Mozartovo finančno stanje v njegovih dunajskih letih že vrsto let buri duhove muzikologov. V javnosti se je zakoreninila romantična predstava o skladateljevem siromaštvu in revnem pogrebu, ki je izviral iz pomanjkanja denarja.Glede vzroka so biografi ponujali različne odgovore:
Franz Niemetschek je dolžil visoke stroške za bivanje na Dunaju, dolgotrajno Constanzino zdravljenje in neredne dohodke.Alfred Einstein je krivdo zvalil na Constanzina ramena, saj po njegovem ni bila sposobna voditi racionalnega gospodinjstva. Uwe Kraemer je vzrok našel v Mozartovem kockarskem značaju, ki ga je kasneje Constanza poskušala oprati pred svetovno javnostjo.
Resnica običajno počiva nekje na sredi. Mozart je dejansko imel zelo solidne prihodke tudi v zadnjih dunajskih letih, ki pa so mu jih požirali visoki stroški bivanja. Kot izvajalec se je soočil z manjšim zanimanjem javnosti na svojih nastopih. Velikokrat citirana Mozartova roteča pisma prostozidarskemu kolegu Puchbergu ne odraž
ajo prave slike o skladateljevem finančnem stanju.Mozartovi prihodki
Kot večina umetnikov tistega časa je tudi Mozart imel neredne prihodke. Večinoma so prihajali iz štirih virov:
Čeprav je slika o Mozartovem finančnem stanju nepopolna, je razvidno, da so mu prihodki omogočali lagoden način življenja. Mozartova popularnost se je bliskovito zmanjšala po letu 1787. Kot solist se med letoma 1788 in 1790 ni pojavil na niti enem koncertu.
Mozartov življenski standard
Vedno se moramo vprašati ali so Mozartu prihodki za položaj, ki ga je v družbeni hierarhiji zasedal zadoščali ali ne. Družinski prihodki so bili za povprečnega Dunajčana prav razkošni. Za primerjavo: šolski učitelj je zaslužil 100 guldnov letno, svak Joseph Lange (slikar) 1400 guldnov, igralec Schöder 2500 guldnov
. Cene potrebščin so bile na Dunaju abnormne. Najemnina za malo stanovanje je znašala 500 guldnov, moški plašč 50 guldnov, ženska obleka pa celih 100 guldnov. Po grobi oceni so Mozartovi življenski stroški znašali 1850 guldnov letno.Mozart se je gibal med premožnimi krogi, se prilagajal njihovim smernicam in bil zato tudi primoran temu namenjati veliko svojih prihodkov. Zato pa je bilo potrebno stalno trdo delo ob sicer mali "zajamčeni" plači. Iz tega vidika lahko vidimo, da je bolezen zanj predstavljala velik finančni primanjkljaj.
Kar se tiče finančnih sredstev, ki mu jih je pošiljal prostozidar Puchberg, se njihov pomen mnogokrat precenjuje. Puchberg je vodil natančno knjigovodstvo o poslanem
denarju. Razvidno je, da mu je poslal od 300 guldnov leta 1788 do 610 guldnov leta 1790. Te zneski so predstavljali komaj 15 do 20% Mozartovih letnih prihodkov.Če zaključimo: Mozartovi prihodki v zadnjih letih so bili precejšnji in so mu zadoščali za spodobno življenje. Ker pa se je gibal po premožnih krogih in prevzel njihov način življenja se je včasih znašel pred finančno prepreko, ki jo je poskušal preskočiti s finančno pomočjo prijatelja Puchberga.
Literatura:
(c) 1998 dr.Borut Lunder
Revidirano 2.maja 1998