КАТАЛОГ НА ЦЪРКОВНАТА АРХИТЕКТУРА

В продължение на над петдесет години българската архитектурно- историческа наука премина през етапите на локалните проучвания и събирателството, за да се достигне до превес на обобщаващите трудове. Така през последните десетилетия се стигна до занемаряването в определена степен на проучвателната дейност, целяща научното публикуване на резултатите. Затова и все още липсва достатъчно книжнина, даваща пълноценно изворови материали за обобщаващи трудове. Тази недостатъчна основа, като че ли беше усетена и напоследък започнаха да се появяват изследвания, представящи в каталогизиран вид отделни архитектурни явления.
В този смисъл книгата на М. Коева, П. Йокимов и Л. Стоилова е определено безценен каталог на църковната архитектура в България, обхващащ един широк времеви диапазон, и то от десетилетия, които до този момент не са били предмет на достатъчно публикации.
Качествата на книгата са безспорни - всеки обект е представен с кратък историко-архитектурен текст, чертежи и снимков материал. Така впечатлението за него е достатъчно пълно, без да се навлиза в допълнителни информационни пластове.
Каталогът е стегнат и удобен за ползване от специалистите. Същевременно създава ясна представа за движението на идеите в развитието на българската църковна архитектура през последните пет столетия и в този смисъл ще бъде изключително полезен не само за историците и изкуствоведите, но и за архитектите-практици в творческата им работа в областта на църковното строителство.

ст.н.с. д-р арх. Николай ТУЛЕШКОВ

ЗА КНИГАТА И АВТОРИТЕ

Сред огромния брой църковни сгради в източноправославния свят, тези по етническите български територии са може би едни от най- малко известните. А техният брой - само на запазените до наши дни и само в отрязъка от началото на ХV до средата на ХХ в., е толкова значителен, че все още не е напълно установен, картотекиран и каталогизиран. Настоящият труд, резултат от многогодишни усилия, събирателска и научна работа на тримата автори, представлява една достатъчно представителна подборка на това, което е съществувало и все още съществува като православни храмове, градени по българските земи през този период. Представените православни черкви са подредени хронологично и без авторите да имат това като своя основна задача покриват в общи линии цялата територия на страната, изявявайки достатъчно пълно типологичните особености на православната църковна архитектура и нейното развитие в очертания отрязък от време. Гаранция за пълнотата на представените образци са както достатъчно подробните им текстови описания и графична документация, така и изчерпателната библиография за всеки обект. Опознаването на църковната архитектура, една от най- монументалните изяви на българския съзидателен дух, помага да се разкрият недостатъчно познати до днес страни на българското архитектурно и културно развитие. Представянето на настоящото издание на културната ни общественост в годините, когато Християнството прекрачва прага на своето трето хилядолетие, е сериозен принос за изучаването на православната църковна архитектура по нашите земи през един от най-решаващите периоди от тяхната сложна историческа съдба.

проф. д-р арх. Рашел АНГЕЛОВА

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.commpb_eu@yahoo.com

1