|
Year 2001 - White Stork Project
Schools from three Countries together
in Europe At School 2001 competition
|
Published by School M.A.R, Croatia, I.E.S.J-Sera, Spain
and G.S.G Moisil, Romania.
|
EkoMAR zine > art#001013
05.02.2001 Rode u Hrvatskoj
Brojno stanje: U Hrvatskoj gnijezdi oko 1500 parova bijele rode (Ciconia ciconia).
Područje gnjezdenja: Područje gnjezdenja prostire se u kontinentalnom dijelu zemlje i obuhvaća sela u dolinama rijeka Save, Drave i Dunava te njihovih pritoka.
Izbor mjesta za gnjezdenje: Najviše gnijezda bijele rode (57%) gnijezdi se na krovova kuća odnosno gospodarskih zgrada (štala i drugo). Na električnim stupovima gnijezdi 26% populacije. Oko 13% gnijezda nalazi se na dimnjacima, a 4% na drveću.
Trend populacije: Populacija bijele rode u Hrvatskoj pokazuje stabilan trend u razdoblju 1984-1994/95.
Gustoća naseljenosti: Na području gnjezdečeg areala gustoća naseljenosti (StD) je 5,8 parova na 100 km˛.
Europsko selo bijele rode: Selo Cigoč na podrucju Parka prirode Lonjsko polje 26.06.1994. proglaseno je za prvo europsko selo bijele rode jer u njemu gnijezdi najveći broj parova (oko50) Sudjelovanje Hrvatske u međunarodnom censusu: Hrvatska sudjeluje u međunarodnom prebrojavanju parova i mladunaca bijele rode koji se na području Europe provodi organizirano svake desete godine. Prvo prebrojavanje u Hrvatskoj provedeno je 1984. godine, a zadnje 1994/95. Neki problemi s kojima se susreće bijela roda: Roditelji i njihovi mladunci u gnijezdu na električnom stupu izloženi su opasnosti od sudara s električnim žicama prilikom gnjezdečih aktivnosti. Od strujnog udara stradavaju najviše odrasli primjerci u proljeće tijekom borbe za gnijezdo.
Zastita bijele rode: U okviru različitih projekata, akcija i inicijativa problem gnjezdenja na električnim stupovima riješava se podizanjem prirodnih gnijezda na postolja (platforme). Postolja se postavljaju na elektricni stup iznad električnih vodova i to samo na stupovima gdje je par bijelih roda izgradio gnijezdo. Prvo organizirano postavljanje umjetnih postolja provedeno je u selima Varaždinske županije u 1995. godini. Za ovaj projekt Dr. Jasmina Mužinić je dobila nagradu "Hrvoje Pozar" u kategoriji zaštite okoliša vezano uz energetske objekte koju godišnje dodjeljuje Hrvatsko energetsko društvo.
Organizirano premještavanje gnijezda bijele rode provodi se u suradnji izmedu stručnjaka ornitologa i "Hrvatske Elektroprivrede" koja sudjeluje s mehanizacijom (kran s hidrauličnom dizalicom i kran s košarom za radnike). Za skidanje gnijezda sa električnog stupa, dimnjaka ili krovova kuća u Hrvatskoj se koristi obruč specijalno konstruiran za takav tehnički zahvat, tj. za premještavanje gnijezda bez oštečenja. Za idejno rješenje premjestavanja gnijezda bijele rode bez oštečenja pomoću obruča Dr. Jasmina Mužinić dobitnica je priznanja za dostignuće u zaštiti okoliša na području "Zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti" u 1996. godini koju godišnje dodjeljuje Državna uprava za zaštitu okoliša. Ovaj izum je trenutačno na razmatranju u Državnom zavodu za patente.
Ivan Kelić,1.e, M.A.Reljković
|
|
|
Electronic zine EkoMAR, you are reading now, is produced in
online cooperation of school teams from three countries
joined together for Europe At School 2001 competition.
Zine is prepared and published with online automated
tools by members of school teams.
Internet and e-z Composer software, newest technologies used here,
are only media and tools, but real gold here is joining
of tens authors of articles spread in three countries and
values of their original works.
|
|
|