ПРОЕКТ

 

Н А Р Е Д Б А

ЗА КОНКУРСИТЕ  В  УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ  И  ИНВЕСТИЦИОННОТО  ПРОЕКТИРАНЕ

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

            Чл. 1            С тази Наредба се определят правилата,  условията и редът за провеждане на конкурсите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране.

            Чл. 2 (1) Конкурс за проект по тази наредба се провежда за придобиването на:

1.      Устройствена концепция за изработване на устройствена схема, устройствен план, план за земеразделяне или лесоустройствен проект.

2.      Идеен проект за изработване на архитектурни, ландшафтни, конструктивни, технологични и инсталационни проекти. Проекти за реставрация, възстановяване и адаптация на паметници на културата, монументалното изкуство и др.

(2) Конкурси за проекти, свързани с отбраната и сигурността на страната не се провеждат по тази Наредба.

Чл. 3 Конкурс за проект се провежда когато:

1.      Конкурсът е част от процедура за възлагане на обществена поръчка за услуги,  определени в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

2.      Обектът, предмет на конкурса представлява обществена поръчка.

3.      Обектът, предмет на конкурса е с културна, социална и икономическа значимост и е определен от съответния Общински съвет по предложение на професионалните организации на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране и на съответните творчески съюзи.

4.      Възложителят желае, посредством конкуренция на идеи и тяхното визуално представяне, да придобие най-доброто решение на дадена задача.

Чл. 4 Конкурс за изработване на проект за преустройство, адаптация  и/или за следващи етапи на съществуващи вече обекти, свързан и със запазване на авторското право се провежда със задължителна покана на автора на проекта.

 

Раздел І. Цел, юридически основания, компетенции и задължения

 

Чл. 5 Целта на тази Наредба е да се регламентират взаимните права, задължения и отговорности на възложителя, журито и участниците, както и правилата за провеждане на конкурсите.

Чл. 6 Юридическите основания за провеждането на всеки конкурс за проект са тази Наредба, решението на възложителя и съдържанието на конкурсната документация.

Чл. 7 (1) Международните конкурси се регистрират и провеждат съгласно тази Наредба, а когато са архитектурни и съгласно Правилника за международни конкурси в архитектурата и градоустройственото планиране и се съгласуват с Международния съюз на архитектите.

(2) Международните конкурси, които са открити само за участници от  Европейския съюз се провеждат съгласно Правилника на Архитектурния съвет на Европа за провеждане на архитектурните конкурси в Европейския съюз.

Чл. 8 Национални конкурси се регистрират и провеждат съгласно изискванията на тази Наредба и се съгласуват с Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и с творческите съюзи в зависимост от спецификата  и предназначението на конкурса.

Чл. 9 Възложители за провеждане на конкурси в устройственото планиране и инвестиционното проектиране могат да бъдат:

1.      Администрацията на Народното събрание, Президентът на Република България, Министерският съвет, Министерствата, държавните агенции,  агенции, областните управители, общините, съдилищата, Конституционният съд, както и юридическите лица на останалите държавни органи и на общините.

2.      Дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина, както и постоянните представителства на Република България към международните организации.

3.      Публично-правните организации.

4.      Публичните предприятия и търговците по смисъла на Търговския закон.

5.      Други юридически и физически лица, които осигуряват средствата, необходими за провеждането на конкурса и окончателното разработване на проекта.

Чл. 10 Компетентните органи за провеждане на конкурсите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране са възложителят, Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и съответните творчески съюзи в зависимост от спецификата и предназначението на конкурса.

Чл. 11 Задълженията на органите по Чл. 10 са: организиране и провеждане на конкурса, консултиране на възложителя, съставяне или съгласуване на програмата, номиниране на журьори и журиране, проверка на конкурсните материали за съответствие с настоящата Наредба, законите и съпътстващите ги наредби, отнасящи се до устройственото планиране и инвестиционното проектиране.

 

Раздел ІІ. Видове конкурси

 

Чл. 12 Видове конкурси:

1.      Открити – оповестяват се публично и в тях могат да участват всички заинтересовани кандидати.

2.      Ограничени – в тях могат да участват само поканени от възложителя кандидати, като броят им трябва да бъде най-малко пет.

3.      Тайни – провеждат се при анонимност на кандидатите.

4.      Явни – провеждат се при оповестяване имената на кандидатите.

5.      Международни – в тях могат да участват български и чуждестранни кандидати.

6.      Национални – в тях могат да участват само български кандидати, живеещи и работещи в страната.

7.      Контрактовани – могат да бъдат всички изброени по-горе конкурси, като при тях възложителят заплаща определена сума (контрактация) на избрани от него кандидати при условие, че участват с проект в конкурса, отговарящ на изискванията на конкурсната програма.

Чл. 13 (1) Конкурсите се провеждат като едноетапни.

(2) Конкурсът може да се проведе и като двуетапен, когато обхватът, интензивността на необходимата обработка и особеностите на конкурсната задача изискват неговото провеждане като такъв.

1. Първият етап на конкурса е открит, като при него се номинират не по-малко от петима кандидати, дали най-добрите решения на конкурсната задача, но без да се класират. Неноминираните кандидати се класират отделно и журито, разпределя по своя преценка определената по чл. 21 част от наградния фонд.

2. Вторият етап на конкурса е ограничен само между номинираните на първия етап участници и има за цел доразвиването на идеите им съгласно препоръките на журито. Журито класира задължително представените на втория етап конкурсни работи, като разпределя между тях определената за премии част от наградния фонд.

(3) Конкурсът може да се проведе като двуетапен само ако е обявен като такъв с конкурсната програма.

 

Раздел ІІІ. Право на участие

 

            Чл. 14 (1) Право на участие в открит конкурс има:

1.      При национален - всяко българско физическо и юридическо лице, както и неперсонифициран субект.

2.       При международен – всяко българско или чуждестранно физическо и юридическо лице, както и неперсонифициран субект.

(2) Право на участие в ограничен конкурс имат само поканените, независимо от това дали са български или чуждестранни лица.

            Чл. 15 Възложителят може да поставя особени условия по отношение професионалната квалификация на участниците, доколкото задачата на конкурса обективно изисква това.

Чл. 16 Не се допуска до участие в конкурса:

1. Лице, взело участие в изготвянето на конкурсната програма.

2. Член на техническата комисия, журьор, резервен журьор, както и свързаните с тях лица по смисъла на Търговския закон.

3. Лице, имащо преки служебни отношения с възложителя, както и с журьор или резервен журьор.

4. Лице, лишено от право да упражнява професия или дейност като проектант по Наказателния кодекс, освен ако е реабилитирано.

Чл. 17 От участие в започнала конкурсна процедура се отстранява:

1. Всеки участник, за които по време на провеждането на конкурса се установят  обстоятелства по смисъла на чл.16.

2. Всеки участник, предприел доказан опит да въздейства върху решението на  журьор или журито като цяло, или е извършил действие, подсказващо авторство при таен конкурс.

 

Раздел ІV. Финансиране

 

Чл. 18 Средствата, необходими за подготовка и провеждане на конкурса се осигуряват от възложителя и се състоят от:

1. Средства за обявяване на конкурса и изготвяне на конкурсните материали.

2. Награден фонд.

3. Възнаграждения на техническата комисия, журито и привлечени от него специалисти за експертни оценки.

            4. Средства за публикуване на резултатите, командировки, организиране на изложби и публично обсъждане, документиране и архивиране на конкурса, за изплащане на обезщетения (ако има такива) и други съпътстващи дейности.

Чл. 19 (1) Наградният фонд се определя  в зависимост от значимостта, обхвата и сложността на задачата и от обема специализиран труд, които трябва да се вложи при нейното решаване.

(2) Наградният фонд не може да бъде по-малък от общия хонорар на водещата по задачата специалност, определен по съответните действащи наредби и правилници.

            Чл. 20 При едноетапен конкурс наградният фонд се подрежда и разпределя в конкурсната програма, в процентното съотношение, посочено в Приложение 1.

            Чл. 21 При двуетапен конкурс наградният фонд се подрежда и разпределя в конкурсната програма както следва:

1.      25% при приключване на първия етап.

2.      75% при приключване на втория етап.

Чл. 22 (1) Разпределението на наградния фонд в рамките на посочените по-горе квоти може да бъде извършено от журито и в друго съотношение от това, посочено Приложение 1, при условие, че решението е взето с мнозинство от две трети от целия му състав.

(2) Независимо от горното наградният фонд трябва да бъде изразходван напълно по предназначението си.

Чл. 23 (1) Наградите се изплащат не по-късно от 30 календарни дни от приключване на журирането на конкурса.

(2) Ако след приключване на журирането се установи, че учстник с премиран проект трябва да бъде изключен от конкурса съгласно чл.17 и на негово място не може да бъде класиран друг проект, предвидената за него награда се разпределя поравно между останалите премирани проекти.

Чл. 24 Членовете на техническата комисия, журито и привлечените специалисти - експерти получават възнаграждения, определени със заповед на възложителя на база часовата ставка по тарифите на съответните специалисти.

Чл. 25 Освен възнаграждението по предходния член, членовете на  техническата комисия, журито и привлечените специалисти - експерти  получават при необходимост и командировъчни по действащата нормативна уредба.

Чл. 26 Възнагражденията на участвалите в провеждането на конкурса чужде-странни лица се договарят предварително с възложителя.

 

 

Глава втора

ПОДГОТОВКА  НА КОНКУРСА

 

Раздел  V. Организация

 

            Чл. 27 След като вземе решение за провеждането на конкурс, Възложителят:

            1. Изготвя  текста на обявлението и го публикува,

            2. Изготвя  конкурсна програма и необходимите допълнителни материали за изработване на конкурсната задача,

            3. Определя Техническа комисия

            4. Определя структурния състав на Журито като представителство на отделните институции.

            Чл. 28 (1) Възложителят, след регистрация в съответната камара, може да проведе конкурса по един от следните начини:

            1. Самостоятелно,

            2. Чрез възлагане на Камарата на архитектите в България и/или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране,

3. Съвместно с Камарата на архитектите в България и/или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

            (2) При самостоятелно  организиране и провеждане на конкурс възложителят може да ползва консултации на специалисти, определени от камарите  и/или съответните творчески съюзи.

            (3) Освен посочените по-горе професионални организации, в подготовката и провеждането на конкурса могат да бъдат привлечени като консултанти и други професионални организации и творчески съюзи, имащи отношение към предмета на конкурса.

           

 

Раздел VІ. Конкурсни материали и обявяване на конкурса.

Прекратяване на процедурата.

 

            Чл. 29 Конкурсните материали  се състоят от обявление за конкурса, конкурсна програма, други необходими материали и формуляр за участие.

Чл. 30 (1) Обявлението за конкурса съдържа:

1.      Име (Наименование), номер по ЕИК (БУЛСТАТ), данъчен номер, адрес, телефон, факс или електронен адрес на възложителя,

2.      Предмет на конкурса по чл. 3 от тази наредба и описание на проекта,

3.      Вид на конкурса по чл.12 от тази наредба,

4.      Срок и място за получаване на конкурсните материали,

5.      Срок и място за предаване на проектите,

6.      Изисквания за определена професионална квалификация или правоспособност на участниците,

7.      Брой и размер на наградите и/или  другите плащания на участниците.

8.      Размер на депозитната вноска за участие в конкурса и условията за връщането й.

            (2) При ограничен конкурс обявлението трябва да съдържа и критерии за извършване подбора на участниците и крайната дата за получаване на заявления за участие.

Чл. 31 (1) Условията на конкурсната програма трябва да бъдат формулирани ясно и недвусмислено, като същевременно дава възможно най-голяма свобода на участниците при решаване на конкурсната задача. Изискванията в конкурсната програма трябва да са съобразени с тази Наредба и действащото законодателство в Република България.

            (2) Конкурсната програма трябва да съдържа:

1.      Име (Наименование), номер по ЕИК (БУЛСТАТ), данъчен номер, адрес, телефон, факс или електронен адрес на възложителя;

2.      Всички данни, задания и указания, необходими за изпълнение на конкурсната задача;

3.      Списък на придружаващите текста материали;

4.      Условия, осигуряващи анонимността на участниците при тайните конкурси;

5.      Условия за правоучастие и квалификация на участниците.

6.      Минимален брой проекти, които трябва да постъпят, за да се състои конкурсът;

7.      Критерии за оценка на конкурсните разработки;

8.      Указания за мястото, начина и срока (начален и краен) за предаване на проектите;

9.      Срокове, телефони, адреси и лица за контакти за задаване на въпроси и получаване на отговори;

10. Допустимост или недопустимост на вариантни решения;

11. Обхват, мащаб и начин на представяне на материалите, представляващи конкурсната разработка;

12. Структура на журито като бройки представители  на отделните институции;

13. Състав на Техническата комисия;

14. Декларация за намеренията за по-нататъшно възлагане;

15. Условията за прекратяване на процедурата;

16. Декларация от Възложителя за осигурено финансиране на конкурса;

17. Становището на Камарата на архитектите в България и/или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и на творческите съюзи.

Чл. 32 Конкурсната програма може да се изменя и допълва от възложителя само при двуетапни конкурси и то само за втория етап, като въз основа на резултатите и изводите от първия етап могат да се направят частични промени и допълнения, без да се променя основния и характер.

Чл. 33 Към конкурсните материали се прилага и формуляр за участие, който трябва да съдържа:

1.      Име (Наименование), номер по ЕИК (БУЛСТАТ), данъчен номер, адрес, телефон, факс или електронен адрес на кандидата;

2.      Данни за квалификация и правоспособност;

3.      Упълномощено лице за контакти - при колективно участие;

4.      Адрес на възложителя, на който да се изпрати формуляра за участие;

5.      Срок и начин на изпращането.

Чл. 34 Материалите за националните конкурси трябва да са изготвени на български език, а за международните – на един от езиците: английски, френски, немски и руски.

Чл. 35 (1) Възложителят е длъжен да обяви конкурса в един централен ежедневник и едно от специализираните издания на Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране или творчески съюз, не по-късно от:

1.      60 дни преди крайния срок за предаване на проектите при открит конкурс;

2.      40 дни преди крайния срок за подаване на заявления за участие в ограничен конкурс.

(2) Когато конкурсът е обект на обществена поръчка, обявлението по ал.1 се публикува и в Държавен вестник и се изпраща до Агенцията за вписване в регистъра на обществените поръчки.

(3) Обявлението се поставя на видно място в общината, на чиято територия се намира обекта на конкурса.

Чл. 36 (1) Ограничените конкурси по чл.12 т. 2 се провеждат между избраните и поканени от възложителя участници.

(2) Участниците се избират от подалите заявления кандидати.

(3) При недостатъчен за провеждането на конкурса брой избрани чрез заявление участници, възложителят може да попълни необходимата бройка като покани и други участници.

(4) Общият брой на участниците по ал. 2 и 3 не може да бъде по-малък от петима.

Чл.37 (1) Възложителят може да проведе ограничен конкурс без обявление в следните случаи:

1.      При втория етап на двуетапен конкурс по условията на чл.13 ал. 2.

2.      Когато процедурата за провеждане на конкурса е прекратена.

3.      Когато класираните участници откажат да сключат договор за изпълнение на следващите фази на проекта.

4.      Когато стойността на поръчката, предмет на конкурса е под стойностите, определени в Закона за обществените поръчки.

(2) Възложителят изпраща покани за участие в конкурса на класиралите се от първия етап участници в случаите по ал.1 т.1 или на определен брой правоспособни специалисти в случаите по ал. 1 т. 2 и 3.

(3) Участниците в конкурса по ал. 2 не могат да бъдат по-малко от петима.

            Чл. 38 (1) При таен конкурс конкурсните проекти се обозначават с мото представляващо шестцифрено число. За чертежите  размерите са с височина 1.5 см. и дължина  6 см, и се поставя в долния десен ъгъл на разстояние  от двата ръба на 2 см. При текстов материал размерите са височина 1 см и ширина 4 см и се поставя в горния десен ъгъл.

(2) В отделен непрозрачен плик, предоставен от възложителя, се поставят документи с данните за участниците, като допълнително се прилага и декларация за това дали желае или не желае да запази анонимността си и по време на изложбата, в случай че не печели награда от конкурса.  Пликът се запечатва и върху  него се изписва мотото с размери и начин, както за текстов материал.

Чл. 39 При явните конкурси към конкурсния проект се представя папка с документи със  следните  данни за участниците:

1.      Име на ръководителя на колектива и данни и доказателства за неговата специалност, квалификация и правоспособвост,

2.      Пълен списък с имената на участниците и данни и доказателства за тяхната специалност, квалификация и правоспособност,

3.      Пълномощно, подписано от всички членове на колектива за овластяване ръководителя да ги представлява в случаите на договаряне и подписване на документи,

4.      Адрес, телефон, факс и електронен адрес за контакти,

5.      Декларация за това дали желае или не желае да участва в изложбата на   конкурсните проекти,

6.      При участие на чуждестранни лица  – декларация, че ще изпълнят условията по чл. 75 и спазват изискванията на действащото законодателството в Република България.

Чл. 40 (1) Възложителят прекратява процедурата по провеждане на конкурса, когато:

1.      в определените срокове не са постъпили необходимия брой проекти или постъпилите проекти не отговарят на предварително обяваните условия от възложителя.

2.      отпадне необходимостта за провеждане на конкурса в резултат на съществена промяна на обстоятелствата, включително поради причини, които възложителят  не е могъл да предвиди.

(2) Възложителят е длъжен в седемдневен срок да уведоми кандидатите за прекратяване на процедурата по провеждане на конкурса.

Чл. 41 За прекратяване на процедурата по провеждане на конкурса без да са били налице основанията по чл. 40, ал.1, възложителят носи отговорност по реда на Закона за обществените поръчки, а ако конкурсната задача не е обект на обществена поръчка – по общия гражданскоправен ред.

Чл. 42 Възложителят може да обяви нов конкурс със същия предмет на задачата, когато първоначално обявената процедура е прекратена и решението за прекратяване не е обжалвано, ако е могло да бъде предмет на обжалване.

 

 

 

Глава трета

ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА

 

Раздел  VІІ.  Предаване и приемане на конкурсните проекти

 

            Чл. 43 (1) Възложителят със своя заповед одобрява конкурсните материали и определя лице, което да приема конкурсните проекти.

            (2) Лицето по преходната алинея е длъжно да пази в тайна всички обстоятелства, станали му известни във връзка с конкурсните проекти, за което представя писмена декларация.

            Чл. 44 (1) Конкурсните проекти се предават в срок и място, оповестени в конкурсната програма, придружени с документа за платена депозитна вноска

(2) Мястото на предаване на конкурсните проекти може да бъде променено от възложителя, но не по-късно от изтичане на една трета от времето, считано от датата на обявяване на конкурса до крайния срок за приемане на конкурсните проекти. В същия срок той е длъжен писмено да уведоми всички  участници в конкурса.

            Чл. 45 При явните конкурси приетите проекти  се номерират по реда на тяхното постъпване и се съставя списък с номерата и съответстващите имена на участниците. Списъкът се съхранява до датата на обявяване резултатите от конкурса.

            Чл. 46 При тайните конкурси  проектите се приемат, като се съставя списък с номера срещу които се маркира мотото. Номерата не трябва да са поредни, а произволни.  Списъкът се поставя в непрозрачен плик, който се запечатва и също се съхранява от възложителя до датата на обявяване резултатите от конкурса.

            Чл. 47 (1) За получаването на всяка конкурсна програма се заплаща депозитна вноска.

            (2) С една депозитна вноска се предава само един проект. Един участник може да предаде един проект или проект с варианти, ако конкурсната програма го предвижда или толкова броя проекти, колкото конкурсни програми е получил .

(3) В случай че се предава проект с варианти, основният проект се маркира с буквата “А”, а вариантите  със следващите букви на азбуката, по ред указан от участника.

Чл. 48 Приемането на всеки конкурсен проект се удостоверява с  бележка, издадена от лицето по чл.43, която съдържа:

1.      Входящ номер, с който е приет проекта, дата, час и място

2.      Име на лицето, приело конкурсите проекти.

3.      Име или  мото на участника, в зависимост от вида на конкурса.

4.      Вид, брой, съдържание и състояние на конкурсния проект

5.      Подпис на лицето, приело конкурсните проекти.

            Чл. 49 Когато при анонимен конкурс лицето, приемащо проектите установи, че проектът се предава във вид, който позволява да се наруши анонимността, проектът се връща на участника за привеждане във вида за участие в такъв конкурс. В този случай спазването на срока за предаване е задължение на участника.

            Чл. 50 В случай, че в определения за предаване на конкурсните проекти срок постъпят по-малко от определените в конкурсната програма проекти, по предложение на техническата комисия възложителят анулира  конкурса. Проектите се връщат на участниците без да бъдат отворени. Възложителят изплаща на всеки от тях обезщетение в размер на една трета премия.

            Чл. 51 След приемане на конкурсните проекти цялата отговорност за тяхното съхранение се поема от възложителя.

 

Раздел  VIII. Техническа комисия

 

            Чл.52            (1) Техническа комисия се назначава със заповед на възложителя и започва работа най–късно 5 дни след изтичане срока за приемане на конкурсните проекти.

            (2) Съставът й се определя в зависимост от сложността на конкурса, но не по-малко от трима специалисти. Трябва да бъдат предвидени резервни членове. Всички членове на техническата комисия подписват декларация за липса на обстоятелствата по чл. 16 и чл. 43, ал.2.

            (3) Техническата комисия се състои от председател и членове. Тя се подпомага в дейността си от секретар – техническо лице, което организира и документира дейността на комисията, без да участва в нея.

            Чл.53 (1) Техническата комисия извършва предварителен преглед на постъпилите конкурсни проекти, като:

1.      Отваря външната опаковка на конкурсните проекти.

2.      При явните конкурси прави списък на постъпилите проекти, който се съхранява до завършване на журирането.

3.      При тайните конкурси – закрива мотото с нов знак върху него, прави работен списък  с новите знаци и съответстващото мото и заедно с пликовете го предава на възложителя за съхранение до завършване на журирането.

4.      Проверява дали проектите отговарят на изискванията на конкурсната програма като комплектованост и  съдържание, като резултатите от проверката се нанасят в индивидуален формуляр за всеки проект, чието съдържание е представено в Приложение № 2.    

 (2) Техническата комисия прави опис на проектите:

1.      които не са комплектовани с изискващите се от конкурсната програма материали, като прилага техните индивидуални формуляри.

2.      към които има прибавени материали, които не се изискват от конкурсната програма, като прилага техните индивидуални формуляри.

 (3) Техническата комисия прави писмено предложение към журито за отпадане от разглеждане на проекти, които  не са спазили конкурсната програма, а при тайните конкурси  и при  данни за неспазване на анонимността по вина на участника, като прилага  техните индивидуални формуляри.

(4)  Техническата комисия изготвя сравнителна таблица  за техническите и други показатели за проектите, сравнени с тези на конкурсната програма.

(5)  Техническата комисия подрежда проектите в определено от възложителя място по начин, който да дава възможност на журито най –добре да ги разглежда и оценява.

(6) Техническата комисия изпълнява и други задачи, възложени от председателя на журито и остава на негово разположение за допълнителна информация до завършване на журирането.

            Чл. 54 (1) Заседанията на техническата комисия се провеждат с участието на най-малко с две трети от нейния състав. Протоколите за всяко заседание се подписват от всички присъствали членове.

            (2) При положение, че още на първото заседание се установи невъзможността на назначен член на техническата комисия да присъства на заседанието, той се замества от резервен член.

            (3) Не се допуска едно и също лице да участва едновременно в техническата комисия и в журито.

            Чл. 55 Комисията изготвя доклад с обобщените данни по чл. 53, който трябва да бъде подписан от всички нейни членове. Особени мнения се представят писмено.

 

Раздел  IХ  - Оценяване на конкурсните проекти, жури

 

Чл. 56 (1) За разглеждане и оценяване на конкурсните проекти възложителят определя поименно състав на журито, съгласно структурата по чл. 31, т. 12.

            (2) Броят на журьорите се определя при съобразяване с вида, обхвата и конкретните изисквания на конкурсната задача. Той трябва да е нечетен и да не е по-малък от пет души.

(3) Съгласувано с възложителя журито може да привлича експерти без право на глас.

(4) Поне две трети от журьорите трябва да бъдат номинираните от Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и съответния творчески съюз по заявка на възложителя.

(5) Едновременно с определянето на журьорите се определят и заместниците им. Техният брой трябва да достатъчен за осигуряване на нормалната работа на журито.

(6) На номинираните от Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и съответния творчески съюз журьори се определя същият брой заместници.

Чл. 57 (1) Възложителят обявява поименно определените по чл. 56 журьори и техните заместници - при международни конкурси най-малко 21, а при национални – най-малко 14 дни преди крайния срок за предаване на конкурсните проекти.

(2) Първото заседание на журито се свиква от възложителя най-късно три дни след приключване работата на техническата комисия.

(3) В периода от поименното обявяване на журито и най-късно до първото му заседание, регистрираните участници в конкурса могат да подават до възложителя писмено мотивирани възражения срещу включването на журьор или резервен журьор, с оглед избягване на възникването на обстоятелства по чл. 16 и 17 от тази Наредба.

(4) В случай, че подадените възражения бъдат приети за основателни в рамките на посочения в ал.3 срок, възложителят е длъжен да извади от списъка съответния журьор или резервен журьор, като уведомява за това писмено всички регистрирани участници.

Чл. 58 Най-късно седем дни след крайния срок за предаване на конкурсните проекти и след приключване на процедурите по чл. 57, възложителят със своя заповед назначава окончателния поименен състав на журито и резервните журьори.

Чл. 59 (1) Журито извършва следното:

1.      Запознава се детайлно с изискванията на конкурсната програма и критериите за оценка на проектите.

2.      Изслушва доклада на техническата комисия, като взема отношение по нейните предложения за отпадане на конкурсни проекти и решава аргументирано окончателното им отстраняване от конкурса или допускането им до журиране.

3.      Класира конкурсните проекти по техните качества и присъжда на най-добрите от тях определените с конкурсната програма награди.

4.      Журито класира допълнително определено число конкурсни проекти като заместващи, в случай че премиран проект отпадне от конкурса съгласно чл.17.

(2) Журито е длъжно да направи ясни и подробни препоръки на възложителя за следващите процедури по възлагането и по-нататъшното разработване на проекта.

            Чл. 60 (1) Членовете на журито:

1.      декларират писмено, че не са им известни причини, които биха могли да влияят на тяхната независимост и безпристратност и ще напуснат веднага журито, ако се установят такива причини.

2.      се задължават да уведомят журито при доказуем опит на лице, участващо в конкурса, да повлияе на решенията им.

3.      изпълняват лично функциите си през всички етапи на журирането.

(2) На журито и на отделните му членове не могат да се дават указания.

(3) Решенията на журито по всички професионални въпроси са независими, а неговите оценки са неоспорими и окончателни.

Чл. 61 (1) Първото заседание на журито задължително се провежда в пълен състав и се  ръководи от възложителя. На това заседание се избират председател и заместник-председател измежду номинираните от Камарата на архитектите в България и/или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране журьори.

(2) Всички следващи заседания имат кворум ако на тях присъстват поне три четвърти от състава на журито със задължителното участие на председателя или заместник-председателя.

(3) Председателят открива, ръководи и закрива заседанията, дава думата, подлага предложения на гласуване и установява резултатите от него. Той има право да прекъсва заседанията по всяко време. Председателят е отговорен за начина на работа на журито в съответствие с конкурсната програма, отговорите на въпроси и за спазването на настоящата Наредба.

(4) При положение, че председателят е възпрепятстван или отсъства по някаква причина, неговите функции се изпълняват от заместник-председателя.

(5)  Резервните журьори могат да присъстват на заседанията на журито, без право на глас.

(6) При невъзможност на журьор да участва в работата, той се замества от резервен журьор за всеки конкретен случай.

(7) Когато журьор прецени възникването на обстоятелства, представляващи пречка за неговата безпристрастност, той е длъжен да напусне журито. В такъв случай се процедира в съгласно предходната алинея.

(8) Право на предложения и на глас имат само журьорите и заместилите ги  резервни журьори.

            Чл. 62 (1) При положение, че от състава на журито преди неговото конституиране отпаднат толкова журьори и техни заместници, че се получи трайна невъзможност за неговото функциониране, се повтаря процедурата за назначаване на ново жури.

(2) Когато в хода на работата си след конституиране журито изпадне в трайна невъзможност да функционира, то се разпуска, а  взетите от него до този момент решения не обвързват новоназначеното жури.

            (3) Срокът за назначаване на новото жури в случаите на горните алинеи не може да е по-дълъг от 21 дни.

Чл. 63  Журито има право да взема решения по оценка на проектите, когато присъстват най-малко три четвърти от журьорите, като най-малко половината от тях отговарят на изискванията на чл. 56 ал.4.

Чл. 64 (1) Журито взема решения с мнозинство от целия си състав.

(2) При равен брой гласове, решаващ е гласът на председателя.

(3) По преценка на журито на заседанията могат да присъстват бъдат поканени без право на глас и външни лица като експерти, членове на техническата комисия, технически секретари и други. Те нямат право да консултират журито, освен ако  председателят не поиска обратното.

Чл. 65 Всяко заседание се провежда по определен от председателя дневен ред. По всяко време на заседанието са допустими предложения за промени в него, които се приемат след гласуване.

Чл. 66 Заседанията на журито са закрити. До определянето на резултатите от конкурса всички лица, участвали в заседанията, са длъжни стриктно да пазят тайна по отношение на процесите и решенията, свързани с конкурса.

Чл. 67 (1) За всяко заседание на журито се води отделен протокол.

 (2) След приключване на журирането и оповестяване резултатите от конкурса, се съставя и подписва окончателен протокол, който става обществено достъпен. Към него се добавят и протоколът на техническата комисия и протоколите от заседанията, особените мнения на членовете на журито, становищата на експертите, ако има такива, както и други документи, събрани по време на журирането.

(3) Окончателният протокол се изготвя в обобщен вид и трябва да съдържа:

1.      Място, време продължителност и прекъсвания на заседанията, както и външни огледи, ако такива са правени;    

2.      Пълен списък на присъстващите и на отсъстващите журьори - с отбелязване причините за отсъствие, ако те са известни;

3.      Имената на председателстващия заседанията и протоколиста;

4.      Прилагания метод за оценка във всичките му фази;

5.      Всички разисквания, ако това е решено от мнозинството присъстващи членове на журито;

6.      Точната редакция на подлаганите на гласуване предложения, броят на гласовете при гласуването и взетите решения;

7.      Данни за поименните гласувания, ако това поискат мнозинството от присъстващите членове на журито;

8.      Словесната оценка на проектите и основанията за решенията на журито;

9.      Резултатите от конкурса и точното определяне на идентичността (имената) на всички участници (индивидуални или колективи);

10. Препоръките на журито към възложителя.

Чл. 68 При тайните конкурси след класирането се открива мотото и се отварят пликовете за установяване имената на авторите само на наградените проекти. Това става в присъствието на най-малко три четвърти от състава на журито. Анонимността на останалите се запазва, освен ако участниците не са декларирали предварително съгласие имената им да бъдат обявени.

Чл. 69 Окончателният протокол на журито и цялата документация на конкурса се предават на възложителя за архивиране. С това работата на журито приключва, като то остава на разположение за провеждане на обсъждания по време на изложбата.

 

Раздел Х – Приключване на конкурса

 

            Чл. 70 След получаване на окончателния протокол на журито, възложителят в седем дневен срок оповестява резултатите от конкурса, като изпраща писмени съобщения до всички участници, до институциите, имащи отношение към конкурса и до Агенцията за вписване в регистъра на обществените поръчки, ако конкурсната задача е била обект на обществена поръчка.

            Чл. 71 (1) В четиринадесет дневен срок от датата на оповестяване на резултатите, възложителят е длъжен да организира изложба на конкурсните проекти, като включи в нея и окончателния протокол на журито. Времетраенето на изложбата е не по-малко от седем дни.

            (2) Изложбата завършва с обсъждане, в което задължително участват председателя на журито или неговия заместник, членове на журито и представители на възложителя.

            Чл. 72 В тридесет дневен срок след приключване на изложбата, възложителят е длъжен за своя сметка да върне ненаградените конкурсни проекти на участниците.

            Чл. 73 Журьорите, представители на съответните Камари представят в Камарите писмена информация за провеждането на конкурса с описание на характерните проблеми.

 

Раздел ХІ – Възлагане

 

            Чл. 74 (1) В декларацията по чл.31, ал. 1, т. 14 възложителят е длъжен предварително да обяви намеренията си за начина и сроковете на възлагане на следващите фази на проекта в зависимост от резултатите на конкурса.

            (2) С участието си в конкурса всеки участник потвърждава, че приема условията за възлагане.

            (3) Всеки участник запазва правото си да договаря конкретни параметри за по-нататъчното изпълнение на задачата.

            Чл. 75 (1) Възложителят задължително предлага разработването на следващите фази на проекта на учстниците по реда на класирането.

            (2) В случай, че не се постигне споразумение с първия по реда на класирането участник, процедурата се повтаря със следващия в класирането участник до постигането на резултат.

            Чл. 76 Когато конкурс бъде спечелен от неправоспособен участник, окончателната разработка се прави съвместно с правоспособен специалист, при запазване авторското право на спечелилия конкурса.

            Чл. 77 Когато конкурс се спечели от чуждестранно физическо или юридическо лица, притежаващо правоспособност за съответната държава, окончателният проект то може да изработи:

1.      Самостоятелно - след действия за придобиване необходиммата правоспособност за Република България.

2.      Съвместно -  заедно с правоспособно българско физическо или юридическо лица, като запазва авторските си права.

 

 

Раздел ХІІ – Обезщетения

 

            Чл. 78 Когато в срок до една година възложителят не изпълни задълженията си по чл.75 той дължи обезщетение в размер на общия хонорар на водещата по задачата специалност, от която се приспада изплатената награда.

            Чл. 79 Когато по вина на възложителя конкурсен проект бъде повреден или изгубен и не може да участва в конкурса, възложителят дължи на участника обезщетение в размер на наградата, определена за класирания на първо място проект.

 

Раздел ХІІІ – Собственост, авторски права и право на

публикуване

 

            Чл. 80 (1) Възложителят получава право на собственост върху наградените конкурсни проекти.

            (2) Участниците запазват авторското си право върху проектите си и правото да ги прилагат и другаде.

            Чл. 81 (1) Възложителят притежава правото на публикуване на конкурсните проекти, като техните автори задължително се назовават.

            (2) Правото по ал.1 по отношение на собствения си конкурсен проект притежава и всеки участник в конкурса.

 

Раздел ХІV – Обжалване на резултатите от конкурса

 

            Чл. 82 Резултатите от конкурса не могат да бъдат обжалвани на каквото и да било друго основание, освен за допуснати процедурни нарушения.

 

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

 

            §1 По смисъла на Наредбата:

1.      “Конкурс за проект” е процедурата, при която възложителят придобива план или проект, избран от независимо жури, въз основа на проведен конкурс с или без присъждане на награди.

2.      “Ограничен конкурс” е процедура, при която в конкурса могат да участват само кандидати, получили покана от възложителя след предварителен подбор.

“Публичноправна организация” е юридическо лице по смисъла на §1 от Допълнителните разпоредби на Закона за обществените поръчки.

3.      “Преки служебни отношения” са отношения, при които едно от лицата се намира в зависимост от другото, по силата на държавна служба или трудово правоотношение.

4.      “Творчески съюзи” са: Съюзът на архитектите в България, Съюза на българските художници, както и различните сдружения на инженерите в инвестиционното проектиране, регистрирани по реда на ЗЮЛНЦ.

5.      “Журьор” е член на жури.

6.      “Неправоспособен участник” е участник в конкурса, който не притежава пълна проектантска правоспособност по смисъла на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

7.      “Трайна невъзможност на журито” е такава ситуация, при която то или не може да се конституира или след като е конституирало не може да събере кворум за провеждане на три последователни заседания или поради други обективни причини загуби способност да взема валидни решения.

 

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

            §2 Наредбата се издава на основание чл.126 ал.ал.1 и 2, чл.137 ал.ал.4 и 5 от Закона за устройство на територията.

            §3 Наредбата влиза в сила от деня на обнародването и.

            §4 Обявените до влизане в сила на тази Наредба конкурси се провеждат съгласно действащите към момента на обявяването им нормативни актове и одобрените конкурсни материали.

            §5 Указания за прилагане на Наредбата дава Министърът на регионалното развитие и благоустройството.

 

 

 

 

 

 

Приложение №1 към чл. 20

Подреждане на наградите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І Премия

ІІ Премия

ІІІ Премия

ІV Премия

V Премия

Откупки

%от Награден

%от Награден

%от Награден

%от Награден

%от Награден

%от Награден

 Фонд

 Фонд

 Фонд

 Фонд

 Фонд

 Фонд

1. Без откупки:

50

30

20

0

0

0

40

30

20

10

0

0

2. С откупки:

40

25

15

0

0

20

33

22

15

10

0

20

25

20

15

12

8

20

 

 

Приложение № 2 към чл. 53, ал. 1, т. 4

 

Формулярът съдържа следното:

1.      Име на участника, а при анонимни конкурси новия знак, съответстващ на мотото

2.      Брой и видове материали с които е комплектован проекта, състоянието им и отговарят ли на изискванията на конкурсната програма.

3.      При анонимни конкурси има ли материали, които позволяват нарушаване на анонимността – брой и описание на признаците.

4.      Има ли липсващи материали, съгласно конкурсната програма - вид и брой.

5.      Има ли материали, които не се изискват  от конкурсната програма - вид и брой.

6.      Има ли обстоятелства, които подсказват, че проектът не спазва правилата на Наредбата за конкурсите – описание.

7.      Дата, имена и подписи на лицата извършили проверката.

 

 

 

 

 

 

 

1