МОЖЕМ ЛИ ДА УЗАКОНИМ КЪЩАТА СИ

През 1963 г. построихме едноетажна къща с 80 кв. метра площ. После разбрахме, че земята е държавна. Въпросите ни са следните:
1. Ставаме ли собственици на сградата и земята, тъй като давностното ни владение е повече от десет години?
2. Какви са възможностите за узаконяване на къщата, защото чухме, че се дава 6-месечен гратисен срок за узаконяване на незаконните строежи?
3. Какво следва да направим, за да узаконим строежа?
Благодарим за отговорите!
Павлина и Людмил САВОВИ, Софийска област

Уважаеми граждани,

По първия въпрос:
Установено е, че в миналото много граждани неволно са се настанили в общински и държавни земи и без необходимите строителни книжа са изградили незаконно сгради и други постройки. Съобщавате, че досега никой не ви е давал предписание за решаване съдбата на незаконния строеж. Това е пропуск на общинската администрация. Строежът си е останал незаконен и не може "по давност" да бъде узаконен. Техническите органи на общината са се съобразявали с разпоредбата на чл. 303, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство - ППЗТСУ(1), в който е посочено: "Не се премахват незаконно направени строежи от 15.11.1958 г. до 31.12.1965 г. включително и върху държавна земя за задоволяване на остри (неотложни) жилищни нужди, докато тези нужди са налице". С публикуването на Закона за устройство на територията - ЗУТ(2), параграф 16, ал. 1 от "Преходните разпоредби" на закона (в сила от 02.01.2001 г.) се посочва: "Строежи, изградени незаконно до 07.04.1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите ПГП и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване". Това обаче не означава, че те автоматично, "по давност", се узаконяват. Позовавайки се на "Съдебната практика на ВС на Република България" и по-специално на Решение № 39, на 3 г. о. от 1988 г.(3), за строежите трябва да се изпълнят изискванията на ЗТСУ и ППЗТСУ, за да бъдат законни. Даже нанасянето им върху каквито и да е планове няма никакво значение. Следователно по давност незаконните строежи не могат да се считат за законни. По "давностно владение" не могат да се придобиват вещи (имоти), които са държавна или общинска собственост, съгласно чл. 86 от Закона за собствеността - ЗС (4).

По втория въпрос:
Възможностите да узаконите сградата си върху чужд терен са няколко: първо трябва да закупите урегулирания поземлен имот - УПИ (парцел) или собственикът на земята да ви отстъпи "право на строеж" (суперфиция). "Актът за узаконяване" се издава на името на собственика на земята или на суперфициера. В случай, че узаконите сградата на името на държавата, след това трябва да уредите отношенията си по чл. 72-74 от Закона за собствеността за "направените подобрения в имота".
Съгласно последното изменение на Закона за устройство на територията - ЗУТ, в параграф 184 от "Преходните и заключителни разпоредби", е посочен пътят за узаконяването:
- ал. 2 - производството за узаконяванее започва по заявление от собственика на сградата до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, подадено в 6-месечен срок от влизането на Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗУТ от влизането му в сила (от 26.07.2003 г. до 27.01.2004 г.).
- ал. 5 от параграф 184 - строежите се узаконяват на името на собственика на земята или на имота на лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон;
- ал. 7 - узаконяването се състои в съггласуване на инвестиционен проект - заснемане за узаконяване, привеждането на строежа в съответствие със съгласувания проект, заплащане на дължимите суми като глоби и такси и издаване на "акт за узаконяване";
- ал. 9 - обжалването по всички тези въъпроси, се извършва само по законосъобразност по глава осма от ЗУТ;
- ал. 10 - актовете за узаконяване заеддно с инвестиционните проекти. За неверни данни в декларациите се носи наказателна отговорност (чл. 184, ал. 8 от ЗИД на ЗУТ).
Следва да знаете, че незаконните строежи, които не са заявени за узаконяване в срок до 27.01.2004 г. или за които производството по узаконяване е приключило с влязъл в сила отказ за издаване на акт за узаконяване, следва да се премахнат от органите на ДНСК по чл. 225 от ЗУТ. А това означава, че строежите не само са незаконни, а и неузаконяеми. За в бъдеще процедурата "узаконяване" е премахната в ЗУТ. В такъв случай, строежите са или законни и се пазят от закона, или са незаконни и следва да се премахнат въз основа на констативен акт от контролните органи и заповед, издадена от началника на ДНСК или на негов заместник, каквато е практиката в Европейския съюз.
Такива са законовите разпоредби. Това че не сте само вие, а има и други незаконни строежи около вашия строеж, не ви оневинява. Всеки отговаря за себе си! Може да уведомите и вашите съседи какви са разпоредбите и какво могат да предприемат за узаконяването и на техните строежи. Въпрос на желание!

1. Правилник за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство - ППЗТСУ, ДВ, бр. 62 от 1973 г., изм. много, отменен в Държавен вестник, бр. 1 от 2001 г.

2. Закон за устройство на територията - ЗУТ - ДВ, бр. 1 от 2001 г., изм. и доп. бр. 41 и бр. 111 от 2001 г., бр. 43 от 2002 г., бр. 20 от 2003 г., и последно изменение - Държавен вестник, бр. 65 от 22.07.2003 г. (в сила от 26.07.2003 г.).

3. Съдебна практика по ЗТСУ - Изд. "Кабри", С., 1995 г.

4. Закон за собствеността - ЗС - Известие бр. 92 от 16.11.1951 г., изм. много, посл. Държавен вестник, бр. 59 от 21.07.2000 г.

| Към начало| Предходна страница | Към титулна страница |


INTERNET SOLUTIONS Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: +(359 - 2) 95 25 037; fax: +(359 - 2) 95 25 605; Cellular: +(359 - 48) 78 59 28; E-mail: mpb_eu@yahoo.com

1