Ponizsza kopia wyroku smierci na Tadeusza Klukowskiego, Jerzego Kurzepe i Antoniego Grobickiego nadeslana zostaly przez pana Aleksandra Piwowarka.

Tadeusz Klukowski
Tadeusz Klukowski

O d p i s


WOJSKOWY SAD REJONOWY
W WARSZAWIE

Znak akt Sr. 895/52

W Y R O K
W IMIENIU POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ

Warszawa, dnia 1 grudnia 1952 r.
Wojskowy Sad Rejonowy w Warszawie
W skladzie:
1/przewodniczacy mjr. LitmanowiczWladyslaw
2/sedzia wojskowy kpt.................1 Jerzy
3/l a w n i k ppor ..............1 Zdzislaw j.w. 5219
w obecnosci prokuratora wojskowego pplk. Ligezy Henryka, obronców adw. Wajsfeda T. z wyboru dla osk.1/ adw. Kanta R.z wyboru dla osk.2/ adw Korzeniowskigo z urzedu dla osk. 3/, oraz przy udziale protokólanta Sudkoskiej Zofii, rospoznawszy sprawe:
I KLUKOWSKIEGO Tadeusza syna Zygmunta i Zofii z domu Szymanskiej, urodzonego dnia 15 maja 1931 r. w Szczebrzeszynie, narodowosci polskiej, obywatela polskiego, kawalera, majacego wyksztalcenie srednie, z zawodu urzednika, nieposiadajacego majatku, stale zamieszkalego w Józefowie k/Warszawy przy ul. Na Plebanii 9, w W.P. nie sluzacego, nieodznaczonego, pochodzenia inteligeneji pracujacej, bezpartyjnego, niekaranego, oskarzonego z art....5

II KURZEPY Jerzego syna Ignacego i Henryki z domu .1. urodzonego dnia 22 kwietnia 1932 r. w Zwierzyncu pow. Zamosc i tamze stale zamieszkalego, narodowoci polskiej, obywatela polskiego, kawalera, majacego wyksztalcenie srednie, studenta Uniwersytetu M.C.S w Lublinie, nie posiagajacgo majatku, w W.P. nie sluzacego, nieodznaczonego, syna organisty, bezpartyjnego, niekaranego oskarzonego z art 5

III GROBICKIEGO Antoniego s. Zenona i Bronislawy z domu. 1. urodzonego dnia 1 pazdziernika 1931 r. w Bialej Podlaskiej, narodowosci poskiej, obywatela polskiego, kawalera, majacego wyksztalcenie srednie, studenta KUL w Lublnie, nie posiadajacego majatku, stale zamieszkalego w Lublinie przy ul. Sadowej 12 m. 9, w W.P nie sluzacego, nieodznaczonego, pochodzenia z inteligencji pracujacej, bezpartyjnego, niekaranego ,osarzonego z art...5

u s t a l i l
W dniu 2 lipca 1952 r. w zwiazku ze zlikwidowaniem bandy terrorystycznej rabunkowej p.n. "Kraj",na czele, której stal Sobota Zenon vel Tomaszewski Jan ps. "Jan", zostali aresztowani oskarzeni Klukowski Tadeusz, Kurzepa Jerzy i GrobickiAntoni. Osk-ny Klukowski przez pewien czas okupacji posiadal pistolet maszynowy systemu "Sten" z nabojami, który od chwili wyzwolenia przechowywal na strychu kosciola w Szczebrzeszynie. Pod koniec1947 r. osk-ni Klukowski i Kurzepa, którzy w tym czasie uczeszczali do liceum w Zamosciu nawiazali kontakt z nielegalna organizacja p.n "Szara Brac". Uwazajac, iz organizacja ta, która sklada sie przewaznie z mlodziezy harcerskiej, jest w niedostatecznym stopniu zakonspirowana osk-ni Klukowski i Kurzepa wspólnie z niejakim Pobudkiwiczm Waldemarem utworzyli nielegalna organizacje p.n. "Konspiracyjne Oddzialy Skautowe" w skrócie K.O.S majaca byc przedluzeniem t.zw. "starego" harcerstwa.
Na przestrzeni roku 1948 osk-ni Klukowski i Kurzepa zwerbowali kilku kolegów szkolnych..
W tym samym mniej wiecej czasie osk. Grobicki uczeszczajac do Gimnazjum w Bielsku Podlaskim wspólnie z kilkoma swoimi kolegami szkolnymi utworzyl nielegalna organizacje o nieustalonej nazwie. Organizacja ta usilowala uzyskac pewne instrukcje co do sposobu i zakresu swej dzialalnosci od grasujacych na tam tejszym terenie band lesnych, co jej sie jednak nie udalo.
Po ukonczeniu gimnazjum osk. Grobicki wyjechal do Lublina, gdzie wstapil na Katolicki Uniwersytet Lubelski na Wydzial Humanistyczny .
Osk.Klukowski po zakonczeniu szkoly sredniej wyjechal z Zamoscia do Lublina gdzie rozpoczal studia na Uniwerstytecie Marii Curie-Sklodowskiej, które przerwal i przeniósl sie do Warszawy, gdzie pracowal w róznych instytucjach, ostatnio w Zwiazku Branzowych Spóldzielni Pracy Wytwórczosci i Uslug Róznych podleglym Ministerstw Drobnej Wytwórczosci.
Osk. Kurzepa po zakonczeniu szkoly sredniej wyjechal z Zamoscia do Lublina, gdzie rozpoczal studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Marii Curie Sklodowskiej.
W marcu 1952r.osk.Klukowski,który w tym czasie zamieszkiwal w Józefowie k/Warszawy dowiedziawszy sie o przynaleznosci swej kuzynki Janiszowskiej Jadwigi do nielegalnej organizacji zwrócil sie do niej z prosba o umozliwienie mu nawiazania kontaktu z kierownictwem tej organizacji, na co Janiszowska wyrazila zgode. Po kilku dniach Janiszowska przeprowadzila rozmowe z kierownikiem antypanstwowej nielegalnej organizacji "Kraj" ps. "Janem", z którym nastepnie skontaktowala osk. Klukowskiego. Do spotkania tego doszlo na dworcu E.K.D. przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Podczas tej i kilku nastepnych rozmów z osk. Klukowskim "Jan" poinformowal go o celach i zadaniach organizacji, a mianowicie, ze organizacja zmierza do zmiany ustroju Panstwa Polskiego, ze jest ona przedluzeniem ideologii A.K., ze sklada sie z bylych czlonków batalionów "Parasol" i "Zoska", ze na czele organizacji stoi ps...1 oraz, ze dowództwo organizacji odpowiada calkowicie za wszelkie akcje przedsiebrane i nakazywane przez nie swym czlonkom. Osk. Klukowski wyraziwszy chec przystapienia do organizacji "Kraj" otrzymal od "Jana" pseudonim "Krzysztof" oraz poleenie prowadzenia akcji werbunkowej.

Po koniec marca osk. Klukowski udal sie do Lublina, gdzie zwerbowal do organizacji osk. Kurzepe nadajac mu pseudonim "Rysiek". W pare dni pózniej Kurzepa przyjechal do W-wy, gdzie zostal on przez Klukowskiego skontaktowany z "Janem". Ten ostatni nakazal obu oskarzonym werbowac nowych czlonków do organizacji oraz zakomunikowal im o planowanej przez organizacje akcji wy kolejenia pociagu pospiesznego Moskwa - Berlin. Podajac to do wiadomsci osk-nych Klukowskiego i Kurzepy "Jan" polecil im postarac sie o klucze do rozkrecania szyn.

Wróciwszy do Lublina osk. Kurzepa zawerbowal tam do organizacji osk. Grobickiego nadajac mu pseudonim "Henryk".

Na poczatku kwietnia 1952 r. wszyscy osk-ni odbyli narade z "Janem", na której omówiono szczególy planowanej akcji, oraz postanowiono dokonac kradziezy t.zw. klucza mutrowego, którego, nie mogli osk-ni nigdzie zakupic, natomiast pozostale klucze do odkrecania srub na stykach szyn postanowiono zakupic w sklepach ze starzyzna zelaza. W celu dokladnego ustalenia czasu przelotu pociagów postanowiono przeprowadzic obserwacje w miejscu obranym przez "Jana" na przeprowadzenie akcji t.j. na zakrecie toru pod Plochocinem.
W nocy z 6 na7 kwietnia osk-ni Klukowski i Kurzepa przeprowadzili wspomniana obserwacje, ustalajac, ze pociag Moskwa - Berlin przebiega przez oznaczone miejsce okolo godziny 0.30.
Dnia 8 kwietnia 1952 r. osk-ni Klukowski i Kurzepa skradli spod budki dróznika t.zw. klucz mutrowy, nieodzowny do przeprowadzenia zamierzanej akcji dywersyjnej dla odkrecnia srub, przytrzymujacych szyny przy podkladach.
W nocy z 9 na 10 kwietnia 1952 r. osk-ni Kurzepa i Grobicki udali sie na oznaczone miejsce celem dokonania ponownej obserwacji miejsca i czasu przelotu pociagu Moskwa -Berlin, przy czym sporzadzili odciski sruby na stykach szyn z plasteliny.
Dnia 11 kwietnia 1952 r. osk.Klukowski wraz z Janiszowska Jadwiga przywiózl do Warszawy ukryty w krzakach i uprzednio skradziony klucz mutrowy. Tego samego dnia wszyscy osk-ni wspólnie z "Janem" zakupili w sklepie ze starzyzna klucze do odkrecania srub na stykach szyn wedlug rozmiaru ustalongo uprzednio przy pomocy plasteliny. Ponadto osk. Klukowski dostarczyl zakupiony przez niego klucz francuski i klucze do wkretów, oraz mlotek i dwie butlki nafty do smarowania srub.
Okolo godz. 20-tej dnia 11 kwietnia 1952 r. osk-ni wraz z "Janem" udali sie pociagiem do Plochocina, zabierajac ze soba wymienione wyzej narzedzia. Z Plochocina wszyscy oni udali sie na wybrane uprzednio miejsce, gdzie przystapili do przeprowadzenia akcji. "Jan" z Kurzepa odkrecili sruby na stykach szyn natomiast Klukowski z Grobickim przy pomocy skradzionego klucza mutrowego odkrecili sruby przymocowujace szyny do podkladów. Po wykreceniu srub osk-ni odsuneli szyny po czym, oddalili sie na odleglosc okolo 500 m., skad obserwali przebieg katastrofy.

Na skutek opóznienia sie pociagu Moskwa-Berlin ze stacji Plochocin do stacji Blonie wyszedl pociag towarowy, prowadzony przez druzyny kolei NRD . Po dojsciu do miejsca, w którym rozkrecone zostaly przez os-karzonych i "Jana" szyny pociag ten wykoleil sie. Wykolejeniu ulegly parowóz wraz z tendrem oraz 4 wagony. Parowóz oraz tender zjechaly na odkos nasypu i przewrócily sie do góry nogam,i 2 wagony ulegly calkowitemu rozbiciu, 2 zas uszkodzniu. Wskutek wypadku doznali lekkich obrazen kierownik pociagu: Rudolf .1 pilot pociagu.1 Leon oraz..2 ..1 Na skutek dywersyjnej akcji osk-nych nastapila .4 powyzszych strat przerwa w ruchu kolejowym od godz. 0:40 do godz. 5:17.

Po przeprowadzonej akcji dywersyjnej osk-ni porzuciwszy narzedzia do pobliskiej rzeczki udali sie wspólnie z "Janem" do Pruszkowa, a stamtad do Warszawy.

Nastepnego dnia osk. Klukowski otrzymal przez Janiszowska od "Jana" rozkaz nielegalnej organizacji nadajace jemu i pozostalym osk-nym stopien kaprala -podchorazego, oraz udzielajacy osk-nym pochwaly za sprawne wykonanie akcji dywersyjnej. O tresci wspomnianego rozkazu osk-ny Klukowski powidomil osk-nych Kurzepe i Grobickiego, po czym rozkaz zniszczyl.

W pare dni pózniej osk-ny zawerbowal do orgaanizacj "Kraj" Pobudkiewicza Waldemara, z którym w 1947 r. zorganizowal "Konspiracyjne Oddzialy Skautowe" nadajac mu pseudonim "Zygmunt".

Pod koniec kwietnia 1952 r. "Jan" zakomunikowal Klukowskiemu, iz plnowana jest akcja dywersyjna, majaca na celu unieruchomienie stacji radionadawczej w Raszynie przez wysadzenie w powietrze wiezy tej radiostacji. W zwiaku z powyzszym osk-ny wspólnie z Januszewska udal sie do Raszyna, gdzie przeprowadzil rozpoznanie terenu, ustalajac, ze dostep do wiezy jest silnie strzezony, o czym nastepnie zameldowal "Janowi".

Na poczatku maja 1952 r. osk. Grobicki zawerbowal na terenie Lublina do organizacji "Kraj" swego kolege uniwersyteckigo Blyskosza Jana, nadajac mu pseudonim "Marek", ten zas ze swej strony zawerbowal Jaroslawskiego Karola nadajac mu pseudonim "Stasiek". W tym samym czasie osk. Klukowski zawerbowal do organizacji swego kolege Maslanko Ryszarda, który odbywal w tym czasie sluzbe wojskowa i który w rezultacie tego zdezerterowal z wojska i który ze swej strony zawerbowal do organizacji innego zolnierza Halase Alfreda, który równiez zdezerterowal. Maslanko otrzymal w organizacji pseuodonim "Marian", Halasa zas "Olek".

W pierwszych dniach maja 1952 r. "Jan" utworzyl grupe operacyjna o kryptonimie "Lodzia". w sklad której weszli wszyscy trzej oskarzeni oraz Blyskosz i Jaroslawski. Wkrótce potem Klukowski powiadomil pozostalych czlonków grupy "Lodzia" o planowanym napadzie na ob. adw Branickiego. Napad ten mial jedynie cele rabunkowe, albowiem jak to oswiadczyl Klukowskiemu "Jan" organizacja znalazla sie w trudnej sytacji materialnej.

Dnia 9 maja 1952 r. osk-ni wspólnie z "Janem", Blyskoszem i Jaroslawskim dokonali napadu rozbójniczego na adw. Branickiego zamieszkalego przy ul Hozej 41. Do mieszkania weszli pierwsi osk. Kurzepa i Jaroslawski, którzy podajac sie za funkcjonariuszy U.B. sterroryzowali otrzymanym od "Jana" pistoletami domowników i znajdujacych sie tam klientów nakazujac im polozyc sie na podlodze i zawiazujac im oczy, a nastepnie wpuscili do mieszkania "Jana", osk-nych Klukowskiego i Grobickigo oraz Blyskosza. Po przeszukaniu mieszkania bandyci zabrali adw. Branickimu 10 tysiecy zlotych, a adw. Ulasowi teczke skórzana, po czym oddalili sie. W czasie tego napadu osk. Kurzepa posiadal pistolet syst. "Walter".

W polowie maja 1952 r. "Jan" polecil osk-nemu Klukowskiemu i pozostalym osk-nym dokonac napadu na kancelarie adw. Buszkowskiego Lecha celem zabrania stamtad akt sprawy Brauna Jerzego, kierownika antypanstwowej, nielegalnej organizacji "Unia".

Dnia 23 maja 1952 r. osk-ni Kurzepa i Grobicki uzbrojeni w pistolety oraz Jroslawski podajac sie za funkcjowariuszy U.B. wtargneli do mieszkania, w którym prowadzil kancelarie adwokacka adw. Buszkowski, a nastepnie sterroryzowawszy domowników wpuscili Klukowskiego i Blyskosza. Zawiazawszy domownikom oczy bandyci wszczeli poszukiwania za aktami sprawy Jerzego Brauna, a nie znalazlszy takowych oddalili sie. Podczas tego napadu osk. Kurzepa uzbrojony byl w pistolet syst. "Steyer", zas osk. Grobicki w pistolet syst "Walter".

W pare dni pózniej "Jan" postawil przed grupa "Lodzia" zadanie zdobcia pewnej ilosci broni przy pomocy rozbrajania funkcjonariuszy M.O oraz zolnierzy W.P. W zwiazku z tym przez kilka dni pod koniec maja1952 r. osk-ny Klukowski przechowywal u siebie otrzymane od "Jana" pistolety "Walter" i "Steyer".

Dnia 26 maja 1953 r. po przeprowadzeniu odpowiedniej obserwacji wszyscy trzej osk-ni dokonali gwaltownego napadu na kpr. M.O. Zapasnika Waclawa, w godzinach wieczornych na ul.Zielenieckiej. Korzystajac z tego, ze na ulicy nie bylo nikogo osk-ni Klukowski i Kurzepa sterroryzowali posiadanymi pistoletami Zapasnika, któremu Grobicki wyjal z kieszeni pistolet sluzbowy syst . "TT" X 2938 wraz z 2 magazynkami z amunicja. W czasie tego napadu Klukowski posiadal pistolet "Walter", Kurzepa zas pistolet syst. "Steyer", który nastepnie przez kilka dni przechowywal w czasie swego pobytu w Warszawie.

Nastepnego dnia "Jan" osk-ni Klukowski i Kurzepa oraz Pobudkiewicz, Maslanko, Halasa, Przyczynek Anna i Metzger Krystyna udali sie dwiema taksówkami do miejscowosci Tarchomin w celu dokonania napadu na punkt kontrolny i odebrania broni pelniacym tam sluzbe milicjantom. Napadu tego jednakze banda nie dokonala, albowiem przekonala sie ona, ze milicjanci uzbrojeni sa w bron automatyczna. Jak to juz wyzej zostalo powiedziane w czasie tej akcji osk. Kurzepa posiadal pistolet "Steyer".

W kilka dni pózniej osk.Kurzepa wraz z Halasa i Maslanko z polecenia "Jana" udali sie na ul. Rutkowskiego w zamiarze dokonania napadu rozbójniczgo na pracownie grawerska, z której zamierzali zabrac narzedzia i surowce do wyrabiania pieczeci. Po wtargnieciu do spóldzielni bandyci wycofali sie, albowiem przekonali sie, ze pracownia spóldzielni miesci sie gdzie indziej.
Powiadomiony o tym "Jan" polecil wówczas tej samej grupie dokonac napadu rozbójniczego na prywatny zaklad grawerski przy ul. Zgoda. Napad ten zostal dokonany przez osk-nych Kurzepe i Grobickiego oraz Halase i Maslanko na poczatku czerwca 1952 r. Podczas napadu tego bandyci zrabowali narzedzia oraz surowce do wyrabiania pieczeci, przekazujac nastepnie te przedmioty Metzger Krystynie.

W tym samym okresie t.j. na poczatku czerwca 1952 r. grupa "Lodzia" dokonywala obserwacji w róznych dzielnicach miasta celem dokonania dalszych gwaltownych zamachów i zdobycia wiekszej ilosci broni.

W wyniku tych obserwacji w pierwszej polowie czerwca 1952 r. wszyscy trzej osk-ni wraz Maslanko i Halasa w poblizu dworca wschodniego sterroryzowali oficera W.P. jednakze okazalo sie, iz oficer ten broni przy sobie nie posiadal.

Dnia 9 czerwca 1952 r. grupa "Lodzia" pod kierownictwem "Jana" dokonala w rejonie Alei Waszyngtona gwaltownego zamachu na kapr. M.O. Wilka Tadeusza, którego przy pomoc pistoletu sterroryzowal osk. Kurzepa, natomiast osk. Gro-bicki wyciagnal mu z kabury pistolet "TT" Nr 1958 oraz 2 magzynki wraz z amunicja.

Dnia 10 czerwca 1952 r. Osk-ni Kurzepa i Grobicki oraz Maslanko, Halasa , Blyskosz i Jaroslawski z polecenia "Jana" udali sie do mieszkania posla ob. Dobrowolskiego zamierzajac dokonac tam napadu rozbójniczgo, jednakze zamierzonego celu nie osiagneli, poniewaz mimo kilkakrotnego pukania nie zostali do mieszkania wpuszczeni.

Dnia 11 czerwca 1952 r. wszyscy trzej osk-ni oraz Halasa, Jaroslawski, Blyskosz i Maslanko wtargneli do mieszkania adw. Grafa zamieszkalego w Warszawie przy ul. Francuskiej 53 m 5 w zamiarze dokonania tam napadu rabunkowego. Poniewaz adw. Grafa nie bylo w mieszkaniu bandyci sterroryzowali domownków pragnac zaczekac na powrót adw. Grafa. Jednakze zona adw Grafa, ob. Graf Stefania nie chciala podporzadkowac sie poleceniom bandytów i wszczela alarm, na skutek czego bandyci zbiegli. Podczas tego napadu osk. Kurzepa uzbrojony byl w pistolet "Steyer", osk. Grobicki zas w pistolet "TT" zrabowany kapralowi M.O. Wilkowi.

W dniu 15 czerwca 1952 r. osk. Klukowski otrzymal od "Jana" pistolet "Steyer", który uprzednio posiadal osk.Kurzepa. Pistolet ten osk. Klukowski zwrócil na drugi dzien "Janowi".

Dnia 22 czerwca1952 r. osk. Klukowski udal sie wspólnie z "Janem" w okolice Zamoscia, gdzie "Jan" polecil Halasie i Maslanko utworzyc bande lesna. Spotkanie to odbylo sie w miejscowosci Zawada.

Dnia 24 czerwca 1952 r. osk. Kurzepa wraz z "Janem", Blyskoszem, Jaroslawskim, Przyczynek Anna i Metzger Krystyna udali sie na Zoliborz celem ponownego dokonania napadu na mieszkanie posla Dobrowolskiego. Na skutek wszczetego przez domowników alarmu bandyci zbiegli, z wyjatkiem Metzger, która zostala zatrzymana.

Dnia 27 czerwca 1952 r. osk-ny Kurzepa, który po nieudanym napadzie na mieszkanie posla Dobrowolskiego udal sie do swoich radziców do Zwierzynca pod Zamosciem i zawerbowal tam do organizacji Bakonska Izabele, która ja ko laczniczke wyslal do Warszszawy na spotkanie z "Janem" i osk. Klukowskim.
W zwiazku z aresztowaniem kilku czlonków organizacji, "Jan" udal sie do osk-nego Kurzepy do Zwierzynca, gdzie dnia 2 lipca 1952 r. w czasie usilownia ucieczki przed funkcjonariuszmi U.B. zostal zastrzlony. Natomiast osk-ny Kurzepa zostal zatrzymany.

Tego samego dnia, t.j. 2 lipca 1952 r. zatrzymani zastali osk-ni Klukowski i Grobicki w mieszkaniu tego ostatniego w Lublinie, dokad wyjechal Klukowski.

Powyzszy stan faktyczny ustalony zostal na podstawie nie budzacego watpliwosci przyznania sie osk-nych do winy, oraz zeznan swiadków Zapasnika Waclawa, Wilka Tadeusza, ...1 Zofii, Bronikowskiej Bronislawy, Buszkowskiej Szczepanii, Ulasiewicz Zofii i Graf Stefanii, fotokopii broni posiadanej przez osknych ..6/ oraz sprawozdania z katastrofy kolejowej pod Plochocinem...6

Wszyscy osk-ni zarówno w sledztwie jak i na rozprawie przyznali sie do wszystkich zarzucancych im czynów przestepczych.

W czynach tych Sad dopatrzyl sie znanion przestepstwa
u osk-go Klukowskieg z art. ..........................5
u osk-go Kurzepy z art.............................5
u osk-go Grobickiego z art.............................5

Jezeli chodzi o organizacje K.O.S., do której w r. 1948 nalezeli osk-ni Klukowski i Kurzepa, to Sad nie znalazl ani w jej dzialalnosci, ani tez w celach i zalozeniach cech zbrodni z art.86 §2 KKWP i dlatego zamieniajac odpowiednie ....4 popelnienia zbrodni z art. 86 §2 KKWP u wspomnianych wyzej osk-nych Sad wydzielil ten czy jako samoistne przestepstwo z art.56 Dekretu z 13 06.1946 r. Albowiem takie wlasnie cechy posiadala wspomniana organizacja.

Natomiast jesli chodzi o osk-go Grobickiego, to Sad uznal iz zalozona organizacja o nieustalonej nazwie w Bielsku Podlaskim, do której1948 r. nalezal osk.Grobicki jeszcze zadnej dzialalnosci nie przyjawiala i dlatego ten czyn przestepczy osk-nego stanowi samoistna zbrodnie z art. 87 KKWP w zw. z art.§ 2 KKWP. Wydzielajac ten jako oddzielne przestepstwo Sad ....4 .....4 odpowiednie ....4......4.......4 osk-go .....4 z art.86 § 2 KKWP.

Przystepujac do wymierzenia kary Sad zauwazyl co nastepuje:
Zaden z osk-nych nie wywodzi sie z klasy eksploatatorskiej i zaden z nich, jak tez z ich rodziny nie mieli zadnych powódow do wystepowania przeciwko wladzy ludowej. Przeciwnie wszyscy osk-ni juz w Polsce Ludowej uzyzkali srednie wyksztalcenie, nastepnie przyjeci zostali na wyzsze studia. Mimo to, jeszcze w okresie licealnym wstapili na droge konspiracji i dzialalnosci nielegalnej, palajac nienawiscia do Polski Ludowej i Zwiazku Radzieckiego.

Szczególnie jednak wystepuje to u osk-go Klukowskiego, który bedac urzednikiem panstwowym sam szukal kontaktu z przywódca antypanstwowej organizacji "Kraj" zwracajac sie z taka prosba do swej kuzynki Janiszowskiej. Nedzne próby osk-nych w poczatkowym stadium procesu wytlumaczenia swej zbrodniczej dzialalnosci jakimikolwiek wzgledami ideologicznymi zostaly rozbite ich dalszymi wyjasnieniami, w szczególnosci próba spowodowania katastrfy pociagu Moskwa -Berlin. Sami osk-ni przyznali, ze w bardzo krótkim czasie przekonali sie, ze ich walka o "inna" Polske to zwykla bandycka, zdradziecka, dywersyjno-terrorystyczna dzialalnosc. Mimo to, osk-ni tkwili nadal w organizacji "Kraj" wykonujac kazde najbardziej lajdackie polecenie "Jana", nie liczac sie w najmniejszym stopniu z tym jaka ilosc trupów i kalek pociagnie za soba zbrodnia dywersji wobec pociagu Moskwa-Berlin.
Przypadek, który spowodowal, ze jedynie pociag towarowy ulegl katastrofie w miejsce pociagu pospiesznego, w którym jak wiadomo codziennie jedzie kilkaset osób, nie moze byc rzecz jasna zaliczony na korzysc osk-nych. Wszyscy osk-ni na przestrzeni stosunkowo krótkiego okresu czasu dokonali calego szeregu ciezkich zbrodni, a jak to wynika z czesci opisowej ninniejszego wyroku w koncowym okresie swej zbrodniczej dzialalnosci nimal codziennie popelniali oni jakas zbrodnie, siejac niepokój wsród spokojnych obywateli stolicy. .Osk-ni w swej dzialalnosci nie zawachali sie przed targnieciem sie na struzów bezpieczenstwa wewnetrznego, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz oficera, obdarzonego gleboka miloscia calego ludu pracujacego, Wojska Polskiego. Wszyscy osk-ni przyjawiali nader aktywna dzialalnosc werbunkowa w ramach organizacji "Kraj" wciagajac do niej...
Osk-ni sa osobnikami o dosc wysokim poziomie intelektualnym. Wszyscy oni maja srednie wyksztalcenie, wszyscy tez byli studentami szkól wyzszych. Zdawali oni sobie dokladnie sprawe ze zbrodniczgo charakteru swej dzialalnosci nie cofajac sie przed zadna najnikczemniejsza nawet akcja.
Dzialalnosc osk-nych byla szczególnie szkodliwa dla Ludowego Panstwa Polskiego w okresie budowy podstaw socjalizmu i zwyciezkiego realizowania zadan Planu 6-leniego. W tym czasie, gdy bohaterska klasa robotnicza i caly naród polski przelamujac przejsciowe trudnosci, wszystkie swe sily oddaje zbudowaniu piekniejszej, wspanialszej i jasniejszej przyszlosci swej ukochanej ojczyzny, banda terrorystów i dywersantów, w tej liczbie i osk-ni targneli sie na bezpieczenstwo panstwa i spokój jego obywateli, wyslugujac sie w ten sposób obcym osrodkom dyspozycyjnym, imperializmowi anglosaskiemu, na którego uslugach pozostawal "Jan".
W tym stanie rzeczy mimo istnienia takich okolicznosci lagodzacych jak stosunkowo mlody wiek osk-nych oraz wplyw, jaki mial na nich "Jan", które nie mogly jednakze w wiekszym stopni zmniejszyc ogromu zbrodni osk-nych, Sad doszedl do przekonania, ze jedyna wspólmierna kara dla osk-nych jest kara calkowitego ich wyeliminowania ze spoleczenstwa.
W tym stanie sprawy Sad kierujac sie przepisami art. 3, 240 , 245-247 -- PK

o r z e k l

I osk. Klukowski Tadeusz s. Zygmunta


winien jest:
a/ ze na przelomie 1947 i 1948 r . w Zamosciu bral udzial w zwiazku pod nazwa "Konspiracyjne Oddzialy Skautowe" /KOS/ i majacego za zadanie kontynuowanie tradycji i form t. zw. "Starego Harcerstwa", którego ustrój i cel mial pozastac tajemnica wobec wladzy panstwowej czym dopuscil sie przestepstwa z art. 36 Dekr. z dn. 13. 6. 1946 r.
b/ ze od marca 1952 r. do dn. 2 VII 1952 r. w Warszawie usilowal przemoca zmienic ludowo-demokratyczny ustrój Panstwa Polskiego w ten sposób, ze wstapil do bandy zorganizowanej przez "Jana" p. n. "Kraj" majacej na celu poprzez szpiegostwo, dywersje, gwaltowne zamachy, rabunki i wroga propagande obalenie przemoca ustroju panstwa, werbowal do niej nowych czlowków i wypelnial inne polecenia, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 86 § 2 KKWP
c/ ze w dn. 26 V 1952 r. jako urzednik panstwowy wraz z innymi posiadajacymi bron palna dopuscil sie w Warszawie gwaltownego zamachu na funkcjonariusza M.O. kpr. Zapasnika Waclawa, któremu odebrano pistolet sluzbowy po uprzednim sterroryzowaniu w/w, czym dopuscil sie przestepstwa z art.13 § w pw. z art. 1 § 2 i 3 Dekretu z dn. 13. 6. 1946
d/ ze w poczatku czerwca 1952 r. jako urzednik panstwowy wraz z innymi przy uzyciu broni palnej dokonal w Warszawie w poblizu Dworca Wschodniego gwaltownego zamachu terroryzujac oficera W.P. w celu odebrania broni sluzbowe, jednak okazalo, ze w/w broni przy sobie nie posiadal, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 13 § 2 w zw. z art. 1 § 2 i 3 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r.
e/ ze w drugiej polowie maja 1952 r. w Warszawie w zamiarze dopuszczenia sie przy uzyciu broni gwaltownego zamachu na funkcjonariuszy M.O. na punkcie kontrolnym w czasie pelnienia przez nich obowiazków sluzbowych celem rozbrojenia ich przedsiewzial dzialanie skierowane bezposrednio ku urzeczywistnieniu tego zamiaru, a mianowicie udal sie wraz z innym uzbrojonymi osobnikami dwoma samochodami na punkt kontrolny, gdzie miano napasc na milicjantów, lecz zamierzonego przestepstwa nie dokonal, gdyz milicjanci byli silnie uzbrojeni, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 24KKWP w zw. z art.1 § 2 i 3 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r.
f/ ze w dn. 11 kwietnia 1952 r. jako urzednik panstwowy, pod Plochocinem k/Warszawy dopuscil sie aktu sabotazu w ten sposób ze wspólnie z "Janem" i innymi czlonkami bandy uszkodzil tory kolejowe i spowodowal katastrofe pociagu towarowego, czym dopuscil sie przetepstwa z art. 15 § 2 w zw. z art. 3 § 1 Dekr. z dn 13. 6. 1946 r.
g/ ze w pierwszej polwie kwietnia 1952 r. bedac urzednikiem panstwowym w celu dopuszczenia sie aktu sabotazu, a mianowicie zniszczenia urzadzen radiostacji w Raszynie, wchodzil w porozumienie z innymi osobnikam w ten sposób, ze omawial te sprawe z "Janem" i na jego polecenie przeprowadzil wspólnie z laczniczka Janiszowska Jadwiga ps. "Ewa" rozpoznanie radiostacji, czym dopuscil sie przestepstwa z art.15 § 1 w zw. art. 13 § 1 i w zw. art. 3 pkt. 1 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r.
h/ ze przechowywal bez prawnego zezwolenia wladz bron palna , a to: 1/od chwili wyzwolenia t. j. od lipca 1944 r. do dnia zatrzymania t. j. do 2 VII 1952 r. na strychu kosciola w Szczebrzeszynie pistolet maszynowy typu "Sten" 2/pod koniec maja 1952 r. w Warszawie w zwiazku z planowanymi napadami rabunkowymi przez kilka dni pistolety "Walter" i "Steyer" 3/ 26 V 1952 r. w Warszawie, w czasie i po dokonaniu gwaltownego zamachu na funkcjonarusza M.O. kpr. Zapasnika Waclawa pistolet "Walter" 4/ dn. 15 VII 1952 r. w Warszawie w zwiazku z planowanym naadem rabunkowym pistolet "Steyer" czym dopuscil sie przestepstwa z art.4 § 1 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r.
i/ ze dn. 9 V 1952 r. w Warszawie wraz z innymi uzbrojonymi w bron palna, grozac uzyciem natychmiastowego gwaltu zabral celem przywlaszczenia na szkode adw. Branickiego sume 10000 zl. i teczke skórzana, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 259 KK.
j/ ze w dn. 25 V 1952 r. w Warszawie wraz z innymi uzbrojonymi w bron palna w zamiarze dokonania zaboru celem przywlaszczenia przy uzyciu gwaltu akt sprawy czlonka nielegalnego zwiazku Brauna Jerzego udal sie do mieszkania adw. Buszkowskiego Lecha, przy ul. Brackiej 23, gdzie po sterroryzowaniu domowników rozpoczal poszukiwania za aktami w/w sprawy, jednak celu nie osiagnal, poniewaz nie mogl akt wspomnianej sprawy znalesc, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 24 KKWP w zw. z art. 259 KK.
k/ ze w dniu 11 VI 1952 r. wraz z innymi uzbrojonymi w bron palna, w Warszawie w zamiarze dokonania przy uzyciu gwaltu zaboru celem przywlaszczenia wiekszej sumy pienieznej na szkode adw. Grafa udal sie do mieszkania tego ostatniego przy ul. Francuskiej Nr 33 m. 5, gdzie sterroryzowal domowników, jednak na skutek wszczetego przez nich alarmu zamierzanego czynu nie dokonal i zbiegl, czym dopuscil sie przestepstwa z art. 24 KKWP w zw. z art. 259 KK.

II osk. Kurzepa Jerzy s. Ignacego

winien jest: ......................................7

III osk. Grobicki Antoni s Zenona

winien jest ........................................7.

Za przestepstwa te skazuje sie :

I/ osk. Klukowskiego Tadeusza s. Zygmunta
1. za czyn pod I a/spisany na zasadzie art. 36 Dekr. z dn. 13. 6. 1946 r. na kare wiezienia przez 8 /osiem/ lat.
2. za czyn pod I b/ spisany na zasadzie art. 86 &sec 2 KKWP na kare smierci z utrata po mysli art. 46 § 1 i 48 § 1 KKWP praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze i przepadkiem calego mienia skazane go na rzecz Skarbu Panstwa.
3. za czyny pod I c/ i I d/ spisane na zasadzie art. 15 § 1 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r. na kary wiezienia po 15 /pietnascie/ lat, z utrata po mysli art. 49 § 1 i 2 cyt. Dekretu praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 5 /pieciu/ lat iprzepadkiem calego mienia skazanego na rzecz Skabu Panstwa.
4. za czyn I e/ spisany na zasadzie art. 1 § 3 Dekr. z dn 13. 6. 1946 r. na kare wiezienia przez 12 /dwanascie/ lat z utrata po mysli art. 49 § 1 i 2 cyt. Dekr. praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 4 /czterech/ lat i przepadkiem calego mienia skazanego na rzecz Skarbu Panstwa .
5. za czyn pod I f/ opisany na zasadzie art. 15 § 2 Dekr. z dn. 13. 6. 1946 r. na kare smierci z utrata po mysli art. 49 § 1 cyt. Dekretu praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze i przepadkiem calego mienia skazanego na rzecz Skarbu Panstwa.
6. za czyn pod I g/ opisany na zasadzie art. 15 § 1 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r. na kare wiezienia przez 10 /dziesiec/ lat, z utrata po mysli art. 49 § 1 i 2 cyt. Dekretu praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 4 /czterech/ lat i przepadkiem calego mienia skazanego na rzecz Skarbu Panstwa.
7. za czyn pod I h/ opisany na zasadzie art. 4 § 1 Dekretu z dn. 13. 6. 1946 r. na kare wiezienia przez 12 /dwanascie/ lat.
8. za czyn pod I i/ opisany na zasadzie art. 259 KK na kare wiezienia przez 10 /dziesiec/ lat.
9. za czyny I j/ i I k/ opisane na zasadzie art. 259 KK na kary wiezienia po 8 /osiem/ lat .

Na mocy art. 32 § 3 i 33 § 1 i 3 KKWP wymierza sie skazanemu jako kare laczna - kare smierci, z utrata praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze i przepadkiem calego mienia skazanego na rzecz Skarbu Panstwa.

II/ osk. Kurzepe Jerzego s. Ignacego ....................................................7

III/ osk. Grobickiego Antoniego s. Zenona. ..............................................7

Najwyzszy Sad Wojskowy z dnia 19 lutego 1953 r. w Warszawie Nr. S. 2615/52 ..........................................................................................................7

Rada Panstwa decyzja z dnia 3 czerwca 1953 r. nie skorzystala z prawa laski w stosunku do Klukowskiego Tadeusza s. Zygmunta skazanego wyrokiem Wojskowego Sadu Rejonowego w Warszawie z dnia 1 grudnia 1952 r. W sprawie Nr. Sr. 895/52 na kare smierci z utrata praw publicznych i obywaelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadkiem mienia na rzecz Skarbu Panstwa.

Jednoczesnie decyzja z tej samej daty Rada Panstwa skorzystala z prawa laski w stosunku do Kurzepy Jerzego s. Ignacego oraz Grobickiego Antoniego -Zenona s . Bronislawa, skazanych cyt. wyrokiem na kare smierci, utrate praw na zawsze oraz przepadkiem mienia na rzecz Skarbu Panstwa zmieniajac orzeczone w stosunku do nich kary smierci na kary wiezienia dozywotniego oraz lagodzac kare dodatkowa utraty praw na zawsze do kary utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 10 /dziesieciu/ lat z utrzymaniem w mocy kary dodatkowej przepadku mienia na rzecz Skarbu Panstwa.

Warszawa dnia 12 VI 1953 r.

Wyrok ten jest prawomocny
z dniem 19 II 1953 r.

Sedzia
Wojskowego Sadu Rejonowgo
W Warszawie
/M .P/

Przypisy:
1. nazwisko nieczytelne
2. nieczytelne imie
3. nieczytelna nazwa ulicy
4. nieczytelne wyrazy
5. cytowane, powtarzajace sie przy oskarzeniach koncowych arykuly i paragrafy
6. nieczytelna sygnatura rzekomych dwodów
7. nieistotna korekta NSW

POWROT 1