ВРАТИ, ВОДЕЩИ КЪМ ЕДИН ДРУГ СВЯТ


Преди три години на 19 февруари на борда на презокеанския лайнер "Кралица Елизабет Втора" на път за Нова Зеландия, която след Виена, Париж и Венеция си беше избрал за място за живеене, световно известният ексцентричен австрийски художник Хундертвасер премина в един по-добър свят. Неговите живописни творби или както той самият ги нарича "врати, водещи към един друг свят" и архитектурните му реализации обаче остават тук, за да радват сетивата на сегашни и бъдещи поколения очаровани от живота хора, за които са предназначени.
Ако трябва само с няколко думи да се обрисува Хундертвасер като човек на изкуството, може да се каже, че той е от тези творци, които сами създават модата, а не просто следват модните течения. Силна индивидуалност, той е един от малкото таланти, които непосредствено след Втората световна война не попадат под влиянието на никнещите тогава като гъби конвенционалните школи в изкуството, а тръгват по неговите пътеки самостоятелно, като изявени личности.
На 23 години Хундертвасер вече е изучил тайните на ар нуво и на абстрактния експресионизъм, но не се е поддал на техните изкушения и е на път да намери оригиналния си и неподражаевм стил. Яростен противник на правата линия, на 25 годишна възраст той открива, че тя е "лишена от божественост". Според него приобщаването на човека към лоното на природата може да се осъществи само чрез изяществото на спиралите и кривите линии. И той създава феерични композиции с криви линии и ярки цветове, получени от смесването на новите синтетични бои с традиционните бои с яйца, в които златото и среброто подчертават изяществото на формите.
Друга характерна черта на неговото творчество като художник и архитект е провокацията. И той е използва за привличане на вниманието дори когато изнася беседи - известно е, че понякога той се е появявал пред слушателите си гол. Не трябва да се забравя обаче, че за него провокативното поведение е само средство да възвърне на почитателите на изкуството и на обитателите на архитектурните творби поизчезналото чувство за многообразие в красотата, за осъзнаване на нейната жизненост и неповторим колорит.
Непоправимият провокатор до такава степен счита правата линия за проява на жалък конформизъм, че през 1953 година създава своята "вегетативна спирала" - символ на творчеството като форма без начало и край. До края на живота си той спряга многократно този мотив както в живописните, така и в архитектурните си творби. Мястото за живеене според него винаги трябва да е съобразено с индивидуалностите на конкретния човек, а не да се подчинява на условностите за практичност и рационалност. Неговите виждания за архитектурата са намерили приложение навсякъде, където му е предоставена възможността да строи - Австрия, Германия, САЩ, Япония.
Когато се споменава името на този забележителен с творческите си постижения човек, не може да се отмине и фактът, че със своето изкуство Хундертвасер се стреми да възвърне на хората радостта от живота. Привърженик на хепънинга още от 60-те години, той се обявява против използването на ядрената енергия. За произведенията на изкуството е убеден, че трябва да бъдат обгърнати с присъщата им тайнственост, за да предизвикат зрителите към съзерцанието им.
Ако за творчеството на Хундертвасер трябва да се търсят паралели в европейското изкуство на XX век, то те могат да бъдат намерени единствено в архитектурното наследство на Антонио Гауди и живописното творчество на Салвадор Дали. Но това е само по отношение на светоусещането и оригиналността - всъщност неговото творчество е изключително самобитно и намира свои собствени пътища към сърцата на хората - не случайно лъкатушното пъстроцветно здание в центъра на Виена е най-посещаваната забележителност на града.

Стела ПАРПУЛОВА

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.com

1