НА АРХИТЕКТУРНОТО ДЕЛО
След институционното създаване на Камарата на архитектите в България, САБ променя своята идентичност. Ще се занимаваме основно с популяризирането и оценката на архитектурното творчество, ще бъдем и коректив на проектите и реализациите в бранша, посочи председателят на УС на САБ арх. Иван Станишев на първата официална пресконференция на новия ръководен екип на Съюза, на която бяха представени вижданията за новия образ на САБ.
Ленко ПЕТКОВ
Арх. Станишев, както и зам. председателите арх. Тодор Булев, арх. Илко Николов и арх. Бисера Рибарова специално подчертаха, че САБ ще работи открито и в условията на пълна прозрачност и ще разчита на партньорството на медиите за активност и съпричастност към архитектурните дела. Новата политика на Съюза скъсва решително с кабинетното вътрешноведомствено живуркане, а се отваря към най-парливите и деликатни проблеми - архитектурните конкурси, които сега напълно отсъстват, незаконното строителство, безогледното строителство в големите морски и планински курорти, градоустройствените и урбанистични проблеми. "Положението" направо е страшно. В Златни пясъци и Слънчев бряг хотелите стъпиха вече на пясъка на плажната ивица!" - алармира арх. Станишев медиите и призова журналистите да дадат широка обществена разгласа на това явление, което заплашва не само да разруши характерния образ на черноморските ни курорти, но и да отблъсне чуждестранните туристи, идващи у нас точно заради спецификата на курортните ни комплекси.
На въпрос на в. "Арх & Арт борса" какво ще бъде отношението на САБ към свои членове - проектанти и участници в одобряващи и административни институции, имащи отношение към сегашния хал на Златни пясъци и Слънчев бряг, арх. Станишев заяви, че САБ няма да поставя защитен чадър пред никого и всеки архитект сам ще отговаря в професионален, морален и административен план за това, което е свършил.
Арх. Тодор Булев подробно запозна журналистите с мащабната многопосочна инициатива на САБ "Архитектурата на Черноморското крайбрежие - настояще и бъдеще", която стартира тези дни.
Основната цел на дискусията е да постави пред обществото, държавните органи и медиите проблемите на цялостното качество на архитектурно-пространствената среда на Крайбрежието като съчетание на природните ресурси, културно-историческо наследство, традиционен пейзаж, новоизградена архитектурна среда,инфраструктура, посочи арх. Булев.
Този подход неизбежно поражда въпросите за законодателната рамка, плановата основа за устройството и развитието на селищните и извънселищни територии, социалните проблеми на територията, съчетаването на интересите на хората, бизнеса, общините и държавата, изграждането на съвременен тип система на управление. Той предполага интердисциплинарна дискусия с участието на множество субекти (научни звена, общини, неправителствени организации, медии, държавни институции, професионални и творческо-професионални организации, експерти).
Неизменно във фокуса на внимание на дискусията ще бъде крайният продукт: възникващата като резултат на различни, понякога намиращи се в противоречие фактори, архитектурно-пространствена среда и нейната оценка от гледна точка на настоящето и бъдещето.
Арх. Булев съобщи и основните прояви на инициативата. Експертни кръгли маси се провеждат в Централния дом на архитекта между 28 септември и 26 октомври.
28 септември - "Законът за Черноморското крайбрежие: "за" и "против" - организира се съвместно с МС и МРРБ.
28 септември - "Пазарът на имоти: виртуален и реален. Инвеститорите в търсене на инвеститори" - организира се съвместно с НСНИ.
5 октомври - "Културното наследство - културните маршрути и туризмът по Крайбрежието: алтернативен поглед" - организира се съвместно с ИКОМОС.
12 октомври - "Природните ресурси, ландшафтът, културните пейзажи на Крайбрежието: изчезващата реалност" - организира се съвместно със СЛА.
19 - 20 октомври - "Отдихът, туризмът и пространственото планиране. Състояние и проблеми на плановата основа за устройство на Крайбрежието. Взаимодействието: планиране и инвестиране" - организира се съвместно с КАБ, БАХР и НСО.
26 октомври - "Съвременната архитектура на крайбрежието: курортните селища, курортните комплекси. Визуална среда, език, дизайн" - организира се съвместно с КАБ.
Експедиция "Дуранкулак - Резово" - 5 - 10 октомври.
Регионални срещи (организират се съвместно с КАБ) - дискусии във Варна, Добрич и Бургас - 6 - 8 октомври.
Фотоизложбав ЦДА: "Днешният образ на Крайбрежието" - 15 октомври - 5 ноември.
Заключителна дискусия "Архитектурата на Черноморското крайбрежие - настояще и бъдеще" - 2 ноември.
На въпрос на в. "Арх & Арт борса" как САБ ще процедира след като събере и обобщи тази огромна професионална информация и заеме позиция по проблемите, арх. Булев посочи, че САБ със своя авторитет и тежест в обществения живот ще направи всичко възможно да ангажира държавните органи с решаването на проблемите на Черноморското крайбрежие в правилната посока.