Laibach
Jugoslávie. Co si představíme pod tímto slovem ? Jadran, Gojko Mitič, Šurda z Horkého větru, ale i film Okupace ve 26 obrazech. Právě tento film má co do činění s ideologií skupiny Laibach. Toto ljublanské kvarteto přinutilo nejednoho fanouška k tomu, aby si vzal do ruky mapu a hledal, kde vlastně ta Jugoslávie je. A pokud se mu náhodou dostala do ruky německá mapa, tak zjistil, že Laibach bylo po jednu dobu jménem města Ljublaně. Co na to říkají Milan, Dejan, Ivan a Erwin, tedy Laibach ? Jméno mění zmaterializované ideje na úroveň záhadného smyšleného symbolu. Jméno Laibach se poprvé objevilo roku 1144 jako původní název Ljublaně. Název Laibach se opět vynoří roku 1943 po kapitulaci Itálie ve 2. světové válce, kdy Němci převzali vládu ve městě. To byly časi, kdy nacisti a "domobranci" zavírali, mučili a pobíjeli obyvatele Ljublaně, kteří nevěřili ve vítězství třetí říše. Roku 1980 se s mládežnickou kulturní skupinou počvrté objevuje jméno Laibach, teď však sugeruje poslední možnost vlivu politiky a ideologie. V tomto smyslu jméno slučuje hrůzu z totalitarismu a aliance produkce ve své otrocké podobě.
Hudba Laibach na nás útočí a vyvolává nadšení, depresi nebo i znechucení. Hudba, která se nedá blíže definovat, ale je v ní cítit obrovský vliv Richarda Wagnera, nás neustále nutí uvažovat nad tím, jestli to Laibach myslí vážně, nebo jestli je to jenom hra. Laibach na otázky novinářů odpovídají velmi záhadně. Otázka : Existuje (úřední či neúřední) manifest skupiny ? Laibach : "Jakýkoliv příležitostní manifest je jako programová sbírka cílů, podob a principů činnosti v zásadě nedodělaná, zatížena sama sebou a ponechána dynamice času (např. komunistický manifest 1848, futuristický manifest 1909), který odkryje krátkodobý význam jejich obsahu. Laibach zná univerzálnost času, naše organizovaná aktivita je intenzivní agitací a stálou systematicko-ideologickou ofenzívou. V souladu s tím o našem základním orientačním ustanovení stále diskutujeme a upravujeme ho tak, aby program a jádro teorie tím byly předhozeny nepřetržitému přetváření dynamické trnasformace, to znamená stálé revizi. Konečná verze manifestu neexistuje, ale základní teze a programové dokumenty byly zformulované a uspořádané do určitého pole působnosti skupiny a shrnuté do 10 bodů konventu."
Otázka : Jak ospravedlňujete násilí, když útočíte na publikum agresivním zvukem, unavující vysilující repetitivností, oslepujícími světlomety namířenými do hlediště, velkými černými transparenty a plakáty, které doslova tlučou ... ? Laibach : "Pro nás není ani násilí, ani systém estetikou a tím méně zábavou. Násilí je krutou potřebou, které jsme se podvolili."
Všechny jejich nahrávky vznikají doma v Jugoslávii, v Ljublani, ve studiu Tivoli. Jejich diskografie je velice komplikovaná. Je to i tím, že jednotlivé desky vycházely u různých společností. Některé náhrávky vyšli jenom na kazetách. První album Laibach - Laibach vychází v Jugoslávii u gramofonové společnosti Jugoton-Škuc v roce 1984. Ve stejné době se objevuje na zahraničním gramofonovém trhu výběr Rekapitulacja, na kterém jsou některé písně i z prvního jugoslávského alba. Následuje album Nowa Akropola, které vychází u společnosti Chery Red Records, a album Neu Konservatiw, které vychází u společnosti Tajfun. Obě alba vycházejí v roce 1985. V následujícím roce vychází Laibachu jediné album Occupied Europe Tour, které vychází i firmy Side Effect Records. Následující rok 1987 je bohatší. Nejdříve vychází album Slovenska Akropola u firmy Jugoton-Škuc, které následuje Krst pod Triglavom, což je scénická hudba ke stejnojmennému baletu a vychází u firmy Sub Rosa. Třetím a nejúspěšnějším albem albem je Opus Dei obsahující dvě verze písně Life Is Live od rakouské nechvalně známé diskotékové skupiny Opus a "nový kabát" Laibach dali i skladbě One Vision od skupiny The Queen. Opus Dei vychází u firmy Mute, kde skupina vydává i všechna další alba. V roce 1988 to je nejdříve Let it Be. Toto poslední album legendární album liverpoolské čtyřky Laibach předělali k nepoznání. Let it Be 88, to není nic pro nostalgické fanoušky Beatles, spíše pro přátele černého humoru. Vzápětí po vydání Let it Be vychází maxisingl Sympathy for the Devil. Po EP vychází na přelomu let 1988/89 album stejného názvu obsahující různé verze slavné písně od The Rolling Stones. Píseň na albu najdeme v několika úpravách, např. Disco, House, Industriál, vojenský pochod nebo v metalové podobě.
V letošním roce Laibach vydávají album MACBETH. Asi bych riskoval přílišné zjednodušení Shakespeara, kdybych se jeho téma snažil shrnout do několika dobře vybraných frází, ale základní prvky MACBETH mohou být klidně zestručněny do slov jako proroctví, zrada, manipulace, krutost a šílenství, a to vše postavené na moci jako základním kameni. Vždy, když se Laibach rozhodli pracovat s cizím dílem, podařilo se jim ho přeměnit v poctivou výpověď o kruté vládě člověka nad člověkem - tříštivá přeměna beatlesovského alba Let it Be, One Vision od The Queen rozšlapaná vojenskými bagančaty a podobně. Dejme nakonec slovo Laibachu : "Podoba svobody se časem mění. Svoboda, která je možná v časech přívětivých blahobytů, není již přípustná, jestliže vláda chybí ... Naše svoboda je svoboda těch, kteří myslí podobně."
Pavel Kracík
(Svět v obrazech)
|