Bejčkové z Nezpečova


english version


Jsou starym ceskym rytirskym rodem, ktery se prvne objevuje na konci patnacteho stoleti, a ktery pochazi ze severozapdnich Cech, z Teplicka. Jsou pribuzni s Velvetskymi z Nezpecova, ktery ziskali na pocatku stoleti Velvety jako manstvi k hradu Sukoslav, dnes Kostomlaty pod Milesovkou. Cast clenu rodu se vystehovla do vychodnich Cech, cast zustala v rodnych Velvetech, zatimco dalsi se usidlili na jihu Cech, kde prijali jmeno Bejcek (Bycek).
V modrem poli znaku meli dve bila pstrosi pera a dve ostruhy.
Dalsi zminky se o nich objevuji v souvislosti s koupi tvrze Cichtice na Vodnansku. Pribik Bejcek z Nezpecova se syny Janem a Vaclavem Bejckem jsou uvadeni jako vlastnici nejen Cichtic, ale i Male Blanice, dnes Blanice.
Dalsi z prislusniku rodu je zase spojovan s majetnictvim Protivce nedaleko Prachtic. V sedmnactem stoleti stopy po rytirskem rodu Bejcku z Nezpecova pomalu, ale jiste mizi. Jan Depolt Bejcek byl pravdepodobne posledni z rodu, o kterem existuji nejake konkretni zminky. Protoze nemel zadne dedictvi, odkzal sve manzelce Anne Regine z Janovic statek Chomutice a kdyz i ona zemrela, odkazal ho Jan Depolt Bejcek Ladislavu Kouskovi ze Sobeticek. Pak uz zadne zpravy nemame, bud rod vymrel, nebo ztratil uplne na vyznamu.
Na stavovskem povstani v roce 1618 - 1620 se podileli bratri Jan, Jindrich, Pribik a Lyther, ale nebyli souzeni, dostalo se jim odpusteni. Presto Lyther odesl do emigrace, jeho statky ziskali pribuzni. Pribuzensky byli Bejckove z Nezpecova spojeni s Koci z Dobrse, pany z Vresovic, Janovskymi z Janovic a dalsimi rody z niziho i vyssiho stavu. Pribik Bejcek z Nezpecova byl v lete roku 1625 spolu s Mikulasem z Kadova a na Malonicich za kmotra sestemu synovi Jana Jiriho Haranta starsiho z Polzic a Bezdruzic.

Z knihy "Lexikon Ceske slechty", vydalo nakladatelstvi Akropolis 1993




Z jinych pramenů a dosud zjištěných skutečnosti :
Počátkem čtrnáctého stol. byl předek rodu povýšen do šl. stavu - patrně Janem Lucemburským. V roce 1330 již hospodařili příslušníci rodu na manských statcích na severu Čech- v okolí Teplic. Tehdy se však jmenovali Velvetští z Nezpečova (podle hradu nebo tvrze Nezpečov - není doloženo). V následujících letech se rod dále větvil, někteří Velvetští odešli se severu do jihozápadních Čech a přijali jméno Býček, neb Bejček z Nezpečova, nebo též Velvetský - Bejček z Nezpečova. V roce 1618 se aktivně zapojili do povstání proti Habsburkům - Jan byl např. členem direktoria, které povstání řídilo, vybíralo daně, najímalo vojsko a pod. Po porážce povstání na Bílé Hoře byli B. souzeni a jako mnoho jiných rodů přišli o převážnou část majetku (Tomáš Bílek - dějiny konfiskací). Někteří odešli -utekli z Čech navždy. V roce 1620, těsně před Bílou Horou, dostali B. panský stav a polepšení erbu. To však již byla pouze jakási labutí píseň rodu. V následující době přišli B. o majetek, což mělo společně s velkým rozrodem za následek postupné zchudnutí rodu. Počátkem 20.stol. odcházejí někteří opět z Čeh, tentokráte za obživou. Dnes žijí potomci rodu nejvíce v jiho- západních Čecháh ( na Plzeňsku, Rokycansku a Domažlicku ), ale i v USA, SRN, Rakousku i jinde.



Práve jste se stali navstevnikem tehle stranky
od 25.1.2000

Pribuzni piste..bejcek@email.cz

1