Проф. д-р арх. ГЕОРГИ СТОЙЧЕВ на 85 години

Разнообразен и интересен е творческият път на проф. д-р арх. Георги Стойчев - път на човек с богата душевност и нестихващо трудолюбие, избрал за свое творческо поприще архитектурата, за да отдаде на нея и на обществото своите сили, знания и умения.

Роден е на 20 януари 1920 година в легендарния Батак. Средното си образование завършва в Русе и веднага заминава да учи архитектура в Щутгарт, Германия. През тежките години на Втората световна война неговият път към познанието в професията минава и през Бърно, Чехословакия, където следва архитектура в Немското висше техническо училище, и през Дрезден, където през ваканцията работи в архитектурно бюро. Полага първия си държавен изпит в Бърно през 1943 година, но поради бомбардировките се налага да продължи следването си в Прага, където на 26 януари 1945 година се дипломира в Немското висше техническо училище при световно известния проф. д-р арх. Вундерлих. Затова неговият юбилей тази година е двоен - наред със своите 85 години проф. д-р арх. Георги Стойчев отбелязва и 60 години от своето дипломиране и от началото на професионалната си дейност.
За него тя започва в София в Главната дирекция за изграждане и възстановяване на столицата. Под негово ръководство и по негови проекти са възстановени сградата на Театъра на народната армия, площад "Александър Батенберг", жилищната сграда на академик Тодор Павлов, тогава регент, и още редица други пострадали от войната обществени и жилищни постройки. При отбиване на военната си служба арх. Стойчев проектира и строи учебния комплекс на Висшето строително училище "Любен Каравелов" и почивната станция с ресторант на Строителните войски в прохода Петрохан, получили първи премии на обявени тогава конкурси.
От периода 1948-1955 година, когато е главен проектант в ПО "Индпроект", са неговите реализации в областта на промишленото строителство - машиностроителният завод "Верига" в Бургас, заводът "Червена звезда" в Ямбол и други. От времето, когато работи в ателието на арх. Радославов в ПО "Прогрес" към Министерството на благоустройството, са неговите градоустройствени разработки на селища в Пазарджишко и Хасковско. Участието му в конкурса за градоустройствен план на Русе през 1948 година му носи откупка, а работата му по съвместителство в ПО "Совболстрой" - нови реализирани проекти за жилищни и обществени сгради в страната, работнически общежития в София, универсален магазин в Кърджали.
Началник по съвместителство на архитектурно-строителния отдел на "Нармаг" към Министерството на вътрешната търговия, той работи по обзавеждането на различни видове магазини из цялата страна, по проекта за Държавна печатница в София, за спортна палата в Плевен и т.н.
Друго интересно поле за изява на неговите творчески възможнисти е пространственото оформление. В сътрудничество с художниците Димитър Димитров и Сами Биджерано проектира българските павилиони на международните мострени панаири във Виена през 1949 и 1950 година. В колектива на доц. арх. Петър Загорски работи и за културната и селскостопанска изложба в Москва през 1950-1951 година, а двамата с художника Иван Манев оформят българския павилион за ловно-рибарската изложба в Будапеща през 1971 година. Негова самостоятелна разработка е българската палата на международния мострен панаир в Алжир през 1966 година.
Детският показен магазин "Детмаг" на бул. Александър Стамболийски" в София, най-големият по това време магазин в столицата, също е изпълнен по негов проект през 1953 година, а една от най-известните му реализации е сградата на Министерството на строежите и архитектурата, сега на Дирекцията за национален строителен контрол, на площад "Македония" в столицата, изградена през 1968-1969 година.

Сградата на Дирекцията за национален строителен контрол
на площад "Македония" в София, 1968-1969

През 1948 година арх. Стойчев е избран за хоноруван асистент в Архитектурния факултет на Инженерно-строителния институт, сега УАСГ, по дисциплината "Вътрешна архитектура" с ръководител доц. арх. Петър Загорски, а по-късно с конкурс е назначен за редовен асистент към катедра "Сградостроителство" с ръководител проф. арх. Храбър Попов. През 1970 година е хабилитиран за доцент, през 1973 година защитава докторска дисертация, а през 1981 година е избран за професор по архитектурни конструкции. В Архитектурния факултет в продължение на години той води научни кръжоци със студентите, подготвя задачи за курсови и дипломни проекти за студенти по архитектура и инженерните специалности, води учебни практики по строителните обекти, провежда консултации с дипломанти, рецензира дипломни проекти, член е на Държавната комисия при дипломните защити, участва в колективи за разработка на различни научни теми. Ерудиран научен работник и преподавател, проф. д-р арх. Стойчев има конкретен научен принос главно в областта на сглобяемото индустриализирано жилищно строителство, строителната техника и националното архитектурно наследство. На тези теми са трудовете му "Малоетажно сглобяемо жилищно строителство" (1963, 1968) и "Типизиране и унифициране на жилищната мебел" (1956) и книгите му "Батак и неговото архитектурно наследство" (1964), "История на град Батак", с колектив (1995), "Панелни жилищни сгради" (1976), "Кратък исторически преглед на развитието на сградостроителството, на строителната наука и техника" (1986), "Жилищни сгради от обемни елементи" (1990). Публикува над сто научни трудове, студии и статии у нас и в Чехословакия, Югославия, Германия, СССР и др. Съавтор на написването на три учебника по сградостроителство, проф. д-р арх. Стойчев и сега чете лекции и води упражнения по тази дисциплина на студентите във Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков".


През целия си творчески и научен път той не престава да работи над своето усъвършенстване като специалист - през 1969 година специализира в Московския архитектурен институт при академик д-р арх. Михаил Туполев, а в периода 1968-1969 година е на вътрешна специализация в НИПРОИТИС при проф. д-р арх. Христо Атанасов. Участва в много международни конгреси и симпозиуми, изнася научни доклади и съобщения в Щутгарт, Одеса, Бърно, Лайпциг, Дрезден, Белград и други градове.
Проф. д-р арх. Георги Стойчев е един от основателите на Съюза на архитектите в България и първи председател на дружеството на САБ в Архитектурния факултет. Проектант-творец, ерудиран учен и обичан преподавател, той не престава да се изявява и в областта на графичната рисунка и акварела, към които изпитва особена привързаност още от студентските си години.

Марктплац в Щутгарт, 1941

За своята творческа, научна и педагогическа дейност проф. д-р арх. Георги Стойчев е удостояван с редица наши и чуждестранни награди, носител е на ордена "Св. Св. Кирил и Методий" - сребърен и златен, и на Златната значка на САБ.
В деня на неговия двоен юбилей - 85-тата годишнина и 60-годишната професионална дейност, да му пожелаем занапред преди всичко здраве и бодрост, удовлетворение от плодотворно изминатия професионален път и все същата продуктивна мисъл и нестихваща енергия, с които го помним всички ние - неговите колеги, съмишленици, следовници, приятели, студенти.
Честит юбилей и на многая лета, проф. Стойчев!

арх. Здравка НЕНОВА

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.commpb_eu@yahoo.com

1