Видове защити



В зависимост от вижданията на треньора, както и от игровата ситуация могат да се приложат различни видове защита за постигане на краен благоприятен резултат от срещата. Добрите играчи трябва да познават в детайли и успешно да прилагат различните видове защити:

1. Лична защита. При тази защита петте защитника са прикрепени и пазят по един от нападателите. По време на играта защитниците могат да сменят играчите, които пазят, но винаги един защитник отговаря за един нападател. Тази защита е подходяща за всички възрасти и нива на обучение. В NBA това е единствената позволена защита.

2. Зонова защита. Има няколко вида зонова защита, но за всички е характерно, че всеки защитник е отговорен за защитата на определена площ или зона от игралното поле. Най използваните видове зонова защита са:
• 2-1-2 зона. При тази зона двама защитника заемат позиция около линията за трите точки, един защитник е около линията за изпълнение на наказателен удар и останалите двама защитника се разполагат по назад от двете страни на коша. Както при всички зонови защити целта и тук е да се дублира топката. С други думи казано когато нападател с топка попадне в зоната между двама защитника те се събират и го блокират, докато останалите трима защитника покриват останалото игрално поле.

• 1-2-2 зона.Това е една от най популярните зонови защити, при която един защитник се разполага около линията за трите точки, двама около линията за изпълнение на наказателен удар и останалита двама защитника в пространството под коша.Защитника на върха е много подвижен и покрива цялото пространство на върха на защитата. Останалита четирима защитника покриват по близките зони и не са толкова подвижни.(фиг.1)


фиг.1


• 2-3 зона. Двама играчи са разположени един до друг зад линията за трите точки, а останалите трима играчи са разположени по средата на зоната на трите секунди.(фиг.2)


фиг.2


• 1-3-1 зона. Един играч е разположен пред или около линията за три точки. Трима играчи се разполагат около линията за изпълнение на наказателен удар. Петият защитник е в зоната под коша. Защитника разположен пред и около зоната на трите точки атакува от ляво и отдясно играча с топка. При възможност към него се присъединява и някой от защитниците около наказателната линия така, че да блокират нападателя.(фиг.3)


фиг.3


• 2-2-1 зонова преса. Тази разновидност на зоновата защита се използва най-често на цяло игрище. Отбора в защита се разполага така, че да защитава цялото игрище (фиг.4), което означава че тази защита може да се използва след отбелязване на точки в противниковият кош.
Целта тук е така да се притиснат нападателите, че играча с топка да попадне в “капан” (фиг.5) блокиран от двама защитника, докато останалите трима защитни играча покриват останалата част от игрището. Най-удобните места за поставянето на “капани” са четирите ъгъла на игралното поле (фиг.6), както и зоните разположени в двата края на централната линия.


фиг.4фиг.5



фиг.6






©2001 BOA Media
1