KERTAS KERJA ILMIAH
ILMU PENDIDIKAN
Disediakan oleh:
Nor Azlina Binti Ab Razab
KPLI / Sains Komputer
Ambilan Januari 2002
Institut Perguruan Darulaman
Jitra Kedah.
RANCANGAN PERANCANGAN MENGAJAR
Mata
Pelajaran : Teknologi Maklumat
Tingkatan : 4 Bestari
Bilangan
Pelajar : 40 orang
Purata
Umur : 16 tahun
Masa :
10.30 – 11.20 pagi (80 minit)
Tajuk : Pengaturcaraan
Topik :
Paras Bahasa Pengaturcaraan
Objektif : Pada akhir pengajaran
pembelajaran, pelajar dapat:
1. Memberikan
definisi bahasa pengaturcaraan dengan tepat
2. Menyatakan
ciri – ciri bahasa pengaturcaraan.
3. Menyenaraikan
sekurang-kurangnya 3 paras bahasa pengaturcaraan dan ciri – ciri bahasa
pengaturcaraan.
Kemahiran KBKK : Pelajar dapat
mengkategori umur mengikut peringkat dan boleh menyusun maklumat berkenaan
bahasa pengaturcaraan dengan tepat.
Penerapan
Nilai :
1. Bekerjasama
dalam kumpulan.
2. Bertanggungjawab
dalam melaksanakan tugas yang diberi.
3. Peka
terhadap perkembangan di sekeliling.
Sumber / ABM : Papan putih, pen papan putih, kertas mahjong,
perisian Microsoft Power Point, buku, majalah.
Langkah |
Isi pelajaran |
Aktiviti P & P |
Catatan |
Set Induksi (5 minit) |
Peringkat perkembangan manusia dari bayi hingga dewasa. Contoh soalan: 1. Ada berapa peringkatkah proses perkembangan
manusia dari bayi hingga dewasa? 2. Kategori umur bagi setiap peringkat. 3. Kamu semua berada pada kategori mana? Kemungkinan jawapan: Bayi Kanak – kanak Remaja Dewasa |
1. Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang proses perkembangan manusia. 2. Guru mengaitkan peringkat perkembangan manusia dengan topik yang akan
dibincangkan. |
Lakaran pada papan putih |
Langkah 1 (10 Minit) |
Bahasa pengaturcaraan -
definisi -
ciri – ciri |
1.
Guru memberikan definisi bahasa pengaturcaraan. 2.
Guru menerangkan ciri – ciri bahasa
pengaturcaraan. 3.
Guru memaparkan maklumat tentang isi pelajaran
menggunakan persembahan multimedia. |
ABM; Komputer, LCD projektor, papan putih, pen marker,
buku rujukan |
Langkah 2 (35 minit) |
Paras Bahasa Pengaturcaraan -
jenis -
ciri – ciri -
contoh – contoh bahasa pengaturcaraan -
kebaikan -
kelemahan |
1.
Guru menjelaskan lima paras bahasa pengatucaraan. 2.
Guru mengarahkan pelajar membentuk 5 kumpulan dan
melantik seorang ketua kumpulan. 3.
Guru memberikan arahan bagi setiap kumpulan
iaitu: Satu kumpulan
membincangkan satu paras mengikut pembahagian dan cari maklumat mengenai: -
ciri – ciri -
contoh – contoh bahasa pengaturcaraan -
kebaikan - kelemahan 4.
Guru memberikan kertas mahjung dan pen maker
kepada setiap kumpulan untuk membuat peta minda / lakaran grafik mengikut
kreativiti kumpulan hasil daripada perbincangan yang dibuat. |
ABM: Majalah, buku rujukan, kertas mahjong, pen
marker, komputer, LCD projektor, papan putih |
Langkah 3 (25 minit) |
Pembentangan kumpulan |
1. Guru mengarahkan kepada pelajar untuk membentangkan hasil perbincangan
pelajar di hadapan rakan – rakan. 2. Guru menilai setiap pembentangan yang dijalankan. |
ABM: Kertas mahjong, pen marker |
Penutup (5 minit) |
|
1.
Guru membuat beberapa penambahan atau pembetulan
daripada hasil perbincangan pelajar. 2.
Guru mengulangkan secara ringkas definisi bahasa
pengaturcaraan dan ciri – ciri serta paras bahasa pengaturcaraan. 3.
Guru mengucapkan terima kasih di atas kerjasama
yang diberikan pelajar. |
|
Teknologi Maklumat
ialah satu bidang ilmu yang berasaskan pelbagai disiplin terutamanya komunikasi
dan sistem komputer. Bidang ini merupakan kajian tentang penggunaan proses dan perkakasan
dalam menangani maklumat yang berbagai bentuk. Bidang ilmu ini adalah antara
bidang ilmu yang paling pesat berkembang dan takrifan serta skopnya sentiasa
disesuaikan seiring dengan perkembangan bidang ilmunya.
Salah satu daripada
matlamat kurikulum teknologi maklumat ialah untuk membentuk pelajar yang
berpengetahuan secara menyeluruh tentang teknologi maklumat dan berkemahiran
menangani maklumat dengan menggunakan teknik dan perkakasan teknologi maklumat
untuk menyelesaikan masalah. Ini adalah selaras dengan program pendidikan yang
digubal berlandaskan kepada Falsafah Pendidikan Kebangsaan iaitu:
Pendidikan di
Malaysia adalah satu usaha yang berterusan ke arah memperkembangkan lagi
potensi individu secara menyeluruh dan bersepadu untuk mewujudkan insan yang
seimbang dan harmonis dari segi intelek, rohani, emosi dan jasmani berdasarkan
kepercayaan dan kepatuhan kepada Tuhan. Usaha ini adalah bagi melahirkan rakyat
Malaysia yang berilmu pengetahuan, berketrampilan, berakhlak mulia,
bertanggungjawab dan berkeupayaan mencapai kesejahteraan diri serta memberi
sumbangan terhadap keharmonian dan kemakmuran masyarakat dan negara.
Berdasarkan kepada FPK
ini beberapa aspek diterapkan untuk menyediakan RPM. Rancangan persediaan
mengajar yang dibuat adalah merangkumi salah satu bidang teknologi maklumat
iaitu pengaturcaraan dan beberapa aspek akan dibincangkan berdasarkan kepada
RPM ini. Antara aspek – aspek yang akan dibincangkan merangkumi:
1. Penerapan
unsur – unsur Falsafah Pendidikan Kebangsaan
2. Proses
perkembangan remaja
3. Proses dan gaya pembelajaran
RPM yang dibuat adalah
mengandungi beberapa unsur-unsur FPK yang diterapkan. Antara unsur-unsur FPK
yang diterapkan dalam RPM adalah:
Kepercayaan
merupakan keyakinan bahawa manusia dan alam semulajadi tidak terjadi secara
sendiri tetapi ada Penciptanya, dan hukum-hukum alam adalah hukum Tuhan.
Berdasarkan RPM, pelajar perlu memikirkan tentang proses perkembangan yang
mereka lalui atau manusia lalui dari peringkat bayi hingga dewasa. Melalui
pemikiran yang dibuat pelajar seharusnya sedar siapa pencipta mereka dan
mengapa mereka dilahirkan di muka bumi ini. Pelajar juga akan rasa bertuah dan
bersyukur di atas kebesaran kuasa Tuhan kerana menjadikan mereka makhluk yang
paling mulia di muka bumi ini. Ini akan menambahkan rasa patuh dengan memikul
amanah dan bertanggungjawab kepada Tuhan dalam usaha untuk mencari ilmu dan
memanfaatkan ilmu.
Potensi adalah
bakat dan kebolehan yang dimiliki oleh manusia sejak dilahirkan. Potensi
individu ini harus diperkembangkan dan dipertingkatkan secara berterusan dan
dicungkil kerana potensi tidak dapat disedari oleh kita sendiri jika tidak
dicungkil. Melalui RPM yang disediakan terdapat beberapa potensi pelajar yang
boleh dicungkil melalui aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang dilakukan.
Contohnya melalui perbincangan pelajar dicungkil bakat dalam berhujah, memimpin
(ketua kumpulan) dan berani bersuara untuk mengeluarkan pendapat. Ini bermakna
pengajaran dan pembelajaran yang bestari dapat mengilap potensi seseorang
individu.
Melalui
aktiviti P & P dalam kelas potensi pelajar boleh dikembangkan ke peringkat
optimum iaitu dengan cara mengintegrasikan bakat dan kebolehannya yang saling
berkait antara satu sama lain. Jika pelajar mempunyai kebolehan untuk berhujah,
pelajar ini boleh diserapkan sebagai peserta pidato sekolah untuk mengembangkan
lagi potensi diri.
Pelajar boleh
membuat kerja yang diberikan sehingga selesai dan bekerjasama dalam
perbincangan. Pelajar menggunakan bahan yang diberikan dengan rasa penuh amanah
dan bersyukur dengan kemudahan yang diberikan. Pelajar juga digalakkan berbincang
dan bebas menyuarakan pendapat mereka kepada guru. Daripada aktiviti ini insan
yang seimbang dan harmonis boleh diwujudkan sekiranya pelajar mengikuti kelas
dengan tenang.
Pelajar
diberikan soalan yang boleh mencetuskan pemikiran mereka. Intelek mereka akan
berkembang jika mereka banyak diserapkan dengan pemikiran. Pelajar juga akan
cuba untuk mencari jawapan dengan cara mereka tersendiri melalui perbincangan
dengan rakan dan sebagainya yang akan mengembangkan lagi daya berfikir mereka.
Setelah selesai aktiviti pembentangan, guru akan membimbing pelajar untuk
memperbetulkan dan menambah maklumat yang mereka perolehi. Oleh itu mereka akan
lebih memahami apa yang hendak disampaikan dan akan merasa lebih bersyukur
kerana mendapat ilmu yang benar.
Pelajar
diterapkan dengan nilai-nilai murni yang sudah semestinya dituntut oleh agama.
Segala aktiviti yang baik dapat membantu pelajar meningkatkan taraf rohaninya
ditambah lagi dengan penerapan unsur agama di dalam RPM di atas. Pemikiran
mereka terhadap proses perkembangan manusia dari lahir sehingga dewasa akan
menambahkan kepercayaan dan kepatuhan kepada Tuhan dan mereka akan merasa
bersyukur di atas nikmat yang ada sekarang.
Aspek ini meliputi
ciri-ciri kecergasan fizikal dan kesihatan diri. Pelajar dilatih untuk bergerak
pantas semasa aktiviti kumpulan dan tidak hanya duduk di satu tempat sahaja.
Pelajar bebas bergerak untuk mencari maklumat mengikut arahan yang telah
diberikan.
Pelajar
diterapkan bahawa betapa pentingnya ilmu yang mereka perolehi dan seharusnya
ilmu tersebut hendaklah diamalkan serta disebarkan. Melalui aktiviti di dalam
kumpulan, pelajar secara tidak langsung dapat berkongsi ilmu dengan pelajar
yang lain dan mendengar pendapat rakan sebaya. Pengetahuan pelajar ke atas
sesuatu bidang mungkin bertambah dan dapat dipertingkatkan melalui aktiviti
perbincangan atau persembahan.
Aktiviti P
& P juga dapat melahirkan pelajar yang berketrampilan di mana pelajar yang
mempunyai pengetahuan dalam sesuatu bidang boleh memberikan pendapat mereka dan
juga mereka dapat menyiapkan aktiviti yang diarahkan dalam jangkamasa yang
singkat dari masa yang diberikan.
Perbincangan
kumpulan membolehkan pelajar untuk berbincang dan mendengar pendapat orang lain
yang mungkin menjadikan pelajar seorang yang menghormati pendapat orang lain,
bekerjasama dalam kumpulan dan mempunyai kata sepakat atau secara bersatu untuk
membuat keputusan. Ini adalah antara akhlak pelajar yang boleh diwujudkan
melalui P & P.
Pelajar dilatih
menjadi seorang yang bertanggungjawab dengan melaksanakan tugas yang diberikan
kepada mereka dengan jayanya. Dengan ini mereka akan menjadi rakyat Malaysia
yang amanah terhadap Tuhan, masyarakat dan diri serta bertanggungjawab terhadap
negara.
Aktiviti dalam
kelas membolehkan pelajar memahami rakan sebaya mereka dan sebagai rakyat
Malaysia pelajar akan sentiasa berusaha agar dapat menikmati hidup yang
sejahtera dan gembira. Pelajar dilatih saling hormat-menghormati di antara satu
sama lain.
Apabila para
pelajar dilatih melaksanakan tanggungjawab, mereka akan menjadi seorang rakyat
yang rela memberikan sumbangan pada bila-bila masa. Mereka rela berbakti dan
berkorban untuk masyarakat dan negara.
Apabila pelajar
bekerjasama di dalam kumpulan, mereka akan bekerja dengan pelbagai bangsa
seperti Melayu, India dan Cina. Oleh itu ini dapat memupuk semangat perpaduan.
Oleh itu ini akan mewujudkan keharmonian, kemakmuran masyarakat dan negara.
Perkembangan
adalah sesuatu yang tak dapat diukur dan dilihat kerana ianya adalah satu
proses berterusan yang dipengaruhi oleh faktor baka dan persekitaran. Perkembangan
berbeza dengan pertumbuhan di mana pertumbuhan merupakan satu perubahan yang
boleh diukur secara kualiti seperti tinggi dan berat iaitu perubahan pada tubuh
badan. Perkembangan ialah perubahan tingkah laku mental. Pelajar di kelas ini
adalah berumur lingkungan 16 tahun di mana dikategorikan sebagai remaja. Proses
perkembangan remaja akan dilihat dari segi fizikal, kognitif (mental), emosi,
sosial dan rohani.
Pelajar –pelajar adalah di
peringkat remaja iaitu berumur dalam lingkungan 16 tahun. Pada peringkat ini
organ – organ deria temasuk anggota-anggota badan telah dikembangkan ke tahap
kematangan dan sedia melaksanakan kerja dan tugas yang kompleks. Pelajar pada
peringkat ini tidak lagi sukakan kerja yang remeh dan mereka lebih cenderung
kepada kerja-kerja yang rumit dan mencabar. Dilihat dari luar, bentuk badan
berubah dengan jelas terutama bagi perempuan berbanding pelajar lelaki. Oleh
itu pendekatan pendidikan hendaklah mengambil kira faktor perkembangan fizikal
ini agar tidak berlaku sesuatu yang tidak diingini dalam masyarakat. Seseorang
guru juga turut memainkan peranan yang penting di dalam mendidik pelajar agar
mereka dapat bergaul secara baik. Mereka bukan lagi pelajar sekolah rendah yang
lebih agak bebas dalam pergaulan di antara lelaki dan perempuan. Aktiviti yang
dijalankan di dalam kelas juga haruslah mengambil kira faktor ini. Tidak salah
sekiranya di dalam sesebuah kumpulan digabungkan di antara lelaki dan perempuan
tetapi ianya adalah di bawah pengawasan guru.
Selaras dengan
perkembangan fizikal, remaja juga berkembang dari segi kognitif. Pada peringkat
ini, pelajar telah boleh memikir secara abstrak dan boleh menyelesaikan masalah
yang lebih kompleks. Mereka juga boleh memikir secara deduktif dan induktif
iaitu menggunakan pembuktian serta membuat rumusan. Mereka juga boleh
menggunakan logik untuk menyelesaikan masalah dan mengaitkan sesuatu konsep
dengan konsep lain. Pada ketika ini mereka sudah boleh membuat andaian tentang
sesuatu perkara. Walaupun otak berkembang dengan baik untuk membolehkannya
menjadi matang, kematangan yang sempurna tidak akan dicapai tanpa rangsangan
dari alam sekeliling terutama melalui pendidikan.
Dalam
erti kata lain, kematangan seseorang remaja itu adalah hasil daripada
perkembangan otak dan pengalaman yang
dilalui dalam kehidupan seharian. Sebab itu dalam pendidikan , pengajaran dan
pembelajaran dijalankan secara pemeringkatan daripada yang mudah kepada yang
lebih payah.
Begitu
jugalah dalam RPM di atas, peringkat pengajaran dan pembelajaran dimulakan
daripada yang mudah kepada yang lebih payah. Pelajar digalakkan belajar melalui
kaedah mencari dan mengalami sendiri. Ini menjadikan mereka lebih menghargai
sesuatu ilmu yang didapati. Mereka juga akan lebih memahami sesuatu ilmu yang
disampaikan. Pelajar juga digalakkan berfikir secara kritis dan kreatif
disamping berani mengeluarkan pendapat. Ini lebih menggalakkn perkembangan
kognitif.
Perkembangan
emosi adalah berkait rapat dengan perkembangan fizikal. Emosi adalah perasaan
jiwa yang kuat yang dialami oleh seseorang dalam tindak balasnya terhadap
sesuatu rangsangan. Adakala ia boleh berbentuk positif seperti riang, gembira,
seronok dan kasih; adakala ia berbentuk negatifseperti sedih, marah, benci dan
dendam. Setiap remaja mengalami perasaan ini silih berganti. Sebagai salah satu
daripada empat unsur kejadian manusia, emosi berkembang. Jika perkembangan ini
tidak terganggu, remaja akan menjadi manusia yang normal, tetapi jika
terganggu, dia boleh menjadi manusia yang abnormal. Pada peringkat ini pelajar
mula menaruh minat pada rakan sebaya yang berlainan jantina dan mula bersosial
dengan rakan sebaya dan suka melibatkan diri dalam aktiviti berkumpulan.
Melalui
RPM yang bersepadu dan menerapkan unsur-unsur
Falsafah Pendidikan Kebangsaan seperti yang telah disebutkan di atas
serta melalui pendekatan yang tepat dapat mebuatkan para pelajar berasa gembira
dan bertambah minat mereka untuk belajar. Pelajar pada peringkat remaja amat
emosional. Perasaannya cepat tersentuh. Oleh itu, guru perlu pandai mengawal
keadaan ini agar para pelajar berasa selesa untuk belajar.
Dari
segi perkembangan sosial pelajar pada peringkat ini sudah mula belajar dengan cara
sendiri iaitu mereka mempunyai gaya tersendiri untuk belajar sesuatu, berjaya
menunjukkan tingkah laku yang dapat diterima dalam pergaulan sosial dan
menerima bentuk fizikal dan menggunakan fungsi anggota dan organ deria mereka
secara berkesan. Pembentukan kumpulan contohnya, boleh menggalakkan lagi
perkembangan sosial pelajar-pelajar. Pelajar dapat belajar menyesuaikan diri
mereka dengan rakan sebaya dan menilai kendiri mereka serta menjadikan mereka
seorang yang perihatin terhadap rakan sebaya dan tidak mementingkan diri
sendiri. Mereka dapat mempertingkatkan lagi sahsiah dengan mencari kekurangan
diri dan membuat penilaian terhadap diri sendiri.
Rohani
merupakan sesuatu yang berlawanan dengan jasmani, iaitu perkara yang bukan berbentuk
fizikal dan tidak dapat dilihat dengan mata kasar. Perkembangan rohani remaja
mengikut pandangan Islam di mana pada peringkat ini remaja mula mempunyai
pegangan agama yang kukuh, mula mempersoalkan aspek-aspek kerohanian secara
logik dan mula memikirkan Tuhan dan sifat-sifat ketuhanan secara abstrak.
Sebelum
pembelajaran dapat berlaku, murid hendaklah memberikan perhatian yang teliti
terhadap penerangan atau demonstrasi guru. Perhatian seseorang individu
bergantung kepada faktor-faktor seperti saiz dan warna objek, kekuatan bunyi,
pergerakan di sekeliling, sesuatu yang diulangi, perbandingan, contohnya
seorang murid yang gemuk dan seorang yang kurus, sesuatu yang luar biasa, dan
motif seseorang pemerhati atau pendengar. Perhatian perlu diberi kepada sesuatu
rangsangan sebelum sesuatu konsep atau gambaran dibentuk.
Jangkaan
merujuk kepada prestasi murid yang diharapkan pada akhir satu-satu
pembelajaran. Menurut Gagne, murid-murid hendaklah diberitahu terlebih dahulu
tentang jangkaan prestasi mereka pada peringkat awal pembelajaran. Dalam
konteks RPM ini, pelajar telah diberitahu lebih awal tentang jangkaan prestasi agar mereka lebih
bermotivasi untuk berusaha ke arah mencapai prestasi yang dijangkakan itu.
Fasa ini
penting untuk memperoleh kemahiran atau pengetahuan baru. Murid menggunakan
pengetahuan yang sedia ada untuk membantunya memahami konsep yang baru.
Pemilihan persepsi
merujuk kepada tindakan seseorang membezakan rangsangan yang penting dan relevan daripada yang kurang
penting. Dalam kes ini, guru perlu menekankan suara agar pelajar berminat untuk
memilih suara guru sebagai persepsinya. Dengan menggunakan Alat Bantu Mengajar
seperti perisian MS Power Point dan komponen sebenar, ini akan lebih menarik
perhatian pelajar.
Peringkat ini
meliputi keupayaan murid membuat kod terhadap maklumat yang diterima untuk
disimpan ke dalam sistem saraf pusat.
Gerakbalas atau
prestasi merujuk kepada tingkah laku.Menurut Gagne, apabila perubahan tingkah
laku atau prestasi telah dapat dilihat, maka pembelajaran telahpun berlaku. Di
dalam bilik darjah, prestasi ialah gerakbalas murid-murid. Dalam konteks ini,
untuk mengetahui prubahan tingkah laku pelajar, soalan-soalan dikemukakan
kepada pelajar. Di bahagian penutup RPM ini, soalan-soalan dikemukan kepada
para pelajar untuk mengetahui tindakbalas mereka terhadap apa yang telah
dipelajari.
Peringkat
maklumbalas penting dalam proses
pembelajaran. Dalam konteks pengajaran berdasarkan RPM di atas, guru akan
bertanya soalan kepada pelajar dan bagi setiap jawapan yang betul diberikan,
sudah tentu guru akan memberikan maklumbalas yang positif seperti ‘baik’,
‘bagus’, ‘satu cubaan yang baik’ dan sebagainya dalam usaha untuk memberikan
peneguhan kepada para pelajar agar mereka merasa lebih bersemangat untuk
belajar. Sekiranya jawapan yang diberikan salah guru akan sentiasa memberikan
dorongan kepada para pelajar. Maklumbalas akan dberikan kepada para pelajar
secepat mungkin.
Generalisasi
merupakan pemindahan pembelajaran dalam suatu situasi kepada suatu situasi yang
lain
Gaya
pembelajaran adalah stail atau cara belajar seorang individu yang bertindak
dengan persekitarannya supaya memproses, mentafsir dan memproleh maklumat, ilmu
pengalaman atau kemahiran yang diingini. Gaya pembelajaran bagi setiap pelajar
adalah berbeza mengikut beberapa faktor tertentu. Mengikut Dunn dan Dunn
(1982), terdapat lima rangsangan atau lima faktor penting yang mempengaruhi
gaya pembelajaran seseorang iaitu persekitaran, emosi, sosial, fisiologi dan
psikologi. Jika dilihat dari segi faktor persekitaran, ada pelajar yang boleh
belajar dengan berlatar belakangkan bunyi atau muzik, cahaya yang terang, suhu
yang sejuk dan rekabentuk bilik yang selesa. Dari segi sosial, ada pelajar yang
boleh belajar secara berseorangan, berpasangan dan juga secara berkumpulan.
Fisiologi juga mempengaruhi gaya pembelajaran iaitu masa pelajar yang tidak
terhad, pemakanan, persepsi pelajar itu sendiri dan juga dari segi mobiliti
atau keupayaan pelajar untuk belajar. Faktor psikologi mempengaruhi dari segi
penggunaan otak kiri dan otak kanan, gerak hati, refleksi dan analitik. Emosi
juga mempengaruhi iaitu motivasi diri yang tinggi, keazaman, tanggungjawab dan
struktur.
Daripada
huraian di atas, jelas bahawa personaliti
seseorang amat mempengaruhi gaya pembelajarannya. Misalnya, seseorang
yang bersifat berdikari akan belajar dengan lebih berkesan melalui teknik
dapatan atau penemuan. Bagi sesetengah pelajar pula mereka lebih suka belajar
sekiranya terdapat unsur-unsur alam sekitar seperti bunyi, cahaya, suhu dan
sebagainya. Oleh itu, gaya pembelajaran amat berbeza mengikut individu.
Seseorang guru perlu mengenalpasti bagaimana seseorang pelajar dapat belajar
secara berkesan dan seterusnya mengubah cara-cara pengajaran yang boleh
menghasilkan pembelajaran maksimum.
Menurut
Honey dan Munford (1986) pula, terdapat empat gaya pembelajaran utama seperti
berikut :
Pelajar-pelajar
yang tergolong dalam kumpulan ini mempunyai sikap tidak sabar dan tergesa-gesa,
perasaan ingin tahu yang tinggi, bergerak pantas dan cepat membalas dan gemar
mencari pengalaman baru. Mereka juga berfikiran terbuka, penuh semangat dan
fleksibel serta mempunyai kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Pelajar
dalam kumpulan ini biasa telibat dalam permainan, sukan dan aktiviti
kokurikulum.
Cara belajar
bagi golongan ini adalah dengan memerhati, memikir, menilai, menyoal siasat dan
membuat refleksi kendiri dengan kemahiran berfikir. Strategi pembelajaran dan
pengajaran untuk golongan ini adalah kaedah penyelesaian masalah, projek dan
perbincangan.
Pelajar-pelajar
ini bersifat objektif dan berdisiplin. Kaedah P & P yang sesuai adalah
kaedah induksi dan deduksi, perbincangan, mengumpul data dan membuat analisis,
tafsiran dan kaedah penyelidikan.
Golongan pelajar ini suka
menggunakan bahan-bahan konkrit untuk menjalankan aktiviti pembelajaran. Kaedah
kerja praktik, strategi pemusatan bahan, carta dan gambar rajah adalah sesuai
untuk mengajar golongan ini.
Untuk memastikan objektif
pembelajaran tercapai dan berkesan guru perlu memainkan peranan untuk
mengetahui bagaimana gaya pembelajaran yang dapat diterima oleh pelajar. Guru
perlu menggunakan teknik-teknik yang berlainan pada setiap kali ingin mengajar
memandangkan gaya pembelajaran bagi pelajar adalah berbeza. Jadi guru yang
kreatif akan menjadikan pelajar bersemangat dan bermotivasi untuk belajar.