Църковната утвар като произведение на изкуството

 

Text Box:  
"Църковните приложни изкуства
от XV-XIX век в България"

Елена Генова е завършила Художествената академия в София, специалност изкуствознание, през 1978 година. Защитила е дисертация за присъждане на научната и образователна степен доктор през 1995 година. От 1996 година е старши научен сътрудник в Института по изкуствознание при БАН. Автор е на редица публикации в научната периодика и на книги в областта на миниатюрната дърворезба от XVII-XIX век, стенописите и църковните утвари на Рилския манастир, православното храмово строителство и други.

 

Книгата на Елена Генова "Църковните приложни изкуства от XV-XIX век в България" е изследване, както самата авторка отбелязва в предговора, на един особено специфичен дял от нашето художествено наследство - църковните приложни изкуства златарство, миниатюрна резба, везба. Убедена, че един от елементите на църковното богослужение - църковните утвари, са произведения на тези църковни изкуства, Eлена Генова насочва своето внимание към тяхното развитие през поствизантийската епоха и периода на българското Възраждане.

Книгата е структурирана във въведение, две части и заключение. Първата част, опирайки се на изследването на художествените процеси и етапи на развитие на Балканите, изследва школите, центровете, майсторите и произведенията на златарството по нашите земи. Особено внимание е отделено на известните Чипровска и Софийска златарски школи и на златарските центрове във Враца, Пловдив и Бачковския манастир. В тази част е включено и изследването на миниатюрната дърворезба - произход, прототипове и характер на приложение, както и проучванията върху везбата на литургичните тъкани и одежди.

Втората част на книгата, след обстоен коментар на художествените процеси и етапи на развитие през XVIII-XIX век, съдържа резултатите от направените изследвания върху различните видове църковни утвари, тяхната символика и декорация - свещени съдове и принадлежности, литургични тъкани, свещени одежди и облачения.

Книгата е издадена с конкурс на Националния фонд "Култура". Богато илюстрирана с материали от личния архив на Елена Генова и фотоархива на Института по изкуствознание при БАН, тя е оформена по един безспорно перфектен и изключително изящен начин от художника Георги Деведжиев. Цветните разделителни страници, прозрачните листове със заглавията на отделните части, черно-белите илюстрации в текста, постигнатото високо полиграфично ниво превръщат този номер от поредицата "Българско художествено наследство" в събитие даже за Архитектурното издателство "Арх & Арт", чиито книги сме свикнали да оценяваме като образец напреклонение пред печатното слово.

Чудесното впечатление от ярко изявения професионализъм в книгата на Елена Генова се допълва по безспорен начин от приложените обстойна библиография, кратък речник на термините, списък на употребяваните съкращения и резюмето на текста на английски език.

 

арх. Здравка НЕНОВА

1