlastné vydavateľské projekty, nákup literatúry alebo príručiek, databáz, encyklopédií, účasť na podujatiach v zahraničí, organizáciu výročných stretnutí a konferencií doma - pre tento účel už teraz nový člen výboru...

IV. pripraviť ustanovenie inštitútu čestných prenášok "Hrušovského cyklus" (filozofia vedy) a "Várossov cyklus" (filozofia kultúry)

V. prednáškové a seminárne vzdelávacie cykly z filozofie XX. storočia (Heidegger, hermeneutika, Wittgenstein, Foucault, Rorty, feminizmus, ekofilozofia)

VI. založiť samostatnú sekciu "Praktická filozofia a etika", expertné skupiny a filozofické poradenstvo pre rôzne sféry - spolupráca s konkrétnymi inštitúciami v oblasti "aplikovanej filozofie" (podnikateľská etika, ekofilozofia)

VII. zviditeľniť SFZ navonok (spolupráca s médiami a vydavateľstvami, prezentácia filozofických prác, permanentný dialóg so spoločnosťou o významných otázkach života človeka, kultúry a civilizácie ).

To sú teda niektoré zámery či námety, iste budú aj ďalšie. Prosím posúďte.

4. Záverom ešte ku koncepcii či stratégii SFZ:

    Formálna existencia SFZ nemá zmysel, ale na druhej strane ani nejaká preorganizovanosť. Posúďme, či to, čo som tu predniesol ako zámery výboru na nasledujúce obdobie, či to chceme, či to považujeme za zmysluplné a reálne. Nikto nechce a nepotrebuje nijaké megalomanické plány (ani EV nie). Povedzme si v diskusii, v čom vidíme zmysel SFZ, načo ho chceme a potrebujeme mať. Otvorme ešte raz túto otázku. Výbor nechce robiť to, čo nechcú jeho členovia, výbor plní len mandát VZ a členov. Na druhej strane, nikto nemôže od svojich kolegov, ktorí pracovali, pracujú a budú pracovať, aby sa obetovali zadarmo vo svojom pracovnom či voľnom čase. To, čo robil doterajší výbor, bolo zo záujmu pre vec a z "pasie". Keby nás to jednoducho nebavilo a keby sme to nepovažovali za dobré veci na prospech filozofie na Slovensku, tak to nerobíme. Ale nechceli sme ani nechceme nikoho do ničoho nútiť. Ide o to, vyjasniť si, aké miesto má a mala by malo by SFZ mať v našom filozofickom živote, nikto nechce, aby bolo príťažou a záťažou, nikto ho nechce ani nadraďovať nad filozofické pracoviská a osobovať si nejaké zvláštne postavenie. Aké by teda toto postavenie malo byť? Bolo by neprirodzené, keby bolo cťou každého profesionálneho filozofa byť členom SFZ? Nie je to zatiaľ tak, ale chceme to? Čo vlastne chceme zo SFZ mať? Načo ho potrebujeme?

    Môžem vyjadriť len svoj názor. V nijakom prípade by som nebol v SFZ, ktoré je a existuje iba formálne. Čo SFZ teda má robiť? Všetci vieme, že jednotlivé filozofické pracoviská nezaháľajú, že majú čo robiť a aj to robia, takže ide o to, nejako skoordinovať našu filozofickú aktivitu prostredníctvom SFZ tak, aby to bolo organické a prirodzené, nie niečo navyše a nasilu, aby SFZ organicky zapadlo do celej tejto mnohotvárnej filozofickej aktivity.

Podľa môjho názoru:

1. SFZ má zmysel ako trans-inštitucionálna organizácia, to znamená, že môže robiť pre filozofiu na Slovensku to, čo nemôže žiadne filozofické pracovisko, napr. organizovať komunikáciu a kontakty medzi nimi, organizovať niečo aj pre všetky filozofické pracoviská spoločne, napr. výročné stretnutia alebo kongresy alebo niečo smerom k spoločnosti vôbec a k zahraničiu

2. SFZ má zmysel ako naša profesijná i občianska organizácia ("stavovská"), ktorá môže niečo robiť pre nás všetkých ako profesionálnych filozofov (učiteľov VŠ i SŠ, vedeckých pracovníkov), ale aj ostatných neprofesionálnych filozofov, napr. predkladať a obhajovať niektoré naše oprávnené profesijné požiadavky, potreby, návrhy a pod. (ak by bolo treba aj voči štátu)

3. SFZ má zmysel ako naša reprezentatívna organizácia, t. j. môže reprezentovať a prezentovať filozofiu ako profesiu, odbor, oblasť a pod. navonok, zapájať ju do kultúrnej konverzácie, pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi filozofickými pracoviskami a filozofmi v ich komunikácii so spoločnosťou a jej jednotlivými sférami

4. SFZ má zmysel jednoducho ako naša pracovná organizácia, ktorá sa bude starať o zachovanie a rozvoj filozofie na Slovensku, bude hľadať nové cesty a formy jej rozvoja či už v rámci filozofie samej alebo celej spoločnosti

Teda:

I. Rolou SFZ dovnútra je utvárať komunitu filozofov (napriek individuálnej povahe filozofickej práce je možné a potrebné pracovať aj tímovo a kooperatívne) a napomáhať tvorivej komunikácie filozofov medzi sebou navzájom, bez ktorej dnes už nemožno pracovať ani vo filozofii.

II. Rolou SFZ navonok je reprezentovať komunitu filozofov a ich profesiu v spoločnosti a napomáhať tvorivej komunikácii s ostatnými príslušníkmi spoločnosti.

    Svoju prácu vo filozofii si musíme manažovať sami, nikto to nebude robiť za nás, pretože nikomu tak nezáleží na filozofii ako filozofom samým. A k tomu Vás všetkých pozývam.

Predseda SFZ

Emil Višňovský


Späť na stránku SFZ

Internetové spracovanie zabezpečil - Peter Krákorník 1