Časť barokového opevnenia hradu so strieľňou
Detail opevnenia nad
vstupom do hradu
Corgoň podopierajúci roh Kluchovho paláca
Pohľad z uličky pod hradom
Sv. Emmerám - Biskup z Poitiers a bavorský misionár. Nar. v Poitiers v 1. pol. 7. st., umučený v Ascheim (Bavorsko) ku koncu 7. st.
|
Nitriansky hrad je najcennejšou architektonickou pamiatkou mesta a od roku 1961 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 1981 za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Stojí na skalnatom vŕšku uprostred mesta a na rozdiel od mnohých iných slovenských hradov je dodnes funkčný, v biskupskom paláci je úrad i rezidencia biskupa. / Foto - Pohľad na hrad zo Svätoplukovho námestia z centra mesta./
Hrad bol počas svojej histórie niekoľko krát zničený a následne prebudovaný a svoj súčasný vzhľad získal v 17. storočí. Celý hradný komplex pozostáva zo samotného hradu a prevažne barokového tzv. Horného mesta. Najstaršia zachovalá časť hradu pochádza asi z 11. storočia a je ňou románsky kostol sv. Emmeráma, hoci hradný vrch bol obývaný už skôr. / Pozri - História/ Kostol zasvätený na počesť sv. Emmeráma existoval zrejme už od čias Pribinu, hoci dodnes sa presne nevie, kde tento kostol pôvodne stál. Súvisí to zrejme s tým, že Pribina mal manželku z Bavorska, kde bolo v tom čase viacero kostolov a kláštorov zasvätených tomuto svätcovi. Súčasťou hradu je aj tzv. Vazilova veža, kde bol vraj po oslepení väznený Vazil. Po poškodení hradu Matúšom Čákom sa pristúpilo k výstavbe nového, Horného kostola, ktorý bol ukončený v roku 1355.
Po ďalšej rozsiahlej prestavbe za biskupa Jána Telegdyho sa v roku 1642 dokončila výstavba Dolného kostola. Odvtedy tieto tri navzájom prepojené kostoly tvoria hradnú katedrálu. Patrónmi katedrály sú sv. Svorad a Benedikt, ktorých pozostatky sú uložené v románskej časti katedrály. S katedrálou susedí dvojposchodová budova, biskupský palác, sídlo a rezidencia biskupa. Jeho základy sú zo stredoveku, ale dnešný vzhľad pochádza zo začiatku 18. storočia.
Celý hrad je opevnený masívnymi hradbami, ktoré taktiež boli v minulosti niekoľkokrát prestavované. Rozsiahle prestavby sa konali od 15. do 17. storočia z dôvodu vývinu a používania strelných zbraní čomu sa prispôsoboval spôsob obrany a preto, že hrad bol v priebehu protitureckých bojov a stavovských povstaní niekoľkokrát poškodený.
Súčasná úprava pochádza z druhej polovici 17. storočia, keď po vyhnaní Turkov z hradu v roku 1664 sa vybudovali hradby ako hviezdicovitý fortifikačný systém so strieľňami v barokovom slohu s niektorými zachovalými gotickými časťami. Cez hradby vedie jediný vchod, z južnej časti, pred ktorými bol kedysi padací most.
V 18. storočí, po ukončení protitureckých bojov i povstaní proti Habsburgovcom, nastal rozmach budovania. Vybudovalo sa mnoho barokových budov, ktoré sú dodnes cennými architektonickými pamiatkami.
1710 - 1736 - Celý interiér hradnej katedrály dal biskup Erdödy prestavať v neskorobarokovom slohu podľa projektu talianskeho architekta Domenica Martinelliho.
1750 - Pri vchode do hradu postavené barokové súsošie - morový stĺp na pamiatku ukončenia epidémie moru v roku 1739. Je dielom sochára Martina Vogerleho a také isté súsošie stojí aj v Hainburgu.
1764 - 1770 - V Hornom meste postavená budova Veľkého semináru, neskôr v roku 1779
bolo pristavené západné krídlo. V severovýchodnej časti otvorili v roku 1877 diecéznu knižnicu. Obsahuje vyše 65 000 zväzkov a 74 vzácnych inkunabulií, teda prvotlačí z rokov 1473 - 1500. Celá knižnica je mimoriadne cenná pamiatka, ktorej význam presahuje hranice Nitry i SR. V roku 1990 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
1820 - Biskup Kluch dal postaviť vedľa veľkého semináru v roku 1820 empírový palác, na rohu ktorého je umiestnená socha Atlanta v Nitre volaná Corgoň, ktorú vytvoril slovenský sochár Vavrinec Dunajský.
/ Foto - Časť námestia s Veľkým seminárom a Kluchov palác /
1876 - 1884 - Výstavba Malého semináru.
|