КНИГА ЗА ЮБИЛЕЯ НА ЕДИН ВЕЛИЧЕСТВЕН ПАНТЕОН НА САМОЖЕРТВАТА

Сборникът "100 години Храм-паметник "Рождество Христово" край град Шипка", на Българо-руския информационен пул "Форум България-Русия" бе издаден в 2002 година по повод на 100-годишниният юбилей от освещаването на църквата "Рождество Христово" край град Шипка в обем от 182 страници с черно-бели и цветни илюстрации.

"Този храм ще свидетелства за един свещен акт, извършен от руския народ, и ще наумява за един свещен дълг, който българският народ прие", казва митрополит Методи Кусев при откриването на храм- паметника на 15 септември 1902 година.

Идеята да се изгради храм-паметник на загиналите войни от руска и друга националност, който да напомня на поколенията за хилядите жертви, дадени в Руско-турската освободителна война от 1977-1978 година, е на майката на генерал Скобелев - Олга Николаевна Скобелева, и на граф Николай Павлович Игнатиев - дългогодишен посланик на Русия в Турция. Тази благородна и хуманна идея намира множество поддръжници в различни среди на тогавашното руско общество. Лично царят-освободител Александър II слага началото на дарителско движение в цяла Русия за построяването на храм- паметника, като дарява хиляда рубли и икона за бъдещия храм.
През пролетта на 1880 година се създава Инициативен комитет под председателството на княз Пьотр Алексеевич Василчиков, а през 1881 година се провежда архитектурен конкурс за изготвяне на проекта за паметника. Първа награда получава академик арх. Антоний Йосифович Томишко. За ръководител на бъдещия строеж е назначен проф. арх. Александър Никанорович Померанцев, а за непосредствен ръководител на строителните дейности - арх. А. Н. Смирнов. В строителството, започнало в средата на 90-те години, участват руски майстори, италиански каменоделци и български строители, които оставят на поколенията един архитектурен шедьовър. Откриването и освещаването на Храм-паметника става с голяма тържественост на 15 септември 1902 година в присъствието на множество гости от страната и Русия.

Юбилейният сборник съдържа 12 статии от различни автори, които разглеждат различни аспекти от изграждането и стогодишната история на Храм-паметника "Рождество Христово" край град Шипка - неговия статут през годините, спомени за Шипченската епопея в Руско-турската освободителна война, идеята за обезсмъртяването на подвига на загиналите за свободата на България, тържествата за освещаването и откриването му, юбилейните възпоменателни медали и паметни и наградни знаци, направени по случай шипченските тържества, Храм-паметника като обект на вътрешния и международния туризъм. Особен интерес предизвикват текстовете, посветени на архитектурата и художествената украса на сградата, както и на парка около нея:
- "Архитектурата на Храм-паметника "Рожждество Христово" край град Шипка" на арх. Христо Ганчев,
- "Художествената украса на Храм-паметнника "Рождество Христово" на д-р Марин Добрев,
- "Храм-паметникът "Рождество Христово"" край град Шипка - пантеон на загиналите" на Кина Рачева,
- "Ремонт и реставрация на Храм-паметниика "Рождество Христово" на Радиана Петкова и Дарина Петкова,
- Паркът на Храм-паметника - създаване и благоустройствена дейност" на Христо Търпанов.
Юбилейният сборник съдържа биографични справки за членовете на Инициативния комитет, автора на архитектурния проект и някои от строителите на Храм-паметника. Приложени са и факсимилета на документи и материали, свързани със създаването му. Проследена е в дати цялата му история - от зараждането на идеята за неговото изграждане през 1879 година до наши дни. Има кратки резюмета на руски и английски език. Множеството черно-бели и цветни илюстрации, някои от които архивни, дават пълна представа за външната и вътрешната архитектура на сградата и нейната художествена украса.
Храм-паметникът "Рождество Христово" край град Шипка, издигнат в началото на Шипченския проход, допълва багрите на прочутата Розова долина, отбелязва директорът на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Данчо Данчев. Символ на признателността, шедьовър на руското строително изкуство, той е въплъщение на голямата идея за увековечаване на паметта и подвига на знайните и незнайните герои на Освободителната руско-турска война от 1877- 1878 година.

арх. Здравка НЕНОВА

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.commpb_eu@yahoo.com

1