ISTORIJA PROCENE STETA
 

Zvanicnici BTF-a ( Balkanska komisija UN za ispitivanje ekoloske stete nastale bombardovanjem Jugoslavije ) su izjavili da "nisu nadjene potvrde ekoloske katastrofe u Jugoslaviji nastale usled NATO bombardovanja". Kako mogu dve pokretne laboratorije, za nepunih 10 dana jurnjave kroz Jugoslaviju, da daju precizne podatke o efektima NATO bombardovanja kojom prilikom je razoreno preko 105 industrijskih postrojenja ( vidi listu )  i nebrojeno civilnih ciljeva ?
BTF je potvrdio da nece vrsiti merenja radioaktivnosti jer nisu imali opremu za to. Medjutim, u njihovim preliminarnim izvestajima se tvrdi da nema znakova povisene radijacije, rezultat koji su dobili koriscenjem obicnog Gajgerovog brojaca - uredjaj koji registruje gama a ne alfa zracenje; oslabljeni uranijum, inace, zraci 98% u alfa spektru i ti zraci su 20 puta razorniji za zive organizme od gama zraka.
____________________________

FOCUS grupa ( Austrija, Grcka, Rusija i Svajcarska ) je sprovela nesto detaljnija merenja i njihovi nezvanicni, preliminarni rezultati su zastrasujuci i ukazuju na izuzetno povecanje odredjenih toksicnih i karcenogenih materija na mestima merenja ( ziva u Dunavu, Piralen u Kragujevcu, dioksin, VHM...).
Ministri za zastitu zivotne sredine ove cetiri zemlje su se satali 27. jula u Becu kako bi uskladili dalje korake u svojim aktivnostima na otklanjanju posledica bombardovanja na zivotno okruzenje. Tom prilikom je donesena odluka da se izdvoji ( cak ) 40.000 USD za ciscenje otrova iz Panceva, Kragujevca i Bora. Inace, samo jedna krstareca raketa ( od preko 10.000 bacenih na Jugoslaviju ) kosta oko 800.000 USD!

____________________________

BTF Pocinje novu misiju 23 Avgusta 1999

Zeneva, 19 avgust, 1999 - BTF ( Balkanska komisija UN za ispitivanje ekoloske stete nastale bombardovanjem Jugoslavije) ce 23 avgusta poceti sa ispitivanjem efekata NATO bombardovanja Jugoslavije na zagadjenje Dunava. Ovo je treca misija BTF u regionu koja treba da se sprovede u saradnji sa beckom Medjunarodnom Komisijom za zastitu Dunava.

Plan rada grupe ( avgust ):

21: Upoznavanje BTF strucnjala sa stanjem stvari, Budimpesta
22: Dolazak u Beograd
23: Pocetak misije ( sastanci u Beogradu )
Tim ce se koncentrisati na uzimanje uzoraka vode i taloga uzvodno i nizvodno od sledecih mesta:

24: Novi Sad
25: Pancevo
26: Gvozdena Vrata I (Djerdap)
27: Kragujevac
28: Sumiranje rezultata u Beogradu i odlazak.

Misija je napustila Budimpestu 21. avgusta gde je imala sastanak u svrhu informisanja clanova tima.

Tim se sastojao od devet medjunarodnih strucnjaka iz BTF i on je otpoceo rad u Beogradu, 23.avgusta kako bi procenili stetu ucinjenu slivu reke Dunav. Ova misija je oranizovana u saradnji sa Medjunarodnom komisijom za zastitu Dunava(ICPDR).

 Tokom te nedelje, naucnici su posetili "vruce tacke" uzvodno i nizvodno od rafinerije u Novom Sadu, pancevackog industrijskog kompleksa i trafo-stanice u fabrici "Zastava" u Kragujevcu.Tim je takodje posetio djerdapku branu jer jezero sadrzi velike kolicine mulja koji moze apsorbovati organske kao i otrovne i opasne materije koje su ispustene u Dunav.

U naporima da izvrse procenu ekoloskog zdravlja Dunava pre bombardovanja, naucnici su uzeli uzorke mulja i vode sa nekoliko dubina. Takodje je merena i koncentracija zagadjivaca kao sto su mineralna ulja (PCB) u zivim organizmima kako bi se ustanovila moguca oslobodjena kolicina odmah po bombardovanju industrijskih objekata.

Posecena mesta

 Novi Sad
 Pancevo
 Djerdap
 Kragujevac
 Bor
____________________________

BTF expertska grupa za ispitivanje posledica zagadjenja oslabljenim uranom i koja se sastoji od naucnika iz Svetske zdravstvene organizacije, Medjunarodne agencije za atomsku energiju, Evropske komisije, Svedskog instituta za radijaciju, Svetskog fonda za zastitu divljih stanista i drugih, ce pokusati da proceni stetu nanetu ljudskom zdravlju te zagadjenju vode i zemljista. Preliminarne procene i paralelne studije su bili tema sastanka prvog septembra i bice osnova za dalju akciju ( u koliko je i bude ).
____________________________

Veliki indirektni ekoloski problem predstavlja nedostatak elektricne energije u Srbiji. U nekim gradovima razoren je ili ostecen sistem centralizovanog grejanja. Nedostatak el.energije uslovljava da citav niz postrojenja za distribuciju i preciscavanje vode za pice ne funkcionise. Takodje je primeceno da je nedostatak energije prouzrokovao dodatna zagadjenja Timoka iz rudnika u Boru kao i povecanu kolicinu sumpornih oksida u vazduhu.
____________________________

Ko je dao pare za BTF? Pekka Haavisto, sef misije BTF, je izjavio da sredstva nisu dosla is fonda UNDP vec da su do sada u tome ucestvovali Austria (USD 30,000), Danska (USD 278,000), Norveska (USD 250,000), Svedska (USD 120,000) i Finska (USD 537,000) dok su Nemacka i Slovacka ustupile svoje laboratorije i strucnjake. Ostale vlade su se prijavile da ce i one ucestvovati.
Sve u svemu mnogo preko milion americkih dolara od cega ( jos ) ni  cent nije upotrebljen za otklanjanje posledica bombardovanja a pitanje i kada ce i da li ce.

Zavrsni izvestaj BTF grupe se moze naci na:  http://www.grid.unep.ch/btf.

_________________________________

Beograd 7.10.1999.

FOCUS grupa je odrzala konferenciju za stampu na kojoj je predstavljen njihov izvestaj o proceni steta u Jugoslaviji usled NATO bombardovanja. Izvestaj obuhvata tri oblasti: Ekologiju, Zdravstvo i Grejanje. Iako je kompletan izvestaj dat na, bezmalo, 200 strana, njegova sustina se svodi na zakljucak da je situacija teska, da su odredena mesta jako ugrozena ( Pancevo, Kragujevac ) i da je procena ( ekoloske ) stete izvrsena na svega 15 mesta u Srbiji. Osim toga, podaci o nuklearnom zagadenju su prilicno opsti, zamagljeni i nedoreceni. Izveštaj daje odredene preporuke sta bi trebalo uciniti i podvlaci par akcija koje su zemlje clanice FOKUS-a vec preduzele i koje su, naravno, neuporedivo manje od potreba. Detaljan izveštaj moze se naci na internet adresi www.focus-initiative.org.

Na pitanje predstavnika "Zelenog Stola" zasto se sa procenama nije islo na vecem broju lokaliteta, da li je NATO dostavio listu meta koje su gadane bombama u kojima se nalazio oslabljeni uranijum, da li ce se vrsiti dalja merenja i pracenja sirenja zagadenja te da li ce u proces otklanjanja posledica biti ukljucene i nevladine organizacije, ambasador Walter Fust, predstavnih Svajcarske, je odgovorio da su mesta za ispitivanje bila odredena od strane savezne i republicke vlade, da NATO nije dostavio nikakav spisak ( te podatke su od NATO snaga trazile i ekipe BTF ) te da bi u citavom procesu veoma voleo da vidi i nevladin sektor.

Opsti (ponovljeni) utisak je da je problem procene steta i njihovo otklanjanje i dalje veoma ispolitizovan, i to kako sa strane aktuelnog rezima tako i od strane medjunarodne zajednice. Prvi pokusavaju da od cemera i nestabilne situacije u zemlji izvuku sto vise, cenjkajuci se sa medunarodnom zajednicom o visini i vrsti stete pokusavajuci da se ona prihvati kao osnova za ratnu reparaciju, sto medunarodne institucije apsolutno odbijajaju, dok ovi drugi umiruju sasvest saljuci ekipe da naprave osnovni pregled i cekajuci šta ce se desiti na politickoj sceni kako bi onda mogli da predloze svoja resenja problema. U svemu, kao i uvek, strada narod.

_________________________________
 

            Pogledajte i englesku verziju jer tamo ima dodatnih informacija  Mu78c765.gif (2337 bytes)


  Pisite nam

1