Da. Razlog za takvo djelovanje jeNavodno je kotac najznacajniji izum ljudske povijesti i slovi za simbol napretka, ali ne znam koliko je napredak u ovim danima zaista dobar za covjecanstvo. Tako je tokom zadnjih godina izmisljeno racunalo, i rulja je masovno navalila u ducane kupujuci ZX Spectrum, Commodore 64, Amigu, Amstrad, Atari, prve 286ice i jos par nebitnih kalkulatora. S obzirom na siroku paletu ponude, svaki je vlasnik spomenutih strojeva hvalio svoju marku pred drugima, pricao vazno o programima i olaksanju koje racunala donose, pa se uputio doma ispricavajuci se kako je zaposlen, jer je obavezno morao "joystickom" po ekranu koordinirati par kockica od kojih se jedna zvala "Rambo II".
Zatim su se racunala po broju korisnika uglavnom koncentirala oko IBM PC kompatibilnih i Apple Macintosha. One proizvodjace koji su nakon podjele na PC/Mac u uredsko-grafickoj domeni neodlucno levitirali, su u domeni igrica pretukli vodoinstelater Mario i njegov plavi pikavi kolega Sonic The Hedgehog. Hladan rat medju novonastalim taborima se smirio nakon nekog vremena; otkada je Apple imao ideju za Power PC i Soft Windows (emulaciju koja simulira "Win" na Macu) -- i tu je pocelo priblizavanje. Ali zar se stvarno isplatilo Mac zajednici (12 Miliona vjernika) za tih par IBM PC kompatibilnih fanatika (sitnih 40 Miliona ) stvarati pakt sa velikim blond (Big Blue) i izbaciti na trziste novo racunalo?
U redu, IBM je odlucio uzvratiti udarac producirajuci svoj OS/2, cime ukorjenjene DOSovce i zagrizene Windowcice nije pretjerano odusevio. Jer je u medjuvremenu Microsoft postala ozbiljna sekta; King Bill je imao plan-B za ovakve situacije. Zbog preokreta na trzistu je radikalno prisiljavao korisnike da stave desnu ruku na bilo koji Microsoft prirucnik i govore za njim: "Obecajem uvijek braniti Microfost, uvijek ga hvaliti, svaki Update naruciti, vjecno cekati na isti, nikada nazvati Hotline i svim casopisima pisati kako je Microsoft super. Amen."
Sa druge strane je i napredna Mac-dijaspora bila u krizi pa je Apple, vjerojatno jedina firma koja je svojem osnivacu i predsjedniku dala otkaz te ga hitila na cestu, pativsi za prometom kojim su "oni drugi" imali, odlucio sniziti cijenu svojih produkata. Zato cijena Macintosha, koja je prije par godina odgovarala cijeni automobila nize klase, odgovara danas cijeni jednog bicikla vise klase. No jeftine romobile je i dalje marljivo prodaje Mr. Gates.
Stoga su se Apple i IBM odlucili ujediniti u pobunjenicke redove. OS/2 je warp brzinom poceo odbijati Microsoft aplikacije, a Macintosh pri instalaciji pitao korisnika da li zeli nakon konvertiranja Word dokumenta takozvani program "MS Word" izbrisati. Opcije u dijalogu: "DA" i "OK". Naravno, Microsoft je odmah na takvo djelovanje ulozio zalbu, potplatio suce, i pobunjenici su se morali pokoriti. Zato su u drugom pokusaju izmislili mocan Power PC na kojem korisnik bira sistem pod kojim zeli igrati solitare.
Dok je Billy Boy Gates slavio trenutnu pobjedu nad svima, na vrata je pokucao njegov arhitekt. Za kucu koju gradi moderni mogul za nekih 40tak miliona dolara treba par izmjena i hitnih komentara. I te izmjene kao i citav taj projekt arhitekt i njegov tim rade na -- Apple Macintoshu. Ipak ne bi najbogatiji covjek Amerike romobilima kuce gradio.