Okmánybélyeg albumlapok

A szakosztály évi rendes közgyűlésén bemutattam néhány kísérleti albumlapot az 1868-as okmánybélyegsor képtípusainak feldolgozásához. Köszönettel tartozom azoknak, akik a témához való hozzászólásaikban szempontokat és ötleteket adtak e munka továbbviteléhez. A közgyűlésen elhangzott alábbi szempontokat igyekeztem figyelembe venni az itt bemutatott új lapokon:

E sok szempontot nem könnyű egyeztetni. A szakosztály ülésén élénk vita bontakozott ki e tárgyban, amiből úgy éreztem, a téma aktuális, van értelme tovább foglalkozni vele. Az elmúlt két hónap alatt az 1898-99-es fogazatban és vízjelben szép változatosságot mutató klasszikus okmánybélyeg sorainkon kísérleteztem ki a most bemutatott albumot, amellyel megpróbáltam valamennyi fenti szempontot kielégíteni.

Az albumlapok számítógépen, szövegszerkesztővel készültek. A nyomtatás tintasugaras nyomtatóval, a nyomdait megközelítő minőségben történt, normál A4-es papírra. A lapokat fénymásolóval minőségromlás nélkül lehet másolni tetszőleges minőségű papírra.

Az album négy kapcsú, az irodatechnikában az utóbbi években megjelent A4-es lapokat befogadó műanyag tasakokat tartalmaz. A tasakok felülről nyitottak, ahová egy tasakba két, egymásnak hátat fordító albumlapot csúsztatok be - természetesen már a hagyományos fila-csíkokkal felragasztott bélyegekkel együtt. A bélyegek sérülését elkerülendő a behelyezéskor a lapot egy, a bélyegeket takaró műanyag fóliával együtt lehet becsúsztatni, amelyet ezután a tasakból kihúzunk. A kétoldalas elhelyezés miatt az album kinyitva igen szép, gyakorlatilag A3-as méretben, a hagyományos albumlapokat meghaladó méretben mutatja be a bélyegeket. A kinyithatóság miatt jobban követhető az elrendezés, mint a korábban szokásos albumokban. A kinyitott album a gyűrűk miatt szépen elterül az asztalon, nem próbál úgy összecsukódni, mint a hagyományos album. Példaként álljon itt két nyitólap és az ezeket követő első változatlap:

 

A nyitólapok tartalmazzák a katalógusjelet, képjelet, színt és a címlet megnevezését. A változatlapokon baloldalt a címlet, a fejlécben a változat jellemzői - fenti esetben a fogazat és vízjel állás - míg a bélyeg helyét jelző keretben a katalógusszám után egy ponttal elválasztva a változat jelzés. A változatjelzésben kiadásonként (?) meg kellene állapodnunk, mert jelenleg ezek azonosítása nem igazán megoldott. A próba során a 12-es fogazású 4-es vízjelállású 1998 júliusi 1 fillérest így azonosítottam: 302.24. A vízjelszegélyes 20 Koronás azonosítója 327.2v, a 11 1/2-es fogazást d-vel jelölve 303.d2 jelöli a 2-es vízjelállású 11 1/2-es fogazású 2 fillérest.

Az alapgyűjtemény összeállításához csak a nyitólapokra van szükség. A gyűjtemény fejlesztési irányának megfelelően mindenki azokkal a változatlapokkal egészítheti ki, amely iránt érdeklődik. A változatokat a különlegességek egyedi tervezésű lapokon való bemutatásával lehet lezárni ( teljes okmányok, ívszél, vízjelhiba, stb..), amivel a gyűjtemény kiállításra alkalmas látványossággá emelhető.

A változatokat is tartalmazó albumban minden kiadás egy, a változatokat összesítő táblázattal kezdődik, amelyen a meglevő és hiányzó darabok jelölésével gyorsan át lehet tekinteni. Az összesítőlap gyakorlatilag hiánylistaként is funkcionálhat.

A szakosztály közgyűlésén felajánlottam, hogy érdeklődő gyűjtőtársaimnak a meglevő lapokat elsősorban "bélyegvalutában" való térítés ( laponként 4 katalóguspontnyi 1900 elötti okmánybélyeg vagy postabélyeg ) ellenében rendelkezésére bocsátom, a továbbiakat pedig a kérések sorrendjében készítem el. Kérem, hogy akinek ilyen igénye van jelentkezzen nálam levélben.

Az Internet hozzáféréssel rendelkezők számára a legújabb állapot szerinti megrendelő űrlap itt megjeleníthető, a többiek számára  újságunk mellékleteként érkezik.

Szücs Károly 1