Az Agria Modeling Company honlapja

e-mail címünk: agriamodeling@geocities.com

Academy Tiger I.

Elôször is hadd kezdjem azzal, hogy ez a makett minden idôk egyik legjobb Tigris I-e. Aki rászánja az igen borsos árat biztos, hogy nem fogja magát egy idô múlva szidni, mint a bokrot, mivel a jobb Tigris I bármelyik cégtôl, szinte ugyanilyen árban van. Ez a tank, mely egyébként Tamiya öntvényformákból készül, szinte mindent tartalmaz. Na persze nem azt mondom, hogy ne lenne érdemes egy kicsit feljavítani.

Kibontás után az elsô meglepetésem az volt, hogy az építési rajz egy igen kitűnô műszaki leírást is tartalmaz. Ebbôl a set-bôl négyféle hadszíntéren harcoló harckocsit lehet összeállítani. Fontos, hogy az ember már az elején kiválassza és utánanézzen annak a tanknak amit választ, mert az utasítás két tankot jelöl meg: egy korai és egy késôbbi verziót. Én a "b" verziót választottam, amelyiknek a parancsnoka Michael Wittman, a második világháború legsikeresebb harckocsizója volt.

S most az összeállításról:

Az elsô lap rögtön egy nagy tévedéssel indul. Javaslom, ne tegyük rá azonnal a keréktárcsákat, mert a vázzal és annak fújásával még lesz elég problémánk. Szeretném itt az elején leszögezni, hogy a tömítôpasztát mint olyat, el is lehet felejteni (egy kivétellel), ugyanis az alkatrészek tökéletesen illeszkednek. Egy kezdônek is nagy élvezetet jelenthet az összeállítás! Természetesen összeragaszthatjuk a fogaskerekeket és lefesthetjük a tárcsákat, de ismétlem, még ne tegyük fel! A második oldalon is egy igen nagy hiba jelentkezik, mivel a Tigris farrészét kompletten összeállítják. Ezt felejtsük el! Maximum a kipufogó csövét ragasszuk fel, az apróbb darabokat hagyjuk a végére. A harmadik oldalon jelentkezik az a kivétel, amit említettem a tömôpasztával kapcsolatban. A farrészt igen erôsen tömíteni kell. A Tigris belsejét alapvetôen két színre kell festeni: német tábori szürkére és fehérre. Minden német tanknak a belseje fehér volt, a szürkét a motorhoz és a fenékhez használták. Ezt az kitakarást akár egy cellux csíkkal is kitűnôen megoldhatjuk. Az ötödik oldalon elkezdôdik a motor összeállítása.

Nos, ahol azt látjuk, hogy "Tiger interior szín = fehér és zöld 9:1 arányban keverve”, felejtsük el. Ugyanis ahogy már említettem, a tank belseje fehér volt és a javasolt a keverési arányt a fehér koszolása úgyis felülmúlja. A motorról még annyit érdemes megemlíteni, hogy egy kicsit az olajtartálynál érdemes lehet tömíteni! A második oldalról már összeállított tengelyeket érdemes most koszolni, mivel innen kezdve nem minden lesz hozzáférhetô. Miután a hetedik oldalon behelyeztük a kormányművet, a sebességváltót és a motort, figyeljünk oda egy kicsit a lôszeres ládákra, ezeknek ugyanis fel lehet nyitni a tetejét és akár egy Tamiya “Tigris rakodó személyzet” készlet lövedékeivel is fel lehet tuningolni. Igényesebb (és vastagabb pénztárcájú makettezôk a Verlindentôl is beszerezhetik.) A sebességváltóról még egy pár szó: Óvatosan, hajszálvékony ecsettel, egy kis csepp fényes fekete festéket folyassunk meg az illesztéseknél. Még jobb hatást lehet elérni a Gunze weathering készletének “olaj” festékével. De vigyázat, csak keveset hordjunk fel, mert ezek a motorok azért már igen kitűnôek voltak!

A 8. oldalon a benzintankokat, a ventillátorokat a zárópadló behelyezése elôtt koszoljuk meg. Jó tanács a ventillátorhoz: grafit ceruzabelet faragóval reszeljünk rá, ecsettel jól dörzsöljük el. A tuti hatás nem marad el.

Most jöhet a fedlapok rátételével a tank színének a festése, majd a keréktárcsák külön soronként koszolva és végül a lánctalp, melyet az Academy jóvoltából szemenkéntiben élvezhetünk. Ez számomra nagy elôny volt, hiszen úgyis ezt a megoldást választottam volna. Most érkeztünk el a feljavításhoz. ltt csak annyit érdemes megemlíteni, hogy a Tamiya fegyver-kiegészítô készletbôl az MG34-es lôszerdobozai az orrlövész mellé tökéletesek, mivel hely is bôven akad.

Nagy meglepetésemre a 10-11 oldalon a Tigrisrôl egy tökéletes metszetrajzot találtam. Nos erre csak annyit lehet mondani, fantasztikus, egy igazi Tiger I!

A 13. oldalról megemlíteném. hogy a (maketten) gumiból készült felsô vezetékcsöveket nem érdemes feltenni a farra, mivel úgyis az a célunk, hogy gyönyörködhessünk tankunk belsejében és erre az Academy minden lehetôséget megad. No meg persze, ha a Tigris hűtôrácsa fel volt nyitva, ezt az (eredetileg bakelit) csövet mindig eltávolították. A 14. oldaltól kezdôdik a torony összeállítása, a hiányosság itt csak annyi, hogy a tisztek és közlegények üléséhez elfelejtették betenni a lábtartókat. Ezért javaslom, hevítéssel hajlítsunk 2 db "U" alakú csövet, kb. 1-l,8 cm-es szárhosszúsággal. Ezt az ülés alá ragasszuk fel, majd ha ez megvan, felhevített csavarhúzóval az elejét egy kicsit nyomjuk föl, mert a katona arra teszi majd a bakancsa orrát.

Ja, és még valami! A toronyba ne tegyük be a három vizeskannát, mert az ágyúnk nem fog fel-le mozogni a kannák miatt. Igaz, hogy ezek eredetileg ott voltak, de amelyikbe az ágyú kivetette a hüvelyeket, az sem volt fém, így ha a löveg fel-le mozgott, nem ütközött akadályba. A belsô tér élethűbbé tételéhez érdemes Tamiya kulacsot, lôszeres dobozokat és gázmaszkokat felhasználni, sôt a tiszt pisztolyát is a Tamiya kiegészítôbôl raktam be.

Próbáljunk meg tankunkon minden nyitható részt kinyitni, minél látványosabb legyen. Sôt még a fedlapokat is eltávolíthatjuk. Igaz, hogy ezek hegesztve voltak, de mindent a látványosság érdekében!

Az összeállított maketten matricáknál a jól bevált fényes lakkot kenjük alá, a matricát csúsztassuk rá és matrica feszítôvel kenjük le. Majd ha minden kész, mattlakkal fújjuk át. Egyébként a matrica minôsége kifogástalan.

Higgyék el fantasztikus volt ezzel a tankkal dolgozni! Ajánlom mindenkinek figyelmébe, mivel pont ugyanannyiba kerül, mint a Tamiya Tigris-I-e. És ez a tank 3-4 klasszissal veri azt!

Érdemes rá spórolni!

Vissza a fô oldalra!

1