Magyarországon először írtuk le az üvegtest tér biomikroszkópos vizsgálatának módszerét, a módszerrel észlelhető normális és patológiás alapjelenségeket. A biomikroszkópia alkalmazásának jelentőségét betegségek széles körében végzett vizsgálódások eredményeit közölve demons
tráltuk.
A dokumentáció érthetőségének javítására bevezettük a digitális képfeldolgozás módszereit.
Megállapítottuk, hogy a hátsó üvegtesti leválás vizsgálata nagymértékben elősegíti a fenyegető retina leválás eseteinek felismerését, és ezekben az esetekben az ablatio retinae effektív prevencióját. Bizonyítottuk, hogy a hátsó üvegtesti leválás kialakulása után a panaszmentes beteg rendszeres ellenőrzése szükségtelen.
Kimutattuk, hogy a retinitis pigmentosa korai diagnózisát megkönnyítik a biomikroszkópiával feltárható üvegtesti folyamatok.
Megállapítottuk, hogy a biomikroszkópos elemzés elősegíti az uveitises folyamatok jobb megértését, lefolyásuk követését, a sokszor költséges és mellékhatásoktól nem mentes gyógyszerszedés elkerülését.
Kimutattuk, hogy a vitreomacularis, vitreopapillaris kapcsolat tisztázása lehetővé teszi a maculáris elváltozások jelentős részének pontos értelmezését, kiküszöböli a felesleges kezeléseket, és megállapítja a vitreoretinális műtéti beavatkozás javallatát.
A hátsó üvegtesti leváláshoz csatlakozó papillavérzés esetét ismertetve lényeges új adatokkal egészítettünk ki egy napjainkban leírt syndromát, felhívtuk a figyelmet az elváltozás benignus voltára, spontán gyógyulási hajlamára.
Esetismertetés során in vivo demonstráltuk a Cloquet csatorna nehezen kimutatható teljes lefutását, elülső harmadának kiszélesedését és elzáródását, valamint a gyermekkori üvegtest szerkezetét.
A vitreoschisis ultrahang és biomikroszkópos jeleinek hazai első leírásával hozzájárultunk e nemrégiben felfedezett, számos diagnosztikus, és műtéttani problémát felvető elváltozás könnyebb felismeréséhez, hatásosabb műtéti ellátásához.
Alagút seben keresztül végzett pars plana vitrectomia során szerzett tapasztalatok ismertetésével az új módszerrel szerzett kezdeti kedvező eredmények mellett bemutattuk az eljárás komplikációit is.
A pseudophakiás szemeken fellépő retina leválás diagnosztikai és sebészi problémáinak tárgyalásával bizonyítottuk a biomikroszkópos módszer effektivitását az ablatio retina műtét előtti diagnosztikájában. Demonstráltuk továbbá, hogy a vitreoretinális viszonyok pontos ismeretére alapozott, egyéni terv szerint választott műtéti beavatkozás effektív, beteg- és költségkímélő megoldás pseudophakiás ablatio retinae gyógyításában.