Czego sie uczymy

czyli po co tu naprawde przyjechalismy :-)


Informacje podstawowe

Opis przedmiotow.

Najciekawsze, czyli troche zdjec!!!


 

Informacje podstawowe

Aby Politechnika Lodzka zaliczyla nam semestr, musimy "uzbierac" 30 punktow ECTS. Za zaliczenie przedmiotu na DTU mozna dostac 5 lub 7.5 pkt, jednak wiekszosc przedmiotow "warta" jest 5 pkt. Tak wiec nalezy wybrac co najmniej 6 przedmiotow (co najmniej, bo warto wybrac jeden wiecej, aby sie ubezpieczyc np. w przypadku problemow z zaliczeniem ktoregos). 

Przedmioty podzielone sa na 7 grup. Kazda grupa ma przydzielony okreslony czas w tygodniu, w ktorym odbywaja sie zajecia. Wyklady trwaja 2x35min + 10min przerwy, czyli w sumie 1h20min. I tak, w poniedzialek od 8.00 do 9.20 odbywaja sie wyklady z przemiotu z grupy 1, od 9.35 do 10.55 - grupa 2, 11.10-12.30 grupa 3. Czas od 13.00 do 15.00 i od 15.00 do 17.00 przeznaczony jest na cwiczenia z przedmiotu z grupy 2 lub 3. Podobnie rzecz ma sie we wtorek, tylko ze w tym dniu odbyaja sie zajecia z przedmiotow z grupy 4,5,6. Czwartek jest "powtorzeniem" poniedzialku, a pietek - wtorku (czyli sa te same przedmioty, moze w troche innej kolejnosci). Sroda natomiast przeznaczona jest na grupe 7. Zajecia teoretycznie odbywaja sie od 8.00 do 17.00 (w praktyce u nas od 9.00 do ok. 12.00). 

Tak wiec teoretycznie wybrac mozna maksimum 7 przedmiotow. Mozna oczywiscie wybrac wiecej, ale wtedy pokrywaja sie terminy zajec i trzeba wybierac "na jakie wyklady dzisiaj pojde?". Jesli komus nie uda sie zaliczyc 6 przedmiotw lub po prostu chce sie jeszcze czegos nauczyc, moze zapisac sie na przedmioty-kursy, ktore organizowane sa w czerwcu. Wtedy jednak mozna wybrac tylko 1 przedmiot, z ktorego zajecia sa codziennie przez kilka godzin - tak wiec dosc intensywnie.

Z wiekszosci przedmiotow nie ma egzaminow. Aby taki przedmiot zaliczyc, trzeba wykonac koncow projekt-raport na okreslony temat. O wymaganiach z poszczegolnych przedmiotow mozna przeczytac w nastepnych rozdzialach.

Na niektorych przedmiotach (np. Fundamentals of Accoustics lub Audio Engineering) sa obowiazkowe labolatoria - w przypadku akustyki 1 labolatorium, w przypadku audio engineering - 2. Szczegoly takze w odpowiednich rozdzialach.

 

 

Opis przedmiotow

Ponizej przedstawiamy krotki (lub dluzszy) opis kazdego przedmiotu. Jak pewnie zauwazyles, jest ich wiecej niz 7, poniewaz nie wszyscy wybralismy te same przedmioty. 

 

Standarisation in Telecommunications

- Czyli o tym, dlaczego wszyscy wciaz uzywamy Windows, choc sie ciagle wiesza. Wszyscy chca znac odpowiedz na to pytanie.

Forma zaliczenia: ocena z raportow wykonanych w trakcie semestru + raport koncowy.

 

Data Communications

- Czyli o tym, dlaczego zwykly sznurek nie sluzy do tworzenia sieci.

Podstawy sieci komputerowych (jednak mozna sie nauczyc o wiele wiecej niz na Computer Networks wykladanym na IFE). Wyklady prowadzone sa na podstawie ksiazki Andrew. S. Tannenbauma "Computer Networks" (ksiazka, niestety, dosc droga - ok. 400Kr, czyli ponad 200zl!). Jesli ktos ma ochote sie czegos nauczyc, warto uwazac na wykladach i czytac ksiazke. Jesli nie, wystarczy przeczytac tylko rozdzialy dotyczace tego, o czym sie bedzie pisac w raporcie.

Forma zaliczenia: trzy raporty wykonane w trakcie semestru

 

Fundamentals of Acoustics and Noise Control

- Czyli jak zrobic super naglosnienie na imprezie majac tylko radiomagnetofon Kasprzak.

Kurs dajacy podstawy do wielu przedmiotow wykladanych na tutejszym wydziale akustyki. Budowa ucha ludzkiego, teoria fali dzwiekowej, dzwiek w pomieszczeniach, budowa glosnikow, sale koncertowe itp. Na pierwszych zajeciach pojawily sie trywialne zadania (oblicz dlugosc fali o czestotliwosci x), natomiast pozniej weszla wyzsza matematyka (np. funkcje Bessela). Zapowiada sie duzo kucia przed egzaminem (chociaz to sie jeszcze okaze).

Forma zaliczenia: jedno labolatorium + egzamin.

 

Audio Engineering

- Czyli o tym, dlaczego CD nie dziala w gramofonie. Wszyscy chca to wiedziec, oprocz Miszy i Gutka, ktorych nie stac na gramofon.

Praktyczne wykorzystanie wiadomosci nabytych na Fundamentals of Acoustics and Noise Control. Zasada dzialania magnetofonu, CD, Minidisc, DAT, DVD, systemy surround, stereo, korekcja bledow, kompresja (MP3 i inne) itp. Dla entuzjastow audio - bardzo ciekawe. 

Foram zaliczenia: raport z dwoch labolatoriow + raport koncowy (poglebienie jednego z tematow przedstawianych na zajeciach)

Strona www: 

 

Teleeconomics

- Czyli o tym ile powinien kosztowac zeton telefoniczny. Tylko Misza to wie.
Czekamy na dalsze informacje od Miszy.

 

Tele-Information: Strategy and Planning

- Czyli co masz mowic na zebraniach, zeby wszyscy widzieli jaki jestes madry(a).

Jak wykorzystac rozne strategie (SWOT, SODA, Future Workshop, SCA) przy planowaniu przedsiewziecia zwiazanego z e-commerce. W praktyce - nudy, chyba ze ktos lubi sluchac przez pol godziny tego, co mozna powiedziec w 5 minut. Na szczescie mozna sobie wymyslec ciekawy tamt projektu koncowego (np. strategia dla nowej firmy telekomunikacyjnej wkraczajacej na rynek).

Forma zaliczenia: prezentacja w trakcie semestru + projekt koncowy. 

 

Geometric Modelling with CAD systems

- Czyli jak narysowac szescian gdy masz do dyspozycji tylko komputer.

Polaczenie wiadomosci nabytych na IFE na zajeciach z rysunku technicznego i Solid Edge'a. Ciekawostka - pracujemy na stacjach Silicon Graphics, uzywajac programow Pro Engineer i AutoCAD 13. Na ostatnich zajeciach uczylismy sie, jak w Pro Engineerze wygenerowac trojwymiarowa ludzka twarz.

Forma zalizenia: Cwiczenia w trakcie semestru + koncowy projekt.

 

Telecommunications Demand and Traffic in Corporate Networks

- Brzmi okropnie. Tak naprawde, chodzi tu o to bysmy mogli godzinami gadac przez telefon z Polska na koszt DTU (niestety, jak na razie nikomu sie to nie udalo)

Zapowiadalo sie na najciekawszy przedmiot. Robimy projekt dotyczacy IP telephony - czyli wykorzystania LANu uczelni i calego Internetu do rozmow przez zwykly telefon. Niestety, z powodu problemow ze sprzetem i (tak mi sie przyjamniej wydaje - Adam) niekompetencji wykladowcy, nie udalo sie wiele osiagnac.Ale chyba wynieslismy sporo ciekawych informacji na przyszlosc.

Forma zaliczenia: praca w grupie + koncowy raport.

 

 

teksty: Adam i Gutek

 

1