NITZER EBB

Nitzer Ebb jsou typickou skupinou pro firmu Mute, kde nahrávají Depeche Mode, Erasure, ale i Nick Cave nebo Diamanda Galas. Patří ke generaci hudebníků vychovaných novou vlnou (1977-80), tj. skupinami DAF, Suicide, Bauhaus, Cabaret Voltaire .....

Nitzer Ebb vznikají v Anglii v polovině osmdesátých let. Jak dnes vzpomínají, neuměli hrát na žádné nástroje, ale osvojili si základní postupy a plně se spoléhali na techniku. Samozdřejmě syntetizátory, samplery, sequencery .....

Skupinu tvoří trio : Douglas McCarthy - zpěv, texty, Bon Harris - bicí, "metal object", David Gooday - samplery

V době vzniku skupiny nebylo členům přes 17 let. Právě jejich mládí a neovlivněnost (nezávislost) byly cítit z jejich tvorby. Jejich texty, to jsou výkřiky mladé generace, která ztratila všechny morální zábrany. Obraz naší doby.

Jejich hudba není složitá a komplikovaná. Všechny skladby jako by byly vytvořeny podle jednoho schématu. Základem je monotóní rytmus, ke kterému se přidá basová linka, sequencer.fotka To je doplňováno zvuky "metal object" (tj. různé kovové pružiny, tyče, kladiva). Zpěvák nezpívá, ale křičí - skanduje. Určité slovo je několikrát opakováno a tím vzniká u posluchačů pocit, že jde o další hudební doprovod. Nadto se ozývají krátké výkřiky části textu - bez logického sledu. Hlas je u Nitzer Ebb nástroj napětí, chaosu i strachu.
Nabízí se otázka, proč jsou tak populární, když jejich muzika je jednoduchá a texty mají spíše rytmickou funkci. Čím dokázali tolik zaujmout ? Odpověď je jednoduchá : členové skupiny zpívají o vlastních pocitech, které jsou adekvátní jejich věku. To se přenáší i na hudbu. Ta je sice jednoduchá, ale maximálně sdělná. Použití "metal object" u nich není jako u Depeche Mode módní záležitostí, ale nutností.

Jejich fotografie - image - nám trochu připomíná Laibach. Nitzer Ebb nejdou tak dalece do důsledků. Je to spíše určitá forma protestu proti starší generaci. Nitzer Ebb dodávají : "Když vznikaly první písně a naše image, bylo nám kolem šestnácti. Byli jsme mladí a leccos jsme vyděli jinak než dnes. Dnes bychom to asi udělali všechno jinak, i když hněv a nenávist k této společnosti v nás zůstávají."

První album That Total Age (mimo album vyšlo několik maxisinglů) je jakoby rovné nekomplikované. Člověk má dokonce pocit, že poslouchá jednu a tutéž píseň. Album vyvolává pocit hluku. Tato deska jako by si kladla za cíl vyvést posluchače z rovnováhy. Hypnotizující rytmus může v člověku vyvolat agresivní sklony.

Toto je případ druhého alba Belief, i když to už není tak monotónní jako That Total Age.

To poslední album z letošního ledna je jiné. Přibyla kytara. Skladby jsou stále agresivní, ale úplně jinak, než tomu bylo na prvním albu. Albem Showtime vykročili Nitzer Ebb do 90. let. Jestli to budou pro ně úspěšné roky, zatím nemůžeme posoudit. V každém připadě mají optimálnější předpoklady.

Pavel Kracík
(Svět v obrazech)



Back to archiv


This page hosted by Get your own Free Home Page

1