25. ОСИРОТЯЛАТА ЧЕРКВА "СВ. КРАЛ" В ЛЮЛИН ПЛАНИНА

Манастирската черквица "Св. св. Кирил и Методий", наричана от вярващите "Св. Крал", е прикътана в северните склонове на Люлин планина сред надвишаващия я вече неколкократно лес от избуяли букови и борови стволове. Жителите на Горна баня я знаят още като осиротялата черква. През 1975 г. внезапен пожар изпепелил до основи монашеските килии и стопанските сгради на манастира. Днес, като по чудо, е оцеляла единствено неговата черква. Зад дебелите си близо метър стени тя е скрила своите тежки храмови проблеми, известни на малцина специалисти.
Преди около три години арх. Олег Николов направил проект за цялостно възстановяване на големия някога манастирски комплекс. Макетът му досега се съхранява до владишкия трон в южната страна на храма. Все още не могат да се съберат средства за неговото реализиране.
Непоправимо е повреден и ажурният, богато орнаментиран иконостас, съобщиха тревожно от храмовото настоятелство. От националния институт за опазване на паметниците на културата казали, че релефните му пластически композиции са безвъзвратно повредени от дървояди. Дървото трябвало да се третира с реставрационни химикали още преди 20 години, когато имало надежда да се запази. Сега горнобанчани събират пари за изработване и монтиране на мраморен иконостас.
От реставрация се нуждаят и стенописите в олтарната апсида, рисувани през 1877 г. от К. Геров. Останалите стенописни изображения са под слой мазилка.
Сегашната черквица е построена с народни пари през 1875 година. Над храмовия вход е запазено стенописно изображение на светите братя Кирил и Методий. На югоизточната стена има два гроба, добре поддържани, на чиито каменни кръстови надгробия се четат имената на архимандрит Доротей и на йеромонах хаджи Партений, служили в манастира до 1960 г. През 1998 г. черковното настоятелство обновява храма изцяло.
На това място още през ХV в. имало самотна черквица-параклис. През втората половина на далечното столетие в нея били пренесени мощите на сръбския крал Св. Стефан II Милутин. Според преданието по време на пренасянето главата на краля била изгубена някъде по пътя. Заради нетленните мощи скоро наоколо се установили православни пустинници и черквата станала манастирски център. През ХVII в. манастирът бил запален от турци. Отново е възстановен през 1875 г. благодарение на усилията на горнобанчанина дядо Цоне, издействал разрешение за изграждането му от Цариград. Досега е запазено едно четириевангелие от ХVI в., украсено с художествени миниатюри. Употребявано е по време на манастирските богослужения.
В началото на 60-те години на ХIХ в., вероятно през 1863 г., мощите на св. Крал Стефан са пренесени в черквата "Св. Неделя" в София, която миряните започнали да наричат също "Св. Крал".
Днес въпросът с възстановяването на средновековния манастир се усложнява и от това, че имотите и черквата са предоставени на отцепилия се Синод.

Йонко БОНОВ



Към начало

Предходна страница

Към титулна страница

РЕДАКЦИЯ: София 1504, ул. Христо Георгиев Nо 8, Вх. А; тел./факс: (02)+ 444-871; (02)+ 467-031
Отговорност за публикуваните материали носят авторите им.




© INTERNET DESIGNE - Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: (359-2)+543-476;fax: (359-2)+529-185; e-mail: mbogdanov@hotmail.com

1