Mūsu mežsaimniecības iespējas

Publicēts Dienas Biznesā un Lietaskokā 1999. gada nov/dec.

Patreiz, kad presē tik daudz tiek diskutēts par meža nozares pārvaldes struktūras uzbūvi, mazāk tiek veltīta uzmanība Latvijas mežu apsaimniekošanai un tās nākotnes iespējām. Mēs dzīvojam pārmaiņu laikā. Tas skar katru no mums. Arī meža nozari. Meža reforma jau ir uzņēmusi savu gaitu. Šinī sakarā presē parādās dažādas, pat pilnīgi pretrunīgas publikācijas. Vienas apgalvo, ka meži tiek izcirsti, un, ka tas mums draud ne tikai ar ekoloģisko vērtību zaudēšanu, bet arī ar koksnes resursu trūkumu nākotnē. Citas savukārt, ka mēs pat varētu savus mežus izmantot intensīvāk. Gribas vairāk piekrist, tām otrajām. Atbilstoši apsaimniekojot mūsu mežus, mēs no tiem varam iegūt daudz vairāk. Gan tīra praktiķu pieredze, gan aprēķini rāda, ka mūsu mežu potenciāls ir krietni lielāks. Un ne tikai pēc ikgadēji iegūstamās krājas, bet arī pēc kvalitātes. Pēc statistikas, attiecība starp ikgadējo ciršanas apjomu un izmantojamo tekošo pieaugumu vidēji pēdējo desmit gadu laikā bijusi 48%.

Izmantojot vecās patiesības par maksimālu meža vērtības pieauguma nodrošināšanu un efektīvu tā izmantošanu, un mērķtiecīgi apsaimniekojot mūsu mežus, mēs varam dubultot mūsu meža izmantošanas apjomus, kā arī ieņēmumus. Protams, tas nav panākams dažos gados, bet gan dažos gadu desmitos (30-40 gados). Tomēr mums nav nepieciešams arī pilns cirtes aprites laiks, lai to sasniegtu, jo mūsu meži jaunībā nav palikuši bez kopšanas, un tas ir mūsu iepriekšējo mežkopju paaudžu nopelns.

Maksimālu meža vērtības pieaugumu var nodrošināt, veicot pasākumus, kas veicina kvalitatīvu krājas pieaugumu un teritorijas maksimālu izmantošanu šī pieauguma nodrošināšanai. Taču vienlaicīgi jāņem vērā šo iespējamo pasākumu izmaksas un to ekonomiskais efekts, jo arī šodienas mežsaimniecībai jābūt ekonmiskai un konkurētspejīgai.

Ekonomika kopšanas cirtēs

Ekonomika galvenajā izmantošanā.

Mūsu mežu kopkrāja kopš šī gadsimta trīsdesmitajiem gadiem ir pieaugusi. Pamazām pieaug arī ciršanas tāme. Šie fakti visumā pozitīvi raksturo mūsu mežsaimniecību. Bet vai šī pieaugusī kopkrāja dod mums to, ko tā spētu dot. Jeb precīzāk, vai šī pieaugusī krāja dod mums to ikgadējo vērtības pieaugumu uz kopējo platības vienību, ko tā mums varētu dot.

Zināšanas un personāls.

Lai izmantotu šīs iepriekšminētās iespējas mežsaimniecības efektivitātes paaugstināšanā, mežsaimniekam nepieciešamas zināšanas par mežsaimniecības ekonomiku. Šīs zināšanas vidusmēra Latvijas mežsaimniekam nav, jo padomju laikos plānošanas principi bija citādāki. Tāpēc nepieciešams ieguldīt līdzekļus mežsaimniecības ekonomikas pētījumos un izglītībā.

Tāpat arī atbilstoši pārveidojama administratīvā un plānošanas struktūra. Tā jānomaina no visu reglamentējošās uz ierobežojošo. No "kā darīt" uz - "ko sasniegt". Tam atbilstoši jābūt skaidrai meža apsaimniekošanas kvalitātes noteikšanas metodikai. Jeb metodikai, kā noteikt, vai dotajā periodā meža apsaimniekošana bijusi laba, vai mežs ir kļuvis labāks nekā iepriekš.


Janeks Kamerovskis

Lat-Som KU SIA "Silva"

konsultants meža apsaimniekošanas plānošanā

1