klikni ovdje i posjeti
besplatna promocja Vaših
stranica
   
WAP - novi standard u mobilnim komunikacijama
 
Da li možete zamisliti da vam zazvoni mobitel i na njegovom zaslonu se ispiše kako je za tri dana rođendan vašem desetogodišnjem sinčiću? I odmah nakon te obavijesti taj isti mobitel vam prikaže popis nekoliko desetaka internet trgovina u kojima možete izabrati najprikladniji poklon za vašeg sinčića. Ili, mobitel će vas podsjetiti na Valentinovo te vam omogućiti kupnju cviječa ili nekog prikladnog poklona za vašu najdražu.
 

Ovo što čitate možda vam se ćini kao prizor iz nekog američkog znanstveno-fantastičnog filma, no to je već moguće u svijetu a uskoro će postati stvarnost i u Hrvatskoj. Pitate se kako!?

E taj odgovor ćemo vam dati u tekstu koji slijedi. To i više od toga omogučit će vam WAP. WAP je skraćenica a dolazi od riječi Wireless Application Protocol, što bi se jednostavnijim riječnikom moglo prevesti kao bežični ili mobilni pristup internetu. Situacija danas, kada broj korisnika interneta, a i mobilnih telefona u svijetu raste vrtoglavom brzinom te prevladava trend što veće mobilnosti došlo se je na ideju o spajanju te dvije tehnologije. Svi znamo kako danas izgleda jedna klasična internet stranica. Ima puno teksta i slika. To je sve lijepo i u redu kada tu stranicu pregledavate na vašem računalu i velikom ekranu, no praktički ju je nemoguče pregledavati na malom zaslonu mobilnog telefona. Zašto?

Postoje tri razloga:

a) zaslon ili display mobilnog telefona je premalen

b) pošto je brzina prijenosa podataka u mobilnoj telefoniji još uvijek mala trebala bi nam cijela vječnost da učitamo tu stranicu

c) internet stranice obiluju grafičkim elementima koje zaslon mobilnog telefona ne može prikazati

Zbog toga se javila potreba za novim protokolom.

 

Malo o nastanku...

WAP je nastao 1997. godine na poticaj velikih proizvođaća mobilnih telefona Nokie, Ericssona i Motorole te softverske kuće Unwired Planet (u međuvremenu promijenila ime u Phone.com), a kasnije im se pridružio i Siemens. Svi su oni imali neku svoju ideju o načinu bežičnog prijenosa podataka, no bilo je potrebno stvoriti jedan standardan protokol kojeg će svi prihvatiti. Tako je nastao WAP forum kojem se kasnije pridružio i Microsoft, a danas tvori udruženje od preko 250 svjetskih poduzeća koja dalje razvijaju WAP protokol.

... i još malo o tehnologiji.

WAP počiva na WML-u (Wireless Markup Language). WML je jedan sa HTML-om usko povezani kompjuterski jezik koji je sa WMLscript-om (zasniva se na JavaScript-u) optimiziran za bežični prijenos podataka. Prijenos podataka se zasniva na WTP standardu (Wireles Transport Protocol). WML "prevodi" klasične internet stranice u format koji mobilni telefon može prepoznati i prikazati na zaslonu. WML kod toga nije orijentiran na stranice (kao HTML) nego komada dokumente na Decks (što u prijevodu zači špil; od špil karata) i Cards (karta). Deck je nešto kao jedna stranica u HTML-u (u HTML-u jedna stranica predstavlja jedan dokument), a Card je ono sto stane i sto vidite na zaslonu vašeg mobilnog telefona. Deck se sastoji od jedne ili više karti. Mobilni telefon skine cijeli "deck" sa interneta, dok vi na zaslonu pregledavate kartu po kartu ili več prema želji. Direktan pristup internet stranici, koja je uređena za WAP pregledavanje nije moguć bez WAP Gateway-a. WAP Gateway prima signal mobilnog telefona (npr. zahtjev za jednim linkom), prebacuje ga u WML i brine se za odziv stranice. Tada se primljeni podaci sa te stranice komprimiraju i šalju na mobilni telefon. Međutim postoje i tzv. WAP serveri na kojima su već pripremljene gotove WAP stranice. Kod WAP-a se, za razliku od HTTP-a sa željene stranice šalju samo čisti podaci (bez hrpe nepotrebnih kontrolnih podataka), koji se još dodatno komprimirano zapakiravaju tako da samo minimalna količina podataka krene na put, a koja u pravilu iznosi samo nekoliko postotaka jedne HTML stranice. Naravno postoji i ograničenje što se tiče veličine jedne takve stranice. Npr. Nokia 7110 može primiti stranicu čija je veličina maksimalno 1397 bita. Kao i na internetu i preko WAP-a je moguče pregledavati slike (naravno samo u crno bijeloj boji), ali se kod toga, WAP služi posebnim grafičkim formatom - WBMP (Wireless Bitmap). Do sada je nažalost jako , jako malo grafičkih programa koji uopče i mogu proizvesti WBMP.

 

Kakve ja koristi imam od WAP-a...?

WAP je i može biti koristan za sve koji ga upotrebljavaju. Pomoču WAP-a i vašeg mobilnog telefona moguće je npr. rezervirati avionske karte, primati i slati E-mail (sa bilo kojeg mjesta) i biti obaviješten o aktualnoj vrijednosti dionica na burzi. Zahvaljujuči njemu možete obavljati svoje bankovne poslove (provjera stanja, transakcije, trajni nalozi, naručivanje čekova, plačanje računa) udobno iz fotelje kod kuće ili na putu iz vašeg automobila. Možete doznati korisne informacije kao što su vremenska prognoza, stanje u prometu, kino i kazališni repertoar. WAP može također biti koristan i u korisničkoj podršci, gdje npr. serviser može lako i brzo poslati upit o problemu korisnika, te dobiti povratnu informaciju. On je potreban i vanjskim suradnicima poduzeča, koji mogu u svakom trenutku provjeriti stanje na skladištu i dobiti aktualni cijenik. WAP se može koristiti i u automatiziranju kuče.

WAP uređaji...

Svi veči proizvođači mobilnih telefona su se obvezali da će ove godine tržištu ponuditi barem jedan WAP sposoban proizvod. Taj trend je započeo već prošle godine kada je na tržište došla Nokia 7110, prvi mobilni telefon koji može raditi sa WAP 1.1 protokolom, pa pred njim stoji velik dio posla ispitivanja WAP servera i servisa. Siemens je još sredinom prošle godine izbacio na tržište model S25, ali on je imao ugrađen WAP browser 1.0 koji nikad nije zaživio, no kako doznajemo Siemens priprema nadogradnju firmwarea na inačicu 1.1, te će i taj telefon postati WAP kompatibilan. Ove godine slijede Ericsson sa modelima R 320s, te R 380s ( ima otklopivu tipkovnicu ispod koje se nalazi "touch screen" ). Na ovogodišnjem CeBIT-u gdje je naglasak upravo bio na WAP-u svoje su WAP modele mobilnih telefona predstavili i Panasonic sa modelom GD-93, Siemens sa C35i, M35i i S35i, Alcatel i njegovi modeli One Touch 300, 500 i 700, Nokia sa 6210 i 6250, Motorola sa L7389 i P1088 itd. Na kraju krajeva iz svega ovoga se može izvući zaključak kako će WAP uskoro postati naša svakodnevnica te ćemo mobilni telefon sve manje koristiti samo za telefoniranje , a sve više kao sredstvo za druge oblike komunikacije te pronalaženje informacija.

 

 

 

WAP nije samo za korisnike mobilnih telefona!!!

WAP nije samo pogodan za korisnike mobilnih telefona. On je vrlo prikladan i za vlasnike Laptopa, Palmtopa i sličnih malih računala, koji na putovanju mogu vrlo brzo dobiti traženu informaciju. Jer zašto čekati da vam se izlista cijela stranica sa svim slikama i animacijama (a vrijeme vam je dragocijeno), kad možete dobiti potrebnu informaciju velikom brzinom sa nekih WAP stranica. WAP osim što je kompatibilan sa svim standardima mobilne komunikacije kao što su GSM 900, 1800 i 1900, CDMA, TDMA, UMTS, GPRS, Wideband i dr. , kompatibilan je i sa operativnim sistemima PalmOS, EPOC, Windows CE, OS/9 i JavaOS. No da bismo mogli pregledavati .vml stranice sa tih računala potreban nam je jedan od WAP simulatora. Trenutno su dostupni simulatori Ericssona, Nokie i softverske kuće Unvired Planet. Pomoču njih ako nemate wap mobilni telefon možete bez problema pregledavati wml stranice. Osim sa ovim simulatorima, WAP stranice možete pregledavati i WAP browserima. Izdvojit ćemo dva. Prvi je WAPman od Virtuacom-a (http://www.wap.com.sg) kojim možete iz Windowsa ili sa PalmPilota pregledavati WAP stranice, a uskoro će biti dostupan i za Windows CE. Drugi je WinWap V 2.2 (http://www.slobtrot.com) koji je još u beta verziji i služi za pregledavanje i testiranje wap stranica.

Što WAP znači svjetskim putnicima?

Onima koji često putuju bilo iz poslovnih razloga ili samo kao turisti, WAP može biti uvelike od koristi. Sa WAP sposobnim mobilnim uređajem možete ma gdje se nalazili doznati različite korisne informacije. Npr. na putovanju po Njemačkoj od Nurnberg-a do Munchen-a, možete poslati upit na njemačku WAP stranicu http://wap.ptv.de te zadati polaznu točku i cilj. Na to ćete sa stranice dobiti kompletno objašnjenje kako izači iz Nurnberga (koje ulice i koji izlaz koristiti), broj autoputa kojim morate putovati, gradove koje ćete u međuvremenu proči i na kraju koji izlaz koristiti da bi se došlo u određeni dio Munchena. Uz to će vam još dati i podatke o vremenu koje će vam za to biti potrebno. Postoji još mnogo situacija u kojima će vam WAP biti koristan: npr. pomoću WAP-a možete rezervirati avionske karte, rezervirati sobu u hotelu (i pritom dobiti popis hotela koji npr. imaju golf igralište i bazen), možete doći do rasporeda vožnje vlakova i autobusa, dobiti kompletni program muzeja, kazališta, diskoteka i kina u nekom gradu. Praktički možete puno toga, za što ste do sada morali biti vezani za neko mjesto da bi to saznali, a nerijetko su informacije stizale i prekasno. Ukratko. Uz WAP vam se cijeli svijet nalazi pod nogama.

WAP POJMOVNIK

CARD - card ili karta je najmanja jedinica koja se može prikazati odjednom na zaslonu mobilnog telefona.

DECK - dokument koji se sastoji od više karata (CARD).

GSM - (Global System for Mobile Communication) svjetski najrašireniji standard za mobilne komunikacije. Podržava prijenos podataka do 9.6 kbps.

GPRS - (General Packet Radio Service) je trenutno najbrži način prijenosa podataka u GSM mreži.

CSD - (Circuit Switched Data) tzv. "prenosioc" WAP podataka sa mobilnog telefona na WAP gateway.

HSCSD - novi standard koji uvelike povečava mogučnosti GSM mreže. Temelji se na CSD, povečava brzinu prijenosa podataka sa 9.6 na 14.4 kbps.

WAP - to je skračenica od Wireless Application Protocol. Može se i prevesti kao protokol za bežični prijenos podataka.

WAP Gateway - računalo koje povezuje i posreduje između mobilne mreže i interneta.

WAP Microbrowser - on je čvrsto vezan za software mobitela i priprema internet sadržaje za mali ekran mobilnog telefona.

WML - (Wireless Markup Language) programski jezik sličan HTML-u. Razvijen je posebno za prijenos podataka mobilnom mrežom.

WMLScript - sktiptni jezik koji se temelji na JavaScriptu a pogodan je za programiranje u Microbrowserima.

WBMP - crno bijela grafika prilagođena za prikazivanje na zaslonu mobilnog telefona

Dominik Zadravec    
Povratak na početnu stranicu    
     
Design by Dominik
1