Piacfigyelés

A piacfigyelés egyik leghatékonyabb eszköze a hirdetésfigyelés. Tekintve, hogy ma Magyarországon még mindig a nyomtatott sajtóban jelentetik meg a hirdetők ajánlataiknak zömét, ezáltal a piacfigyelés egyben sajtófigyelést is jelent.

Monitoring

A nyomtatott sajtóban megjelentetett hirdetések egyfelől a kínálatot, másfelől a keresletet mutatják. A polgári igényeket alapvetően az apróhirdetések szolgálják. Az apróhirdetések egy része tartalmaz a felkínált árura, avagy szolgáltatásra irányárat, más része nem. A monitoring esetünkben egy-egy piac, úgymint ingatlan, gépjármű, szálláshely, munkaerő stb. folyamatos figyelését jelenti.

Az elektronikus piaci monitoring irányáras, lokalizált és specifikált áruk és szolgáltatások kínálati ajánlatainak regisztrálását, számítógépes rögzítését jelenti. Például egy ingatlan hirdetés csak akkor kerül regisztrálásra, ha a hirdetés tartalmazza az ingatlan irányárát, az ingatlan megnevezését és nagyságát, valamint fekvését (városrész, utca). Ezt a feltételrendszert az összehasonlíthatósági kritériumoknak nevezzük.

A monitoring tevékenység során elsőként egy-egy piacra, illetve térségre (régió) meghatározásra kerülnek információhordozók. Az információhordozók többnyire a hirdetési lapokból, a napilapokból kerülnek ki oly módon, hogy egy-egy időszakra és térségre úgynevezett TOP lista készül. A TOP lista úgy kerül összeállításra, hogy egy-egy időszakban, egy-egy térségre megjelentetett apróhirdetéseket megszámoljuk információ hordozónként. A lista elejére az az információhordozó kerül, amelyik a legtöbb regisztrálható hirdetést tartalmazza. Az összes elérhető információhordozó egy-egy térségre a lista 100 % - át adja. A monitoring követelményszintje 95 % - os, tehát csak azon információhordozók kerülnek feldolgozásra, melyek együttese kiteszi a 95 % - os adattartalmat egy-egy piacra, illetve térségre.

Az apróhirdetések tartalmáért nem felel sem a szerkesztő, sem a kiadó. Ebből a tényből fakadóan azok nem képezik semmiféle szerzői jog, avagy kiadói jog tárgyát. Az apróhirdetések tartalmát célszoftverek és számítógépek segítségével a monitoring szolgálat operátorai napi folyamatossággal rögzítik. Ezáltal egy hozzáadott érték keletkezik, ami már adatbázis formájában védett. Így áll fel egy-egy térségre a valós piaci viszonyokat hitelesen - a nagy számok törvényéből fakadóan - tükröző folyamatosan bővülő adattár. Ezek az adattárak adatbázisokra oszthatók. Az aktív adatbázisok többnyire 30 nap adatait tartalmazzák naprakészen. Az archív adatbázisok többnyire negyedéves, féléves avagy éves adathalmazokat tartalmaznak.

Elsőként Budapestre és ingatlanra indult el a monitoring tevékenység 1993 évtől. A főváros takarása 1995 II. félévére alakult ki és azóta a lakáspiaci kínálatra töretlen. Az adattár meghaladja a 200.000 rekordos nagyságrendet. A gépjármű kínálatok monitoringja 1996 évtől indult be és folyamatos a fővárosra. Már ez is meghaladja a 100.000 rekordos nagyságrendet. 1998 -tól megindult a vidéki városokra vonatkozó monitoring is. Elsőként Pécsre.

A monitoring tevékenység során felállt adatbázisok alkalmasak arra, hogy egy-egy térség irányáras árpotenciál térképét elkészíthessük. Igy készült el - ismereteink szerint a világon elsőként - Budapest irányáras lakásérték-térképe melyről a Cash Flow adott hírt.

A monitoring tipikusan az a tevékenység, mely távmunka formájában, avagy teleirodák működtetésével gyakorolható. A monitoring, az adatbanki tevékenység és az adatok értékesítése technológiája "know-how" formájában védett, úgymint ingatlaninformatika, gépjármű-informatika, szálláshely-informatika és munkaerő-informatika.

Vissza

 

 

1