Discus (Symphosodon)
Дискусите произхождат от водоемите на Бразилия. Споровете относно класификацията на дискусите продължава и до днес, но повечето систематици са склонни да приемат,че става дума само за един вид и осем географски раси и цветови форми на този вид.
Всички дискуси имат почти кръгло тяло (диск), малка за големината на тялото глава, едри и изразителни очи. В природата рибите достигат дължина от 15 до 30 см. Половият диморфизъм е слабо изразен, но самците по правило, са по-едри, мощни с по-развити плавници и ярка окраска.
За отглеждането на дискусите е необходим просторен аквариум с вместимост над 200л, с филтър и нагревател. Условията за отглеждане са следните : твърдост на водата до 12 dGH, Ph 5,8 -7,2, температура на водата 25 -28°С. Нужно е редовно да се подменя водата. Храната трябва да бъде доброкачествена и редовна : чист тубифекс, ларви на комари, дафния. Рибите могат да се приучат към комбинирани храни. Те бързо свикват с един вид храна, главно тубифекс. Това не трябва да се допуска. Балансираното хранене се явява решаващ фактор за нормалното полово съзряване и подготовката на рибите за развъждане.
Рибите се развъждат в аквариум с минимална вместимост от 150 л и височина 50 см. Показателите на водата в размножителният аквариум са : твърдост -около 4dGH, pH- 6-6,5 ,температура 28 - 30°С. В качеството на хайверен субстрат се използват тесни и високи керамични саксийки, широколостни растения, пластмасови пластини във вид на листа. Двойката риби се образува самостоятелно.Продуктивността на дискусите е до 350 хайверни зрънца, обикновено много по-малко. Личинките се появяват след 50-60 часа, а след 3-4 денонощия малките се оформят и започват да се хранят с кожния секрет на възрастните риби, задържайки се върху тялото на родителите си. В това се състои главната особеност и трудност на развъждането - по една или друга причина родителите не отделят секрет и изяждат хайвера или малките си. При наличието на секрет размножаването зависи от "добрите намерения" на двойката и своевременното захранване на малките с дребен планктон.
Smurfy Software®
за контакти nona@bg400.bg или nonai@yahoo.com