УКАЗАНИЯ

 

за условията и реда за признаване на проектантска

правоспособност, проектантски стаж и членство в

Камарата на архитектите, съгласно чл.6 т.1, 2, 3 и 4;

чл.8 ал.1 и ал.2; чл.9 ал.1 и 2; чл.12; чл.13 и чл.14 от ЗКАИИП;

както и чл.6 т.1, 2 и 3; чл.7 ал.1, ал.2 и ал.3; чл.8; чл.9; чл.15;

чл.16, чл.17, чл.18; чл.19; чл.20;чл.21 и чл.22 от Устава на КАБ

 

пояснение:Тези указания нямат нормативен характер

 

1. Членство

1.1. Всички архитекти, които упражняват професията проектант, членуват в Камарата на архитектите (чл.9(1) от ЗКАИИП);

1.2. Членството на архитекти, които не упражняват професията проектант, е доброволно (чл.9(2) от ЗКАИИП);

1.3. Член на Камарата на архитектите в България може да бъде:

1.3.1. Всеки български гражданин, притежаващ диплома за висше образование със специалност “архитектура”, издадена от акредитирано висше училище (чл.8 т.1. от Устава);

1.3.2. Всеки чужд гражданин, притежаващ диплома за архитект с образователно-квалификационна степен “магистър”, отговаряща на изискванията на Закона за Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, Закона за устройство на територията и Закона за висшето образование, при съответната реципрочност в законодателството им (чл.8 т.2. от Устава).

               Пояснение:

               Желаещите да станат членове на Камарата на архитектите подават заявление по утвърден от УС на КАБ образец 1 (Приложение 1) до управителния съвет на съответната областна колегия по местоживеене (постоянен адрес, вписан в личната карта) на кандидата.

               Членството в Камарата на архитектите възниква с вписването на архитекта в общия списък на членовете.

 

2. Проектантска правоспособност

2.1. Проектантската правоспособност може да бъде ограничена (ОПП) или пълна (ППП);

2.2. Ограничена проектантска правоспособност се признава на архитект, който отговаря на условието на чл. 16 ал.2 т.1 и 2 и чл. 16 ал.3 от Устава на КАБ;

2.3. За вписване в списъка на архитектите с ограничена проектантска правоспособност лицето подава заявление до Областната колегия по местоживеене (постоянен адрес, вписан в личната карта) по образец 2 (Приложение 2), утвърден от УС на КАБ, придружено от:

2.3.1. Копие от документ за самоличност, съдържащо данни за ЕГН и постоянен адрес;

2.3.2. Копие от документ за завършено образование по специалност “архитектура” с образователно-квалификационна степен “магистър”;

Пояснение:

               Тези документи се прилагат към заявлението, ако не са били представени като приложение към декларацията за участие в учредителните събрания на КАБ;

               За архитектите, които не са кандидатствали, но ще кандидатстват за членство в КАБ и за проектантска правоспособност, както и за тези с променен документ за самоличност и постоянен адрес прилагането на тези документи към заявленията е задължително.

               Дипломи, издадени в чужбина, следва да бъдат легализирани и заверени в МОН. Дипломите, издадени от чуждестранни лицензирани висши учебни заведения съгласно междуправителствената спогодба на страните от бившия съвет за икономическа взаимопомощ (СИВ) се признават без да бъдат легализирани и заверени от Министерството на образованието и науката.

2.3.3. Декларация, че работи / не работи в държавна или общинска администрация.

               Пояснение:

               Декларацията се попълва съгласно утвърден от УС на КАБ образец (Приложение 3) от всички архитекти, които заявяват желание да им бъде призната ОПП.

2.3.4. Свидетелство за съдимост

               Пояснение:

               Документът се прилага съгласно изискванията на чл.16 ал.2 т.2 от Устава.

2.4. Пълна проектантска правоспособност се признава на архитект, който отговаря на условията на чл. 17 ал.2 т.1, 2, 3, 4 и 5 от Устава на КАБ;

2.5. За вписване в регистъра на действащите архитекти с пълна проектантска правоспособност архитектът подава заявление до Областната колегия на КАБ по местоживеене (постоянен адрес) по образец 3 (Приложение 4), утвърден от УС на КАБ, придружено от:

2.5.1. Копие от документ за самоличност, съдържащ данни за ЕГН и постоянен адрес;

2.5.2. Копие от документ за завършено висше образование по специалност “архитектура” с образователно-квалификационна степен “магистър”.

               Пояснение:

               Изискванията за прилагане на тези документи към заявленията са аналогични с описаните изисквания за ограничена проектантска правоспособност.

2.5.3. Доказателства за стаж по специалността по условията на чл.17 ал.2 т.2 от Устава на КАБ и съгласно изискванията на §1 т.3 от допълнителната разпоредба на Закона за Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, който гласи:

               “Удостоверение за стаж по специалността” е документ, с който се удостоверява стажа по специалността, към който се прилагат заверени копия от трудови договори, граждански договори, референции и декларация.

               Пояснение:

               Съгласно цитираните в точка 2.5.3. от тези указания членове, алинеи и параграфи ППП се признава на архитект, който отговаря на условията на чл.17 ал.2 от Устава и има проектантски стаж не по-малко от 18 месеца по условията на чл.16 ал.1 т.2 и не по-малко от 3 години по условията на чл.16 ал.1 т.1.

               Документите за доказване на стажа по специалността са регламентирани в цитирания §1 т.3 от допълнителната разпоредба:

- копия  от трудови книжки и трудови договори, удостоверяващи работа в проектантски бюра, организации, институти и други подобни на проектантска длъжност;

               Освен тези документи за доказателства за стаж по специалността се приемат и:

- опис на проектираните от кандидата устройствени планове и сгради (наименование и местоположение) – самостоятелно или в колектив;

- участие в регионални, национални и международни конкурси (наименование и година на провеждането, премии, награди).

2.5.4. Декларация, че кандидатът не работи в държавна и общинска администрация на основен трудов договор и че не е собственик или служител във фирма, извършваща “строителство”, “строително предприемачество” или “търговия с недвижими имоти”.

               Пояснение:

               Декларацията се попълва по утвърден от УС на КАБ образец 3 (Приложение 5) от всички архитекти, които заявяват желание да им бъде призната ППП.

2.5.5. Декларация за начините за упражняване на професията (Приложение 6).

2.5.6. Свидетелство за съдимост

               Пояснение:

               Този документ се изисква съгласно чл.17 ал.2 т.5 от Устава на КАБ.

ППП възниква след вписването на архитекта в регистъра на архитектите с пълна проектантска правоспособност по чл.6 т.1, който се публикува ежегодно в Държавен вестник.

 

3. Заявленията, придружени от съответните приложения, се подават до Областната колегия по местоживеене на кандидата (постоянен адрес по лична карта).

               Пояснение:

               Заявленията се разглеждат от съответната областна колегия в едномесечен срок от подаването. Областната колегия взима решение за членство и признаване на проектантска правоспособност.

               Решението на УС на областната колегия и придружаващите го документи на кандидата се внасят за разглеждане в Комисията по регистъра, която се произнася в едномесечен срок. Комисията има право да поиска от кандидата да представи допълнително пропуснати данни или доказателства, изисквани по условията на ЗКАИИП и Устава на КАБ. Решението на Комисията по регистъра се оформя като предложение със съответната мотивировка и се представят пред УС на КАБ за утвърждаване на признатата проектантска правоспособност и за издаване на удостоверение.

 

 

Председател на комисията по регистъра:

(Арх. Ат. Тосев)

1