Do
potrzeb publikacji w Internecie dostosował Robert Susło AD 2000
|
|
|
1. 54-letni chory zgłosił się do lekarza z powodu występującej od 3 tygodni duszności wysiłkowej a ostatnio również duszności nocnej. Chory śpi w pozycji siedzącej. Od tego czasu pojawiły się również obrzęki podudzi oraz pobolewania w prawym podżebrzu. 2 miesiące wcześniej chory przebył infekcję grypową. W badaniu przedmiotowym rzężenia drobnobańkowe nad płucami do kątów łopatek, wątroba wystająca na 4 cm spod prawego łuku żebrowego, nad sercem rytm cwałowy oraz szmer skurczowy nad koniuszkiem promieniujący do pachy. Wskaż potencjalną przyczynę opisywanych dolegliwości, proponowane badania dodatkowe i postępowanie terapeutyczne.
2. 62-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu występujących od kilku miesięcy obrzęków podudzi, męczliwości, osłabienia, utraty masy ciała, braku apetytu. W badaniu przedmiotowym stwierdzono przepełnienie żył szyjnych narastające w czasie wdechu, niewyczuwalne uderzenie koniuszkowe, tachykardię 100 u./min., powiększoną wątrobę i śledzionę, obrzęki kończyn dolnych. Na zdjęciu klatki piersiowej prawidłowa wielkość sylwetki serca ze zwapnieniami w rzucie serca, stare zmiany swoiste w polach szczytowych obu płuc. Chora do tej pory bezskutecznie leczona była digoksyną i dużymi dawkami diuretyków. Wskaż prawdopodobną przyczynę niewydolności krążenia.
3. 60-letni mężczyzna z rozpoznawanym od 10 lat zwężeniem zastawki mitralnej, leczony od 4 miesięcy z powodu duszności występującej przy wykonywaniu zwykłych czynności domowych 1 tabl. digoksyny a’ 0,25 mg i 40 mg furosemidu podawanymi doustnie, została przywieziona do Izby Przyjęć przez karetkę Pogotowia z powodu odczuwanego od 30 min. bardzo szybkiego bicia serca z towarzyszącą dusznością. Od 2 dni chory uskarża się na nudności i wymioty. W badaniu przedmiotowym stwierdzono miarową akcję serca o częstości 140 u./min, kłapiący I. ton i turkot rozkurczowy nad koniuszkiem serca, trzeszczenia u podstawy obu płuc. Elektrolity w surowicy: sód 138 mmol/l, potas 3,3 mmol/l. Jaka jest prawdopodobna przyczyna pogorszenia stanu chorego, jakie należy wdrożyć leczenie przy przyjęciu i jak zmienić leczenie przewlekłe?
4. 57-letnia kobieta leczona od 2 miesięcy z powodu niewydolności krążenia 40 mg furosemidu dziennie zgłosiła się do lekarza z powodu uczucia niemiarowego bicia serca. W spoczynkowym zapisie EKG- rytm zatokowy zaburzony licznymi przedwczesnymi pobudzeniami komorowymi układającymi się okresowo w bigeminię. Elektrolity w surowicy: sód 142 mmol/l, potas 3,3 mmol/l. Jaka jest prawdopodobna przyczyna wystąpienia dolegliwości i jak należy zmodyfikować leczenie?
5. 70- letni mężczyzna palący od 40 lat 20 papierosów dziennie, od kilkunastu lat codziennie rano kaszle i odkrztusza duże ilości białej wydzieliny a od 7 lat miewa okresowo duszność ze świszczącym oddechem; nie leczył się. Zgłosił się do lekarza z powodu utrzymującego się od kilku tygodni uczucia ciężkości w jamie brzusznej, odbijania, ucisku w prawym podżebrzu, narastających obrzęków kończyn dolnych, zmniejszenia ilości moczu, nasilenia duszności. W badaniu przedmiotowym stwierdzono: poszerzenie żył szyjnych z dodatnim tętnem żylnym, stłumienie wypuku i osłabienie drżenia głosowego u podstawy prawego płuca, furczenia i pojedyncze świsty nad płucami, uderzenie koniuszkowe w V. przestrzeni międzyżebrowej 1 cm na zewnątrz od linii środkowoobojczykowej, tętnienie w dołku podsercowym, wzmożenie II. tonu w II. przestrzeni międzyżebrowej po lewej stronie mostka, rytm cwałowy przy lewym brzegu mostka i w dołku podsercowym nasilający się na wdechu, szmer skurczowy w IV. przestrzeni międzyżebrowej przy lewym brzegu mostka, wystającą na 5 cm poniżej łuku żebrowego tkliwą wątrobę o zaokrąglonym brzegu, obrzęki kończyn dolnych sięgające kolan. Jakie jest prawdopodobne rozpoznanie i jakie proponujesz leczenie?
6. 67-letni mężczyzna chorujący od 15 lat na przewlekłe zapalenie oskrzeli zgłosił się do ambulatorium z powodu nasilenia się kaszlu z odkrztuszaniem biało- żółtej wydzieliny, podwyższonej do 38 st. C temperatury ciała, duszności, obrzęków wokół kostek. W badaniu przedmiotowym stwierdzono świsty i furczenia nad płucami, uderzenie koniuszkowe w V. przestrzeni międzyżebrowej 1 cm na zewnątrz od lewej linii środkowoobojczykowej, tachykardię 100 u./min., tętnienie w dołku podsercowym, wzmożenie II. tonu w II. przestrzeni międzyżebrowej po lewej stronie mostka, wystającą na 2 cm poniżej łuku żebrowego tkliwą wątrobę o zaokrąglonym brzegu, obrzęki stóp i kostek. Jakie jest prawdopodobnie rozpoznanie?
7. 48-letni chory leczony bezskutecznie od 3 tygodni digoksyną i lekami moczopędnymi został przywieziony do Izby Przyjęć z powodu narastania dolegliwości w postaci osłabienia, duszności, uczucia przyspieszonego bicia serca, ucisku w prawym podżebrzu, obrzęków podudzi. W badaniu przedmiotowym stwierdzono przepełnienie żył szyjnych narastające na wdechu, niewyczuwalne uderzenie koniuszkowe, ciche tony serca, tętno paradoksalne, powiększoną i tkliwą wątrobę, obrzęki podudzi. W EKG niski woltaż zapisu oraz ujemne załamki T w większości odprowadzeń. W RTG klatki piersiowej powiększona sylwetka serca o kształcie przypominającym butelkę. Podaj wstępne rozpoznanie i dodatkowe badania.
8. 22-letni mężczyzna narkoman został przyjęty do szpitala z powodu występującej od 2 tyg. gorączki do 39 st. C, osłabienia, dyskomfortu w jamie brzusznej, bólów w prawym podżebrzu, obrzęków podudzi. W badaniu przedmiotowym na kończynach ślady po licznych nakłuciach żył, przepełnione żyły szyjne, szmer skurczowy 4/6 wzdłuż lewego brzegu mostka, powiększenie wątroby i śledziony, tachykardia 130 u./min., obrzęki podudzi. Podaj wstępne rozpoznanie i zaproponuj badania dodatkowe.
9. 40-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu odczuwanego od kilku miesięcy napadowego uczucia miarowego kołatania serca, wewnętrznego napięcia, drżenia, gorąca, blednięcia twarzy, bólu głowy, zasłabnięć podczas wstawania rano z łóżka z towarzyszącymi wzrostami ciśnienia tętniczego do 200/120 mmHg. W badaniu przedmiotowym lekarz nie stwierdził odchyleń od stanu prawidłowego, akcja serca miarowa o częstości 76 u./min., ciśnienie tętnicze 130/80 mmHg. Jakie należy postawić wstępne rozpoznanie i jakie badania należy wykonać w celu potwierdzenia go?
10. 50-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu odczuwanych od kilku tygodni silnych bólów głowy, które nie ustępowały po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Z powodu stwierdzonego w czasie badania ciśnienia tętniczego 200/100 mmHg lekarz rozpoczął leczenie kaptoprylem w dawce 3 razy 25 mg. Po 3 dniach pacjent został przywieziony do Izby Przyjęć z powodu narastających obrzęków kończyn dolnych, skąpomoczu, osłabienia i złego samopoczucia. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono stężenie w surowicy kreatyniny 5 mg%, potasu 6,2 mmol/l. Jaka może być przyczyna stwierdzanych nieprawidłowości i jakie badania należy wykonać w celu jej potwierdzenia?
11. 20-letni mężczyzna, który przed 2 tygodniami przebył ropną anginę, zgłosił się do lekarza z powodu obrzęków kończyn dolnych i twarzy, skąpomoczu. W badaniu przedmiotowym poza obrzękami lekarz stwierdził obustronnie dodatni objaw Goldflamma oraz ciśnienie tętnicze 190/115 mmHg. Postaw wstępne rozpoznanie.
12. 68-letnia emerytka leczona od wielu lat z powodu nadciśnienia tętniczego została przywieziona do Izby Przyjęć z powodu bardzo silnego bólu głowy, szybkiego bicia serca, bólu zamostkowego i krwawienia z nosa. Z wywiadu wynika, że od kilku dni nie zażywa wcześniej stosowanych leków, gdyż zabrakło jej pieniędzy na ich wykupienie. Nazw leków nie pamięta. Podaj wstępne rozpoznanie i zaproponuj dalsze postępowanie.
13. 60-letni mężczyzna został przywieziony do Izby Przyjęć w stanie ciężkim z powodu bardzo silnego bólu w klatce piersiowej promieniującego wzdłuż kręgosłupa. Ciśnienie tętnicze 200/120 mmHg. Stężenie kreatyniny w surowicy 4 mg%. Postaw wstępne rozpoznanie, zaproponuj dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze.
14. 49-letnia kobieta, która przed 2 laty przebyła zabieg wszczepienia protezy Y, zastała przyjęta z powodu silnego bólu głowy, duszności i skąpomoczu, które pojawiły się przed 3 dniami. Stwierdzono ciśnienie tętnicze w bezpośrednim (krwawym) pomiarze 280/160 mmHg, stężenie kreatyniny w surowicy 5,9 mg%, stężenie cholesterolu całkowitego w surowicy 440 mg%. Wskaż prawdopodobną przyczynę stanu chorej, badania, które pozwolą tę przyczynę potwierdzić oraz zaproponuj postępowanie terapeutyczne.
15. 55-letnia pacjentka została przyjęta do oddziału z powodu żółtaczki. Wystąpieniu żółtaczki nie towarzyszył incydent bólowy. W szpitalu zakaźnym wykluczono tło zakaźne. Przed 6 miesiącami lekarz zakładowy podczas badania kontrolnego stwierdził znaczne powiększenia wątroby: wykonano cholecystografię, badanie przewodu pokarmowego- badania te były prawidłowe. W wywiadzie pacjentka podawała skargi na swędzenie skóry, występujące od kilku lat, była z tego powodu leczona bezskutecznie w klinice dermatologicznej. Od szeregu lat leczona z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. W badaniu przedmiotowym stwierdzono kępki żółte na powiekach, zmiany na skórze wskazujące na stałe drapanie, zażółcenie powłok, powiększenie wątroby na 10 cm. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono: AspAT 30 j., AlAT 42 j., fosfataza zasadowa 170 j., proteinogram prawidłowy, cholesterol 320 mg%, bilirubina 4 mg%, wskaźnik protrombiny 94 %.
16. Chora lat 65, skarży się na bóle kręgosłupa, ma trudności z chodzeniem, okresowo bóle o charakterze rwy kulszowej. Ostatnio upadła i złamała kość ramieniową. Ponadto skarży się na szum w uszach, bóle głowy, pogorszenie widzenia, senność. Leczona jako zespół korzeniowy wit. B1, B12, tiodazyną- bez efektu. Morfologia krwi: Hb 10,5 g%, erytrocyty 3,2 M/mm3, leukocyty 6 k/mm3, OB 95 mm. RTG kości ramieniowej: złamanie patologiczne.
17. 30-letnia kobieta przyjęta do kliniki z powodu duszności, znacznego osłabienia i gorączki. Choroba rozpoczęła się przed kilku miesiącami postępującym znużeniem, brakiem łaknienia, stanami podgorączkowymi zwykle poprzedzonymi dreszczami, bólami mięśni, stawów i głowy. W ostatnim półroczu utraciła 6 kg ciężaru ciała. W ostatnich 2 dniach nastąpiło nagłe pogorszenie stanu ogólnego. W dzieciństwie lekarz szkolny rozpoznał wadę serca. Badanie przedmiotowe wykazało: gorączka 38 st. C, tętno 100 u./min. w V. lewym międzyżebrzu szorstki szmer holosystoliczny promieniujący do pachy. Wynik badania EKG: rytm zatokowy miarowy przyspieszony 100 u./min., P mitrale, cechy przeciążenia lewej komory. Badanie morfologiczne krwi: erytrocyty 3 M/mm3, OB 60 mm po 1. godz.. Mocz: ślad białka, liczne krwinki czerwone.
18. Kobieta, lat 32, matka dwojga dzieci, zgłasza się z powodu uporczywych, utrzymujących się od ponad roku bólów głowy. Badanie dna oczu w normie. RR 130/80 mmHg. Przy ucisku brodawek sutkowych wydobywają się pojedyncze krople mlecznobiałej wydzieliny. Od 5 lat, od czasu ostatniego porodu, nie miesiączkuje.
19. Chora, lat 33, od 2 miesięcy odczuwa stałe kołatanie serca i osłabienie. Badania kardiologiczne nie wykazały organicznych zmian w układzie krążenia. EKG: przyspieszenie rytmu zatokowego 116 u./min., poza tym zapis w normie. Leczenie propranololem w dawce 60 do 120 mg dziennie dało pewną poprawę. Przedmiotowo, poza częstoskurczem 120 u./min., nie stwierdzono odchyleń od normy. Poziom T4 w surowicy 3,00 nmol/l (górna granica normy: 2,9 nmol/l), 24 godz. jodochwytność tarczycy 62 % (górna granica normy: 60 %). Zarys tarczycy na scyntygramie prawidłowy.
20. 25-letnia pacjentka została przyjęta do szpitala z powodu trwającej od 2 miesięcy biegunki z liczbą stolców 6- 8 na dobę. Stolce są silnie cuchnące, tłuszczowate. Biegunce towarzyszy znaczne chudnięcie i osłabienie. Chora nie gorączkuje i nie ma bólów brzucha. W badaniu przedmiotowym, poza niewielkimi obrzękami podudzi, bez odchyleń. Podobne epizody biegunek miała podobno w dzieciństwie. Matka i babka pacjentki chorowały na „katar kiszek”.
21. Chora, lat 27, po wykonanej przed 6 laty komisurotomii mitralnej, została przyjęta do szpitala z powodu zastoinowej niewydolności krążenia. Pacjentka twierdzi, że po operacji nie poczuła wyraźnej poprawy a obrzęki kończyn, które miewała przed operacją, zaczęły się znów pojawiać wkrótce po niej. Stwierdzono kilkakrotnie w ostatnim roku napady migotania przedsionków, znacznie pogarszające stan chorej. W badaniu przedmiotowym zwracało uwagę przepełnienie żył szyjnych z ich przedskurczowym tętnieniem, znaczne powiększenie wątroby, możliwość płynu w jamie otrzewnej, obrzęki kończyn dolnych a osłuchowo w dole mostka szmer protomezosystoliczny, trzask otwarcia i szmer holodiastoliczny. Objawy osłuchowe głośniejsze na wdechu.
22. U 25-letniego mężczyzny podczas kontrolnego badania RTG klatki piersiowej stwierdzono powiększenie cieni obu wnęk. Nie ma żadnych dolegliwości. Przedmiotowo bez odchyleń od stanu prawidłowego. Badania radiologiczne: zdjęcia przeglądowe klatki piersiowej i tomogramy wnęk wykazują siateczkę zmian miąższowych w obu środkowych polach płucnych i powiększenie węzłów chłonnych obu wnęk.
23. 45-letni chory został przyjęty do kliniki z powodu łatwego męczenia się, gniecenia w prawym podżebrzu, obrzęków kończyn dolnych. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: nadmierne wypełnienie żył szyjnych, powiększoną wątrobę na dłoń, osłuchowo miarowa, przyspieszona czynność serca, tony ciche, ton śródrozkurczowy, w EKG zmiany ST-T w większości odprowadzeń a na skopii RTG małą amplitudę tętnienia serca.
24. 40-letnia chora przyjęta została do szpitala z powodu znacznego powiększenia śledziony i zmian w obrazie krwi obwodowej: Hb 11,9 g%, erytrocyty 3,7 M/mm3, leukocytoza 150 k/mm3, w tym: mieloblastów 3%, promielocytów 4%, mielocytów 11%, metamielocytów 15%, pałeczkowatych 19%, podzielonych 47%, limfocytów 3,5%, monocytów 0,5%. Nie była dotychczas leczona.
25. 32-letni chory zgłosił się do Izby Przyjęć z powodu silnego bólu w nadbrzuszu przenoszącego się do kręgosłupa oraz ku górze do klatki piersiowej. Ból trwał od 2 godzin i nasilał się mimo przyjmowania leków przeciwbólowych. W wywiadzie od tygodnia miał podobne, nawracające bóle w nadbrzuszu występujące po obfitych posiłkach a także podczas gry w tenisa. Podczas gastroskopii wykonanej ambulatoryjnie stwierdzono nieżyt błony śluzowej żołądka i zalecono leczenie alkaliami. Leczenie nie przyniosło poprawy. W chwili przyjęcia do szpitala nie stwierdzono objawów ostrego brzucha. Akcja serca miarowa 55 u./min., RR 90/60 mmHg. Nieprawidłowego tętnienia wzdłuż przebiegu aorty brzusznej nie stwierdzono. Aktywność amylazy i lipazy mieściła się w granicach normy.
26. 56-letnia chora zgłosiła się do szpitala z powodu narastającego od 2 lat zarostu na twarzy i owłosienia na tułowiu, przybierania na wadze (z 60 na 80 kg), wzmożonego pragnienia i nadciśnienia. Ostatnią miesiączkę miała w 50. r. ż.. Ma troje dorosłych dzieci. Badanie ginekologiczne i badanie ultrasonograficzne (USG) w normie.
27. Mężczyzna, lat 20, w stanie ogólnym dobrym, zgłosił się z powodu bólu gardła i temperatury do 38 st. C utrzymującej się od 2 tyg., mimo leczenia ampicyliną w dawce 2 g/dobę. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: zaczerwienienie i obrzmienie śluzówek gardła, niewielkie białkowe naloty na obu migdałkach podniebiennych, powiększenie karkowych węzłów chłonnych. Śledziona wyczuwalna pod łukiem żebrowym. Morfologia: Hb 14 g%, erytrocyty 4,4 M/mm3, leukocyty 15 k/mm3, pałeczki 4%, podzielone 31%, kwasochłonne 1%, zasadochłonne 1%, limfocyty 51%, monocyty 2%, OB 10 mm po 1. godz., transaminazy i fosfataza zasadowa w normie.
28. Kobieta, lat 60, przyjęta została z powodu objawów hipoglikemii (38 mg%). Od 10 lat choruje na cukrzycę, od 2 lat jest leczona insuliną. W trakcie stosowania 40 j. insuliny lente 1 raz rano kontrola glikemii była zadowalająca. W czasie okresowych rutynowych badań stwierdzono cukromocz 2 g%, w związku z czym zwiększono dawkę insuliny do 50 j. Przed kilkoma dniami w czasie następnej kontroli cukromocz wzrósł do 4 g%. W tym czasie chora zaczęła odczuwać wzmożone pragnienie w godzinach wieczornych. Ordynujący lekarz zwiększył dawkę insuliny o 10 j. (obecnie 60 j. insuliny lente). Już po pierwszej iniekcji wystąpiły objawy hipoglikemii.
29. U chorej, lat 30, w 33. tyg. prawidłowej ciąży wystąpiły drętwienia i kurcze kończyn oraz napad tężyczki. W wywiadach przed 3 laty subtotalna strumektomia z powodu wola obojętnego- okres pooperacyjny bez powikłań poza drętwieniem rąk w 3- 10 dobie. Badaniem przedmiotowym poza dodatnim objawem Chvostka istotnych odchyleń nie stwierdzono.
30. Mężczyzna, lat 60, przyjęty z powodu niedokrwistości niedobarwliwej, uczucia ogólnego osłabienia, braku łaknienia i utraty na wadze ok. 5 kg. Od 6 miesięcy zwrócił uwagę na nieregularne oddawanie stolca i przemijające biegunki. Dawniej stolec oddawał regularnie, codziennie w godzinach rannych: krwi, śluzu i pasożytów w stolcu nigdy nie zaobserwował. Brzuch miękki, niebolesny, bez patologicznych oporów. Badanie „per rectum” bez zmian. Badanie RTG żołądka i dwunastnicy w normie. Trzykrotne badanie kału na diecie bezmięsnej wykazało obecność krwi utajonej.
31. 24-letni pacjent przyjęty do kliniki z powodu podwyższonej ciepłoty ciała do 37,5 st. C, nudności, bólów w okolicy krzyżowo- lędźwiowej oraz skąpomoczu. W wywiadach przed 14 dniami przebył anginę. Twierdzi, że dolegliwości wystąpiły przed 3 dniami, kiedy czyścił narzędzi rozpuszczalnikiem o nieznanym mu składzie chemicznym. Dotychczas nie chorował. Z odchyleń od normy w badaniu przedmiotowym stwierdzono: skóra blada, obrzęki powiek i kończyn dolnych. U podstawy obu płuc pojedyncze trzeszczenia. RR 170/70 mmHg. Wzmożenie II. tonu nad tętnicą główną. Przed 3 dniami wykonał badanie moczu: ciężar właściwy 1020, białko 50 mg/100ml, cukier /-/, urobilinogen w/n. W osadzie moczu leukocyty 8-12 w p.w., erytrocyty 50-70 w p.w. świeże i wałeczki ziarniste 10-12 w p.w.
32. 51-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala z powodu znacznego osłabienia, utraty łaknienia, obrzęków twarzy i kończyn dolnych. Od 8 lat choruje na cukrzycę. Od 6 lat jest leczony insuliną, ostatnio w dawce dobowej 40 j. Przed 7 miesiącami pojawiły się obrzęki kończyn dolnych, w tym czasie stwierdzono również niedokrwistość. Badaniem przedmiotowym wykazano: ciastowate obrzęki twarzy, kończyn dolnych i okolicy krzyżowo- lędźwiowej. Miernie poszerzona sylwetka serca. Czynność serca miarowa 84 u./min., RR 180/100 mmHg, wątroba i śledziona były niewyczuwalne. Badanie moczu: ciężar właściwy 1030, odczyn kwaśny, białko 0,86 g%. Stężenie cukru we krwi na czczo 228 mg%. Cukier w moczu 5 g%. Cholesterol we krwi 320 mg/dl.
33. Kobieta, lat 58, przyjęta do oddziału z powodu znacznej duszności spoczynkowej, stałego uczucia ciepła oraz szybkiego bicia serca. Od około dwóch lat szybko męczy się a po wysiłku fizycznym odczuwa kołatania serca. Od roku stwierdzono migotanie przedsionków. Przewlekle otrzymywała digoksynę w dawce 0,25 mg doustnie, codziennie. Przed 20 laty przebyła subtotalną strumektomię z powodu choroby Graves- Basedowa. Ostatnio nie gorączkowała, nie miała biegunek, nie ubyła na wadze. Przedmiotowo z odchyleń od normy stwierdzono: sinicę obwodową, nieznaczne drżenie rąk, objawy zastoju w krążeniu płucnym, niemiarową czynność serca o charakterze niemiarowości przyspieszonej do 170 u./min..
34. 54-letni chory przyjęty do kliniki z powodu narastającego osłabienia. Przedmiotowo z odchyleń od normy stwierdza się jedynie dużą bladość skóry, spojówek i śluzówek. W badaniach dodatkowych Hb 7,6 g%, erytrocyty 2,7 M/mm3. Leukocyty i wzór Arnetha- Schillinga oraz płytki krwi w normie. Stężenie żelaza w surowicy krwi 180 gamma%, stężenie bilirubiny w surowicy 0,9 mg%.
35. Kobieta, lat 36, z zawodu socjolog, w 29. tyg. ciąży została przyjęta do szpitala z powodu łatwego męczenia się, ubytku ciężaru ciała, zasłabnięć, okresowych bólów w nadbrzuszu. Dolegliwości powyższe pojawiły się po raz pierwszy na początku obecnej ciąży. W okresie pierwszych 3 miesięcy ciąży straciła na wadze ok. 10 kg mimo, że w tym czasie nie wymiotowała a łaknienie było tylko nieznacznie upośledzone. Z chorób przebytych: żółtaczka zakaźna oraz gruźlica płuc przed 10 laty. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: upośledzenie odżywienia (waga 47 kg przy wzroście 160 cm), ciśnienie krwi w pozycji leżącej 110/70 mmHg, w pozycji stojącej 80/40 mmHg, skóra ciemnośniada. Czynność serca miarowa 86 u./min.
36. Kobieta, lat 20, dotychczas zdrowa, została przyjęta do szpitala z powodu trwającej od 10 dni krwistej biegunki- średnio 6 wypróżnień na dobę, bolesnego parcia na stolec, kurczowych bólów brzucha, temp. 38 st. C, bolesności, obrzmienia i zaczerwienienia prawego stawu kolanowego. Badaniem przedmiotowym stwierdzono bolesność uciskową w lewym podbrzuszu i nieznaczne ograniczenia ruchomości prawego stawu kolanowego. Badanie „per rectum”: poza obecnością świeżej krwi zmian nie stwierdzono. Posiewy kału w kierunku Salmonella i Shigella negatywne. Badania na amebiazę ujemne.
37. 58-letni chory, z rozpoznawaną od pięciu lat poalkoholową marskością wątroby, został przyjęty do szpitala z powodu krwotoku z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Od około miesiąca przed przyjęciem do szpitala miał bóle w nadbrzuszu pojawiające się wkrótce po jedzeniu. Objawami krwotoku były fusowate wymioty z domieszką żywoczerwonej krwi, luźne smoliste stolce oraz cechy hemodynamiczne i laboratoryjne krwawienia. W chwili badania nie stwierdzono objawów klinicznych dekompensacji wątroby. W przeszłości endoskopowo rozpoznawano żylaki przełyku. Postępowanie lecznicze polegało na kilkakrotnym wykonaniu lewatyw czyszczących, założeniu zgłębnika Sengstakena- Blakemoore’a, przetoczeniu krwi i płynów krwiozastępczych oraz podawaniu wazopresyny, neomycyny i leków zwiększających krzepliwość krwi. Mimo takiego postępowania przez zgłębnik Sengstakena- Blakemoore’a odsysano stale zawartość fusowatą i żywoczerwoną krew. Hematokryt spadał a stan chorego ulegał stałemu pogorszeniu.
38. 40-letnia chora leczona od dwóch lat Encortonem z powodu tocznia rozsianego trzewnego. Nagle wystąpiła gorączka do 39 st. C, silne bóle głowy z narastającymi w czasie obserwacji objawami oponowymi.
39. Chory, lat 70, od kilku lat cierpi na silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo- krzyżowym (leczony niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi), w ostatnim roku trzykrotnie chorował na zapalenie płuc. W badaniu RTG kręgosłupa stwierdzono kompresyjne złamania kręgów L1 i L4. Inne kości bez zmian. OB 70 mm po 1. godz.. Niewielkiego stopnia niedokrwistość i trombopenia. Stężenie białka w surowicy 7,2 g%, w elektroforezie bibułowej nie daje się oddzielić frakcji beta od gamma globulin stanowiących razem 65%. Badanie moczu oraz wskaźników wydolności nerek prawidłowe.
40. Mężczyzna, lat 70, przyjęty z powodu bólu w lewym dole biodrowym, temp. 37,8 st. C i leukocytozy 14,5 k/mm3. Badaniem przedmiotowym stwierdzono bolesność uciskową, obronę mięśniową i nieregularny opór wielkości dłoni w lewym dole biodrowym. Choroba rozpoczęła się przed 4 dniami. Od tego czasu nie oddawał stolca. Praktycznie od 3 nie je i nie pije. Od 3 lat leczył się z powodu nadpobudliwości jelita grubego („colon irritabile”).
41. Pacjent, lat 50, przyjęty do oddziału z powodu wodobrzusza, znacznych obrzęków kończyn dolnych. W wywiadach: przed 20 laty gruźlica płuc. RR 150/90 mmHg. Czynność serca miarowa 72 u./min., wątroba powiększona na 2 palce wystaje spod prawego łuku żebrowego. Stężenie mocznika 225 mg%, kreatyniny w surowicy 3,8 mg%, cholesterolu 300 mg%. Mocz: ciężar właściwy 1022, cukier /-/, białko 800 mg%, dobowe wydalanie białka z moczem 20 g, leukocyty 2-3 w p.w., erytrocyty 1-2 w p.w. świeże. Proteinogram: białko całkowite 6,2 g%, albuminy 31,9%, alfa1 8,5%, alfa2 17%, beta 14,0%, gamma 28%. RTG klatki piersiowej: zmiany włóknisto- guzkowe w obu szczytach, obecność jamy w szczycie prawego płuca. Trzykrotnym badaniem plwociny na BK prątków kwasoopornych nie wykryto.
42. 26-letnia pacjentka w VII. miesiącu ciąży została przywieziona do szpitala z powodu napadu silnej duszności. Zachorowała podczas pracy fizycznej w zapylonym pomieszczeniu. Przedmiotowo stwierdzono nad płucami świsty, średniobańkowe niedźwięczne rzężenia. Czynność serca była całkowicie niemiarowa, ok. 130 u./min., w EKG- migotanie przedsionków. Podanie przez lekarza Pogotowia eufiliny i hydrokortyzonu przeszło bez efektu.
43. Chory, lat 64, skarży się na gwałtowny ból i niedowład obu kończyn dolnych. Dolegliwości wystąpiły przed godziną, bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Jest blady, spocony, sprawia wrażenie ciężko chorego. Czynność serca całkowicie niemiarowa o częstości 110 u./min., RR 180/70 mmHg. Obie kończyny dolne blade i zimne. Tętno na obu tętnicach grzbietowych stopy, podkolanowych i udowych- niewyczuwalne. EKG: migotanie przedsionków. Cechy uszkodzenia lewej komory.
44. Pacjent, lat 26, dotychczas zdrowy, był operowany przed 2 miesiącami z rozpoznaniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Śródoperacyjnie stwierdzono zapalenie ileum terminale i prawidłowy wyrostek, który usunięto. Od miesiąca chory uskarża się na bóle w prawym dole biodrowym, oddaje kilka płynnych stolców na dobę, gorączkuje 38 st. C, stracił na wadze ok. 4 kg. Badaniem przedmiotowym stwierdzono przetokę w bliźnie pooperacyjnej, wyczuwalny i bolesny opór w tej okolicy oraz przykurcz zgięciowy w prawym stawie biodrowym.
45. Chory, lat 41, zgłosił się do szpitala z powodu bólów dławicowych. Gdy 6 lat temu wykonano mu EKG dowiedział się, że prawdopodobnie przebył zawał serca. Matka chorego zmarła nagle w 46. r.ż. W badaniu przedmiotowym zwracał uwagę szmer mezosystoliczny najlepiej słyszalny w IV. lewym międzyżebrzu przy mostku i przenoszący się w kierunku koniuszka. W EKG stwierdzono obecność głębokich załamków Q w odprowadzeniach V2- V4. Kardiogram nie różnił się w sposób istotny od wykonanego przed 6 laty. Stan ogólny chorego dobry. Tętno było dobrze napięte i wypełnione, RR 140/90 mmHg.
46. 36-letnia chora przyjęta została do kliniki z powodu wystąpienia duszności, chrapotania w klatce piersiowej i krwioplucia. Dolegliwości wystąpiły w czasie kopania kartofli. Od kilku lat podczas większych wysiłków fizycznych zauważyła, że łatwiej męczyła się. Nagłych omdleń nie miała. W wywiadach częste wiosenno- jesienne nieżyty górnych dróg oddechowych, RR 110/80 mmHg.
47. 48-letnia pacjentka, z zawodu inżynier, skierowana z powodu niedokrwistości. Zgłasza łatwą męczliwość, parestezje, osłabienie pamięci, senność i ogólne spowolnienie. Od 3 lat ma bardzo obfite i długotrwałe krwawienia miesięczne. Rodziła 3 razy. Ostatni poród przed 8 laty. W badaniu przedmiotowym z odchyleń od normy stwierdzono: skóra blada, sucha, łuszcząca się, obrzęk twarzy. Przerzedzenie zewnętrznej części brwi. Czynność serca miarowa o częstości 64 u./min.. Tony serca ciche. Ciśnienie tętnicze w pozycji leżącej 110/80 mmHg, po pionizacji- 130/90 mmHg.
48. Kobieta, lat 55, zgłosiła się do szpitala z powodu bólu w lewej połowie klatki piersiowej. Wystąpił on nagle w dniu poprzednim, gdy siedząc na krześle schyliła się po książkę spadającą na podłogę. Ból nasilał się w czasie ruchów i w czasie wykonywania głębszych wdechów. Z wywiadów wynikało, że pacjentka od 10 lat miała objawy przewlekłego spastycznego zapalenia oskrzeli. Od 3 lat była leczona wstrzykiwaniami domięśniowymi Kenalogu w dawce 40 do 60 mg co 4-6 tyg.. W okresie nasilenia duszności używała Salbutamol w aerozolu.
49. 68-letni chory przyjęty do oddziału reanimacji z powodu bólu zamostkowego z kilkusekundową utratą przytomności. Chory przebył zawał przedni serca przed 5 laty. Nigdy przedtem nie było utraty przytomności. RR 130/80 mmHg. Czynność serca miarowa 76 u./min., w EKG rytm zatokowy miarowy, P-Q 0,24 sek., sinistrogram patologiczny, zespół rsR’ w V1 z opóznieniem ujemnego zwrotu nad prawą komorą.
50. Mężczyzna, lat 58, z dokonanym przed 12 dniami zawałem przednio- przegrodowym skarży się na ostry ból w prawej połowie klatki piersiowej, kaszel i krwioplucie. Opukiwaniem stwierdzono stłumienie odgłosu opukowego poniżej prawego kąta łopatki oraz zniesienie szmeru oddechowego nad obszarem stłumienia. Mimo nagłego wystąpienia dolegliwości stan ogólny chorego jest dobry, temp. ciała 37 st. C, oddechów 24 na minutę.
51. 20-letnia chora, przyjęta z objawami ciężkiego krwawienia z przewodu pokarmowego (obfite smoliste stolce, objawy wstrząsu pokrwotocznego, znaczna niedokrwistość). W wywiadach od roku powtarzające się bóle w nadbrzuszu, głównie w nocy, mijające po jedzeniu. Obfite, długotrwałe miesiączki. Trzykrotnie miała wylewy do stawów kolanowych bez wyraźnego urazu. Ojciec chorej miewa przedłużone krwawienia po ekstrakcjach zębów oraz skłonność do występowania siniaków. Siostra ojca zmarła na skutek krwotoku po porodzie. Reszta rodziny zdrowa.
52. 46-letni chory przywieziony został do kliniki z powodu nagłej krótkotrwałej utraty przytomności, która wystąpiła w czasie biegu do autobusu. Utrata przytomności miała miejsce po raz pierwszy w życiu. Chory podaje, że od 2-3 lat podczas szybkiego chodzenia lub większych wysiłków fizycznych pojawiały się bóle za mostkiem. Badaniem przedmiotowym lekarz dyżurny stwierdził czynność serca miarową, szmer skurczowy w punkcie Erba i nad tętnicą główną oraz cichy II. ton.
53. Pacjent, lat 34, przyjęty do kliniki z powodu nadciśnienia tętniczego 220/150 mmHg. Od roku występowały bóle i zawroty głowy. Z innych dolegliwości podaje wzmożone pragnienie, ogólne osłabienie. Leczony furosemidem i propranololem. W wywiadach: ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Badanie dna oka: zmiany odpowiadające I/II okresowi angiopatii nadciśnieniowej. Stężenie elektrolitów w surowicy: sód 149 mEq/l, potas 2,8 mEq/l, HCO3- 28 mEq/l. Mocz: ciężar właściwy 1013, białko 10 mg%, leukocyty 5-7 w p.w., erytrocyty 0-1 w p.w., mocznik 34 mg%.
54. 60-letni mężczyzna z przewlekłym spastycznym zapaleniem oskrzeli. Przed 30 laty przebył ropień górnego płata płuca prawego, po którym pozostała jama. Od lat otrzymywał okresowo sterydy a od roku, z powodu nasilenia duszności, bierze stale 15 mg encortonu dziennie. Od 5 dni ma obfite krwioplucie świeżą krwią.
55. Mężczyzna 38-letni, malarz pokojowy, zgłosił się do poradni z powodu łatwego męczenia się i epizodów zasłabnięć, które kilkakrotnie były przyczyną upadku z drabiny w czasie pracy. Pogorszenie sprawności fizycznej obserwował od ok. 2 lat. Stracił na wadze w tym czasie ok. 6 kg, łaknienie miał upośledzone, często miewał mdłości. W latach poprzednich pił alkohol okazyjnie, od roku nie używał alkoholu. Z chorób przebytych podawał częste przeziębienia, zwłaszcza w ostatnich latach, wyciek wydzieliny z powiększonego węzła chłonnego szyjnego przebyty przed 18 laty oraz uraz głowy przed 16 laty. W badaniu przedmiotowym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono: odżywienie mierne, skóra barwy śniadej, na szyi gwiaździsta blizna barwy brązowej, tętno 88 u./min., ciśnienie krwi w pozycji leżącej 110/80 mmHg.
56. U 50-letniego mężczyzny wystąpił nagle ból w lewej połowie klatki piersiowej, silna duszność, kaszel z odkrztuszaniem krwistej wydzieliny. Przed wystąpieniem powyższych objawów przez 3 tyg. leżał w łóżku z powodu złamania kości podudzia. Do tej pory był zdrowy. W zapisie EKG stwierdzono cechy przeciążenia prawego przedsionka.
57. 35-letni mężczyna przyjęty do oddziału z powodu dławiącego ucisku za mostkiem promieniującego do ramion i szyi. Dolegliwości o podobnym charakterze ma od kilku miesięcy. Bóle zamostkowe występują zazwyczaj bezpośrednio po wysiłku fizycznym. W badaniu przedmiotowym stwierdzono liczne płaskie guzowate kępki żółte na powiekach i kolanach oraz w ścięgnach. Czynność serca miarowa 76 u./min., ciśnienie tętnicze krwi prawidłowe. Stwierdzono nieznacznie powiększoną wątrobę. Poziom transaminaz, leukocytoza i stężenie elektrolitów we krwi w I. dobie hospitalizacji nie wykazały odchyleń od normy. W badaniu EKG obniżenie odcinka ST w odprowadzeniach II., III. i aVF. Ojciec pacjenta zmarł w 40. r. ż. z powodu zawału serca, brat chorego przebył zawał w 32. r. ż..
58. 15-letni chłopiec przyjęty do szpitala z powodu masywnych, ciastowatych obrzęków twarzy i kończyn dolnych, bladości powiek, uczucia osłabienia, łatwego męczenia się, bólów głowy. RR 100/60 mmHg. W wykonanych badaniach stwierdzono: białkomocz 8,0 g na dobę, w osadzie moczu liczne wałeczki szkliste, nie stwierdzono erytrocytów ani leukocytów. Kreatynina 0,8 mg%, mocznik 20 mg%, cholesterol 450 mg%, białko całkowite 4,4 g%, albuminy 28%.
59. Mężczyzna, lat 59, w stanie ciężkim, z objawami splątania i obustronnym dodatnim objawem Babińskiego. Objawów oponowych i objawów ogniskowego uszkodzenia mózgu nie ma. Obrzęków nie stwierdza się. Badanie przedmiotowe nic istotnego nie wnosi. Badanie moczu: ciężar właściwy 1025, białko- ślad, cukru i acetonu nie ma, 4-8 krwinek białych w p.w.. Hematokryt 40 %. Morfologia: erytrocyty 3,9 M/mm3, leukocyty 7,2 k/mm3, wzór odsetkowy w normie. Cukier we krwi 88 mg%. Elektrolity w surowicy: sód 122 mEq/l, potas 3,8 mEq/l, chlor 82 mEq/l, HCO3- 19 mEq/l. RTG klatki piersiowej: cień okrągły o średnicy 2 cm u podstawy prawego płuca.
60. Chora, lat 38, została przyjęta do szpitala z powodu ogólnego osłabienia, częstych nieżytów górnych dróg oddechowych, napadów kołatania serca. W badaniu przedmiotowym zwracało uwagę sztywne rozdwojenie II. tonu nad tętnicą płucną i szmer wyrzucania w drugim lewym międzyżebrzu przy mostku, wywiady w kierunku gorączki reumatycznej były ujemne. W EKG stwierdzono dekstrogram i niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa. W RTG klatki piersiowej objawy wzmożonego przepływu płucnego.
61. Chora, lat 60, od kilku miesięcy chudła, miała dolegliwości dyspeptyczne, niechęć do jedzenia. Nie leczyła się. Pewnego dnia zauważyła umiarkowanego stopnia zażółcenie skóry, wybroczyny na całym ciele, wystąpiło krwawienie ze śluzówek. Badaniem przedmiotowym poza wybroczynami i zażółceniami skóry i spojówek nie stwierdzono odchyleń od normy. Badanie jamy brzusznej bez zmian. W RTG żołądka- niewielka sztywność ściany, zniekształcenie śluzówki w okolicy odźwiernika. Znaczna niedokrwistość, liczba płytek 45 k/mm3.
62. 19-letni chory skierowany został do kliniki z powodu stwierdzonego przez lekarza zakładowego szmeru nad podstawą serca. Istotnych dolegliwości nie odczuwał. Jedynie przy większych wysiłkach fizycznych pojawiało się uczucie duszności. W klinice lekarz stwierdził czynność serca miarową, szmer mezosystoliczny nad ujściami dużych naczyń z punctum maximum nad tętnicą płucną oraz osłabienie II. tonu. EKG: rytm zatokowy miarowy 80 u./min. Przerost prawej komory.
63. 35-letni mężczyzna, z zawodu pracownik naukowy, został przyjęty do szpitala z powodu występujących od paru tygodni kurczowych bólów za mostkiem nie mających związku z wysiłkiem a pojawiających się zwykle w trakcie posiłków. Kilkakrotnie w czasie trwania bólu, bez odruchów wymiotnych, dochodziło do zwracania dużych ilości (1/2 do 1 litra) pokarmu. Nasilenie dolegliwości pozostaje w związku ze stanem psychicznym. Dolegliwości nie zmniejszały się po lekach z grupy nitratów. Początek choroby wiąże pacjent z okresem kłopotów w pracy zawodowej i życiu osobistym. W stanie przedmiotowym nie stwierdzono zmian.
64. 65-letnia kobieta zgłosiła się z powodu duszności wysiłkowej, braku łaknienia, uczucia drętwienia i mrowienia kończyn dolnych. Stan ogólny dobry. Badaniem przedmiotowym stwierdzono ogniska odbarwień skóry (vitiligo), blade powłoki, poza tym bez istotnych odchyleń. Przedstawiła wyniki badań dodatkowych wykonanych ambulatoryjnie przed 3 dniami: morfologia- Hb 8,4 g%, erytrocyty 2,4 M/mm3, leukocyty 3,4 k/mm3- rozmaz prawidłowy, bilirubina 1,8 mg%.
65. 37-letni chory zgłosił się do kliniki z powodu uporczywych bólów głowy w okolicy potylicznej oraz łatwego męczenia się. Od 19. r. ż. stwierdzono nadciśnienie tętnicze. Przed kilku laty przebywał z tego powodu w szpitalu a następnie leczony był ambulatoryjnie. Od 3 lat odczuwa krótkotrwałe bóle zamostkowe, występujące po wysiłku fizycznym, nasilenie ich wzrosło w ciągu ostatnich kilku tygodni przed przybyciem do kliniki. W badaniu przedmiotowym stwierdzono ciśnienie tętnicze krwi 160/100 mmHg. Zwracała uwagę dysproporcja w rozwoju górnej i dolnej połowy ciała, polegająca na dobrze rozwiniętej, atletycznej klatce piersiowej przy stosunkowo wąskich biodrach i szczupłych kończynach dolnych. Z innych odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono powiększenie sylwetki serca w lewo oraz wzmocnienie II. tonu nad aortą. W okolicy międzyłopatkowej słyszalny był wyraźnie szmer skurczowy. Tętno na tętnicach udowych było słabo wyczuwalne. Badanie oscylometryczne obu podudzi wykazało jedynie ślad wychyleń. Obraz morfologiczny krwi oraz badania ogólne moczu nie wykazywały odchyleń od normy. Poziom kreatyniny w surowicy 0,7 mg%, zasób zasad 25 mEq/l, sód 144 mEq/l, potas 5,0 mEq/l, chlor 103 mEq/l. Badaniem RTG stwierdzono cechy przerostu lewej komory. Badanie EKG wykazało bliznę po przebytym zawale serca ściany dolnej. Dno oczu: tarcze różowe o granicach wyraźnych, naczynia tętnicze małego kalibru nieco zwężone.
66. 20-letnia pacjentka została przyjęta do szpitala z powodu utrzymującej się od miesiąca gorączki (do 38 st. C), bólów w lewej połowie brzucha i biegunki bez domieszki krwi. Badaniem przedmiotowym stwierdzono wychudzenie i bolesny opór w lewym dole biodrowym. Posiewy stolca w kierunku Salmonella- Shigella wypadły ujemnie.
67. U 30-letniej chorej przyjętej do szpitala w celu diagnostyki wady serca stwierdzono objawy zatoru lewej tętnicy ramieniowej. Z wywiadu wiadomo o dwóch embolektomiach z powodu zatorów prawej tętnicy udowej oraz o krótkotrwałych utratach przytomności bez trwałych uszkodzeń OUN. Osłuchowo stwierdza się cechy charakterystyczne dla wady mitralnej, zastanawiająca jest jednak zmienność objawów osłuchowych.
68. 59-letni chory z objawami zapalenia żył głębokich podudzia lewego zgłosił się do lekarza zakładowego, ponieważ od 6 miesięcy odczuwa pobolewanie w nadbrzuszu, jest osłabiony i chudnie. Wystąpiły też objawy cukrzycy wymagające ciągłego zwiększania dawek insuliny. Po 2-tygodniowej obserwacji pojawiły się uporczywe wymioty z zalegania i stan ten był bezpośrednią przyczyną wykonania laparotomii.
69. 35-letni mężczyzna przyjęty do oddziału z powodu bardzo silnych bólów głowy i znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego (240/130 mmHg). Po raz pierwszy przed 3 miesiącami lekarz zakładowy w czasie badań okresowych stwierdził u pacjenta nadciśnienie tętnicze i zastosował furosemid 80 mg na dobę. Uzyskał nieznaczne obniżenie ciśnienia. Jednocześnie wystąpiło wybitnie nasilone osłabienie ogólne, szczególnie osłabienie mięśni, a w wykonanym badaniu krwi stwierdzono obniżenie poziomu potasu do 2,4 mEq/l. Przed miesiącem u chorego wystąpiło wzmożone pragnienie i nadmierna diureza, ok. 4 litrów na dobę. Badanie dna oczu wykonane przed dwoma tygodniami wskazywało na angiopatię nadciśnieniową odpowiadającą I./II. st. wg K/W. Ojciec pacjenta choruje na nadciśnienie tętnicze.
70. 52-letni rolnik skarży się od 10 lat na częste bóle za mostkiem i zawroty głowy. Bóle początkowo miały charakter wysiłkowy a od 2 lat pojawiają się również w spoczynku. Chory raz zemdlał podczas pracy w polu. W badaniu przedmiotowym stwierdzono: niskie wartości ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego, rozlane unoszące uderzenie koniuszkowe, wyczuwalny był u podstawy serca mruk skurczowy a osłuchowo szmer wyrzucania, szeroko rozdwojony II. ton oraz obecny III. i IV. ton.
71. 42-letnia chora przyjęta została do kliniki z powodu nagłego wystąpienia niedowładu połowiczego jednostronnego. Chora od kilku lat była pod opieką lekarza rejonowego z powodu okresowo występujących napadów szybkiego niemiarowego bicia serca i podejrzenia wady serca. W chwili przyjęcia lekarz dyżurny stwierdził niemiarową całkowicie czynność serca ok. 110 u./min. oraz akcentację I. tonu i turkot rozkurczowy na koniuszku serca oraz trzask otwarcia w miejscu przyczepu lewego żebra do mostka.
72. Chory lat 42 został przyjęty do kliniki z powodu postępującego osłabienia, łatwego męczenia się, przebył przed 2 laty resekcję żołądka. Przedmiotowo z odchyleń od normy stwierdzono: bladość spojówek i śluzówek, w badaniach dodatkowych: Hb 7,6 g%, erytrocyty 2,7 M/mm3, leukocyty 5,2 k/mm3, MCHC 27%. W rozmazie poikilocytoza i anizocytoza. Nie stwierdzono obecności krwi w stolcu.
73. U 54-letniej pacjentki od ok. 5 lat wystąpiły okresowe biegunki z eksplozywnym oddawaniem stolca połączone z bólami brzucha o typie kolki jelitowej. W tym okresie zdarzały się również incydenty zasłabnięcia poprzedzane krótkotrwałymi zaburzeniami widzenia i zaczerwienieniem twarzy. Napady czerwienienia twarzy, jak pamięta, występowały jeszcze kilka lat wcześniej, ale objaw ten wiązała z okresem menopauzy. Badaniem stwierdzono cechy ogólnego wyniszczenia, głośny szmer skurczowy w II. lewym międzyżebrzu oraz powiększoną, o twardym brzegu, wątrobę, którą wyczuwało się na 5 palców pod łukiem żebrowym.
74. Mężczyzna, lat 30, zgłasza się z powodu bólów głowy, pogorszenia widzenia i impotencji. Od 2-3 lat nie ma stosunków z żoną. Od tego czasu goli się tylko co drugi dzień. Ostatnio ma również trudności z prowadzeniem samochodu- „widzi jak w tunelu”. Utrudnia mu to codzienne dowożenie dwójki dzieci do przedszkola. Badaniem przedmiotowym odchyleń od normy nie stwierdzono. RR 130/80 mmHg.
75. 40-letni chory przyjęty z powodu kilkukrotnych utrat przytomności, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, zwykle po wysiłku (np. wejście na III. piętro, podbiegnięcie kilkunastu metrów po płaskim terenie). Zaniepokoiły go także coraz częściej pojawiające się zawroty głowy oraz bóle dławicowe nawet po umiarkowanym wysiłku. Bóle te nie ustępowały po nitroglicerynie a nawet jakby się nasilały. Uderzenie koniuszkowe dwubitne. Badaniem przedmiotowym stwierdzono miarową czynność serca 70 u./min., szmer wyrzucania nad wszystkimi ujściami z maksimum głośności w dole mostka, IV. ton, RR 110/80 mmHg. RTG: sylwetka serca nieznacznie powiększona w zakresie lewej komory. Aorta prawidłowa. EKG: rytm zatokowy miarowy. Załamek Q w II., III. i aVf- obraz „okna elektrycznego”.
76. U 45-letniej chorej, u której przed rokiem wykonano cholecystektomię z powodu kamicy utrzymują się od czasu operacji okresowo nawracające, napadowe bóle w prawym podżebrzu bez żółtaczki i stany podgorączkowe.
77. 24-letni student przyjęty z powodu duszności zmuszającej do zajęcia przymusowej pozycji siedzącej, obrzęków twarzy i znacznego zmniejszenia objętości oddawanego moczu. Przed trzema tygodniami przebył ostrą chorobę gorączkową z bólami mięśni i gardła. Dwa dni przed hospitalizacją wystąpiły bóle głowy, duszność a objętość oddawanego moczu zmniejszyła się do 500 ml na dobę. Badaniem przedmiotowym stwierdzono: przymusową pozycję ciała półsiedzącą, bladą skórę, obrzęki powiek. Częstość oddechów 28 na minutę. W obu okolicach podłopatkowych liczne rzężenia wilgotne drobno- i średniobańkowe. Czynność serca 110 u./min., RR 180/105 mmHg. Dno oczu bez zmian. W zapisie EKG rytm zatokowy miarowy, niespecyficzne zmiany w odprowadzeniach I., V3- V6.
78. Chora, lat 40, zgłasza się z powodu bólów i nieznacznych obrzęków stawów, rumienia na twarzy z nadwrażliwością na światło, stanów podgorączkowych do 37,5- 38 st. C. W obrazie morfologicznym krwi obwodowej zwraca uwagę umiarkowana niedokrwistość, leukocytoza 2 k/mm3 z limfocytozą. Od roku leczona prokainidem z powodu nawracających ekstrasystolii pochodzenia komorowego o niewyjaśnionej przyczynie.
79. Chora, lat 66, od wielu miesięcy odczuwała ogólne osłabienie, bóle głowy, zaparcia stolca, zaobserwowała okresowo występujące obrzęki: oddaje wówczas mało moczu. Odczuwa wrażliwość na chłód, senność w trakcie dnia, w nocy źle śpi, łaknienie mierne. Przybrała na wadze w ciągu roku 4 kg. Uprzednio, przed 8 laty przebyła operację usunięcia prawego sutka i naświetlanie okolicy nadobojczykowej. W ambulatorium Instytutu Onkologii nie stwierdzono wznowy. W trakcie ostatniej kontroli przed 4 miesiącami stwierdzono niedokrwistość niedobarwliwą i podwyższenie stężenia cholesterolu do 350 mg/dl. W związku z tym przyjmowała preparaty żelaza i witaminy PP. Skóra twarzy i śluzówki warg blade, tętno 60 u./min. miarowe. RR 170/80 mmHg, skóra zimna, sucha, obrzęk twarzy, rąk i podudzi. Uderzenie koniuszkowe niewyczuwalne. Lewa granica serca przesunięta na 1 palec na zewnątrz od linii środkowoobojczykowej. Wątroba wyczuwalna na 1 palec pod łukiem żebrowym. Odruch ścięgniste osłabione.
80. 32-letnia kobieta, dotychczas zdrowa, przywieziona z powodu zasłabnięcia, uczucia drętwienia i mrowienia rąk oraz nóg, bolesnych skurczów mięśni i przykurczów obu rąk. Przed 3 miesiącami operowana z powodu wola obojętnego.
81. 60-letnia kobieta, pacjentka oddziału kardiologicznego, u której w zapisie EKG stwierdzono rytm zatokowy miarowy 54 u./min., zmniejszenie napięcia zespołów QRS oraz spłaszczenie załamków T. Chora skarżyła się na dolegliwości o typie stenokardii, uczucie osłabienia, senności oraz stałe uczucie chłodu. W badaniu przedmiotowym stwierdzono obrzęki twarzy oraz obecność niewielkiej ilości płynu w obrębie jamy otrzewnowej.
82. U 49-letniej pacjentki, która przed 5 tygodniami przebyła ostre zapalenie trzustki potwierdzone obserwacją kliniczną i biochemiczną utrzymują się stany podgorączkowe oraz miernie podwyższone poziomy diastazy we krwi (do 180 jW) i w moczu (280-300 jW). Leukocytoza wynosi 10,4 k/mm3, wyniki innych badań prawidłowe. Przedmiotowo stwierdzono w śródbrzuszu opór wielkości męskiej pięści.
83. 26-letnia kobieta przywieziona do szpitala z powodu silnych, rozlanych bólów brzucha, częstoskurczu 120 u./min. i temp. 37,5 st. C. W badaniu przedmiotowym stwierdzono rozlaną bolesność uciskową brzucha. Powłoki przy palpacji były miękkie. Morfologia krwi, badanie ogólne moczu, elektrolity, amylaza w surowicy i moczu były prawidłowe. Na przeglądowym zdjęciu jamy brzusznej pojedyncze poziomy płynu. Od 2 dni chora oddaje ciemno- czerwony mocz. Stosowane leki przeciwbólowe (pabialgina, pyralgina) nie pomagały. Ból brzucha po tych lekach nawet się nasilał. Siostra chorej w czasie podobnego napadu była operowana- laparotomia zwiadowcza nie wyjaśniła przyczyn bólów a 7 dni po operacji siostra zmarła w wyniku porażenia mięśni oddechowych.
84. Kobieta, lat 40, stosująca doustną antykoncepcję, skarży się na duszność wysiłkową, której towarzyszy szybkie bicie serca. Objawy pojawiły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i narastają. Przed 2 laty przebyła zapalenie żył podudzia. Badaniem przedmiotowym stwierdza się żylaki obu kończyn dolnych i akcentację II. tonu nad tętnicą płucną. W EKG cechy przerostu prawego przedsionka („P pulmonale”) i przeciążenie prawej komory.
85. 65-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza w związku ze zmniejszeniem tolerancji wysiłkowej wyrażającym się występowaniem duszności po wejściu na I. piętro. W badaniu przedmiotowym stwierdza się liczne trzeszczenia i rzężenia drobnobańkowe zlokalizowane symetrycznie u podstawy płuc. Ciśnienie tętnicze wynosi 110/75 mmHg a częstość akcji serca wynosi 92 u./min.. Zarówno w badaniu przedmiotowym, jak i w badaniu radiologicznym stwierdzono powiększenie sylwetki serca.
86. 53-letni mężczyzna, który przed sześciu laty przebył zawał mięśnia sercowego, został przyjęty do szpitala w związku z występowaniem od 3 tyg. duszności w godzinach nocnych zmniejszających się po przyjęciu pozycji siedzącej. W badaniu przedmiotowym RR 135/90 mmHg, akcja serca 98 u./min.. Osłuchowo na wydechu występuje paradoksalne rozdwojenie drugiego tonu serca. Sylwetka serca powiększona, w polu osłuchiwania zastawki mitralnej szmer skurczowy 2/3 w skali Levine’a.
87. 69-letnia kobieta chorująca od przeszło 20 lat na nadciśnienie tętnicze, leczona ostatnio metoprololem, zgłosiła się do lekarza w związku z ograniczeniem tolerancji wysiłkowej. Ciśnienie tętnicze 120/80 mmHg, częstość serca 78 u./min., osłuchowo nad płucami świsty i furczenia a u ich podstawy trzeszczenia i rzężenia drobnobańkowe. Słyszalny III. ton serca.
88. 33-letnia kobieta, która w dzieciństwie przebyła ostry rzut gorączki reumatycznej, została hospitalizowana w związku z incydentami kaszlu, duszności i krwioplucia. Przedmiotowo nad koniuszkiem szmer słyszalny w skurczu i rozkurczu, w drugiej przestrzeni międzyżebrowej po stronie lewej drugi ton serca głośniejszy, niż po stronie prawej. Ponadto tachykardia 115 u./min. a w EKG dwufazowy załamek P w V1 oraz dwugarbny trwający 120 msek. w odprowadzeniu I..
89. 64-letnia kobieta w czwartej dobie po zabiegu usunięcia macicy wraz z przydatkami została przyjęta z powodu duszności, tachykardii i tachypnoe. Przedmiotowo nadmierne wypełnienie żył szyjnych i powiększenie wątroby. W EKG niepełny blok prawej odnogi pęczka Hisa.
90. 68-letnia chora z rozpoznawaną od lat niewydolnością krążenia zgłasza występowanie niemiarowego bicia serca, nudności i wymiotów. Badaniem przedmiotowym stwierdza się akcję serca 50 u./min. z pojedynczymi pobudzeniami dodatkowymi z przerwami wyrównawczymi. Chora leczona jest Bemecorem, Aldactonem i Verapamilem.
91. 62-letni chora z rozpoznawanym od 2 lat niedokrwiennym uszkodzeniem mięśnia serca zgłasza niemiarowe bicie serca, włączony do terapii sotalol spowodował umiarowienie akcji serca. Od dwóch dni chora zgłasza nocne oddawanie moczu oraz zmuszona została do otwierania okna podczas snu i przyjęcia pozycji półsiedzącej podczas snu.
92. 55-letni chory miesiąc po przebyciu infekcji wirusowej w zakresie dróg oddechowych zgłasza osłabienie oraz nycturię. Przedmiotowo tachykardia oraz powiększenie sylwetki serca. Wdrożono leczenie kaptoprylem, co spowodowało pogorszenie stanu chorego oraz, jak podaje, osłabioną odporność organizmu wyrażającą się według niego występowaniem męczącego kaszlu.
93. 70-letnia kobieta chorująca na nadciśnienie tętnicze w czwartej dobie hospitalizacji z powodu udaru mózgowego zgłasza lekarzowi dyżurnemu silne duszności i bóle w klatce piersiowej nie ustępujące po podaniu podjęzykowym nitratu. Nad płucami liczne rzężenia drobno- i średniobańkowe oraz trzeszczenia zlokalizowane u podstawy płuc i w okolicy międzyłopatkowej. Akcja serca 135 u./min. a ciśnienie tętnicze 210/110 mmHg.
94. 56-letnia kobieta od 14. r. ż. paląca 25 papierosów dziennie była hospitalizowana w związku z otwartym złamaniem kości piszczelowej. Lekarz dyżurny wezwany został w związku z odczuwaną przez nią dusznością. W badaniu przedmiotowym stwierdził tachykardię a w badaniu gazometrycznym pO2 45 mmHg i pCO2 29 mmHg.
95. 56-letni kominiarz został hospitalizowany w związku z trwającymi od kilku godzin dusznościami. W badaniu przedmiotowym tachykardia 120 u./min., drżenia mięśniowe oraz niemiarowa akcja serca. Leczony był furosemidem i bemecorem.
96. U 34-letniego pacjenta w 3. miesiącu rekonwalescencji po przebytym WZW typu B w nocy pojawił się silny ból głowy, któremu towarzyszyła zwyżka RR do wartości 200/130 mmHg, obrzęki na twarzy oraz zahamowanie diurezy.
97. U 35-letniej kobiety w 3. miesiącu drugiej ciąży stwierdzono wartość ciśnienia 150/95 mmHg. W badaniu dna oka dodatni objaw Gunna. W badaniu moczu niewielki białkomocz.
98. U 45-letniego mężczyzny chorującego od 10 lat na nadciśnienie tętnicze umiarkowane wystąpił nagle silny ból w plecach, na wysokości łopatek, promieniujący wzdłuż kręgosłupa. Bólowi towarzyszyły zlewne poty, lęk. W badaniu przedmiotowym tachykardia 100 u./min., RR 180/120 mmHg. Słabo wyczuwalne tętno na kończynach dolnych.
99. 56-letni pacjent leczony od wielu lat z powodu nadciśnienia tętniczego. Wystąpił gwałtowny wzrost RR do wartości 220/140 mmHg. Pojawiła się duszność w spoczynku. W badaniu przedmiotowym rytm cwałowy nad koniuszkiem. Nad polami płucnymi rzężenia drobnobańkowe sięgające do kątów łopatek.
100. 45-letnia pacjentka podaje od kilku miesięcy podwyższone wartości RR, osłabienie, wielomocz, nadmierne pragnienie. W surowicy stężenie potasu 3,07 mEq/l.
101. 55-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu narastającej od roku upośledzonej tolerancji wysiłków. W badaniu przedmiotowym cichy szmer rozkurczowy słyszalny w II. międzyżebrzu po stronie prawej przy mostku. W EKG cechy przerostu lewej komory, RR 170/70 mmHg.
102. 45-letnia kobieta podaje od kilku miesięcy osłabienie, stałe uczucie gorąca, spadek wagi, nadmierną pobudliwość psychiczną. Stale utrzymujące się podwyższone wartości RR rzędu 170/95 mmHg.
103. 25-letnia kobieta podaje w wywiadzie kilkugodzinne napady kołatania serca, niepokoju, zlewnych potów i bladości powłok. W czasie napadów stwierdzano wielkości RR 190/100 mmHg. Mimo stosowania leczenia propranololem częstotliwość i nasilenia powyższych objawów nie uległo zmianie.
104. 54-letnia pacjentka, od wielu lat chorujący na astmę oskrzelową, od kilku miesięcy skutecznie leczona z tego powodu niewielkimi dawkami sterydów doustnie, zgłasza następujące dolegliwości: szybkie męczenie się od kilku tygodni, osłabienie sprawności intelektualnej. W dniu wczorajszym wystąpił u niej krwotok z nosa.
105. Wywiad: 47-letni mężczyzna, który od 4 lat leczy się z powodu dusznicy bolesnej piersiowej stabilnej oraz, u którego 3 lata temu rozpoznano kamicę pęcherzyka żółciowego, zgłosił się na badania kontrolne. Badanie przedmiotowe: kępki żółte na powiekach, powiększona wątroba wystająca na 4 cm spod łuku żebrowego, gładka, spoista. Badania biochemiczne: cholesterol 220 mg%, LDL-cholesterol 140 mg%, trójglicerydy 450 mg%. Elektrolity: sód 157 mEq/l, potas 4,2 mEq/l.
106. Wywiad: 57-letnia kobieta zgłasza występowanie bólu kończyn dolnych przy chodzeniu, który ustępuje po krótkim odpoczynku. Jej ojciec zmarł na zawał mięśnia serca w 50. r. ż.. Przez 10 lat paliła po 10 papierosów dziennie, od 6 lat nie pali. Badanie przedmiotowe: wzrost 162 cm, masa ciała 78 kg, obustronnie brak tętna na tętnicy grzbietowej stopy. Badania biochemiczne: cholesterol 300 mg%, LDL-cholesterol 130 mg%, trójglicerydy 560 mg%.
107. Wywiad: 58-letni mężczyzna chorujący od 5 lat na cukrzycę typu II. podaje również w wywiadzie nawracające zapalenia trzustki. Badanie przedmiotowe: zmiany ksantomatyczne łokci i kolan, obustronne osłabienie odruchu skokowego i kolanowego, wzrost 168 cm, masa ciała 84 kg. Badania dodatkowe: cholesterol 300 mg%, triglicerydy 560 mg%, LDL-cholesterol 127 mg%.
108. Wywiad: 56-letni mężczyzna, który od miesiąca leczony jest klofibratem przez lekarza rejonowego, zgłosił się z powodu występowania nudności, wymiotów i wzdęć. Badanie przedmiotowe: powiększona, wystająca na 3 cm spod łuku żebrowego wątroba, niebolesna, o gładkiej powierzchni i ostrym brzegu. Badania dodatkowe: GOT 54 U/l, GPT 67 U/l, potas w surowicy krwi 4,3 mEq/l, sód 138 mEq/l.
109. Wywiad: 53-letnia kobieta zgłosiła się z powodu osłabienia, pogorszenia samopoczucia, wzmożonego pragnienia. Ostatnio oddaje również więcej moczu. Badanie przedmiotowe: wzrost 161 cm, masa ciała 79 kg, zmiany ksantomatyczne okolicy łokci. Badania dodatkowe: glikemia 320 mg%, elektrolity: potas 3,7 mEq/l, sód 141 mEq/l, cholesterol 370 mg%, trójglicerydy 250 mg%, LDL-cholesterol 235 mg%.
110. Wywiad: 62-letni mężczyzna zgłosił się z powodu okresowych silnych bólów głowy. Jego brat zmarł w 49. r. ż. na udar mózgu. Badanie przedmiotowe: rąbek starczy wokół tęczówki, kępki zółte na powiekach, RR podstawowe 190/110 mmHg, wzmożenie głośności drugiego tonu w polu zastawki aortalnej. Badania dodatkowe: Hb 13 g%, Ht 39%, erytrocyty 3,96 M/mm3, leukocyty 7,4 k/mm3, cholesterol 220 mg%, LDL-cholesterol 145 mg%, trójglicerydy 480 mg%.
111. Wywiad: 58-letnia kobieta chorująca w przeszłości na chorobę wrzodową żołądka a obecnie lecząca się z powodu nadciśnienia i cukrzycy zaczęła od miesiąca przyjmować nowe leki, których nazwy nie pamięta. Obecnie zgłasza pogorszenie samopoczucia, napadowe zaczerwienienia skóry, silne bóle w nadbrzuszu i nudności. Badanie przedmiotowe: bez istotnych odchyleń od normy. Glikemia: 280 mg%.
112. Wywiad: 19-letni mężczyzna skarży się na obrzęki twarzy, pogorszenie samopoczucia. Badanie przedmiotowe: obrzęki twarzy, szczególnie powiek dolnych, blade, bez odcienia sinawego, miękkie, RR podstawowe 130/60 mmHg. Badania dodatkowe: białko całkowite 5,4 g%, cholesterol 356 mg%, mocz-badanie ogólne: żółty, klarowny, kwaśny, cukier /-/, urobilinogen w/n, białko 0,5 g%, w osadzie 5 erytrocytów wyługowanych w p. w., pojedyncze nabłonki płaskie.
113. Wywiad: 57-letnia kobieta marznie, jest jakby opuchnięta, straciła apetyt, szybko się męczy, mówi wolno. Badanie przedmiotowe: ochrypły głos, sucha, łuszcząca się skóra, szorstkie i łamliwe włosy, obrzęki górnych i dolnych powiek oraz nasady nosa, tkanka tłuszczowa nadmiernie rozwinięta, RR podstawowe 120/90 mmHg, częstość akcji serca 54 u./min.. Badania dodatkowe: Hb 10,6 g%, Ht 29 %, erytrocyty 2,95 M/mm3, leukocyty 5,6 k/mm3, cholesterol 380 mg%.
114. Wywiad: 48-letni mężczyzna, który 2 lata temu przebył zawał ściany przedniej mięśnia serca, ma od roku rozpoznany zespół upośledzonej tolerancji glukozy. Badanie przedmiotowe: otyłość, ciche tony serca prawidłowo akcentowane. Badania dodatkowe: cholesterol 280 mg%, LDL-cholesterol 123 mg%, trójglicerydy 413 mg%.
115. 46-letni mechanik samochodowy zgłasza oddawanie dużej ilości moczu i znaczne osłabienie mięśniowe. Badaniem przedmiotowym stwierdza się wzmożoną akcentację drugiego tonu w II. przestrzeni międzyżebrowej. RR 180/100 mmHg. Morfologia: Ht 45 %, Hb 14,0 g%, erytrocyty 4,5 M/mm3. Elektrolity w surowicy krwi: sód 150,0 mEq/l, potas 2,2 mEq/l.
116. U 28-letniej kobiety występują napadowo silne bóle głowy i kołatania serca. Badaniem fizykalnym przeprowadzonym w czasie takiego ataku stwierdza się bladą skórę oraz podwyższone do 200/120 mmHg tętnicze ciśnienie krwi.
117. U 44-letniego księgowego leczonego z powodu bakteryjnego zapalenia wsierdzia wystąpiły nagle: silny ból w prawej okolicy lędźwiowej, krwiomocz oraz wzrost RR do 170/140 mmHg.
118. U 42-letniego lekarza, który 2 tygodnie temu przebył ropną anginę, wystąpiły obrzęki powiek, silne bóle głowy i prawej okolicy lędźwiowej. RR 160/100 mmHg. Badanie moczu: ciężar właściwy 1030, białko 5,0 g%, erytrocyty 40-80 w p. w.
119. U 50-letniego żołnierza, który uczestniczył w wypadku samochodowym, wystąpiły nudności i bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdza się częstość serca 40 u./min., RR 180/100 mmHg.
120. 43-letnia nauczycielka została skierowana do Poradni Kardiologicznej ze względu na duszność wysiłkową i bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdza się uderzenie koniuszkowe przesunięte w lewo i w dół oraz miękki rozkurczowy szmer, który najgłośniejszy jest w III. lewej przestrzeni międzyżebrowej przy brzegu mostka. RR 200/30 mmHg, częstość serca 60 u./min..
121. 14-letni chłopiec został skierowany do kardiologa z powodu nadciśnienia tętniczego i bólów kończyn dolnych, które występują podczas gry w piłkę. Uwagę zwraca atletyczna budowa górnej połowy ciała oraz brak tętna na tętnicach kończyn dolnych.
122. U 50-letniej kobiety od 6 miesięcy występuje podwyższona temperatura ciała, nadwrażliwość na światło słoneczne, bóle kostne i wypadanie włosów. Badaniem fizykalnym stwierdza się rumienie na skórze twarzy i owrzodzenia śluzówek. RR 160/100 mmHg, OB 70/90, morfologia: Hb 9,6 g%, erytrocyty 2,9 M/mm3, leukocyty 2,5 k/mm3, trombocyty 50 k/mm3.
123. U 35-letniej kobiety wystąpiły: zarost na twarzy, wzrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania i czerwone rozstępy na skórze brzucha. Przed miesiącem chora złamała kość udową przy upadku z krzesła. RR 160/100 mmHg. Badania laboratoryjne: glukoza 148 mg%, sód 148 mEq/l, potas 3,0 mEq/l, OB 10/15.
124. 34-letnia chora zgłasza ciągle występujące uczucie chłodu, wypadanie włosów i znacznego stopnia przyrost masy ciała. Badaniem przedmiotowym stwierdza się u chorej suchą, szorstką skórę i obrzęki powiek. RR 150/100 mmHg.
125. 40-letnia chora zgłosiła się do lekarza z powodu występujących u niej od roku bólów głowy i zaburzeń widzenia. Chora zmuszona jest do kupowania obuwia i rękawiczek o coraz większych rozmiarach. RR 160/105 mmHg.
126. U 50-letniego robotnika rozpoznawane jest od lat nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu II. Mocz-badanie ogólne: ciężar właściwy 1029, cukier /-/, białko 4,0 g%, leukocyty 1-4 w p. w..
127. U 50-letniego robotnika od miesiąca występuje podwyższone do 160/130 mmHg ciśnienie tętnicze krwi. Badaniem fizykalnym stwierdzany jest skurczowy szmer w nadbrzuszu. Lekarz okulista nie stwierdza zmian patologicznych na dnie oka.
128. 24-letnia chora zgłasza występowanie: duszności wysiłkowej, biegunek, napadów kołatania serca i drżenia mięśni. W czasie ostatnich 2 miesięcy masa chorej uległa zmniejszeniu o 5 kg. RR 170/95 mmHg, częstość serca całkowicie niemiarowa ok. 120 u./min.
129. 57-letni drukarz uskarża się na szybkie męczenie się, bóle głowy, napadowe bóle kolkowe w jamie brzusznej, uczucie drętwienia i pieczenia stóp. Badaniem przedmiotowym stwierdza się bladoszarą skórę. RR 160/100 mmHg, częstość serca 95 u./min.. Morfologia krwi: Hb 10,2 g%, erytrocyty 3,03 M/mm3, leukocyty 4 k/mm3.
130. U 30-letniego chorego z rozpoznawanym nadciśnieniem tętniczym po spożyciu alkoholu występują napadowe, bardzo silne i rozlane bóle brzucha. Mocz chorego ciemnieje pod wpływem światła słonecznego.
131. U 40-letniego biznesmena leczonego z powodu nadciśnienia tętniczego po wprowadzeniu do terapii nowego leku hipotensyjnego wystąpiły: impotencja i ginekomastia. RR 160/95 mmHg, elektrolity w surowicy: sód 138 mEq/l, potas 5,6 mEq/l.
132. 42-letni tragarz od lat cierpi z powodu rwy kulszowej. W czasie ostatnich dni dolegliwości bólowe uległy nasileniu, co zmusiło chorego do wizyty u neurologa. Przepisane leki doprowadziły do zmniejszenia natężenia dolegliwości bólowych, jednakże u chorego pojawiły się bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdza się obecność objawów korzeniowych. RR 170/100 mmHg, częstość serca 70 u./min.
133. 23-letni mężczyzna, który od lat choruje na dychawicę oskrzelową, leczony jest obecnie aminofiliną, encortonem i intalem. Od kilku miesięcy u chorego występują bóle głowy, parestezje, wzmożone pragnienie i uczucie znacznego osłabienia mięśni. RR 160/100 mmHg, częstość serca 70 u./min.
134. 65-letni szklarz leczony jest w Poradni Neurologicznej z powodu występujących od roku i nasilających się bólów głowy i napadów drgawek. Częstość napadów drgawek uległa zwiększeniu w czasie ostatnich kilku miesięcy. Od 2 miesięcy u chorego rozpoznawane jest umiarkowane nadciśnienie tętnicze.
135. U 34-letniego pacjenta w 3. miesiącu rekonwalescencji po przebytym WZW typu B w nocy pojawił się silny ból głowy, któremu towarzyszyła zwyżka RR do wartości 200/130 mmHg, obrzęki na twarzy oraz zahamowanie diurezy.
136. U 35-letniej kobiety w 3. miesiącu drugiej ciąży stwierdzono wartość ciśnienia krwi 150/95 mmHg. W badaniu dna oka dodatni objaw Gunna. W badaniu moczu niewielki białkomocz.
137. U 45-letniego mężczyzny chorującego od 10 lat na nadciśnienie tętnicze umiarkowane wystąpił nagle silny ból w plecach, na wysokości łopatek, promieniujący wzdłuż kręgosłupa. Bólowi towarzyszyły zlewne poty, lęk. W badaniu przedmiotowym tachykardia 100 u./min. RR 180/120 mmHg. Słabo wyczuwalne tętno na kończynach dolnych.
138. 58-letni pacjent leczony od wielu lat z powodu nadciśnienia tętniczego. Wystąpił gwałtowny wzrost RR do wartości 220/140 mmHg. Pojawiła się duszność w spoczynku. W badaniu przedmiotowym rytm cwałowy nad koniuszkiem serca. Nad polami płucnymi rzężenia drobnobańkowe sięgające do kątów łopatek.
139. 45-letnia pacjentka podaje od kilku miesięcy podwyższenie wartości RR, osłabienie, wielomocz, nadmierne pragnienie. W surowicy stężenie potasu 3,07 mEq/l.
140. 65-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu narastającej od roku upośledzonej tolerancji wysiłków. W badaniu przedmiotowym cichy szmer rozkurczowy słyszalny w II. międzyżebrzu po stronie prawej przy mostku. W EKG cechy przerostu lewej komory. RR 170/70 mmHg.
141. 45-letnia kobieta podaje od kilku miesięcy osłabienie, stałe uczucie gorąca, spadek wagi, nadmierną pobudliwość psychiczną, stale utrzymujące się podwyższone wartości RR rzędu 175/95 mmHg.
142. 25-letnia kobieta podaje w wywiadzie kilkugodzinne napady kołatania serca, niepokoju, zlewnych potów i bladości powłok, W czasie napadów stwierdzono wielkości RR rzędu 190/100 mmHg. Mimo stosowania leczenia propranololem częstotliwość i nasilenie powyższych objawów nie uległy zmianie.
143. 54-letnia pacjentka od wielu lat chorująca na astmę oskrzelową od kilku miesięcy skutecznie leczona z tego powodu niewielkimi dawkami sterydów doustnie zgłasza następujące dolegliwości: szybkie męczenie się od kilku tygodni, osłabienie sprawności intelektualnej. W dniu wczorajszym wystąpił u niej krwotok z nosa.
144. 34-letnia kobieta od 3 miesięcy skarży się na napadowe, nie związane z wysiłkiem uczucie braku powietrza z towarzyszącym drętwieniem rąk i warg oraz okresowo występujące bez powiązania z wysiłkiem kłujące kilkusekundowe bóle w okolicy koniuszka serca. Fizykalnie bez odchyleń od normy. RTG klatki piersiowej prawidłowe. EKG spoczynkowe: spłaszczenie załamków T w odprowadzeniach II. i III.
145. 40-letnia kobieta od 5 lat cierpi na uczucie zmęczenia występujące od samego rana, nadmierną potliwość rąk i stóp, długotrwałe (do 6 godzin) tępe bóle w okolicy przedsercowej promieniujące do lewego barku, które nasilają się po zmęczeniu fizycznym lub psychicznym i nie zmniejszają się po odpoczynku. Fizykalnie: chłodna i wilgotna skóra rąk i stóp. EKG i RTG klatki piersiowej oraz kręgosłupa szyjnego i piersiowego- prawidłowe.
146. 61-letnia kobieta od 3 lat skarży się na napadowe uczucie braku tchu i przyspieszonego bicia serca, kilkusekundowe przeszywające bóle okolicy koniuszka serca oraz uczucie „zamierania serca”. Fizykalnie: chłodna, wilgotna skóra rąk i stóp, wzmożony dermografizm, osłuchiwaniem- częstość serca początkowo 98 u./min., w trakcie badania zmniejszyła się do 80 u./min. z pojedynczymi pobudzeniami dodatkowymi. RTG klatki piersiowej prawidłowe. EKG spoczynkowe: normogram; rytm zatokowy o częstości 96 u./min. zaburzony pojedynczymi pobudzeniami przedwczesnymi nadkomorowymi; zaburzenia okresu repolaryzacji komór pod postacią spłaszczonych załamków T w odprowadzeniach kończynowych. Gazometria: pH 7,5, pCO2 26 mmHg, pO2 105 mmHg.
147. 60-letnia kobieta chorująca od 10 lat na cukrzycę typu II. leczoną doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, która nie przestrzegała diety cukrzycowej, od 3 miesięcy cierpi na zasłabnięcia z towarzyszącymi mroczkami przed oczami, które występują po przyjęciu pozycji pionowej ciała, oraz odczuwa mrowienie skóry rąk i stóp. Fizykalnie: zaburzenia czucia powierzchownego w dystalnych odcinkach kończyn dolnych.
148. 56-letni mężczyzna leczony od 4 lat lekami psychotropowymi z powodu zespołu maniakalno-depresyjnego, od 3 tygodni skarży się na zawroty głowy i mroczki przed oczami po wstaniu z łóżka. Fizykalnie: RR w pozycji siedzącej 120/60 mmHg. EKG i RTG klatki piersiowej- prawidłowe.
149. 30-letnia kobieta obficie miesiączkująca od 14. r. ż., od 2 tygodni skarży się na mroczki przed oczami i zawroty głowy po porannym wstaniu z łóżka. Fizykalnie: bladość powłok ciała. Akcja serca miarowa o częstości 96 u./min., szmer skurczowy w III. przestrzeni międzyżebrowej na prawo od mostka o głośności 2/6 w skali Levina. RTG klatki piersiowej i EKG spoczynkowy- prawidłowe. Badania laboratoryjne: Ht 32%, Hb 10,2 g%, erytrocyty 2,7 M/mm3, leukocyty 5 k/mm3, OB 24/50.
150. 66-letni mężczyzna chorujący od 20 lat na przewlekłe zapalenie oskrzeli zgłosił się do Izby Przyjęć z powodu podwyższenia temperatury ciała do 38 st. C, silnego kaszlu z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny oraz uczucia silnej duszności. Gazometria tętnicza: pO2 59 mmHg, pCO2 57 mmHg. Morfologia krwi: Ht 56%, Hb 17,4 g%, erytrocyty 5,8 M/mm3, leukocyty 10 k/mm3. Włączono leczenie: antybiotyk, aminofilina, tlen 4 litry/min.. Po godzinie od rozpoczęcia leczenia doszło do NZK o mechanizmie migotania komór.
151. U pacjenta lat 49 z trwającym od 6 godzin bólem zamostkowym pojawiła się duszność, nad płucami rzężenia drobno- i średniobańkowe, bardzo głośny szmer skurczowy nad koniuszkiem. EKG: uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach V1-V4. Ciśnienie zaklinowania 28 mmHg. Wskaźnik sercowy 1,9 l/min/m2.
152. U pacjentki w 10. dobie po zabiegu implantacji sztucznej zastawki mitralnej zaczęła narastać duszność, pojawiły się obrzęki podudzi. W osłuchiwaniu: niesłyszalny ton zastawki, akcja serca 140 u./min., częstość oddechów 35/min., dodatni objaw Goldflamma. Temperatura 38,2 st. C, OB 50/110, leukocytoza 14,1 k/mm3, krwiomocz.
153. Pacjent lat 63 nadużywający alkoholu zgłosił się do lekarza z powodu duszności, osłabienia, bólów mięśniowych, bólów brzucha i zaparć. W badaniu powiększenie sylwetki serca, rytm cwałowy, akcja serca 130 u./min., brak odruchów kolanowych i ze ścięgien Achillesa. EKG: odwrócenie załamków T i wydłużenie odstępu QT.
154. Pacjent, lat 39, chorujący na nadciśnienie leczone nifedypiną z okresowymi zwyżkami ciśnienia do 220/130 mmHg został przywieziony przez Pogotowie Ratunkowe w stanie nasilonej duszności, z zasiniałą spoconą skórą. Osłuchowo nad płucami rozlane rzężenia drobno-, średnio- i grubobańkowe. Akcja serca 180 u./min., RR 250/160 mmHg. 2 godziny wcześniej pacjent zażył 80 mg propranololu.
155. U pacjenta leczonego captoprilem z powodu niewydolności krążenia wystąpiło w czasie kuracji nasilenie obrzęków i duszność. OB 24/48. Potas w surowicy 5,2 mEq/l.
156. 35-letni mężczyzna, nałogowy palacz tytoniu, został przywieziony do szpitala przez zespół Pogotowia Ratunkowego. Od 2 godzin skarży się na ból za mostkiem o charakterze gniotącym, promieniujący do żuchwy, nie ustępujący po podaniu środków przeciwbólowych. W zapisie EKG widoczne poziome uniesienie odcinka ST o 5 mm w odprowadzeniach V1-V3. W pozostałych badaniach nie stwierdzono odchyleń od normy.
157. 58-letnia kobieta chorująca od wielu lat na chorobę niedokrwienną serca odczuwa od 2 dni nasilone bóle za mostkiem o charakterze piekącym. W dniu wczorajszym ustępowały one po krótkim odpoczynku, w dniu dzisiejszym pojawiają się częściej i ustępują dopiero po 2 tabletkach nitrogliceryny. W wykonanym zapisie EKG widoczne poziome obniżenia odcinka ST o 3 mm w odprowadzeniach przedsercowych V1-V4.
158. 46-letni mężczyzna cierpiący od wczesnej młodości na migrenę w ostatnich tygodniach zaczął odczuwać piekące bóle za mostkiem. Występują one we wczesnych godzinach porannych, czasami budzą go ze snu, sporadycznie towarzyszy im uczucie niemiarowej pracy serca. Nasilenie bólów zwiększa się w dniach, kiedy choremu dokucza ból migrenowy.
159. 42-letni mężczyzna, aktywny zawodowo, nigdy wcześniej nie chorujący, odczuwa od miesiąca bóle za mostkiem promieniujące do lewego barku o charakterze ściskającym. Pojawiają się one w dniach napięć zawodowych i po wysiłkach fizycznych, towarzyszy im miernie nasilona duszność. Chory wypala 20 papierosów dziennie, jego ojciec zmarł w wieku 34 lat na zawał serca. W badaniu EKG nie stwierdzono odchyleń od normy.
160. 48-letnia kobieta, nigdy wcześniej nie chorująca, zaczęła odczuwać w ostatnich tygodniach bóle powysiłkowe. Zlokalizowane są one za mostkiem, promieniują do lewego przedramienia, mają charakter gniotący, ustępują po kilkuminutowym odpoczynku, nie mają związku z pozycją ciała ani fazą oddechową. Chora wypala od 30 lat 15-20 papierosów dziennie, jest otyła, ostatnia miesiączka wystąpiła w 45. r. ż.. W badaniach laboratoryjnych i EKG bez odchyleń od normy.
161. 36-letnia kobieta zgłosiła się do poradni rejonowej z powodu bólu po lewej stronie klatki piersiowej o charakterze kłującym utrzymującego się od 2 dni i nasilającego się po ułożeniu na lewym boku. W badaniu przedmiotowym zaznaczona bolesność uciskowa przestrzeni międzyżebrowych, poza tym u chorej brak istotnych odchyleń od normy. W wywiadzie: tydzień temu przebyła infekcję górnych dróg oddechowych.
162. 53-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala z powodu bólów zamostkowych występujących od roku. Mają one charakter piekący, pojawiają się, gdy chory układa się do poobiedniej drzemki, a ustępują po kilkunastominutowym spacerze. Chory 2 lata temu uległ wypadkowi samochodowemu, podczas którego doznał obrażeń w zakresie jamy brzusznej i klatki piersiowej.
163. 61-letni mężczyzna od kilku lat leczący się na cukrzycę zgłosił się do szpitala za powodu bólu gniotącego za mostkiem, który wystąpił po raz pierwszy w dniu wczorajszym po wejściu na III. piętro. Maleje on okresowo, ale nie ustępuje całkowicie. W wykonanych badaniach EKG stwierdzono występowanie zespołu QS w odprowadzeniach II., III. i aVF. W badaniach dodatkowych aktywność CPK i AspAT trzykrotnie przekraczają normę.
164. 65-letnia kobieta lecząca się od kilku lat na nadciśnienie tętnicze zaprzestała w ciągu ostatnich dni przyjmowania leków. W dniu dzisiejszym zgłosiła się do szpitala z powodu dolegliwości bólowych trwających od godziny, zlokalizowanych w okolicy dołka podsercowego, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. W wykonanym EKG stwierdzono poziome uniesienie odcinka ST o 5 mm w odprowadzeniach III. i aVF.
165. 26-letni mężczyzna z zespołem Marfana poczuł w dniu dzisiejszym bardzo silny ból za mostkiem promieniujący do pleców. Na zdjęciu RTG klatki piersiowej widoczne poszerzenie cienia śródpiersia. W badaniu przedmiotowym zwraca uwagę nierównomierność tętna na tętnicach promieniowych.
166. 14-letni chłopiec został skierowany do kardiologa z powodu nadciśnienia tętniczego i bólów kończyn dolnych, które występują podczas gry w piłkę. Uwagę zwraca atletyczna budowa górnej połowy ciała oraz brak tętna na tętnicach kończyn dolnych.
167. U 50-letniej kobiety od 6 miesięcy występuje podwyższona temperatura ciała, nadwrażliwość na światło słoneczne, bóle kostne i wypadanie włosów. Badaniem fizykalnym stwierdza się rumienie na skórze twarzy i owrzodzenia śluzówek. RR 160/100 mmHg, OB 70/90, Hb 9,6 g%, erytrocyty 2,9 M/mm3, leukocyty 2,5 k/mm3, trombocyty 50 k/mm3.
168. U 35-letniej kobiety wystąpiły: zarost na twarzy, wzrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania i czerwone rozstępy na skórze brzucha. Przed miesiącem chora złamała kość udową przy upadku z krzesła. RR 160/100 mmHg. Badania laboratoryjne: glukoza 140 mg%, sód 148 mEq/l, potas 3,0 mEq/l, OB 10/15.
169. 34- letnia chora zgłasza ciągle występujące uczucie chłodu, wypadanie włosów i znacznego stopnia przyrost masy ciała. Badaniem przedmiotowym stwierdza się u chorej suchą, szorstką skórę i obrzęki powiek. RR 150/100 mmHg.
170. 40-letnia chora zgłosiła się do lekarza z powodu występujących od roku bólów głowy i zaburzeń widzenia. Chora zmuszona jest do kupowania obuwia i rękawiczek o coraz większych rozmiarach. RR 150/105 mmHg.
171. 45-letni chory zgłasza oddawanie dużej ilości moczu i znaczne osłabienie mięśniowe. Badaniem przedmiotowym stwierdza się wzmożoną akcentację drugiego tonu w II. prawej przestrzeni międzyżebrowej. RR 180/100 mmHg. Morfologia: Ht 45%, Hb 14,0 g%, erytrocyty 4,5 M/mm3. Elektrolity w surowicy krwi: sód 150,0 mEq/l, potas 2,2 mEq/l.
172. U 28-letniej kobiety występują napadowo silne bóle głowy i kołatania serca. Badaniem fizykalnym przeprowadzonym w czasie takiego ataku stwierdza się bladą skórę oraz podwyższone do 200/120 mmHg tętnicze ciśnienie krwi.
173. U 44-letniego chorego leczonego z powodu bakteryjnego zapalenia wsierdzia wystąpiły nagle: silny ból w prawej okolicy lędźwiowej, krwiomocz oraz wzrost RR do 170/140 mmHg.
174. U 42-letniego chorego, który 2 tygodnie temu przebył ropną anginę, wystąpiły obrzęki powiek, silne bóle głowy i prawej okolicy lędźwiowej. RR 150/100 mmHg. Badanie moczu: ciężar właściwy 1030, białko 5,0 g%, erytrocyty 40-80 w p. w..
175. U 30-letniego chorego, który uczestniczył w wypadku samochodowym, wystąpiły nudności i bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdza się częstość serca 40 u./min., RR 180/100 mmHg.
176. 43-letnia kobieta została skierowana do Poradni Kardiologicznej ze względu na duszność wysiłkową i bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdza się uderzenie koniuszkowe przesunięte w lewo i w dół oraz miękki rozkurczowy szmer, który najgłośniejszy jest w III. lewej przestrzeni międzyżebrowej przy brzegu mostka. RR 200/30 mmHg, częstość akcji serca 80 u./min..
177. U 50-letniego mężczyzny rozpoznawane jest od lat nadciśnienie tętnicze i cukrzyca typu II.. Mocz-badanie ogólne: ciężar właściwy 1029, cukier /-/, białko 4,0 g%, leukocyty 1-4 w p. w..
178. U 50-letniego chorego od miesiąca występuje podwyższone do 160/130 mmHg tętnicze ciśnienie krwi. Badaniem fizykalnym stwierdzany jest skurczowy szmer w nadbrzuszu. Lekarz okulista nie stwierdza zmian patologicznych na dnie oka.
179. 24-letnia chora zgłasza występowanie: duszności wysiłkowej, biegunek, napadów kołatania serca i drżenia mięśni. W czasie ostatnich 2 miesięcy masa ciała chorej uległa zmniejszeniu o 5 kg. RR 170/95 mmHg, częstość całkowicie niemiarowej akcji serca 120 u./min.
180. 57-letni drukarz uskarża się na szybkie męczenie się, bóle głowy, napadowe bóle kolkowe w jamie brzusznej, uczucie drętwienia i pieczenia stóp. Badaniem przedmiotowym stwierdza się bladoszarą skórę. RR 160/100 mmHg, częstość akcji serca 95 u./min.. Morfologia krwi: Hb 10,2 g%, erytrocyty 3,03 M/mm3, leukocyty 4 k/mm3.
181. U 30-letniego chorego z rozpoznawanym nadciśnieniem tętniczym po spożyciu alkoholu występują napadowe, bardzo silne i rozlane bóle brzucha. Mocz chorego ciemnieje pod wpływem światła słonecznego.
182. U 40-letniego chorego leczonego z powodu nadciśnienia tętniczego po wprowadzeniu do terapii nowego leku hipotensyjnego wystąpiły: impotencja i ginekomastia. RR 160/95 mmHg, elektrolity w surowicy: sód 138 mEq/l, potas 5,5 mEq/l.
183. 42-letni chory od lat cierpi z powodu rwy kulszowej. W czasie ostatnich dni dolegliwości bólowe uległy nasileniu, co zmusiło chorego do wizyty u neurologa. Przepisane leki doprowadziły do zmniejszenia natężenia dolegliwości bólowych, jednakże u chorego pojawiły się bóle głowy. Badaniem fizykalnym stwierdzono obecność objawów korzeniowych. RR 170/100 mmHg, częstość serca 70 u./min..
184. 23-letni mężczyzna, który od lat choruje na dychawicę oskrzelową, leczony jest obecnie aminofiliną, encortonem i intalem. Od kilku miesięcy u chorego występują bóle głowy, parestezje, wzmożone pragnienie i uczucie znacznego osłabienia mięśni. RR 160/100 mmHg, częstość serca 70 u./min..
185. 65-letni chory leczony jest w Poradni Neurologicznej z powodu występujących od roku i nasilających się bólów głowy i napadów drgawek. Częstość napadów drgawek ulega zwiększeniu w czasie ostatnich kilku miesięcy. Od 2 miesięcy u chorego rozpoznawane jest umiarkowane nadciśnienie tętnicze.
186. U 50-letniego mężczyzny w 3. tygodniu zawału ściany dolnej pojawiły się bóle w klatce piersiowej nasilające się podczas oddychania. Temperatura ciała 37,6 st. C, leukocytoza 11 k/mm3, tarcie osierdziowe.
187. 40-letni mężczyzna z zawałem ściany przedniej wstając rano z łóżka w 7. dobie zawału poczuł nagle ból w prawym podudziu, szybko nasilający się, nie ustępujący po pyralginie. W badaniu przedmiotowym: zanik tętna na tętnicy odpiszczelowej tylnej prawej.
188. 46-letni mężczyzna chorujący na dusznicę bolesną wysiłkową oraz przewlekłe zapalenie żołądka, nadużywający alkoholu, został przywieziony do Izby Przyjęć w stanie ogólnym ciężkim. Od 2 godzin nudności, wymioty, bardzo silny ból w nadbrzuszu, opasujący. Nad sercem szmer skurczowy, RR 100/70 mmHg. EKG: rytm miarowy zatokowy o częstości 55 u./min., normogram, uniesienie ST na 2 mm w odprowadzeniu II., III. i aVF.
189. 35-letnia kobieta cierpiąca na częste migreny. Zauważyła ból w klatce piersiowej występujący nad ranem, trwający 3-4 minuty, samoistnie ustępujący. Taki sam występuje ostatnio w spoczynku i sytuacjach stresowych.
190. Mężczyzna, lat 19, skierowany z powodu szmeru nad podstawą serca stwierdzonego przez lekarza zakładowego. Istotnych dolegliwości nie odczuwał, jedynie przy dużych wysiłkach fizycznych odczuwał duszność. W badaniu przedmiotowym: czynność serca miarowa, szmer mezosystoliczny nad ujściami dużych naczyń z punctum maximum w II. lewym międzyżebrzu przy mostku oraz osłabienie II. tonu. EKG: rytm zatokowy miarowy 80 u./min.. Cechy przerostu prawej komory.
191. 24-letni student przyjęty z powodu duszności zmuszającej do zajęcia przymusowej pozycji siedzącej, bólów głowy, obrzęków powiek i znacznego zmniejszenia objętości oddawanego moczu. Objawy te wystąpiły 2 dni wcześniej. Przed 2 tygodniami przebył ostrą chorobę gorączkową z bólami mięśni i gardła. W badaniu przedmiotowym: skóra blada, częstość oddechów 32/min.. W obu okolicach podłopatkowych liczne rzężenia wilgotne drobno- i średniobańkowe. Czynność serca 110 u./min., RR 180/105 mmHg. Dno oczu bez zmian. EKG: rytm zatokowy miarowy, niespecyficzne zmiany ST-T w odprowadzeniu I. i V3-V6.
192. U 45-letniej kobiety, palącej papierosy, od kilku lat stosującej doustne leki antykoncepcyjne, wystąpił nagły ból w prawej połowie klatki piersiowej, nasilający się przy głębokim oddychaniu i kaszlu, oraz duszność. Chora zauważyła niewielką ilość krwi w plwocinie. RTG klatki piersiowej wykonane dwa dni później wykazało obecność płynu w prawym kącie opłucnowo-żebrowym.
193. 43-letnia kobieta skarży się na ostrą, nagłą duszność, która wystąpiła w czasie pracy w polu. W wywiadzie choroba serca, duszność przy wysiłkach fizycznych. Przedmiotowo stwierdza się ciężki stan, tachypnoe 34 oddechy/min., ciśnienie tętnicze 120/80, akcja serca zupełnie niemiarowa z deficytem tętna, głośny I. ton serca, nad płucami rzężenia drobno- i średniobańkowe do kątów łopatek. Podaj rozpoznanie, wskaż leczenie.
194. 72-letni mężczyzna przyjęty na oddział w stanie ciężkim. W wywiadzie podaje narastającą duszność, uczucie kołatania serca i osłabienie trwające od kilku godzin. Przedmiotowo stwierdza się tachypnoe 34 oddechy/min., zupełnie niemiarową akcję serca 120 u./min. z deficytem tętna, ciśnienie tętnicze 110/70 mmHg. Podaj rozpoznanie, wskaż leczenie.
195. 63-letnia kobieta leczona przewlekle z powodu niewydolności krążenia, nie pamięta, jakimi lekami. Od kilku dni skarży się na duszność, nudności, bóle łydek. Przedmiotowo stwierdza się miarową akcję serca 80 u./min., ciśnienie tętnicze 80/60 mmHg, cechy zastoju nad płucami. Podaj rozpoznanie, prawdopodobną przyczynę dolegliwości i ewentualne leczenie.
196. 68-letni mężczyzna przyjęty został do szpitala z powodu silnego bólu w klatce piersiowej, zlokalizowanego po lewej stronie klatki piersiowej, o charakterze kłującym, oraz kołatanie serca i duszności, które trwały od 2 godzin. W wywiadzie przebyty przed 10 laty zawał mięśnia serca. W badaniu fizykalnym zwracały uwagę trzeszczenia u podstawy obu płuc, nadmierne wypełnienie żył szyjnych oraz szybka, miarowa czynność serca o częstości ok. 180 u./min.. Jakie należy postawić rozpoznanie? Wskaż leczenie.
197. U 72-letniej kobiety od 15 lat chorującej na nadciśnienie tętnicze od 2 miesięcy występuje duszność o charakterze wysiłkowym oraz obrzęki podudzi. Od 2 tygodni chora uskarża się na szybkie niemiarowe bicie serca. W 24-godzinnym monitorowaniu EKG metodą Holtera wykazano 15623 skurcze dodatkowe pochodzenia komorowego- dwuogniskowe, 632 incydenty częstoskurczu komorowego złożonego z 4-15 ewolucji o częstości 160 u./min.. W badaniu echograficznym: upośledzenie funkcji rozkurczowej; frakcja wyrzutowa wynosi 23%; wymiary lewej komory- 68/56 mm; wymiar lewego przedsionka 52 mm, w jego dnie słabo wysycony zakrzep. Wskaż leczenie.
198. 74-letnia kobieta leczona z powodu pozawałowej niewydolności krążenia digoksyną, enalaprylem i spironolaktonem zgłosiła się do lekarza z powodu nudności, wymiotów i uczucia wolnego bicia serca, któremu towarzyszy osłabienie. Czego skutkiem są wyżej wymienione objawy?
199. 63-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza na badania kontrolne. W przeszłości u chorego rozpoznawano zapalenie mięśnia serca. Od 2 tygodni jest on leczony hydrochlorotiazydem z powodu duszności, jaka występowała przy wysiłkach większych, niż związane z samoobsługą w domu, i stwierdzanymi w badaniu fizykalnym cechami zastoju nad płucami. Obecnie chory nie zauważył poprawy swojego stanu zdrowia i tolerancji wysiłku a nad płucami utrzymują się cechy zastoju. Zaproponuj modyfikację leczenia chorego.
200. 35-letni mężczyzna z napadowym migotaniem przedsionków w wywiadach. Leczony przewlekle chinidyną. Zasłabł z krótką utratą przytomności. Epizod nie poprzedzony był żadnymi dolegliwościami. Przedmiotowo stwierdzono bladość skóry, RR 110/60 mmHg, czynność serca miarowa 90 u./min., płuca bez cech zastoju. Badaniem neurologicznym i okulistycznym nie stwierdzono odchyleń od stanu prawidłowego.
201. Mężczyzna, lat 53, przyjęty z powodu silnego, rozrywającego bólu w klatce piersiowej, promieniującego do przedramienia i kręgosłupa, połączonego z niepokojem i potami. Przedmiotowo: niesymetryczne tętno, słabiej napięte i wypełnione na tętnicy promieniowej prawej. RR na prawej kończynie górnej 110/70 mmHg, na lewej- 150/90 mmHg, tony serca ciche, szmer wyrzutowy w IV. lewym międzyżebrzu przy mostku i w miejscu osłuchiwania aorty. W czasie monitorowania stwierdzono rytm zatokowy miarowy zakłócony pobudzeniami przedwczesnymi nadkomorowymi oraz okresy częstoskurczu nadkomorowego. W zapisie EKG: niespecyficzne zmiany ST-T.
202. 35-letni mężczyzna nadużywający alkoholu po wykonanym przed 6 laty zabiegu rozległej resekcji żołądka z powodu perforującego owrzodzenia zgłosił się po poradę lekarską. Z danych anamnestycznych wynika, że u chorego występują parestezje kończyn dolnych, chwianie się podczas stania oraz zaniki pamięci. Badaniem fizykalnym stwierdza się owrzodzenia na języku, pęknięcia w kącikach ust oraz bladą skórę z odcieniem żółtawo-cytrynowym.
203. U 62-letniego chorego, po przebytym przed dwoma miesiącami zawale ściany dolnej mięśnia serca, który zgłosił się z powodu duszności wysiłkowej z występującymi bólami dławicowymi, stwierdzono w badaniu fizykalnym rzężenia drobnobańkowe u podstawy obu płuc, powiększenie wątroby oraz obrzęki podudzi. W EKG wykazano uniesienie odcinka ST oraz załamek Q w odprowadzeniach II., III. i aVF a w badaniu echokardiograficznym dyskinezę w zakresie ściany dolnej mięśnia serca przy frakcji wyrzutowej 40% oraz upośledzenie funkcji skurczowej i rozkurczowej. W badaniu holterowskim stwierdzono 5000 przedwczesnych pobudzeń komorowych jednoogniskowych. Jak należy leczyć chorego?
204. 52-letni chory przebył przed rokiem zawał ściany przedniej. Wykonanym wówczas badaniem echokardiograficznym wykazano akinezę segmentów ściany przedniej a frakcja wyrzutowa lewej komory wynosiła 30%. Chory miewa przeciętnie 1 ból dławicowy tygodniowo, który pojawia się podczas podbiegnięcia do autobusu. Częstość bólów dławicowych nie uległa zmianie w ostatnim czasie. Przed tygodniem u chorego wystąpiły silne bóle w okolicy lędźwiowej, które promieniowały do lewej kończyny dolnej. Konsultujący chorego neurolog rozpoznał rwę kulszową i przepisał: Metindol, Vit. B12 i Mydocalm. Od 3 dni chory budzi się w nocy z uczuciem duszności, która zmniejsza swoje nasilenie po przyjęciu pozycji siedzącej. Wskaż leczenie.
205. 24-letni mężczyzna przebył przed miesiącem infekcję wirusową dróg oddechowych. Z tego powodu chory przebywał w szpitalu rejonowym, gdzie rozpoznano kardiomiopatię pozapalną. Wykonanym podczas hospitalizacji badaniem echokardiograficznym wykazano powiększoną lewą komorę, której frakcja wyrzutowa wynosiła 25%. Po wypisaniu ze szpitala u chorego pojawiała się duszność po wejściu na I. piętro, ponadto chory uskarżał się na „niemiarowe bicie serca”. Podczas badania kontrolnego w Poradni Rejonowej lekarz stwierdził elektrokardiograficznie liczne przedwczesne pobudzenia komorowe i zlecił atenolol w dawce 2 razy 50 mg. Pod wpływem terapii ustąpiło uczucie niemiarowego bicia serca a w kontrolnym badaniu elektrokardiograficznym nie stwierdza się zaburzeń rytmu. Jednakże masa ciała chorego zaczęła się zwiększać a chory musi spać w pozycji półsiedzącej. Podaj przyczyny pogorszenia się stanu zdrowia chorego. Wskaż, jak chory powinien być dalej leczony.
206. U 60-letniego mężczyzny unieruchomionego z powodu zaostrzonej niewydolności wieńcowej w trzeciej dobie pobytu w szpitalu wystąpiła nagle duszność i ból w prawej połowie klatki piersiowej oraz przyspieszenie czynności serca. W badaniu przedmiotowym: osłabienie szmeru pęcherzykowego i tarcie opłucnowe u podstawy prawego płuca. Stwierdzono ponadto bolesność uciskową prawej łydki i wzdłuż przyśrodkowej powierzchni uda. W badaniu RTG niewielka ilość płynu w prawym kącie przeponowo-żebrowym.
207. Kobieta, lat 44, otyła, przyjęta z powodu nawracających od 2 lat bólów o charakterze pieczenia i gniecenia za mostkiem, promieniujących do szyi, nie związanych z wysiłkiem, często występujących w nocy w pozycji leżącej i po zdenerwowaniu. Skarży się ponadto na odbijania, zgagę i pobolewania w nadbrzuszu, nasilające się w pół godziny po posiłkach. Stolce oddaje prawidłowo. Na wadze nie ubyła. Zapis EKG wykonany w czasie bólu prawidłowy.
208. Mężczyzna, lat 39, przyjęty z powodu duszności, uczucia nierównego bicia serca i obrzęków okolicy kostek. Dolegliwości te wystąpiły przed 2 tygodniami. Miesiąc temu przebył infekcję dróg oddechowych. W badaniu przedmiotowym: czynność serca miarowa ok. 88 u./min., zakłócona licznymi skurczami dodatkowymi (8-10 skurczów/min.), IV. ton najgłośniejszy w IV. lewym międzyżebrzu przy mostku. Nad płucami szmer oddechowy pęcherzykowy prawidłowy.
209. 45-letnia kobieta przyjęta na oddział ze skargami na duszność wysiłkową od 10 lat, której ostatnio okresowo towarzyszy suchy kaszel. W wywiadzie: w dzieciństwie zapalenie stawów. Przedmiotowo: akcja serca 100 u./min., głośny pierwszy ton serca, szmer rozkurczowy nad koniuszkiem. Postaw rozpoznanie.
Ugh... nie wszystko jest tym, na co na pierwszy rzut oka wygląda... zwłaszcza w kardiologii ;-)