СЪВРЕМЕННОТО МОНУМЕНТАЛНО ИЗКУСТВО В БЪЛГАРИЯ

В рамките на "Интерарх 2003" в Националния изложбен център - София, ул. "Шипка" №Nо: 6 се откри изложба на секция "Монументални изкуства" на СБХ . Изложбата е организирана съвместно със Съюза на архитектите в България. В нея са представени в оригинал и чрез постери (проекти и реализации) произведенията на членовете на секцията от последните години. Всяка художествена творба съществува във връзка с архитектурната среда, но монументалното изкуство е органична част от нея, нейно допълнение и естествено развитие.
Особено внимание заслужава и фактът, че изложбата се провежда заедно с юбилейното десето световно триенале на архитектурата и позволява да се направят редица анализи относно характера и възможностите за взаимодействие между съвременната архитектура и монументалното изкуство, към които тематично е насочена и откритата художествена изложба. Съвременното проектиране и хармонизиране на жизнената среда се отразява върху почти всички представени творби, създадени за конкретни пространства - обществени или жилищни. Съвместната работа на художници, архитекти, строители и инвеститори освен положителните влияния върху проектите създава и проблеми, които се отразяват върху вида на завършените художествени произведения. Поради трудностите по пътя от създаването до окончателната реализация на проекта, свързани с редица субективни фактори, се налага някои от авторите да предпочитат да създават произведения, които макар и насочени към архитектурната среда не са в пряка зависимост от нея (А. Янев, Н. Шаманов, Б. Александрова и др.). Избраните техники - художествено стъкло и мозайка - предполагат художествени решения, които позволяват на тези произведения успешно да заемат мястото си в интериора без да са били специално предвидени при неговото проектиране.
Под влияние на навлизането на новите технологии в архитектурата, както и на възможностите за създаване на монументални произведения от стъкло през последното десетилетие у нас нарастна интересът на творците към развитието на стъклописа и стъклопластиката. Обръщането към проблемите на осветеността на пространството и използването на светлината като един от факторите на въздействието и оформянето му подтиква все повече автори да търсят решение на творческите си задачи чрез възможностите на този материал. Това обяснява и големия брой на представени произведения в тази техника (П. Савов, С. Рангелов, М. Иванова, В. Габровски, В. Трифонов и др.).
Наред с новите течения, които се развиват през последните години, много от авторите продължават да създават мозайки, сухо и мокро фреско, декоративна керамика. Тези произведения продължават постъпателното развитие на монументалното изкуство у нас (Й. Марков, Л. Каралеев, М. Илиева, Е. Хаджиниколова, В. Петров, Й. Спиров, С. Попов, О. Гочев, М. Гуцова, Б. Вълева, Д. Денева, Н. Дубаров и др.). Трябва да се отбележи интересът на някои автори към цялостното решение на замислите във връзка с архитектурното пространство (Б. Овчаров, проф. И. Илиев и Р. Челебиев). Признание за особеното внимание към доразвиване и обогатяване на архитектурната среда с художествени детайли е представянето в изложбата на редица проекти на арх. П. Столаров.
Поредната изложба на Секция "Монументални изкуства" на СБХ, наречена "100 % МОНУМЕНТАЛНОСТ - синтез на архитектурата и монументалните изкуства" е възможност да се видят на едно място творби, разделени от своята художествена природа, от различните стилови решения и техники, но сближени чрез усилията, да станат белег на времето си.
Естествената връзка на монументалното изкуство и архитектурата се утвърждава при изграждането на големите култови постройки от древността. При декорирането на храмовете се разгръщат най-ярко възможностите за въздействие на формата като самостоятелно произведение и като изобразителна повърхност. Това е един основополагащ проблем за монументалистите и благодарение на нарасналия напоследък интерес на обществото към християнските етични и естетически ценности се реализира в оформянето на култовото пространство (В. Константинова, И. Йотовски, М. Минков и др.). Освен вече реализираните творби, са представени и проекти, които участват в конкурси за бъдеща реализация. Сред тях са и идеите за художественото оформление на храма "Успение на Пресвета Богородица" в курорта Пампорово на Б. Овчаров, С. Рангелов и Б. Перчинска. По този начин обществеността може да изкаже мнението си за бъдещето на този храм, чието строителство преди няколко години се превърна в общонационално дело.

Ралица ГЕЛЕВА-ЦВЕТКОВА

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.commpb_eu@yahoo.com

1