Választható témakörök | Tartalomjegyzék

 

A hátsó üvegtesti leválás és az ablatio retinae kialakulásának összefüggései.

Az üvegtesti leválás viszonylag gyakran előforduló, általában jóindulatú folyamat, amely azonban viszonylag gyakran jár alarmírozó tünetekkel, és szövődményekkel: retina szakadással, retina leválással, üvegtesti vérzéssel. (77, 106) Leggyakoribb formája a hátsó üvegtesti leválás (PVD), ahol az üvegtesti kéreg és a membrana limitans interna szeparálódása az üvegtesti basis mögött alakul ki. A hátsó üvegtesti leválás a kor előrehaladtával egyre nagyobb valószínűséggel lép fel: klinikai tapasztalatok szerint 50 éves kor felett 53%-ban, 65 éves kor felett 65%-ban fordul elő. (69)

Az átlagosnál gyakrabban észlelhető PVD myopiás, aphakiás szemeken (24, 54, 69, 115)

A PVD morfológiája tükrözi az üvegtesti leválást kiváltó állapot vagy megbetegedés jellegét. (28, 58, 110)

A PVD komplikációi vitreoretinális kapcsolat egyenetlenségeire vezethetők vissza. Az üvegtesti vérzések a papilla vagy a retina ereiből származhatnak, előfordulási gyakorságuk 13-19%. Közel kétharmaduk retina szakadással szövődhet. (54, 69) Panaszt okozó hátsó üvegtesti leválást követően 8-15%-ban várható retina szakadás kialakulása. (54, 69, 80) Myopia, aphakia esetén a szakadások kialakulásának veszélye még magasabb. (52, 53) Post mortem vizsgálatok során 14,3%-ban találtak hátsó üvegtesti leváláshoz csatlakozó retina szakadásokat. (31)

Az üvegtesti tractio nem minden esetben okoz teljes vastagságú retina szakadást. Előfordul, hogy a paravascularis adhaesio mentén egy-egy perifériás retina ér retina leválás nélkül is előemelkedik környezetéből. Az avulsiv erek gyakran okozhatnak ismétlődő üvegtesti vérzéseket. Gyakori lelet a retina szakadás területét áthidaló éravulsio is. (88, 109) A valódi retina leválás kialakulásához a szakadás kialakulásán túl további tényezők is szükségesek. Ezek a szakadás környezetében levő tartós vitreoretinális tractio, és a retrohyaloideális térben kialakuló örvényáramok, amelyek a szakadás szélét felpenderítve képesek legyőzni a retinális pigmentepithelium szívó hatását. (36, 71)

Az ultrahang és a biomikroszkópos vizsgálatok eredményességének összehasonlítása a vitreoretinális kórképekben

Tiszta törőközegek mellett elvégzett összehasonlítás alapján irodalmi adatok szerint a biomikroszkópos és az ultrahang vizsgálat eredményei jól korreláltak egymással, és a vizsgálatok egymással helyettesíthetőnek látszanak hátsó üvegtesti leválás, ablatio retinae, vagy a proliferativ vitreoretinopathia megállapítása irányában. (5, 64, 118) Korábbi vizsgálók az üvegtesti vérzést okozó retina szakadások egy részét is kimutatták. (26)

Az üvegtesti elváltozások értéke a retinitis pigmentosa diagnosztikájában

A retinitis pigmentosa a retina leggyakoribb disztrófiás elváltozása. (79) Míg a kórképre legjellemzőbbnek tartott csontsejt alakú pigmentek, vagy papillaelváltozások az irodalmi adatok szerint egyáltalán nem tekinthetők a betegség obligát jeleinek, addig a tankönyvekben kevésbé hangsúlyozott üvegtesti elváltozások gyakorlatilag minden betegnél előfordulnak. A szerzők a retinitis pigmentosa-ra jellemzőnek tartják az üvegtesti gél kondenzálódását, az üvegtestben a sejtes elemek általános jelenlétét. (79) Az irodalmi adatok között a hátsó üvegtesti leválás gyakori előfordulására vonatkozó közlést találunk ugyan, de a gél konfigurációjának leírására történő utalást nem.

Az uveitises folyamat aktivításának megítélése a biomikroszkópos kép alapján

BenEzra és munkatársai 1991-ben egy új uveitis osztályozási rendszert vezettek be (9), amely az üvegtestben zajló gyulladásos folyamatot a fundus indirekt ophthalmoscoppal megítélhető részletei alapján kategorizálta. Tekintettel arra, hogy az üvegtesti borússág feltisztulása lassú folyamat, e klasszifikációs módszer alkalmazásával kevéssé követhető az uveitis okozta üvegtesti elváltozások dinamizmusa.

A Cloquet csatorna lefutásának in vivo demonstrálása

A Cloquet csatorna részletes biomikroszkópos vizsgálata egészséges szemen rendkívül nehéz feladat. Goldmann ugyan már 1949-ben pontosan leírta a Cloquet csatorna biomikroszkópos anatómiáját, az átlagos vizsgáló azonban meg kell, hogy elégedjen azzal, ha a csatorna egyes részeit megpillantja, bizonyos esetekben ultrahanggal észleli. (37, 38, 66, 67)

A patológiás állapotok során fellépő diffúz vagy lokalizált sejtinfiltráció azonban elősegítheti az egyébként alig látható részletek megfigyelését. Feltételezik, hogy az anomális Cloquet csatorna okozta vitreoretinális tractio válthatja ki a papillagödörhöz társuló serosus neuroepithelium elemelkedést a hátsó pólus területén. (1 )

A vitreoretinális tér biomikroszkópos vizsgálatának szerepe a retina leválások praeoperatív diagnosztikájában

Számos, az ablatio retinae sebészetével foglalkozó tankönyv az ablatio retinae praeoperativ diagnosztikájában a bedomborítással kombinált indirekt ophthalmoscopiát tekinti alapvizsgálatnak (20, 60). Mások az indirekt ophthalmoscopiát csak tájékozódó vizsgálatra tartják alkalmasnak, és a részletes praeoperatív vizsgálatot előtétlencsével, kontaktlencsével, réslámpával (13, 28, 35, 56) esetleg operációs mikroszkóppal végzik. Utóbbi szerzők a betegség patomechanizmusának pontosabb megértése, a prognózis megítélése érdekében hangsúlyt fektetnek a vitreoretinális kapcsolat pontos vizsgálatára is. Az ablatio retinae és a hátsó üvegtesti leválás összefüggéseit kutatva főképp azt vizsgálták, hogy a retina szakadások, ablatio retinae kialakulásában az üvegtesti leválás tényének, részleges, teljes voltának, a collapsus mértékének milyen szerepe volt. (16, 30)

A vitreoschisis jelentősége a diabeteses retinopathia progressziójában.

A diabeteses retinopathiát kísérő üvegtesti vérzések kialakulásában régóta ismert az üvegtest állapotának, illetve az üvegtesti kéreg és a retina kapcsolatának alapvető szerepe. Komplett hátsó üvegtesti leválás kialakulása után súlyos, proliferativ diabeteses retinopathia ritkán alakul ki, a korábban kialakult neovascularisatio pedig visszafejlődhet (25, 55, 120). Részleges üvegtesti leválás esetén azonban proliferativ folyamat progressziója valószínű (25, 120). A vitreoschisis még inkább növeli az üvegtesti vérzések, proliferativ diabeteses vitreoretinopathia kockázatát. Tekintettel arra, hogy önállóan, vagy valódi üvegtesti leválással kombinálódva is felléphet, biomikroszkópos azonosítása nehéz feladat. (21, 22) A vitreoschisis diagnosztizálásához sokszor mind a biomikroszkópos mind az ultrahang, műtét esetén pedig az intraoperativ leletre is szükség lehet.

A vitreomacularis, vitreopapillaris kapcsolat vizsgálata

A hátsó üvegtesti leválás és a macularis epiretinális membránok morphologiájának összefüggései

A vitreomacularis sebészet a hátsó segmentum sebészetének egyik gyorsan fejlődő ága. (4)

Bár új műszerek kifejlesztésének köszönhetően a vitreomaculáris kapcsolatot a korábbi lehetőségeknél pontosabban tudjuk vizsgálni, ma sem tudjuk egyértelműen pontosan definiálni a maculalyukak kifejlődéséhez vezető nagy kockázatú elváltozásokat. (9, 49, 112) Yokoi és munkatársai szoros összefüggést találtak a hátsó üvegtesti leválás morfológiája és az epiretinális membránok progresszív vagy nem progresszív jellege között Terson syndromában. Ennek alapján merült fel a kérdés, hogy hasonló összefüggés nem mutatható-e ki vitreoretinális interface syndromában is. (121)

Epiretinális membránok vizsgálata scanning laser ophthalmoscoppal

A szemfenék monokromatikus történő vizsgálatának jelentőségét már a múlt század végén felismerték. (113, 114) A korai időkben a közel monokromatikus fényt filterekkel állították elő. A filterekkel előállított monokromatikus fényt ma is széles körben használjuk a maculatáji betegségek diagnosztikájában. Napjainkban lehetővé vált, hogy megfelelő hullámhosszú laserfényt alkalmazva valódi spektrális monokromatikus laserfénnyel is megvilágíthassuk a szemfeneket. A valódi spektrális monokromatikus laserfénnyel történő megvilágítás az előbbinél minőségileg jobb képalkotást tesz lehetővé. A scanning laser ophthalmoscop (SLO) a szemfenéki elváltozások pontosabb megítéléséhez további lehetőségeket is kínál. A megvilágítás hullámhosszának változtatásával és a készülékbe beépített confocalis aperturák szűkítésével – és ezáltal a mélységélesség csökkentésével – szinte “rétegfelvételek” készíthetők a szemfenékről. Az SLO egy másik előnye, hogy az általa nyújtott kép igen kontrasztos, mert a lasersugár pillanatról pillanatra csak azt a pontot világítja meg a szemfenéken, amit a készülék meg is jelenít.

Hátsó üvegtesti leválás szövődményeként kialakuló papilla vérzés

Katz és Hoyt 1995-ben új syndromát írt le: 8 betegnél részleges hátsó üvegtesti leváláshoz kapcsolódó intrapapilláris illetve peripapilláris vérzéseket észleltek. (62) Betegeik fiatalok voltak, legtöbbjük ázsiából származott, szemészeti statusukat myopia, az átlagosnál kisebb átmérőjű és enyhén dysplasiás látóidegfő jellemezte. A papilla körüli vérzések néhány hét alatt felszívódtak, az elváltozás további következményekkel nem járt. A szerzők hangsúlyozták az elváltozás benignus jellegét, rámutattak, hogy a kórkép felismerése esetén a betegek további kivizsgálása és kezelése szükségtelen.

Nem traumás eredetű kiterjedt retinális dialysis műtéti megoldása magas limbusparalel bedomborítással

A retinális dialysis gyakori elváltozás, a retina leválások 10%-át dialysis okozza. (19, 41) A krónikus pars planitis komplikációjaként fellépő, sérülés következtében kialakuló, vagy pars plana vitrectomia szövődményeként keletkező formák mellett a nem traumás, más néven juvenilis dialysis jól körülhatárolt, külön kórképnek tekinthető. A viszonylag ritka, nagy kiterjedésű 75o-nál nagyobb dialysisek (12) speciális műtéti problémát vetnek fel, mert erősen tátongnak, a szakadás hátsó széle középen 5-10 mm-rel hátrébb helyezkedik el, mint a két csúcs, az erős üvegtesti pigmentszórás miatt elkülönítésük a valódi óriás szakadásoktól nem mindig egyszerű.

Alagút seben keresztül végzett pars plana vitrectomia

Chen közelmúltban megjelent publikációjában (18) scleralis alagút seben keresztül végzett pars plana vitrectomiákról számolt be. Az új behatolási mód jelentősen csökkenti a műtét során az intraocularis szemnyomásingadozást, és az uvea, a retina vagy az üvegtest seben történő előesésének lehetőségét. A közleményben feldolgozott esetekben a scleralis alagút technikával készített sclerasebek varrat nélkül is vízhatlanul zártak.

A pseudophakiás szemeken fellépő retina leválás diagnosztikai és sebészi problémái

A világtendenciákat követve a szürkehályogműtét technikájának fejlődésével az elmúlt évtizedben a műlencse beültetéssel kombinált katarakta extractio hazánkban is csaknem egyeduralkodóvá vált (59, 91). Ennek megfelelően jelentősen növekedett a pseudophakiás ablatiók száma. A pseudophakiás ablatio retinae kiváltásában a szürkehályog eltávolítás és a műlencse beültetés során fellépő műtéti komplikációknak nagy szerepet tulajdonítanak.

A pseudophakiás szemen kialakult retina leválás prognózisa kedvezőtlenebb az "átlagos" retina leválásénál. Ennek okai több irányban kell keresnünk. Egyrészt a pseudophakiás szem hátsó segmentumának vizsgálata és megfelelő kezelése lényegesen nehezebb, mint a phakiásoké. A pupilla deformitásai, a lencsemaradékok, a műlencse széli részeinek torzítása jelentősen megnehezíti a retina és az üvegtest viszonyainak pontos megítélését. Egyes közlemények szerint ennek következtében az esetek igen magas százalékában (15-30%) fordul elő "lyuk nélküli" leválás. (8, 50, 72, 122) A pseudophakiás retina leválás kedvezőtlen prognózisának másik leggyakoribb oka az átlagnál gyakrabban előforduló proliferativ vitroretinopathia. (14, 72, 74)

Bár a gyógyítás Gonin-i alapelvei (39) a pseudophakiás betegre is érvényesek, a diagnosztikus nehézségek, és a gyakori PVR miatt az átlagnál gyakrabban kerül sor a bedomborításos műtét alternativáinak, így főképp a primer vitrectomiának alkalmazására. Vannak, akik pseudophakiás retina leválásnál kizárólag primaer vitrectomia végzését javasolják. (116)

A vitreoretinális kapcsolat elváltozásainak demonstrálása

A digitális technika napjainkban robbanásszerűen terjed, várható, hogy a XXI. században a szemfenéki elváltozások fotódokumentációjánál is egyeduralkodóvá válik. (17, 51)

A szemészeti dokumentáció digitális tárolásánál előnynek tartják, hogy olcsó, alkalmazásával a fotódokumentáció kapcsolható a beteg egyéb, számítógépes adatbázisban tárolt adataihoz, a kép minősége elektronikus úton javítható, a fotó szükség szerint képanalizáló szoftverrel feldolgozható, (73, 83) telefonvonalon konzulensekhez továbbítható. (23) Problematikus esetekben a specialista a számítógépes világháló szolgáltatásainak igénybevételével külföldi szaktekintélyek véleményét is kikérheti. (34) A kép minőségének javítására számos fotótechnikai eljárás is igénybe vehető, de számítógépes technika ezeket egyszerűbben előállítja. (87)

Az alaptudományokban a nemzetközi számítógépes kommunikáció nemcsak kialakult, hanem a képfeldolgozás egységes módszereinek, illetve az adatcsere jogi és etikai standardjainak kialakításán is dolgoznak. (81) A klinikumban a telemedicina rohamos terjedésének lehetünk szemtanúi: a kommunikáció lehetőségeinek ugrásszerű javulása mellett ezt az tette lehetővé, hogy a már egy évtizede elvégzett kimutatások is a digitális és a hagyományos fotóra alapozott diagnosztikát azonos értékűnek ítélték. (33)

Vissza az elejére | Tartalomjegyzék

 

1