ЖИВОТ ОТДАДЕН НА АРХИТЕКТУРАТА
Книга за проф. арх. Христо Анастасов

С книгата за проф. арх. Христо Анастасов(*) на ст.н.с. д-р арх. Антон Гугов стартира новата поредица "Съвременни български архитекти" на АИ "АРХ & АРТ".

Най-новото заглавие в недотам богатата ни съвременна архитектурна книжнина е показателно по няколко причини. Книгата на ст.н.с. д-р арх. Антон Гугов "Живот с архитектурата - арх. Христо Атанасов" продължава добрата традиция на творческо сътрудничество между Архитектурното издателство "Арх & Арт" и Академично издателство "Проф. Марин Дринов" за издаване на книги, запълващи явната празнота в областта на сериозната научна и познавателна литература по различни теми и проблеми от културно- историческото ни наследтво и за съвременната българска архитектура.
Книгата ни среща с известния учен и интелектуалец проф. арх. Христо Анастасов, чийто творчески портрет обстойно и аналитично е представен от арх. Антон Гугов.
Най-сетне "Живот с архитектура" е творчески дебют на арх. Гугов в книжното поприще - един безусловно сполучлив и ярък дебют на зрял научен работник, който има какво да съобщи на читателите в своята монография, като при това го прави интересно и ненатрапчиво.
"За Христо Анастасов архитектурата е велико строително изкуство посочва авторът в предговора към книгата. Тезата, която той защитава неотклонно в творческия си път, е, че истинската архитектурна творба е неповторима. Тази неповторимост е плод на съобразяване с редица фактори, като първият е мястото на съграждане. Анастасов ревностно се обявява срещу космополитизма в архитектурата, против "униформената, спусната с парашут архитектура". Той не се увлича по примамливостта на външните ефекти и не приема самоцелните формалистични увлечения, превърнали архитектурата в атракция. Скромен, тих, спокоен и безкрайно толерантен, ученият респектира опонентите си с твърдостта, с която отстоява своите убеждения.
В разбирането си за архитектурата проф. Анастасов поддържа изразеното още от Витрувий становище, че тя е "синтез от функция, конструкция и форма, като основна и присъща само на архитекта е формата". Убеден е, че докато функционалните и конструктивните задачи могат да бъдат решени от други специалисти, неотменна задача на архитекта е да ги изрази в синтез с формата. Христо Анастасов не се афишира като привърженик на едно или друго архитектурно направление. Най-близки до архитектурната философия на ученика на Хайнрих Тесено са принципите на органичната архитектура."
От голямо значение за пълнотата на научния труд е дългогодишното познанство на арх. Гугов с проф. арх. Хр. Анастасов, което е помогнало за създаване на плътен и осмислен творчески портрет на учения. Авторът е ползвал и автобиографичните "Спомени" на проф. Анастасов. Анализирани са основните му трудове, издирени са отделни факти, представени са и впечатленията на арх. Гугов от съвместната им работа и дългогодишно общуване. Ползвани са неговите публикации, както и публикациите за него у нас и в чужбина, публикувани и непубликувани рецензии и отзиви за негови трудове.
"Споделените от проф. Христо Анастасов впечатления, мнения и възгледи за архитектурния живот у нас и по света са достигнали онази фаза на осмисляне, където отсъстват компромисите на удобното мълчание или конюнктурна обвързаност, оценява монографията ст.н.с. д-р арх. Константин Бояджиев, директор на Института по архитектурознание към БАН. - Това не значи, че отсъстват вълненията и пристрастията. Редуват се културният и политическият контекст на предвоенна Германия, увствителност, философията на архитектурата и проблемите на масовото жилище, смесва се атмосферата на международните конгреси и конференции с тази на българските проектантски ателиета и научни кабинети. Пъстрата картина на архитектурния живот у нас в продължение на няколко десетилетия се очертава като мъдър синтез на много видял и много изпитал интелектуалец, но същевременно е лишена от какъвто и да е покровителствен патос и снизходителна четивност на текстовете.
В лицето на автора арх. Антон Гугов портретуваният е намерил своя най-добър сътрудник и интерпретатор.
На първо място е забележителното сходство в прецизното и грижливо отношение към фактологията, съчетаването на добросъвестния академичен анализ с деликатността на личните внушения и самостоятелни възгледи, подчинени на един общ дух на съпричастност.
Представителите на различни и дори отдалечени поколения в българската архитектурна наука се оказват близки по научен темперамент и ценностна система и ни убеждават във възможността и необходимостта от така ценената приемственост между хората и виталността на връзката между архитектурния свят от вчера като история и от днес като действие."
"Живот с архитектурата" е творчески дебют на младия художник от издателския екип Юлиян Тулешков, който успешно се справи с първата си самостоятелна професионална задача.

Книгата може да се намери в офиса на "АРХ & АРТ" на ул. "Христо Георгиев" 8а и на щанда за книжнина в Централния дом на архитекта в София на ул. "Кракра" 11.

"Арх & АРТ БОРСА"

-------------
*Антон Гугов. "Живот с архитектурата - Христо Атанасов" Академично издателство "Проф. Марин Дринов" и Архитектурно издателство "Арх & Арт", София 2002

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.commpb_eu@yahoo.com

1