5. ТЕХНИЧЕСКАТА ПРАВОСПОСОБНОСТ И СТРОИТЕЛНИТЕ ИНЖЕНЕРИ.

В дипломите ни за завършено висше техническо образование е вписано, че сме СТРОИТЕЛНИ ИНЖЕНЕРИ. Допълнението е: пътно строителство, хидромелиоративно строителство, водоснабдяване и канализация и прочие. Въпросите ни са следните:
1. Само инженерите "ПРОМИШЛЕНО И ГРАЖДАНСКО СТРОИТЕЛСТВО" ли имат право да проектират жилищно, промишлено и др. строителство?
2. Какви са ни правата по отношение на провеждането на качествен технически контрол (КТК)?
3. Можем ли като "пътни инженери" да проектираме архитектурни проекти и в какъв обем и стойност?
Благодарим за отговорите!
Инж. Илия ЗАПРЯНОВ - началник "Пътно управление", и др. специалисти - Хасково

Уважаеми колеги,
Въпреки ясните и лаконични разпоредби на Наредба № 6 "За техническата правоспособност в проектирането и строителството" (1), по места все още се спори и в интерес на една или друга инстанция, се дават различни тълкувания за приложението й. Макар и старичка - от 1987 г., с измененията и допълненията през 1995 г. тя бе "освежена" и актуализирана, макар че следва да бъде преработена по-цялостно. В първите години на приложенията й тази Наредба № 6 достойно замести съвсем остарелия Указ за уреждане на техническата правоспособност и правото на частна техническа практика (2) и Правилника за прилагането му (3). Те пък от сво ястрана заместиха Закона за техническата правоспособност (4). Конкретно по въпросите:

1. По първия въпрос. Както всички знаем, в чл. 2 на Наредба № 6/1987 год., се прави генерално разграничение между ПЪЛНАТА ТЕХНИЧЕСКА ПРАВОСПОСОБНОСТ, която се признава за лица със завършено висше техническо образование и ОГРАНИЧЕНАТА ТЕХНИЧЕСКА ПРАВОСПОСОБНОСТ - за лица със завършено средно техническо образование в Р България. Практикува се по признатата специалност, а това се доказва с представянето на дипломата за завършено образование. За архитектите досега поне не е имало спорове и те не са имали каквито и да било "конкуренти". Не така обаче стои въпросът със "строителните инженери". От Перник, Кюстендил, Плевен и други градове, постъпиха запитвания: "Конструктивните проекти, само от инженери по промишлено и гражданско строителство - ПГС ли ще могат да се изработват, или въобще от строителните инженери?" Доводите на запитващите бяха, че те са влезли в Университета по архитектура, строителство и геодезия с по-висок бал, т.е. с по-големи трудности, отколкото в другите специаности. Считали са, че ПГС е по-престижен раздел от строителното инженерство, по-ценен у нас и в световен мащаб. С оглед да спрат тези прения, Министерството на териториалното развитие и строителството - МТРС, излезе през лятото на 1995 г. с указание, че след като е придобита специалността в университета "СТРОИТЕЛНО ИНЖЕНЕРСТВО", лицата ще могат да изработват конструктивни проекти, независимо от техния характер, обем и стойност. Те могат да изработват поекто-сметни документации (ПСД), да упражняват качествен технически контрол (КТК), да изпълняват специализиран авторски надзор, техническо ръководство и инвеститорски надзор. Условията са следните: а. да притежават квалификацията строителен инженер или архитект и б. да притежават друга инженерно-техническа квалификция и да имат най-малко 3 (три) години техническа практика в областта на проектирането или строителството. Съгласно чл. 3, ал. 3 от Наредба № 6, строителни конструкции могат да проектират само лица, притежаващи квалификация строителни инженери и архитекти, които преди това са завършили средно техническо образование. При изработването на поректи те могат да извършват и работите по Раздел I, т. 1 от Приложениет она Наредба № 6 (т.е. каквито ограничени права имат завършилите средно техническо образование) Условията за работа при тях са известни: - да имат най-малко пет години техническа практика - ще могат да изработват архитектурни проекти за едно и двуетажни сгради с разгъната застроена площ (РЗП) до 250 кв. м включително; - да изработват конструктивни проекти за едно- и двуетажни сгради със РЗП също от 250 кв. м; - проекти за строителни съоръжения при статистически определени системи и носещи стени на сградите, когато същите не са предназначени за строителство в земетръсни райони и/или не подлежат на изчисление на земетръс по Наредбата за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони от 1987 г. на МТРС и БАН.

2. По втория въпрос. Само лицата с пълна техническа правоспособност (архитекти и инженери), ще могат да упражняват качествен технически контрол (КТК) по проектирането и другите области на проектирането, строителството, експертизирането и прочие. Прилага се Наредба № 9 за КТК в проектирането (5).

3. По третия въпрос. Оосвен изясненото в т.1, в качеството си на "строителни инженери", вие имате всички права като "пътни инженери", каквито имат и: строителните инженери-водоснабдяване и канализация, строителните инженери - промишлено и гражданско строителство (ПГС), строителните инженери по мелиоративно строителство и т.н. Отговорност по качествата на поректите, респективно здравината и надежността на конструкциите на сградите, носят и за в бъдеще ще носят самите проектанти, заедно със специалистите, упражняващи качествен технически контрол.

Източници:
1. Наредба № 6 за техническата правоспособност в проектирането и строителството - ДВ, бр. 65 от 21 август 1987 г., изм. и доп. бр. 2 и 66 от 1995 г., Бюлетин за строителство и архитектура, кн. 5 от 1996 г.
2. Указ за уреждане на техническата правоспособност и право на частна техническа практика - Известие бр. 12 от 10 февруари 1961 г.
3. Правилник за прилагане на Указа за уреждане на техническата правоспособност и права на частна техническа практика - Известие бр. 68 от 25 август 1961 г. (ПМС № 162 от 9 август 1961 г.).
4. Закон за техническата компетентност - ДВ, бр. 227 от 4 октомври 1946 г., попр. бр. 261 от 1946 г., изм. бр. 52 от 1949 г., бр. 156 от 1949 г., ДВ, бр. 33 от 1951 г.
5. Наредба № 9 за качествен технически контрол по проектирането - ДВ, бр. 73 от 1985 г., БСА, кн. 5 от 1985 г.




Към начало

Предходна страница

Към титулна страница

РЕДАКЦИЯ: София 1504, ул. Христо Георгиев Nо 8, Вх. А; тел./факс: (02)+ 444-871; (02)+ 467-031
Отговорност за публикуваните материали носят авторите им.




© INTERNET DESIGNE - Milomir Bogdanov M.Sc./arch./, B.Bdg; phone: (359-2)+543-476;fax: (359-2)+529-185; e-mail: mbogdanov@hotmail.com

1