Арх. Стоилов, какво представлява Астана?
- Това е новата столица на Казахстан, а Казахстан е една от най-големите бивши съветски републики - по територия e по-голяма от Европа, по население е малка, около 18 милиона души. Притежава гигантски природни ресурси - нефт, газ, рудни изкопаеми. Има силно развито земеделие, известна е с производството на пшеница и то от най-високо качество - твърдата пшеница, развито е и овощарството. Въобще това е страна, която в много скоро време ще бъде една от най-богатите в Азия.
По решение на президента на страната Нурсултан Назърбаев, един от най-интелигентните президенти в света в момента, столицата на държавата се премести в Астана. Бившата столица Алмати се намира много далеч от централните територии, почти на самата граница с Узбекистан, и за да се стигне до нея от другите градове и населени места трябва да се изминават хиляди километри. Затова функциите, свързани със столичния град, вече се пренасят в един централно разположен пункт, който в миналото е бил основно средище за изпълнение на програмата на Никита Хрушчов за разработването на целините - Целиноград. Сега това е новата столица на Казахстан - Астана.
За четири-пет години Астана от малко градче израсна до град с около 500-600 хиляди жители. В него е пренесена цялата държавна администрация - президентството, парламентът, министерският съвет, министерствата, някои университети и други централни институти. Разбира се, все още много структури - и държавни, и образователни, и културни, се намират в старата столица, но този процес на преместване усилено продължава и води до разрастването на новата столица.
- Какви са природните характеристики на този нов град?
- Градът има изключително изгодно геограафско положение -намира се почти в геометричния център на страната. Той е известен още от далечното минало като кръстовище на пътищата през Средна Азия от север на юг и от изток на запад, една от спирките на керваните по Пътя на коприната. Сега с всички нови структури, преместени в него - държавни, управленски, административни, културни, просветни, а вече и някои икономически, започва да придобива решаващо значение за развитието на страната, не само за политическото, но и за икономическото. Астана вече има значителен дял в националния доход на Казахстан.
Новата столица действително е една свидна рожба на президента Назърбаев - истински реформатор и създател на съвременен Казахстан. Също като руския император Петър Велики той иска да измъкне своята страна от нейната изостаналост и опрян на гигантските й природни ресурси, да я направи една модерна, високо развита държава. Разбира се Астана, която е една от неговите основни идеи за модернизация на държавата, заема централно място в реформаторската му програма.
- Каква е градоустройствената основа на развитието на новата столица?
- Генпланът на Астана е с изключително ввисоки качества. За него е проведен международен конкурс и първата премия е спечелена от известния японски архитект Кишо Курокава. Впоследствие е създаден институтът "Астана Генплан", който много съществено преработва този проект и действително го прави реалистичен, съвременен, мащабен и перспективен. Изграден по него, Астана има всички най-високи качества на един съвременен град, на една столица от XXI век - като мащаби, принципи, организация на пространствата и на комуникациите.
Успоредно с проектирането се извършва и строителството, при това с огромни темпове - правителството влага около един милиард долара ежегодно в изграждането на новата столица. Затова тя расте буквално не с години, а с месеци и с дни и вече се оформят нейните основни ансамбли. Освен от Казахстан, в строителството участват много строителни организации и от други страни. Със свои инвестиции участват и различни други страни, например много ислямски, някои даже правят дарения за развитието на новия град.
- Тези темпове на изграждане вероятно са съпроводени с усилено проектиране - и градоустройствено, и архитектурно?
- В момента в процес на ревизия е генераалният план на града, който предвижда до 2005 година градът да достигне около половин милион души население, което вече е надминато. Актуализираният генерален план предвижда до 2015 година нови параметри в това отношение - за около милион и половина души население. Но аз съм сигурен, че този град в перспектива може да достигне и два-три милиона души, защото е не само сърцето на Казахстан, но е и сърцето на Средна Азия. Разбира се, неговото бъдещо развитие много силно зависи от темповете на разработване на големите богатства на страната, от икономическото й развитие, от новите високи технологии, които ще бъдат внедрени. Всъщност това е главната перспектива, и то не само в производството, но и в образованието, медицината, науката, бита. В това се крие голямото бъдеще на този град, на който е възложена ролята да пребрази страната не само икономически, но и технологически, и културно.
- С какво се характеризира архитектурата на новата столица, арх. Стоилов?
- Това, което там се строи, има определеени качества, но то е повече дело на местни или регионални архитекти. Затова не може да се каже, разбира се с изключение на отделни обекти, че всичко е на най-високо световно ниво. Ето защо от Международната академия на архитектурата установихме контакти с градските власти и с президентството, в резултат на които получихме покана за сътрудничество при изграждането на новата столица. По този повод беше подписан съответен протокол между академията и кмета на Астана, в който се предвиждат различни форми на сътрудничество и участие в развитието на града, като се започне от консултантска помощ и експертизи и се стигне до активно и конкретно творческо и проектантско участие в изграждането на отговорните комплекси.
Един от най-важните предстоящи за изграждане обекти е конгресно-концертен център в самия ансамбъл на президентството със зала за около две хиляди и петстотин зрители и с още две по-малки зали, както и с пространства за различни други културни дейности. Решихме, че най-добрата форма за намиране на бързо и ефикасно решение е провеждането на конкурс между поканени за участие в него майстори на световната архитектура. За целта беше уточнен списък от шестима академици, водещи майстори на международната архитектура, които в течение на три месеца изработиха и представиха проектите си за този център. Международно жури от МАА с участието на главния архитект на столицата и директор на института "Астана Генплан" разгледа представените проекти и избра печелившия проект.
Самият конкурс беше на изключително високо ниво. Всеки един от проектите представлява явление в съвременната архитектура, но, разбира се, премираният проект на Манфреди Николети от Италия е нещо, което безусловно ще бъде нова визия не само за столицата Астана, но и за съвременната архитектура.
Междувременно получих покана от една голяма бизнес-групировка, която разполага с терен в сърцето на центъра на Астана за изграждане на един търговско-развлекателен комплекс, да направя проект за този комплекс. Идеята е да се направи действително един съвременен шопинг-център, който да е изграден по най-съвременните виждания за организация на пространствата с прилагане на модулна структура, която да позволява гъвкава планировка и промени във времето и пространството. При това с архитектура колкото интернационална, толкова и с определени черти и характеристики на региона.
Разговора води
арх. Здравка НЕНОВА