ТЕЛЕВИЗИЯТА КАТО ПРОФЕСИОНАЛНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО
Представяме ви най-новия проект на арх. Миломир Богданов за телекомуникационен и телевизионен бизнесцентър, възложен му от Акционерно дружество ЕСТ
Арх. Миломир Богданов e роден в София през 1963 г. Завършва архитектура във ВИАС през 1992 г. Дипломира се в катедра "Обществени сгради и комплекси" с проект за ново международно летище София.
Специализира в САЩ (Хюстън) - "Архитектурно проектиране; ценови анализи и маркетинг; строителни и компютърни технологии и стандарти; интернет дизайн".
Завършва три годишна специализация по международна икономика и маркетинг в Техническия университет.
Професионалната си практика започва като асистент-проектант в бюрото на арх. Хр. Цветков и проф. арх. В. Вълчанов прз 1985 . От 1992 г. оглавява собствено архитектурно бюро.
Арх. Богданов печели награди от архитектурни конкурси и такива по приложна графика, негови са графичните символи на Софийска адвокатска колегия и на Факултета по комуникационна техника и технологии на Техническия университет. Удостоен е с Диплом-грамота "За принос в архитектурното творчество" на Съюза на архитектите в България.
Член е на Съюза на архитектите в България и дългогодишен председател на столично архитектурно дружество и на творчески клуб на съюза, учредител на Камарата на архитектите в България като делегат, избран от София.
Обектът съчетава функциите на телевизионен и телекомуникационен център със своите надземна и подземна част, с технологични и складово-производствени зони, достъпни за TIR в подземното ниво, от една страна, и от друга - на канторска сграда с кафета, ресторант, магазини, офиси и конферентни зали, отдавани под наем. Тук, съобразно проектната програма, наред с банков клон в предвиденото решение не е пропуснат дори стоматологичен кабинет.
Освен сложният комплекс функции, подчертава проектантът, допълнителна особеност е, че сградата трябва и се реализира в два етапа, като при първия се работи само извън площта, заета от сега съществуващите антенни полета, апаратни, оптични и сателитни станции и кабелни трасета, за които (освен че са изключително скъпи съоръжения) е напълно недопустимо да прекъснат работа. Това наложи комплексът фактически да съчетава
две сгради в един обемно-пространствен образ -
веднъж във височина, и втори път - всяка от тях да се състои от други две сгради, които да се изградят, подобно на жилищни "на калкан", но след това всичко да работи и да образува едно цяло, обяснява арх. Богданов.
Композиционното решение е развито така, че оптически обединява функционално отделените етажи на комплекса около един своеобразен покрит площад, така както съжителстват различните сгради около познатия му градски събрат. Той е решен и плоскостно - в план, и вертикално - в обем, като един вътрешен атриум, довеждащ дневната светлина не само във вътрешността на сградата, но и до подземните нива. Така е преодолян същественият недостатък на традиционните решения, при които тези пространства са неуютни, като е отчетено, че те трябва да са комфортни колкото и надземните, защото именно оттам повечето обитатели, ползващи автомобили, влизат и напускат такива сгради. Освен посоченото за частта под кота нула, над нея практически всички обитаеми пространства имат добър достъп на естествена светлина до работните места, която разбира се може да се изолира при необходимост, а също и пряка визуална връзка с околната среда, необходима за психологическата издържливост на заетите.
Планировъчното и конструктивното решение с безгредови плочи с твърди ядра и минимум колони и шайби, осигурява необходимата коравина и устойчивост на земетръс, съчетана с възможността за свободна пейзажна планировка и експлоатационна вариантност в разделянето на етажните площи според различните виждания на ползвателите им. Всеки етаж фактически представлява една голяма зала, съоръжена с необходимите сервизни анекси, с инсталационни подове и тавани и с мобилни стени.
Приложени са активни и пасивни енергоспестяващи мерки. Планировъчно комплексът е с късия си тесен фронт към неблагоприятните географски посоки. Фасадните повърхнини, според изложението си, са с конвексни или правилни форми. Така е постигнато доближение до овалоиден план на корпуса, намаляващ контактната повърхност с външната среда. До голяма степен в екстериора са избягнати ъгли, способстващи за завихряне на въздушните потоци, и е намалено неблагоприятното въздействие на вятъра върху сградата. Проектирани са цялостни слънцезащитни конструкции върху южната и западната фасади и хелиоматичен тип остъкляване, препятстващо директното проникване на слънчевата радиация, но осигуряващо добра инсулация. Комплексът се съоръжава с
единна ситема за контрол на средата и енергоефективност.
Тя предотвратява или използва парниковия ефект в атриума и помещенията, командва естествения въздухообмен чрез отваряеми клапи на прозорците, охлаждането с използуване и на добивана чрез сонда студена подпочвена вода, захранваща серпантини в таваните. При отопление тя се включва циркулационно в подови такива, като се загрява от активни соларни и фотосоларни панели, монтирани в покрива на сградата. Самият той, както и горните слънцезащитни скари, превърнати в перголи, са богато озеленени. Предвидените също озеленени тераси, балкони и лоджии, нетипични, но нужни за такъв тип сгради, са решени като рекреативни пространства за минутен отдих и възстановяване на концентрацията на работещите във високите етажи на сградата, осигуряващи им възможност за излаз на чист въдух, без да я напускат.
При планирането са съблюдавани изискванията за изграждане на достъпна за хора с увреждания среда.
Утилитарната необходимост от антенни полета и пространствено решение за телекомуникационните технологии е изведена до символ, въплътен в архитектурния образ и силуета на комплекса, видим отдалеч и запомнящ се като визуален репер на входа на столицата.
Този значим проект обогатява и виртуалното пространство на българската култура в средата на глобалната мрежа, където той е представен заедно с други работи на автора в представителния сайт на интернет-конкурса "Arch idea" - "Архитектурата на новото хилядолетие".
Записа
Ленко ПЕТКОВ
INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.com